Menu

Windows 8

Windows 8

Po více než 100 dnech na trhu naplnil nový operační systém Windows 8 vysoká očekávání Microsoftu i uživatelů pouze částečně.
    FABIAN VON KEUDELL, RADEK KUBEŠ  

88 procent tabletů dodá na trh pouze pět výrobců - Microsoft mezi nimi zatím není. Pokud ale vše půjde podle plánů Steva Ballmera, šéfa Microsoftu, mělo by se to brzy změnit. Microsoft totiž přinesl na trh jak dotykově ovladatelný operační systém Windows 8, tak vlastní tablet nazvaný Surface. Z počátku se zdálo, že by Windows 8 mohla zaznamenat velký úspěch - jen za první měsíc po uvedení na trh (v říjnu 2012) prodal Microsoft 40 milionů licencí. Analytici však přisuzují většinu z těchto nákupů výrobcům hardwaru, kteří dodávají předinstalovaná Windows 8 pod OEM licencí.

6 377 000 000 amerických dolarů čistého zisku vykázal Microsoft za poslední čtvrtletí roku 2012. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jde o pokles o 3,7 %. Svůj podíl na tom však nesou i náklady na marketing nových Windows 8, které se, jak se zdá, příliš nevyplatily. Uživatelé zatím s přechodem na Windows 8 spíše váhají, přestože Microsoft nasadil velmi příznivou cenu upgradu na nový systém. Podle Jima Wonga, šéfa společnosti Acer, je důvod jasný: „Windows 8 jsou prostě příliš komplikovaná.“ David Chang, finanční ředitel Abusu, si zase myslí, že „neexistuje poptávka po Windows 8“.

22 900 000 iPadů prodal Apple ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. To je dokonce více zařízení, než kolik prodalo Lenovo počítačů (kolem 15 milionů). Důvod k obavám by však měl mít především Microsoft, který, podle analytika Brenta Thilla ze společnosti UBS, prodal zatím jen asi milion kusů svého tabletu Surface. Odhad analytiků z Goldman Sachs je ještě pesimističtější - podle nich prodal Microsoft jen asi 230 tisíc svých tabletů. Oficiální výsledky prodeje Microsoft nezveřejnil, výrazně však snížil objednávku na výrobu tabletů - oproti plánovaným čtyřem milionům kusů jich nechal vyrobit pouze polovinu. Eric Schmidt, výkonný ředitel Googlu, nevidí v Microsoftu žádnou konkurenci Applu: „Microsoft je sice dobře řízen, nezvládá ale umisťovat své produkty na trh.“


NEJLEPŠÍ APLIKACE PRO WINDOWS 8
Bezpečnost
LastPass
Aplikace slouží k bezpečnému uložení přihlašovacích jmen a hesel k internetovým službám a umí je sdílet mezi více zařízeními.
Hudba
TuneIn Radio
V aplikaci TuneIn Radio si k poslechu můžete vybírat z více než 60 000 rádií vysílajících po internetu, včetně českých.
Systém
Classic Start 8
Jednoduchý program vrátí tlačítko Start a související nabídku zpět na své místo na hlavním panelu pracovní plochy.
Twitter
gleek!
Oblíbený klient pro sociální síť Twitter vám umožní spravovat více účtů a nabídne statistické funkce i možnost „umlčet“ spammery.
Internet
Skype
Síť Skype je nově integrována se službou Windows Live Messenger, speciální verze klienta je určena pro dotykové ovládání.
Video
Youtube player
Aplikace pro přehrávání videí z populárního serveru nabídne přehled oblíbených videoklipů nebo propojení s vaším Google účtem.
Office
OneNote MX
Bezplatná součást Microsoft Office vám umožní ukládat a sdílet poznámky i další obsah prostřednictvím cloudu.
Cloud
All My Storage
Jediná aplikace zprostředkuje přístup k vašim datům na lokálním disku i v cloudových úložištích Dropbox, Box a SkyDrive.


POROVNÁNÍ NOVÝCH VARIANT WINDOWS
Windows RT
Verze Windows 8, naprogramovaná speciálně pro tablety s procesory typu ARM, je k dispozici pouze předinstalovaná na vhodných zařízeních. Systém lze označit za extrémně bezpečný, jelikož na něm běží pouze aplikace schválené Microsoftem.
+  Svižný systém, který využívá jen omezené množství operační paměti a výkonu procesoru.
-  Na Windows RT běží pouze speciální aplikace, dostupné ke stažení ve Windows Store, zabere příliš místa v paměti zařízení.

Windows 8
Standardní verze Windows pracuje na běžných počítačích s x86 architekturou. Bez problému na ní lze provozovat i aplikace pro starší verze Windows.
+  Vysoký výkon a vylepšené zabezpečení, lze používat na počítačích s běžným i dotykovým ovládáním.
-  Nepřehledné střídání klasické pracovní plochy s dotykovým prostředím Modern UI.


FAKTA O WINDOWS 8
Pokud bychom uvěřili masivní reklamní kampani Microsoftu, jsou nová Windows 8 lehce ovladatelným systémem, jsou rychlejší a lze je vybavit mnoha novými aplikacemi. Podívejme se, nakolik jsou reklamní slogany pravdivé.

Windows 8 jako pracovní nástroj
V mnoha firmách jsou stále častěji nasazovány tablety, nikoli však modely Surface od Microsoftu. Například společnost Barclays nedávno pořídila pro své zaměstnance 8 500 iPadů.
Windows Store
Microsoft sliboval, že do konce února 2013 bude ve Windows Store přes 100 000 aplikací. Zatím se ale nabídka pohybuje kolem 40 000 aplikací. Pro srovnání - Apple App Store obsahuje přes 700 000 aplikací.
Výkon
Podle Microsoftu mají být Windows 8 výrazně výkonnější. To můžeme rozhodně potvrdit - nový systém startuje podstatně rychleji než jakákoli předchozí verze a i další práce s ním je velmi svižná.
Bezpečnost
Microsoft tvrdí, že Windows 8 mají řadu nových bezpečnostních funkcí. To souhlasí - například Secure Boot chrání počítač před rootkity a funkce ASLR zamezí útokům vedeným na operační paměť.
Ovládání
Microsoft označuje Windows 8 za intuitivně ovladatelný systém. Faktem však je, že pro uživatele předchozích verzí je nový styl práce s OS velmi odlišný. Podle šéfa firmy Acer jsou nová Windows příliš komplikovaná a nejraději by pro jejich uživatele zřídil speciální tréninková centra.
Surface uživatele jistě zaujme
S vlastním tabletem chtěl Microsoft zaútočit především na iPad od Applu. Ohrozit jeho pozici se mu však zatím příliš nedaří - zatímco Apple prodal 120 milionů iPadů, Surface od Microsoftu si pořídilo něco mezi čtvrt a jedním milionem zákazníků.


TÉMĚŘ PŘI KAŽDÉM UVEDENÍ NOVÉHO OS PADAJÍ MICROSOFTU AKCIE
Pokud bychom věřili kurzu akcií, byla nejúspěšnějším operačním systémem Microsoftu Windows 98. Prakticky vždy po uvedení nové verze Windows hodnota akcií Microsoftu výrazně klesla.


NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY NA TECHNICKOU PODPORU
Windows 8 by měla být konečně intuitivním operačním systémem. Podle častých dotazů a problémů jejich uživatelů to však vypadá trochu jinak.

Nevydařený upgrade
Hned v říjnu se někteří uživatelé potýkali s problémy při upgradu na novou verzi Windows.
Licenční kódy
Po upgradu na verzi Pro nebo pořízení aplikace Windows Media Center se někteří uživatelé dočkali jen modré obrazovky.
Nefunkční Windows Store
Obchod s aplikacemi, klíčová funkce nových Windows 8, se velmi často potýká s nedostupností.
Kde je nabídka Start?
O nejdůležitějších změnách v nové verzi Windows informuje speciální stránka na webu Microsoftu.

 


Dokumenty ke stažení