Menu

Tablety: Je 6 000 Kč příliš málo?

Tablety: Je 6 000 Kč příliš málo?

Ceny levných tabletů se pohybují zhruba mezi 3 500 a 6 000 korunami. Cílem našeho testu bylo zjistit, stojí-li za to tablety této cenové kategorie kupovat a co zvládnou.
  CHRISTOPH SCHMIDT, PAVEL TROUSIL  

PAVEL TROUSIL
Redaktor Chipu chápe tablet jako příjemný a pohotový doplněk osobního počítače. Ještě lépe, pokud nabízí hodně muziky za málo peněz.

Prodej tabletů roste velmi rychle. Podle společnosti IDC, která se zabývá výzkumem trhu, se v posledním čtvrtletí loňského roku prodalo na celém světě o 75 procent více dotykových počítačů než o rok dříve. Náskok Applu se zmenšil (stále má ale silný tržní podíl - 43,6 %) a objevil se i nový hráč - Microsoft s Windows RT a 8. V České republice se loni prodalo asi 253 000 tabletů (což představuje růst dokonce 237,4 %), přičemž je zde zájem především o levnější modely. V posledním čtvrtletí se tak druhou nejprodávanější značkou stalo Prestigio. Obecně se zde dobře prodávají tablety s menším displejem a operačním systémem Android, který je pro výrobce k dispozici zdarma. My jsme se v našem testu soustředili právě na levné modely a chtěli jsme zjistit, který z nich stojí za to koupit.
Aby mohli výrobci nabídnout svůj produkt za nízkou cenu, musí samozřejmě šetřit - na displeji, na baterii, na procesoru a paměti, na jiné výbavě a na materiálu, z něhož je vyrobeno tělo tabletu. Nejlépe v našem hodnocení dopadl tablet Nexus 7 od Googlu. Na rozdíl od ostatních výrobců nemusí cenově zajištěný Google tolik vydělat na hardwaru, protože získá zpětně peníze ze svého obchodu Google Play. Podle analytiků z iSupply nemá z prodeje hardwaru v podstatě nic, u nás je ale bohužel jeho model přece jen dražší než v jiných státech. Výkonnostně a kvalitativně je to totiž trochu jiná liga než levné tablety Acer Iconia Tab B1 nebo Lenovo IdeaTab A2107A.

Rozdíly vidíte

Od levných tabletů samozřejmě nemůžete čekat zázraky. Testovaná zařízení tedy mají pouze malý, 7“ displej s formátem stran 16:10 nebo 128:75 (poměr stran 1 024 x 600 bodů). Při přehrávání videa můžete displej využít opravdu efektivně. Při surfování na internetu nebo při používání některých aplikací na výšku se však může displej zdát dost úzký a ve formátu na šířku zase příliš široký.
Co se týká kvality displejů, modely Lenovo a Acer jsou vybaveny levným TN panelem, který pro tablety není zrovna ideální. Tato poměrně závažná chyba v kvalitě displejů je samozřejmě způsobena tlakem na co nejnižší cenu. Důsledkem jsou omezení týkající se horších pozorovacích úhlů - jen v určitém úhlu je obraz kvalitní. Jakmile tablet trochu natočíte nebo ho třeba položíte na stůl před sebe, kontrast se rychle změní, případně je obraz úplně inverzní. V režimu na výšku, pro který jsou 7“ tablety primárně určeny, je obraz na displeji ještě o něco horší - levé i pravé oko vidí trochu jiný obraz a viditelné jsou rozdíly v jasu. Moderní IPS displej tabletu Google Nexus 7 je mnohem lepší a stejný obraz vidíte z libovolného úhlu. Nejlepší jas má tablet Samsung Galaxy Tab GT-P3110, špatně je na tom z tohoto pohledu Acer Iconia Tab B1. Prestigio má také dobře čitelný displej, ale dost se leskne. Displeje ostatních tabletů se zrcadlí méně.
Z hlediska kvality materiálu a provedení se Nexus a Samsung nacházejí v horní části stupnice a i masivně vyhlížející Lenovo se může pochlubit dobrou kvalitou. Ani Prestigio nevypadá špatně. Acer je levný, a takový z něj také máte pocit - vrzající plasty a velká vůle jsou daní za nízkou cenu modelu Iconia Tab B1. Až na Samsung můžete všechny tablety nabíjet přes USB konektor (Samsung má proprietární). Společně s Nexusem má ale Samsung navíc GPS modul.

Nízký výkon irituje

Výrobci levných tabletů se snaží ušetřit i na procesoru. Hodně je to vidět na tabletu Lenovo, který má pouze jednojádrový a jednogigahertzový procesor. Vyplývají z toho opožděné reakce, trhané posouvání a zadrhávání videa ve vysokém rozlišení. Práce s tímto tabletem tedy moc příjemná není a pomalé je také načítání webových stránek. Acer naopak rychlostí načítání příjemně překvapil. Nejlépe je na tom z hlediska výkonu Nexus 7 - postaral se o to jednak velmi rychlý čtyřjádrový 1,3GHz procesor, jednak aktuální verze systému Android 4.2, která je pro hladký běh optimalizovaná. Acer by měl také z nového systému profitovat, ale brzdí ho jen 512MB operační paměť. Slušný výkon nabízí Prestigio.
Když už mluvíme o softwaru, Nexus na tom bude lépe i do budoucna, protože Google by pro něj měl přednostně zajišťovat nové verze operačního systému. Ze zkušenosti lze říci, že u ostatních produktů není možné aktualizace softwaru očekávat. Kromě hladšího chodu přináší verze 4.1 a novější většinou drobná vylepšení, jako například méně kliknutí pro provedení stejné akce - třeba pro změnu nastavení jasu displeje.
Velké rozdíly také panují v oblasti výdrže na baterii. Opět je to Google Nexus 7, který má navrch. Video totiž zvládne přehrávat 9:33 h, což je čas, kterým se nemohou pochlubit ani mnohem dražší tablety. Nejméně vydrží při přehrávání Acer Iconia (3:25 h) a Prestigio. Co se týká výdrže při surfování, s Nexusem 7 drží krok pouze Lenovo (6:08 h), a jde tedy v podstatě o jediné dva modely, se kterými se můžete pustit dál od elektrické zásuvky, nepočítámeli celkem slušné časy Samsungu. Počítejte s tím, že nabíjení není nijak rychlé, u Prestigia MultiPad 7.0 Prime Duo trvá dokonce déle než provoz na akumulátor.
Za Nexus 7 si tedy připlatíte, na oplátku vám ale nabídne výkon a výdrž a až na vybavení uspěl ve všech kategoriích. Pokud chcete opravdu levný tablet, doporučujeme Prestigio.

VÝKON, DISPLEJ A FORMÁTY
Rychlost procesoru a kvalita displeje jsou pro každodenní využití tabletu těmi nejdůležitějšími parametry. Rozdíly existují i v kompatibilitě s různými videoformáty.

RYCHLOST SURFOVÁNÍ
Pohodlné surfování po internetu je jedním z nejdůležitějších úkolů tabletu. Při surfování rychle pocítíte, zda je tablet dostatečně rychlý a svižně zobrazí požadovanou webovou stránku. Měřili jsme proto, za jak dlouho se načte složitější stránka. Celkem dobře se dařilo tabletu Acer.

DISPLEJ: PODSVÍCENÍ A POZOROVACÍ ÚHLY
Rovnoměrné podsvícení displeje je pro kvalitu zobrazení důležité - to vidíte na horním snímku. Dolní snímky zobrazují gama-stabilitu. Střed kružnice vyjadřuje vertikální pohled, vzdálenější body představují zvýšení zorného úhlu. Pokud se barvy odchylují od zelené barvy, znamená to, že kontrast se v případě jiného pozorovacího úhlu mění a je to chyba.

KTERÉ FORMÁTY TABLET PŘEHRAJE?
Integrovaný videopřehrávač a možnosti hardwaru (výkon) určují, který formát videosouborů (především jeho rozlišení) si budete moct na tabletu bez konverze přehrát. Tabulka je pouze orientační, protože záleží také na tom, jaké kodeky jsou použity v konkrétním případě.

DOPLŇKY
K tabletu si můžete pořídit další vybavení. Nejpraktičtější je obal, který chrání především displej tabletu. V nabídce jsou i různé bezdrátové klávesnice, stojánky, reproduktory a další výbava.


VÝSLEDKY TESTŮ
Všichni účastníci testu v podstatě splňují svůj účel a jako „surfovací tablety“ poslouží - některé modely samozřejmě lépe, jiné hůře. Pokud jste ale náročnějšími uživateli, často si pouštíte HD video a už při malé prodlevě při načítání webové stránky začínáte být nervózní, budete muset zvolit buď vítěze našeho testu, nebo ještě raději nějaký dražší a výkonnější model, který se do našeho srovnání nevešel.
Vítězem testu je tablet Google Nexus 7, který je ale bohužel také nejdražší. Za investované peníze však získáte výhody - rychlý hardware, dobrý displej s vysokým rozlišením a skvělou výdrž na baterie. To jiný tablet z testu nabídnout nemůže. Dostanete i záruku, že vám Google poskytne nejnovější verzi operačního systému, až bude dostupná. Výbava tabletu by ale mohla být lepší -chybí mu slot pro paměťové karty, HDMI výstup a fotoaparát. Někteří uživatelé by možná uvítali i 3G modul.
Cenový tip získává tablet Prestigio MultiPad 7.0 Prime Duo (PMP5770D), který pořídíte téměř za polovinu. Nabízí přitom slušný výkon (dvoujádrový procesor) a rozumnou výbavu (fotoaparát, microSD slot). Mobilitu tabletu, který váží jen 307 g, však snižuje slabá výdrž na akumulátor. Bez nabíječky se tedy dlouho neobejdete. Kvalitnější by mohl být i displej. Není příliš rovnoměrně podsvícen a je lesklý.


Foto popis| V testovací laboratoři Chipu se ve světelném stanu měří vlastnosti displejů tabletů - například kontrast, jas a zrcadlení displeje.


Dokumenty ke stažení