Menu

WhatsApp zabiják SMS

WhatsApp zabiják SMS

Komunikátor WhatsApp se stará o pozdvižení na všech stranách: operátoři se bojí o své zisky, uživatelé pak o bezpečí svých dat.
   FABIAN VON KEUDELL, RADEK KUBEŠ  

O 7 000 000 poklesl od roku 2009 počet SMS odeslaných na Štědrý den, a to jistě ne proto, že by byli Češi líní psát zprávy nebo nechtěli popřát svým přátelům a blízkým. Výrazný pokles odeslaných placených SMS lze přičíst i komunikátorům určeným pro chytré mobilní telefony. Například přes servery poskytovatele rozšířené služby WhatsApp se každý den prožene více než deset miliard zpráv. Odhaduje se, že kvůli těmto službám přicházejí telekomunikační operátoři ročně až o 14 miliard dolarů. Brian Acton, šéf WhatsApp, to ale vidí trochu jinak: „Podporujeme přechod zákazníků k datovým přenosům - z těch ale telekomunikační firmy profitují také.“ Další čísla jeho slova potvrzují - zájem zákazníků o čistě datové přenosy stále roste.
Ve 100 zemích je WhatsApp nejstahovanější aplikací. Čím více je aplikace populární, tím větší jsou oba zakladatelé firmy tajnůstkáři. Přesný věk Briana Actona a Jana Kouma není veřejně známý, odhaduje se, že je jim kolem třiceti. Neexistují ani žádné jejich oficiální fotky. Krátce poté, co v roce 2009 založili novou platformu pro mobilní chatování, začala její oblíbenost rapidně narůstat. Další plány ale oba zakladatelé pečlivě tají. Firmy jako Facebook, které samy investují do mobilní komunikace nemalé peníze, vidí ve WhatsApp budoucnost. Další krok je asi logický: už nyní se hovoří o tom, že Facebook zahájil jednání o převzetí WhatsApp. Oba zakladatelé to však důrazně popírají.
Již 300 milionů uživatelů má WhatsApp a další stále přibývají. Má to svůj důvod - služba je bezplatná, neobsahuje reklamu a působí seriózně. Podle tvůrců služby navíc nejsou zpeněžována ani data uživatelů. Využívají se pouze telefonní čísla, která jsou nezbytná pro samotnou funkčnost komunikátoru. To vše by znělo skvěle, kdyby zde však nebyly bezpečnostní mezery. Už před několika měsíci se začala objevovat slabá místa (viz vpravo), jejichž ošetření trvá měsíce - pokud k němu tedy vůbec dojde.


NEJLEPŠÍ ALTERNATIVNÍ KOMUNIKÁTORY
Klasické SMS zprávy, zasílané za poplatek v sítích mobilních operátorů, mají vážnou konkurenci v různých bezplatných alternativách. Ty navíc zvládnou zasílat více než jen text. Průkopníkem je platforma WhatsApp, která má ale vážné bezpečnostní problémy. Existují však i další komunikátory.

SKYPE
Komunikační systém, který v roce 2011 odkoupil Microsoft, má bezmála 50 milionů uživatelů. Jeho velkou výhodou je ochrana proti odposlechu.
GOOGLE TALK
Nejen pro uživatele dalších služeb Googlu představuje komunikátor, předinstalovaný ve všech zařízeních s Androidem, zajímavou výhodu.
FACEBOOK MESSENGER
Služby největšího konkurenta systému WhatsApp bude v budoucnu možné využívat i bez vlastního účtu na Facebooku.
VIBER
Univerzální komunikační služba pro všechny mobilní platformy. Nemusíte si vytvářet uživatelský účet, Viber získá vaše údaje z Facebooku.
HIKE
Komunikátor pocházející z Indie podporuje všechny platformy smartphonů, zprávy ale umí zasílat i na běžné telefony (prvních 100 je zdarma).
LINE
Podobně jako u Skypu může i více než 76 milionů uživatelů služby LINE komunikovat nejen textově, ale i hlasem a videem.


1 000KRÁT méně dat
Běžně sice stojí jedna SMS podobně jako minuta hovoru, ovšem objem dat jedné textové zprávy je asi tisíckrát menší než objem dat odeslaných při jedné minutě hovoru.

69 000 000 vánočních SMS
V roce 2012 odeslali Češi na Štědrý den jen necelých 69 milionů SMS. Počet štědrodenních SMS už několik let v řadě klesá, vrcholem byl rok 2009 se 75,5 milionu SMS.

1980 první on-line chat
Před více než 30 lety začala fungovat první on-line chatovací služba CompuServe CB Simulator. Měla 40 různých kanálů (dnes bychom řekli místností) a byla kompletně bez reklamy.

80 eurocentů za aplikaci pro Android
Po roce bezplatného používání by měli uživatelé WhatsApp pro Android zaplatit 80 centů. Kvůli hlasitým protestům uživatelů však není tento poplatek vyžadován.


JAK FUNGUJE WHATSAPP?
Komunikace přes WhatsApp je prakticky stejná jako při odesílání SMS: odesílatel posílá zprávy prostřednictvím serveru provozovatele služby příjemci. Rozdíl oproti SMS tu ale přece jen je: uživatelská data jsou u WhatsApp poměrně snadno napadnutelná.

REGISTRACE
REGISTRACE  Jako uživatelské jméno je použito telefonní číslo uživatele, jako heslo pak IMEI nebo MAC adresa telefonu.
POROVNÁNÍ TELEFONNÍCH ČÍSEL  Smartphone odešle telefonní číslo (bez souvisejícího jména) na server WhatsApp.
STATUS PŘIHLÁŠENÍ  Server hlásí, která telefonní čísla jsou pro WhatsApp aktivní a jaký mají jejich uživatelé status.

SMS/MMS CHAT
ODESLÁNÍ  Zpráva odejde na server prostřednictvím XMPP (Extensible Messaging and Presence Protocol).
DATOVÉ PŘIPOJENÍ  Pro lepší výkon jsou data, jako např. obrázky, odeslána k uložení na HTTP server.
PŘÍJEM  Zpráva je doručena příjemci, u přílohy je rovnou zobrazen její náhled.
DATOVÉ PŘIPOJENÍ  Prostřednictvím vloženého odkazu smartphone automaticky nahraje přílohu ze serveru.


ČASOVÁ OSA: VELKÉ BEZPEČNOSTNÍ PROBLÉMY
Provozovatel služby WhatsApp usiluje především o jednoduchou registraci a provoz. Proto si WhatsApp server a smartphone určují uživatelské jméno a heslo pomocí velmi jednoduchého vzoru. Kvůli tomu se ovšem pravidelně objevují problémy se zabezpečením služby WhatsApp.

2009
Brian Acton a Jan Koum zakládají v Silicon Valley komunikační službu WhatsApp.
Květen 2011
Síťoví slídilové mohou číst nezašifrovaná data z provozu WhatsApp - pokud je použita nezabezpečená síť.
Červen 2011
Kvůli mezeře v nešifrovaném procesu registrace je možné převzít jakýkoli účet WhatsApp.
Září 2011
Kritickou bezpečnostní mezeru opravuje aktualizace aplikace.
Leden 2012
Prostřednictvím webu WhatsAppStatus.net je možné měnit statusy libovolných uživatelů -stačí k tomu jen jejich telefonní číslo.
Duben 2012
WhatsApp přenáší denně přes své servery kolem dvou miliard zpráv.
Květen 2012
WhatsApp začal šifrovat komunikaci a ošetřil tím mezeru objevenou v květnu 2011.
Srpen 2012
Sam Granger objevil, že WhatsApp jednoduše otočí pořadí znaků v IMEI zařízení a použije jej jako heslo.
Listopad 2012
WhatsApp potají mění způsob autentizace, i nová metoda je však během osmi dní odhalena.
Srpen 2012
Počet denně zaslaných zpráv v síti WhatsApp překročil 10 miliard.
Prosinec 2012
K dispozici je nová, zatím bezpečná verze WhatsApp. Variantu pro Windows Phone lze ale stále napadnout.

Tenký tablet od Prestigia

Nový tablet MultiPad 9.7 ULTRA Duo od firmy Prestigio má velký, 9,7“ IPS displej s rozlišením 1 024 x 768 bodů.
O dostatečný výkon se stará dvoujádrový procesor pracující na frekvenci 1,6 GHz, který je doplněn grafickým procesorem Mali400. Uživatel má k dispozici 16 GB paměti a kapacitu lze rozšířit pomocí microSD karty. Na tabletu můžete sledovat videa, poslouchat hudbu, prohlížet fotografie nebo číst elektronické knihy. Výstup na TV zajišťuje port HDMI. V tabletu je vestavěna webkamera pro videotelefonování. Tablet založený na Androidu 4.1 nabízí přístup do obchodu Google Play. Tablet je tenký jen 11 mm a váží 580 g. Cena tabletu je cca 5 500 Kč.

Vyhrává Google, nebo Seznam?

Význam vyhledávače Google od roku 2010 na českém trhu neustále roste a pozitivně se vyvíjí i chování návštěvníků přicházejících z tohoto vyhledávače na firemní weby. Takové jsou výsledky studie společnosti Effectix, založené na údajích 1 624 firemních webových stránek, především ze SME segmentu. Základní zjištění i další detaily byly koncem února zveřejněny na adrese http://www.doba-webova.com, kde najdete i přehlednou infografiku a můžete si zkusit sami odpovědět na otázku, zda v českém vyhledávání vyhrává Google, nebo Seznam.

Rychlejší platforma pro tablety a smartphony

Novou platformu postavenou na dvoujádrových procesorech Intel Atom (kódové označení „Clover Trail+“) nabízí výrobcům smartphonů a tabletů s Androidem firma Intel. Platforma podle ní nabídne dvojnásobný výkon a trojnásobný grafický výkon při vynikající výdrži baterie. Dvoujádrové 32nm procesory Intel Atom Z2580, Z2560 a Z2520 pracují na frekvenci 2, 1,6 a 1,2 GHz. Podporují navíc technologii Intel Hyper-Threading, takže dokážou obstarat najednou až čtyři aplikační vlákna.
Platforma Clover Trail+ podporuje displeje WUXGA o rozlišení až 1 900 x 1 200 bodů, dále technologii Intel Wireless Display Technology a HSPA+ na 42 Mb/s s modemovým řešením Intel XMM 6360. Z výrobců už podporu nové platformě vyjádřily firmy Asus, Lenovo a ZTE. Na Vánoce 2013 pak Intel plánuje inovovanou platformu „Bay Trail“, postavenou na čtyřjádrovém Atomu. Určena bude pro systémy založené na Windows a Androidu a umožní vyrábět přístroje tenké 8 mm, které na jedno dobití baterie vydrží v provozu celý den a v pohotovostním režimu celé týdny.

Outlook.com vstoupil do ostrého provozu

Nová e-mailová služba Microsoftu nazvaná Outlook.com, která nahrazuje Hotmail, byla spuštěna do ostrého provozu. Má přinést moderní a přehlednou e-mailovou službu, která má umožnit intuitivní práci s elektronickou poštou v moderních prohlížečích i zařízeních. Díky připojené službě Lidé umožňuje uživatelům propojit své kontakty na své přátele a kolegy, připojit k nim i profily ze sociálních sítí, jako je Facebook, Twitter nebo LinkedIn, a zůstat tak s nimi v kontaktu. Připojená služba úložiště SkyDrive zase nabízí pohodlný způsob posílání fotografií a jiných velkých příloh v jediném e-mailu. Služba Outlook.com také nabízí pokročilé možnosti čištění schránky automatickým přesouváním, archivováním nebo mazáním různých newsletterů i nevyžádané pošty (tvořících dnes 80 % běžné e-mailové schránky).

MasterCard sjednocuje placení

Nabídka služeb společnosti MasterCard je široká, ale také dost nepřehledná. Všechny způsoby placení sjednotí nový systém nazvaný MasterPass. Jde o platební kartu, elektronickou peněženku i mobilní systém placení v jednom.
Společnost MasterCard představila novou technologii MasterPass na konferenci Mobile World Congress. Nový systém umožní nakupovat nově a jednoduše - pouhým kliknutím, poklepáním nebo dotekem - na internetu, v obchodech i kdekoli jinde. Kterékoli zařízení, jako je smartphone, tablet nebo PC, se může stát platebním nástrojem. V současné době nabízí MasterCard různé varianty bezkontaktního placení: ať už se jedná o bezkontaktní nálepky, platební kartu s technologií NFC v mobilním telefonu, nebo mobilní platební aplikaci MasterCard Mobile. MasterCard sjednocuje tyto varianty do jednotného systému MasterPass, který zprostředkovává internetové i mobilní platby.
V obchodě zaplatíte buďto bezkontaktně s NFC, nebo pomocí QR kódů a při placení na internetu odpadne otravné vyplňování čísla karty a doručovací adresy. Potřebné údaje vyplníte jen jednou a pak jen platbu potvrdíte pomocí PIN. Obchodníci přitom nebudou potřebovat drahý specializovaný terminál, ale bude jim stačit jakýkoliv smartphone nebo tablet.

HP se vrací k tabletům

Společnost HP, která se původně snažila prosadit tablet Touchpad s vlastním systém WebOS (zakoupila kvůli tomu za 1,2 miliardy dolarů firmu Palm), přechází na platformu Android. Představila totiž nový tablet HP Slate7 s OS Android Jelly Bean. Cena by měla začínat na částce 169 eur.
HP Slate7 má 7“ displej a váží 368 g (pro porovnání, Kindle Fire HD váží 390 g a Google Nexus 7 335 g). Jeho tělo, pro které tým vývojářů zvolil kombinaci černé barvy s šedým nebo červeným odstínem na zadní části, je vyrobeno z nerezové oceli. HP Slate7 je také prvním tabletem na trhu nabízejícím technologii Beats Audio pro přehrávání zvuku. Srdce tabletu tvoří dvoujádrový procesor ARM Dual Core CortexA9 s frekvencí 1,6 GHz. Součástí výbavy tabletu je 3Mpx fotoaparát na jeho zadní straně a VGA fotoaparát na přední straně. Uživatelé mohou využívat aplikaci HP ePrint pro vzdálený tisk. Pro přenos souborů je připraven port microUSB. Tablet obsahuje balík různorodých aplikací od HP - od her až po nástroje pro zvýšení pracovní produktivity a uživatelského komfortu.

Notebooky Lenovo Idea nyní s dotykovým displejem

Dva modely z řady Idea společnosti Lenovo rozšiřují skupinu zařízení, která lze ovládat dotykem prstu.
Dotykovým displejem, který uživatelům umožňuje lepší využití Windows 8, jsou nově vybaveny modely IdeaPad U310 a IdeaPad Z400.
IdeaPad Z400 touch s 14palcovým LED podsvíceným širokoúhlým displejem je postaven na třetí generaci procesorů Intel Core i7. Vydrží až pět hodin na baterii a nabízí 1 TB volného místa na pevném disku. S operační pamětí až 8 GB DDR 3 a grafickou kartou nVidia GeForce GT635M 2 GB zvládne i náročnější úkoly spojené s tvorbou a prohlížením multimédií. Prodávat se bude za cenu od 15 555 Kč vč. DPH. Ultrabook IdeaPad U310 touch s 13palcovým dotykovým displejem je tenký 18 mm a váží jen 1,7 kg. Postaven je až na třetí generaci procesorů Intel Core, pevný disk má kapacitu až 1 TB a 24GB SSD disk je určen pro rychlejší běh operačního systému. Díky funkci Instant Resume se ze spánku probudí za jednu sekundu. Dostupný bude ve stříbrném, modrém a růžovém provedení, a to za cenu 17 777 Kč.

Úsporné projektory

Společnost BenQ přichází s trojicí úsporných DLP projektorů s technologií Smart Eco. Díky ní tyto projektory efektivně nakládají s elektrickou energií a zároveň prodlužují životnost lampy. Jde o projektory BenQ MS616ST, MX618ST a MW663, které podle výrobce ušetří až 70 % energie. Spotřeba ve standby režimu činí jen 0,5 wattu.
Projektory nabízí možnost bezdrátového přehrávání a projekci obrazových materiálů bez počítače, a to připojením externího disku. Model MS616ST (11 990 Kč) k zobrazování využívá DLP technologii a má rozlišení 800 x 600 bodů, svítivost 2 500 ANSI lumenů, kontrastní poměr 13 000:1 a podporu zobrazení ve 3D. Vyšší model MX618ST (14 800 Kč) má jemnější rozlišení XGA (1 024 x 768 bodů) a také vyšší hodnotu svítivosti - 2 800 ANSI lumenů. Poslední model má označení MW663, rozlišení 1 280 x 800 bodů, možnost zobrazit scénu s úhlopříčkou až 7,5 m a stojí 14 490 Kč.

TV z mobilu

Ze svého tabletu nebo smartphonu s Androidem a microUSB portem si můžete udělat televizní přijímač. Stačí k tomu microUSB DVB-T tuner společnosti Point Of View. Má kompaktní rozměry a nevyžaduje dodatečné napájení - napájí se z microUSB portu. Lepší úroveň signálu zajistí odnímatelná teleskopická anténa. Instalace je jednoduchá a stačí stáhnout aplikaci na Google Play. Mezi podporovaná zařízení patří například Samsung Galaxy, Asus Nexus 7 a další. Doporučená cena je 1 200 Kč.

Dostupné servery TerraMaster domů i do firmy

Firma ConQuest entertainment nově dodává na náš trh síťová úložiště TerraMaster. Nabídka začíná trojicí modelů, a to jednodiskovým U1, dvoudiskovým F2-NAS a čtyřdiskovým F4-NAS s řadou pokročilých funkcí. Zatímco modely U1 a F2-NAS jsou vhodné zejména jako úložiště multimediálního obsahu v domácím prostředí, výkonný čtyřdiskový F4-NAS s podporou iSCSI lze doporučit i jako datové centrum pro malé firmy.
Základní model U1 lze osadit pevným diskem o kapacitě až 3 TB. Kromě gigabitového rozhraní ho lze připojit také pomocí USB 2.0, disponuje podporou protokolů Samba, FTP, WebDav a nechybí ani uPnP mediální server pro přístup k datům z ostatních multimediálních zařízení. Majitelé zařízení Apple ocení vestavěný iTunes server pro přehrávání hudby. Vestavěný bittorrent klient umožní stahování souborů z internetu. Dvoudiskový F2-NAS nabízí stejné funkce jako U1 a navíc podporuje RAID a rozhraní USB 3.0. Ceny serverů začínají na 1 390 Kč (verze bez HDD).

Svět displejů

Společnost Nowatron Elektronik startuje portál http://www.svetdispleju.cz, zaměřený na displeje různých značek a typů, které jsou dostupné na českém trhu. Na portálu najdete podle jeho tvůrců ucelený přehled displejů pro jakoukoliv aplikaci. Portál zahrnuje běžné prezentační displeje, ale také bezrámečkové, vysokojasové, odolné či dotykové displeje, monitory pro venkovní instalace, speciální monitory pro řízení letového provozu i medicínské displeje. Nabízí nejen výčet téměř 600 displejů, ale především jejich srovnání a vyhledání optimálního řešení pro konkrétní aplikaci podle parametrů. K dispozici je jak jednoduchý filtr, tak sofistikované třídění podle specifických kritérií. U každého produktu najdete technické specifikace, prospekty ke stažení, obrázky a běžné koncové ceny.

Lehká a odolná zrcadlovka

Nový Nikon D7100 s rozlišením 24,1 Mpx je určen pro pokročilé amatéry. Kombinuje zajímavou výbavu s odolným a lehkým tělem, umí ostřit na 51 polí a nabízí i záznam Full HD videa. Tělo bude stát 27 990 Kč, set s objektivem AF-S 18-105 mm pak 32 990 Kč. Vysoká citlivost obrazového snímače nabízí nastavitelný rozsah ISO 100-6 400, který lze zvýšit na ISO 25 600. K dispozici je rovněž rychlé sériové snímání frekvencí až 6 sn./s. Tělo fotoaparátu vážící 675 g má horní a zadní kryt z hořčíkové slitiny, zvýšenou odolnost proti nárazům, vnikání prachu a vody a disponuje automatickým čištěním obrazového snímače při zapnutí a vypnutí přístroje. Jeho 3,2“ náhledový LCD displej má rozlišení 1 229 000 pixelů.


Z INTERNETU

STREAMUJTE SVŮJ ŽIVOT

Do beta-verze byla spuštěna služba pro sdílení on-line videa Spydrom.cz. Její tvůrci chtějí oslovit uživatele, aby se pokusili zachytit svými mobilními telefony nebo webovou kamerou zajímavé dění ve svém okolí a to následně on-line přenášeli a sdíleli na internetu. Videa jsou tříděna do různých kategorií, jako jsou zprávy, rodina, kancelář, skrytá kamera, prodejny a další. Cílem tohoto projektu bylo vytvořit prostředí, kde bude možné on-line vysílat dění, které uživatele právě zastihne, ať se jedná například o dopravní zácpu, zpravodajství ze sportovního utkání, natočení hádky sousedů, nebo cokoliv jiného, co se právě v jeho okolí odehrává.
Komentář redakce: Zajímavý nápad, který posunuje chápání hranic lidského soukromí zase o kus dál. Pokud někomu nestačí sdílet svůj život jen prostřednictvím statusů na sociálních sítích, má díky této nové službě možnost přenášet svůj život on-line prostřednictvím obrazového streamu. Obáváme se však, že sledovat život on-line nebude v drtivé většině případů zábavné ani pro samotné sdíleče, natož pro někoho dalšího.

PROVĚŘTE SVÉ BUDOUCÍ AUTO

Inzertní portál s novými a ojetými automobily sauto.cz připravil pro uživatele novinku při zadávání inzerátu. Jde o tzv. rozklad VIN kódu. Tato nová funkcionalita se dotkne jak inzerentů, tak i nakupujících uživatelů. Inzerentům je usnadněna práce tím, že jakmile zadají VIN kód nabízeného vozu, automaticky se jim do inzerátu doplní položky, které lze z VIN kódu vyčíst. Patří k nim značka a model vozidla, druh karoserie, druh paliva, objem a výkon motoru a průměrná spotřeba (zadávání VIN kódu je od začátku listopadu na serveru Sauto. cz pro prodejce povinné). Novinka však čeká i na uživatele hledající svůj budoucí vůz. U inzerátů, kde je zveřejněn celý VIN, naleznou uživatelé tlačítko Prověřit VIN. Po kliknutí se dostanou na stránku, kde se kromě specifikace vozu zdarma dozvědí i to, zda automobil není v evidenci odcizených vozidel nebo není zatížen leasingem či úvěrem.

SROVNÁNÍ MOBILNÍCH TARIFŮ

Od Nového roku mohou návštěvníci portálu Úspory.cz srovnávat také ceny a nabídky jednotlivých mobilních operátorů. Pomocí kalkulačky schválené telekomunikačním úřadem si mohou zájemci o levnější volání prohlédnout a objednat nejen všechny jejich veřejné tarify a výhodné balíčky, ale také neveřejné nabídky. Nejprve je potřeba zjistit požadavky zákazníka. Ty porovnávač vyhodnotí přes údaje, které uživatel zadá do nezávazného formuláře. Poté dostane nejlepší nabídky několika tarifů, ze kterých si může vybrat. Pokud se rozhodne pro změnu tarifu, zašle on-line objednávku a počká, až ho kontaktuje obchodní zástupce. Jen za měsíc leden využilo nové kalkulačky mobilních operátorů více než 21 000 zákazníků.
Komentář redakce: Není žádným tajemstvím, že drtivá většina uživatelů služby mobilních operátorů zbytečně přeplácí. Již loni jsme se v našem časopise zmiňovali o cenové kalkulačce mobilních tarifů Tarifomat.cz, která funguje na podobném principu jako nová služba portálu Úspory.cz. Je dobré vědět i o službě časopisu dTest (http://www.dtest.cz/tarify), jež se nám z titulu fungování časopisu jeví jako nezávislejší než kalkulačky, jejichž provozovatelé mají z uskutečněných obchodů provize.

 


Dokumenty ke stažení