Menu

Budou dalším hitem hodinky?

Budou dalším hitem hodinky?

To, že firma Apple chystá chytré hodinky iWatch, se proslýchá už dlouho. Vypadá to ale, že konkurenti jí tentokrát nechtějí nechat ani malý náskok a připravují vlastní produkty podobného zaměření. Na naše zápěstí se chystají i Samsung, LG a Google.
    PAVEL TROUSIL  

Smartphone, nebo alespoň mobilní telefon má dnes v kapse téměř každý obyvatel vyspělého světa. Jejich prodej sice ještě nějakou dobu poroste, konkurence je ale veliká (do hry vstupují čínští výrobci Huawei a ZTE) a marže se snižují. Prostor pro ovládnutí trhu a určování směru je tedy malý. Firma Apple by proto svůj dřívější úspěch s MP3 přehrávači, smartphony a tablety ráda zopakovala v nové oblasti a zdá se, že třeba u smartphonů jí už trochu dochází nápady. Spekuluje se tedy o tom, že již brzy představí chytré hodinky iWatch. Rádi by tomu věřili i akcionáři této firmy.

Více spekulací než informací

O tom, co přesně Apple a další firmy v této oblasti chystají, se spíše spekuluje, než přesně ví. Naznačují to například udělené patenty, uniklé návrhy, registrované názvy produktů a podobně. Je však třeba brát v úvahu také to, že udělený patent ještě neznamená, že se daný produkt na trhu skutečně objeví, a například Apple více projektů nakonec zruší, než uvede v život. Pojďme se tedy podívat na to, co už na zápěstí bylo, a zaspekulovat si, co že by se mohlo objevit.
Chytré hodinky úplně novým nápadem rozhodně nejsou (tím ale nebyl ani iPhone nebo iPad). Snaha rozšířit jejich funkcionalitu je mnohem staršího data. Vzpomeňme například na hodinky s kalkulačkou z osmdesátých let minulého století, hodinky s GPS, s tlakoměrem, hodinky s rádiem apod. Už jen Microsoft má za sebou několik projektů - například hodinky MSN Direct z roku 2004 (digitální hodinky kombinované s pagerem) nebo ještě starší hodinky Timex Datalink (z roku 1994), vyvíjené společně s firmou Timex. Ty spolupracovaly s programem MS Scheduler, sloužily jako adresář a kalendář a informace se do nich dostávaly bezdrátově - pomocí optického senzoru na hodinkách a blikajících pruhů na monitoru.
Zkoušely to i jiné firmy, které se teď patrně připravují na další pokus. Například firma LG představila první „GSM hodinky“ LG GD910 už v roce 2009 a v nabídce měla i doplňkové hodinky Prada k luxusním telefonům této značky. Ve stejném roce představil svůj model telefonu v hodinkách i Samsung - poměrně tenký model S9110 s dotykovým displejem o úhlopříčce 1,76 palce umožňoval kromě volání a psaní SMS například čtení e-mailů a přehrávání MP3. Už v roce 1999 měl ale Samsung v nabídce hodinky SPH-WP10, které uměly volat v síti CDMA.

Hodinky s vodotryskem

Nejde však jen o to, mít správný produkt, ale i o jeho správné načasování a zvládnuté rozhraní. Masivnějšímu rozšíření uvedených produktů bránila slabší výdrž na baterie, vysoká cena i nepřipravenost uživatelů. Zatím se však nedaří ani mnohem novějším a vyzrálejším produktům z podobné kategorie. Zajímavé jsou například nedávno představené hodinky Pebble. Sice si s nimi nezatelefonujete, ale můžete se pomocí nich přes Bluetooth připojit ke svému smartphonu s Androidem nebo iOS. Na jejich E-ink displeji si pak zobrazíte zprávy (SMS, e-mail, Facebook) a další informace (kalendář, počasí, poloha).
Zajímavé hodinky má už od loňského roku v nabídce firma Sony. Hodinky SmartWatch jsou osazeny OLED displejem o úhlopříčce 1,3“ s rozlišením 128 x 128 pixelů. I když mají vlastní systém Android, většina funkcí je i v tomto případě závislá na připojeném smartphonu s Androidem - jde tedy pouze o jeho doplněk. Uživatelé si přímo v hodinkách mohou přečíst e-maily, statusy z Twitteru a Facebooku nebo z nich ovládat vybrané funkce. Přímo v přístroji fungují některé widgety pro Android (ovládání médií, hodiny, počasí) a aplikace (včetně map). Výkon je pochopitelně slabší, ale nová verze Androidu by tento problém měla vyřešit. Hodinky jsou v prodeji i u nás (asi za 2 000 Kč), prodejní hit to ale zrovna není. Co udělá Apple jinak, aby se jím jeho nový produkt stal?

Apple iWatch a ti další

Nejvíce se spekuluje o chystaném uvedení hodinek Apple iWatch (pokud se tak vůbec budou jmenovat). Na tomto projektu údajně pracuje více než sto vývojářů a hodinky by se mohly objevit už v polovině roku. Podle spekulací by měly být založeny na plném systému iOS, displej by měl být prohnutý a krytý sklem Gorilla Glass. Hodinky by měly mít některé funkce smartphonu a o jejich výrobě už Apple údajně jednal z Foxconnem.
Pouze spekulace se patrně budou objevovat do té doby, dokud Apple hodinky nepředstaví nebo dokud neupadnou v zapomnění. To, co je zatím známo, by patrně na globální úspěch nestačilo. Apple bude muset přijít s něčím opravdu zajímavým, i když ryzím fanouškům značky bude určitě stačit téměř cokoli s nakousnutým jablkem ve znaku.
Firma Samsung tentokrát nechce zůstat pozadu ani o krok. Náskok Applu s iPady dohání jen těžko. To, že chystá vlastní hodinky, potvrdil nedávno agentuře Bloomberg šéf její mobilní divize. Podle něj Samsung stále vyvíjí nové produkty, a hodinky jsou jedním z nich. Konkrétnější informace však nesdělil, takže opět zůstávají pouze spekulace - hodinky by měly umět telefonovat, posílat SMS a mít některé nové technologie, jako třeba bezdotykové ovládání nebo S Translator pro překlad mluveného textu. Objevily se i černobílé screenshoty operačního systému AltiusOS, který by mohl být v hodinkách použit. Samsung má výhodu v tom, že řadu komponent si vyrábí sám a s vývojem podobných zařízení už má zkušenosti.
Také Google pilně pracuje na zařízeních, která by si uživatel nasadil na sebe. Známý je například jeho projekt Google Glass, což jsou chytré brýle, které zobrazují informace přímo před očima. Chytré hodinky ale podle různých náznaků také chystá a bude je mít na starosti jiná divize než X Lab, která stojí za Google Glass. Více než náznakem je to, že Googlu byl udělen patent na hodinky se dvěma dotykovými displeji. Jeden by měl být odklopný, podobně jako když otevíráte buzolu. Horní displej bude patrně průhledný, aby přes něj bylo možné sledovat i informace z druhého displeje. Horní displej jen zobrazí oznámení, druhý pak kompletní obsah daného oznámení, tedy například e-mail.
Zatím také nic jiného než spekulace (konkrétně novin The Korea Times) jsou známé o hodinkách firmy LG Electronic. Odhaduje se, že budou mít dotykové ovládání, zatím ale není jasné ani to, který operační systém LG zvolí - ve hře je totiž Android, ale i Firefox OS. Šlo tedy spíše o ujištění, že LG také na něčem podobném pracuje.

Uvidíme na hodinky?

Klíčovou otázkou samozřejmě je, zda se chytré hodinky mohou stát stejným hitem, jakým jsou smartphony. S výjimkou modelů, které jsou spíše módním doplňkem a zdůrazněním společenského postavení, totiž hodinky příliš populární nejsou. Přesný čas je přece na mobilu, a protože kromě data nic lepšího většinou zobrazit neumí, spousta lidí se je odnaučila nosit. Výhodou je samozřejmě to, že jsou menší a máte je stále při (na) ruce. Nutné však bude dobře zvládnout interface i ovládání. Populace stárne a mnoho uživatelů má problém i s používáním smartphonu, zejména proto, že na něj špatně vidí. Těžko je tedy patrně nadchnou hodinky s mnohem menším displejem. V módě jsou teď spíše „pádla“ velikosti menších tabletů.
Dalším problémem je baterie. Do hodinek se zatím těžko vejde akumulátor schopný zajistit celodenní telefonování, navigaci a hledání informací. Hodinky se tak spíše stanou „prodlouženou rukou“ většího smartphonu, schovaného někde v kapse nebo v aktovce. Je to ale přesně to, po čem uživatelé touží? Necháme se překvapit.
       pavel.trousil@chip.cz

Foto popis| Hodinky Timex Datalink z roku 1994 fungovaly jako adresář a kalendář a s počítačem komunikovaly bezdrátově pomocí optického senzoru a blikajících pruhů na monitoru.
Foto popis| Sony už chytré hodinky SmartWatch s Androidem prodává od minulého roku. Žádným hitem se ale nestaly.
Foto popis| Pebble mají e-ink displej a spojí se smartphony s Androidem i iOS. Jejich možnosti jsou ale omezené.
Foto popis| Firma LG má s hodinkami, které slouží jako doplněk smartphonu, letité zkušenosti.
Foto popis| Samsung nabízel hodinky s telefonem už před lety - dokonce ještě pro síť CDMA. Ani model s GSM ale příliš zájemců nenalákal.
Foto popis| Philips FLUID -designová studie vypadá rozhodně zajímavě. Dál se ale tento projekt nedostal.
Foto popis| Google sice pracuje na projektu chytrých brýlí Google Glass, ale nedávno si patentovat hodinky s odklopným displejem.
Foto popis| Nokia měla futuristické návrhy telefonu na ruce už před mnoha lety, teď se ale zdá, že je mimo hru.

Dotykový AIO

Acer začne od června prodávat nový dotykový počítač typu AIO (vše v jednom) Aspire ZC-605 s 19,5“ displejem o rozlišení 1 600 x 900 bodů a s procesory Intel Pentium 2117U nebo Celeron 1007U. Podle konfigurace se bude prodávat s OS Windows 8 nebo FreeDOS, 500GB nebo 1TB diskem a integrovanou DVD mechanikou. Cena bude začínat na 12 990 Kč.
Kromě výše zmíněných komponent obsahuje i 1Mpx (720p) videokameru, jejímž prostřednictvím lze realizovat videohovory přes internet. Konektivitu k internetu zajišťuje jak klasický gigabitový LAN port, tak Wi-Fi 802.11a/b/g/n. Některé periferie nebo mobilní zařízení pak lze připojit i pomocí Bluetooth 4.0LE. Počítač dále obsahuje dva porty USB 3.0, dva porty USB 2.0, čtečku paměťových karet a zvukový vstupní a výstupní jack. Rozměry počítače budou 49 x 37 x 59 cm a hmotnost 8 kg (se stojanem).

Ticketon.cz

Nízkonákladová ticketingová společnost Ticketon vstoupila do kulturního portálu Informuji.cz a Nepropasni.cz. Díky propojení těchto českých startupů mohou návštěvníci akcí snadno on-line nakupovat vstupenky. Promotéři zase budou mít nástroj, jak vstupenky jednoduše nabízet. V současné době nabízí kulturní portál Informuji.cz měsíčně přes 3 000 akcí ze všech koutů ČR. Většina pořadatelů menších akcí prodej vstupenek v předprodeji zatím nenabízela kvůli vysokým poplatkům ze strany ticketingových společností.

5“ navigace s doživotní aktualizací map

Tenká automobilová navigace s velkým, 5“ displejem od firmy Garmin se jmenuje Garmin nüvi 50 Europe Lifetime. Kromě velkého displeje, snadné obsluhy, asistenta řazení do jízdních pruhů a řady dalších navigačních funkcí (náhledy křižovatek, vyhledávání českých adres podle orientačních a popisných čísel) obsahuje mapy 45 zemí Evropy s jejich doživotní bezplatnou aktualizací. K dispozici je slot pro microSD karty pro případné mapové rozšíření. Turistická mapa ČR, která je součástí balení, umožňuje využití navigace také mimo automobil. Navigace se prodává za cca 3 990 Kč.

Stylová sluchátka Marley

Na českém trhu je dostupná nová značka sluchátek a další audiotechniky House of Marley. Tato sluchátka nesoucí odkaz hudební legendy Boba Marleyho (firmu založil syn Boba Marleyho Rohan Marley) jsou designově zajímavá (jsou vyrobena ze dřeva) a podle výrobce umožňují čistý poslech hudby a dobře sednou díky ušním silikonovým nástavcům několika velikostí. Kolekce sluchátek do uší nabízí dvě řady - Jammin´ a Freedom, ze kterých si vyberou i nároční posluchači hudby. Všechny komponenty sluchátek jsou z recyklovaného anebo přírodního materiálu. Nejlevnější základní malá sluchátka veselých barev Smile Jamaica se prodávají za cenu 629 Kč a sluchátka People get ready za 749 Kč.

Kouzelný prsten

Novou generaci bezdrátového prezentačního zařízení ve tvaru prstenu má v nabídce firma Genius. Po Ring Presenteru přichází model Ring Pointer, který najde využití při přednáškách a prezentacích. Výhodou produktu, který slouží i jako laserové ukazovátko, je ovládání pomocí jediného prstu.
Zařízení s pogumovaným povrchem komunikuje s počítačem prostřednictvím 2,4 GHz bezdrátové technologie. Do počítače se připojuje pouze miniaturní picoUSB konektor obsahující přijímač. Dosah tohoto přijímače je až deset metrů. Na stříbrném kulatém ovládacím panelu se nachází celkem pět tlačítek (F5/Esc, předchozí a další stránka, laserové ukazovátko a vypínač). Rozměry prezentéru činí pouze 31 x 33 x 37 mm a jeho hmotnost 10 g. Prodává se za doporučenou cenu 649 Kč.

Citová závěť

Na internetu najdete novou službu určenou pro uchování digitálních závětí. Můžete zde uložit svoje vzpomínky, videa, fotografie, které se mohou dostat k vašim blízkým i po vaší smrti. Milostná zpráva, pozdní omluva, dlouho skrývané tajemství, nebo poslední přání - to vše můžete zanechat v digitální podobě na serveru PassedOn (passed-on.com).
Na serveru si zřídíte zdarma účet a přidáte si kontakty na lidi, kterým chcete citovou závěť zanechat a zvolíte tři lidi, kterým důvěřujete. Pokud se delší dobu na tuto službu nepřihlásíte, ověří se přes tyto lidi váš stav.

Nejmenší zrcadlovka

Firma Canon se do oblasti zrcadlovek bez zrcátka příliš nehrne - místo toho nabízí novou miniaturní zrcadlovku EOS 100D s plným vybavením (optický hledáček, blesk, standardní závit), která jim může v mnoha ohledech zdatně konkurovat. Cena fotoaparátu začíná cca na 17 000 Kč.
Zrcadlovku lze ovládat prostřednictvím velkého, 3“ dotykového displeje (nelze ho vyklápět). Jde o nejmenší a nejlehčí digitální zrcadlovku (116,8 x 90,7 x 69,4 mm, 407 gramů) kategorie APS-C, jaká kdy byla vyrobena. Mimo jiné má velmi jednoduché ovládání a obsahuje průvodce funkcemi. Srdcem EOS 100D je snímací senzor APS-C Hybrid CMOS AF II s rozlišením 18 megapixelů v kombinaci s obrazovým procesorem DIGIC 5. Může snímat rychlostí až čtyři obrázky za sekundu a zvládne nahrávání Full HD videa. Zejména začátečníci mohou využívat přednastavené režimy a filtry, včetně efektu rybího oka nebo miniatury, které lze nyní aplikovat ještě před pořízením snímku. K fotoaparátu se dodává nový stabilizovaný objektiv EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM.

Dotkněte se ultrabooku

Nový ultrabook Zenbook UX31A Touch s Windows 8 má multidotykový displej s Full HD rozlišením a pohodlnou chiclet klávesnici s podsvícením. Může se pochlubit i precizním zpracováním s tloušťkou 3 mm vpředu a 9 mm vzadu. Okraje jeho těla jsou tenké, středová část je zaoblená. Kromě atraktivního designu v sobě skrývá i výkonné komponenty - procesory Intel Core 3. generace, až 4 GB operační paměti a 256GB SSD disk pro rychlé ukládání dat. O ozvučení se stará technologie ASUS SonicMaster. Uživatelé se také mohou těšit na integrovanou HD kameru sloužící k videochatování a kompletní softwarový balíček pro mobilní multimediální zábavu, komunikaci i práci. Podle výrobce nepřekročí doba probuzení dvě sekundy a ultrabook vydrží v pohotovosti dva týdny - to vše při celkové hmotnosti pouhých 1,3 kg.

Nejmenší nabíječka smartphonů

Smartphone se vám vybije samozřejmě v té nejméně vhodné chvíli a vy si ještě potřebujete zavolat nebo alespoň poslat SMS. Zachránit vás může „kanystr poslední záchrany“, miniaturní nabíječka Fuel Micro Charger firmy Dovotec, která udrží smartphone ještě nějakou dobu v provozu.
Po nabití z nabíječky budete podle výrobce moci ještě asi 20-40 minut telefonovat nebo mít smartphone několik hodin v pohotovostním režimu (kapacita akumulátoru je 220 mAh). Nabíječka má tvar miniaturního benzinového kanystru a tak malou velikost (3,3 x 2,3 x 1,5 cm), že ji můžete nosit jako přívěšek na klíče. Podle výrobce je to nejmenší nabíječka na světě. Nabíjet s ní můžete všechna zařízení s konektorem microUSB a dobíjí se také přes USB port. Po nabití si udrží kapacitu asi jeden měsíc. Cena nabíječky by se měla pohybovat kolem 25 USD.

Staré mapy

Devět českých paměťových institucí (knihoven a muzeí) spojilo síly v projektu Staré mapy (staremapy. cz), jehož cílem je zvýšit úroveň zpřístupnění digitalizovaných mapových sbírek. Uživatelé internetu mohou pomocí několika málo kliknutí vytvořit přitažlivou 3D vizualizaci starých map v Google Earth a sami tak překládat mapy přes současné satelitní snímky a porovnat proměny území v čase. Umisťování starých map na současné je založeno na technologii Georeferencer, která nabízí knihovnám snadný způsob, jak získat nová metadata ke svým mapám a přitom ještě prohloubit vzájemný vztah s uživateli.

Okno jako síťový prvek

Firma Ericsson pracuje na projektu s názvem „Window of Opportunity“. V rámci něho testovala, co se stane, když se k mobilní síti připojí obyčejná skleněná okna, plnící funkci síťových přípojek. Projekt využívá běžná okna, která nás obklopují, připojená k síti průhlednými anténami, což skýtá nesčetné možnosti. „Chytré“ okno připojené k síti dokáže víc, než jen spustit alarm při rozbití - umožňuje třeba podrobnou lokalizaci polohy. Lze jej rovněž využít ke komunikaci, zobrazení obsahu, kontrole prostupu světla a jako chytrou tabuli, která zaznamená, co na ni napíšete, a odešle poznámky e-mailem. Okna připojená k síti mohou být i jinak prospěšná - lze je ztmavovat a mohou tak šetřit energii snížením nároků na klimatizaci. Při provedení s průhlednými fotovoltaickými články lze okna využít i k výrobě elektřiny.

Mimořádně levný tisk

Firma Epson rozšířila řadu inkoustových tiskáren se systémem inkoustových nádržek. Koupíte je sice dráž než klasické inkoustové tiskárny s kartridžemi, jedna černobílá stránka A4 vás však podle výrobce vyjde jen na 0,06 Kč a barevná na 0,14 Kč. Barevná fotografie 10 x 15 cm z nové tiskárny L800 pak vyjde jen na 0,89 Kč (ceny bez papíru).
Tisk je tak levný, že už uživatelé nemusí uvažovat o zakoupení alternativního inkoustu. Každý model má velkokapacitní inkoustovou nádržku s velkoobjemovými lahvičkami (70 a 140 ml) k doplňování inkoustu. Způsob doplňování inkoustu je podle výrobce rychlý a jednoduchý. S každou sadou lahviček lze vytisknout až 4 000 stran černobíle a 6 500 stran barevně.
Epson má nově v nabídce šest barevných a tři černobílé tiskárny. Barevné tiskárny L110 a L300 se liší výkonem a robustností, barevná multifunkční zařízení L210, L355 a L550 pak výkonem a funkcemi. Model L550 má i fax a automatický podavač. Nejlevnější multifunkční zařízení Epson L210 stojí 4 890 Kč. Tiskárna Epson L800 (za 6 545 Kč) je pak určena i pro tisk fotografií a potisk CD/DVD a k tisku využívá celkem šest barev. Mezi aktuální černobílé modely patří dvě tiskárny WorkForce M100 a M105 a multifunkční zařízení WorkForce M200.

Cisco Connect: Jak se mění IT

Tradiční konference Cisco Expo, letos poprvé přejmenovaná na Cisco Connect, představila IT specialistům současné trendy v oblasti sítí a datových center. Hlavní řečníci konference se vzácně shodli na nejdůležitějších výzvách, kterým současné sítě čelí. Jde především o nebývalý nárůst různých typů používaných zařízení a zejména dat, která tato zařízení produkují nebo si navzájem vyměňují.
Podle společnosti Cisco bude dalším významným trendem stírání rozdílů mezi pevnými a bezdrátovými sítěmi. Se všemi typy zařízení pak bude v síti nakládáno velmi podobně - bez ohledu na to, jakým způsobem budou připojena. Stále větší důraz bude kladen na řízení celého životního cyklu zařízení, která zaměstnanci používají - zejména pak na správu jejich vlastních přístrojů, se kterými se připojují do sítě svého zaměstnavatele (tzv. BYOD -Bring Your Own Device). U těchto zařízení je nejen třeba řešit zabezpečení přístupu k podnikovým systémům, ale rovněž je nutné disponovat nástroji, které zablokují ztracenému či odcizenému zařízení přístup k síti a třeba i smažou jeho obsah.
V rámci praktických ukázek technologií nás zaujala především lokalizace zařízení pomocí Wi-Fi. Díky tomuto řešení mohou například obchodníci analyzovat pohyb svých zákazníků v nákupním centru a na základě toho optimalizovat rozmístění zboží a plánovat aktivity na podporu prodeje. Zákazníci přitom ani nemusejí být připojeni k Wi-Fi síti obchodníka, pro anonymní lokalizaci s přesností na metry stačí pouze zapnutý Wi-Fi přijímač ve smartphonu. Připojení zákazníci si pak mohou například stáhnout navigační aplikaci, která je dovede přímo k obchodníkovi. Cisco rovněž prezentovalo technologie získané akvizicí společnosti Meraki, které slouží ke správě a řízení sítí prostřednictvím cloudu. Vedle sledování všech síťových zařízení z jednoho místa (včetně například i přesné diagnostiky, sledování spotřeby energie a možnosti vzdáleného ovládání) je zajímavá i možnost konfigurace zařízení připojených do cloudu.


Z INTERNETU

NEJOBLÍBENĚJŠÍ PRODUKTY

Seznam.cz představil nový nástroj Výzkumník (vyzkumnik.seznam.cz), v jehož rámci si uživatelé mohou sdělovat své nápady i na to, co jim na internetu chybí. Zaregistrovat se zde může každý, kdo se chce stát součástí výzkumného panelu, který bude analytický tým Seznam.cz oslovovat při výzkumech, jež si kladou za cíl mapovat český internet. Díky novému nástroji budou moci registrovaní účastníci vyplňovat dotazníky o internetu, účastnit se speciálních výzkumných projektů a budou zváni na uživatelské testy nebo jim bude nabízeno zkoušení betatestových verzí.

DOMÉNY. CZ V NOVÉM

Portál Domény.cz, který se za osm let své existence stal pro mnoho internetových uživatelů bránou k registraci vhodné domény, prošel redesignem a má řadu nových funkcí. Během prvního měsíce, kdy stránky běžely v novém, si tu návštěvníci ověřili dostupnost bezmála 100 tisíc domén. Nově si mohou návštěvníci portálu Domény.cz nechat vygenerovat doménu ze zadaných klíčových slov, hromadně ověřit dostupnost většího množství domén nebo zhlédnout videotutoriály, které je dovedou k webu na vlastní adrese. Na portálu se bude i nadále pracovat. Návštěvníci se mohou těšit na další funkcionality a připravuje se i slovenská verze na adrese Domény.sk.

KHANOVA ŠKOLA

Dobrá zpráva pro děti, žáky a studenty: učení nemusí být vždy nuda. Ještě lepší zpráva pro rodiče: doučování vás nemusí stát vůbec nic. Své o tom ví Salman Khan. Je to Američan bengálského původu, který v roce 2008 založil neziskovou organizaci s názvem Khan Academy. Nejdříve začal doučovat svou sestřenici. Ještě před tím se ale musel vyrovnat s problémem, kterým byla velká vzdálenost mezi nimi. Jednotlivé lekce a cvičení začal nakonec umisťovat veřejně na YouTube. Popularita videí stále stoupala. Z nevinného doučování se stal projekt, který dnes pomáhá školákům na celém světě. Nedávno byla spuštěna lokální verze na adrese Khanovaskola.cz.
Komentář redakce: Tento projekt v redakci sledujeme již déle. Koncem března proběhlo na ČVUT nadabování další části původních videí. Projekt se v ČR podařilo rozjet díky společnosti Scio a je podporován v rámci programu „Google pro vzdělávání v Česku“. Videa na YouTube (nepřekračují délku 10 minut), jsou přínosná nejen pro studenty, ale i pro ty, kteří svá studia již ukončili. K dispozici je aktuálně připraveno víc než 560 videí z matematiky, fyziky, dějepisu a medicíny.


Dokumenty ke stažení