Menu

Starý matador s novými triky

COREL WINZIP 17 PRO

Starý matador s novými triky

Platit za program na kompresi dat se v době šikovných open-source aplikací může zdát jako zbytečné, letitá aplikace WinZip navíc neměla vždy nejlepší pověst. Uživatelé si stěžovali například na zmatečné ovládaní a nedostatek inovací. Verze s číslem 17 by si ale mohla najít nové fanoušky - vývojáři se totiž zaměřili především na uživatelské rozhraní a nabídku funkcí. Zajímavá je také integrace doplňkových služeb, kvůli kterým by bylo jinak nutné použít další aplikace.
Nový styl práce s programem vychází z pásu karet, ovládacího prvku, který již dlouhou dobu u svých produktů úspěšně využívá Microsoft. Na rozdíl od Microsoft Office však mohou uživatelé programu WinZip přepnout rozhraní do klasické podoby. Ne že bychom to ale doporučovali -změna totiž jednoznačně prospěla ovladatelnosti programu.
Velkou inovací je propojení aplikace WinZip s cloudovými službami Dropbox, Disk Google a SkyDrive. Nejen že je možné stahovat soubory určené ke kompresi z cloudu, ale WinZip zvládá provádět své operace i přímo v internetovém úložišti. Odkazy na soubory v cloudu lze rovnou z programu odeslat e-mailem, k čemuž je WinZip vybaven vlastní poštovní funkcí. Operace se soubory ve webových úložištích jsou však možné pouze pomocí vlastní utility ZipSend. Lze ji sice stáhnout zdarma, je ale třeba ji zvlášť zaregistrovat. Stejný nástroj se pak používá i ke sdílení odkazů v sociálních sítích Facebook, LinkedIn a Twitter.
Z dalších inovací stojí za zmínku určitě ještě funkce pro zmenšení velikosti PDF souborů a kompresi obrázků (s tím si standardní kompresní aplikace neporadí) nebo také možnost opatřit dokumenty vodoznakem. O nezbytné zabezpečení dokumentů se pak postará 256bitové AES šifrování.
    RADEK KUBEŠ  

SHRNUTÍ
WinZip 17 nabízí mnohem více než jen prostou kompresi a dekompresi dat. Jde především o integraci s cloudovými úložišti a sociálními sítěmi. Je to navíc nejlepší program tohoto typu na trhu, který zvládne i různé úkoly, k nimž by jinak bylo nutné použít další aplikace. I tak je ale cena programu velmi vysoká a pořídí si jej opravdu jen nároční uživatelé.
+ Dobrý výkon, integrace s cloudovými úložišti.
- Sdílení v sociálních sítích je možné pouze se ZipShare.
Cena:  cca 1 400 Kč


JAK JSME TESTOVALI
I přes nové funkce v aktuální verzi programu WinZip je stále jeho hlavní úlohou komprese dat. Program by tedy měl pracovat rychle a efektivně, zároveň by také měl být snadno ovladatelný.
RYCHLE ZABALENO
V porovnání s bezplatně použitelnou aplikací 7-Zip má placený WinZip značný náskok v rychlosti - stejný objem dat zpracuje za třetinu času.
VŠE V JEDNOM
Pro výběr dat, jejich kompresi, nahrání do úložiště a odeslání odkazu ke stažení potřebují WinZip i 7-Zip stejný čas. V případě placeného programu je však práce jednodušší.
STEJNÝ KOMPRESNÍ POMĚR
Efektivitu komprese dat jsme otestovali na 1 674 textových dokumentech s celkovou velikostí 214 MB. Při nastavení maximálního kompresního poměru jsou výsledky obou programů prakticky identické.

TECHNICKÁ DATA
INFO     http://www.winzip.com
OPERAČNÍ SYSTÉM     Windows Vista/7/8 (32/64 b)
JAZYK     čeština
PODPOROVANÉ FORMÁTY     ZIP, ZIPX, TAR, GZIP, CAB, RAR, 7z, ARJ, LZH, BHZ, BZ2, ISO, IMG
ŠIFROVÁNÍ     128b a 256b AES
INTEGROVANÉ SLUŽBY     Dropbox, Disk Google, SkyDrive, ZipShare, ZipSend, Facebook, LinkedIn, Twitter

HODNOCENÍ
CELKOVÉ HODNOCENÍ     89,3
OPTIMALIZACE (30 %)     90
ČIŠTĚNÍ (30 %)     95
OVLÁDÁNÍ (20 %)     85
DESIGN (20 %)     70
Chip:  dobrý (1,6)


MOVAVI VIDEO SUITE 11

Úpravy videa

Tvůrci programu pro nahrávání, střih a konverzi videa míří svým produktem především na méně zkušené uživatele. I ty však může odradit nejen poměrně omezená nabídka funkcí, ale především značně nepřehledný styl ovládání a práce s programem. I pro jednoduchou úpravu videa a jeho vypálení na DVD totiž musíte postupně pracovat se třemi různými aplikacemi. Některé funkce jsou navíc prakticky k nenalezení nebo nepracují, jak mají. Pochválit však musíme možnosti exportu videa, kdy je na výběr mezi bezmála dvěma stovkami formátů pro přehrávání v různých zařízeních.
(Cena: cca 1 200 Kč, http://www.movavi.com)
Chip:  uspokojivý (2,7)


CLOUDCLIPPY 2013

Cloudová schránka

Při práci s více počítači jistě narážíte na problém s výměnou dat mezi nimi. Ať už jde o odkazy, části textů, nebo obrázky, můžete použít aplikaci CloudClippy - speciální schránku využívající k synchronizaci dat webové úložiště. Práce s CloudClippy se nijak zásadně neliší od používání klasické schránky. Stisknutím klávesové zkratky [Ctrl]+[C] zkopírujete vybraný obsah do schránky, která jej doručí i do dalších propojených počítačů. Obsah schránky je navíc přístupný i v internetovém prohlížeči, takže jej můžete použít i v počítačích s OS X nebo Linuxem.
(Cena: cca 500 Kč, http://www.abelssoft.net)
Chip:  dobrý (1,9)


NITRO PRO 8

Práce s PDF

S programem Nitro Pro 8 můžete samozřejmě nejen vytvářet dokumenty ve formátu PDF, jako to umí i mnoho bezplatných nástrojů. Unikátní jsou však možnosti úprav obsahu existujících PDF souborů, a to nejen jejich textové, ale třeba i grafické složky. Vestavěny jsou i funkce OCR pro rozpoznávání textu naskenovaných dokumentů a rovněž i konverze PDF do textových dokumentů nebo třeba tabulek. Zatímco OCR funguje spíše průměrně, s převodem PDF do souborů ke zpracování v kancelářských programech jsme byli spokojeni.
(Cena: cca 2 500 Kč, http://www.nitropdf.com)
Chip:  dobrý (1,9)


PHOTO COMMANDER 11

Správa fotek

Šikovný program pro správu, úpravy a prezentaci fotografií pravidelní čtenáři Chipu jistě důvěrně znají. V nejnovější verzi najdete například živé náhledy snímků po aplikaci zvolených úprav a režim pro porovnávání s originálem. Podporovány jsou nově i 3D snímky a vylepšeno bylo zpracování RAW dat z profesionálních fotoaparátů. Zcela nová je i funkce pro automatické zálohování fotografií s možností okamžitého návratu k původním verzím snímků bez úprav. S retušemi pomohou automatické nástroje na optimalizaci nebo nové efektové pero.
(Cena: cca 1 400 Kč, http://www.ashampoo.com)
Chip:  dobrý (1,6)


GENIE TIMELINE 2013 HOME

Zálohování dat

Zcela samostatně pracující zálohovací program Genie Timeline vás překvapí velmi příjemně zpracovaným uživatelským rozhraním, ve stylu dlaždic z Windows 8, ve kterém si snadno zvolíte, jaký obsah bude pravidelně zálohován. Může jít například o systémové soubory Windows, e-maily, dokumenty, fotky nebo jakékoli jiné typy souborů. Zálohovat můžete na lokální nebo síťové disky a ušetřit místo kompresí, postrádáme však možnost šifrování dat. Zálohování probíhá podle časového plánu, nejkratším intervalem zálohy je 30 minut.
(Cena: cca 900 Kč, http://www.genie9.com)
Chip:  výborný (1,8)


PORTRAIT PROFESSIONAL 11

Perfektní portréty

Díky automatickým funkcím pro rozpoznání obličejů, pleti a vlasů můžete s programem Portrait Professional vytvářet perfektní portrétové fotografie i ze snímků pořízených v amatérských podmínkách. S úpravou portrétových snímků vám pomohou předvolby pro konkrétní typy portrétů, stejně jako volná transformace rysů tváře nebo nástroje na vybělení zubů a projasnění očí. Všechny úpravy jsou okamžitě viditelné na zpracovávaném snímku a lze je samozřejmě vrátit zpět. S obrovským množstvím nástrojů si jistě vystačíte na velmi dlouho.
(Cena: cca 1 000 Kč, http://www.portraitprofessional.com)
Chip:  velmi dobrý (1,4)


SWYPE KEYBOARD

Psaní jedním tahem

Alternativní klávesnice Swype pro smartphony a tablety s operačním systémem Android není pro některé uživatele novinkou. Teprve několik týdnů si ji ale může pořídit opravdu každý. Do obchodu s aplikacemi Google Play se dostala až koncem dubna letošního roku, a to za velmi příjemnou cenu.
Nastavení alternativní klávesnice nemusí být pro méně zkušené uživatele úplně snadné, Swype však komunikuje hned od instalace česky a provede vás všemi potřebnými předvolbami v nastavení i volbou používané klávesnice. Jedním z kroků úvodního nastavení je i volba jazyka klávesnice. Ta souvisí se slovníkem, který si aplikace stáhne z internetu a bude jej používat k predikci slov během psaní.
Už z názvu aplikace je jasné, jakým stylem klávesnice urychluje psaní textu na obrazovce tabletu či smartphonu. Jde o „šoupací“ klávesnici, na které píšete pomocí spojování písmen požadovaného slova jedním tahem prstu. U každého písmenka přitom stačí udělat pouze kratičkou pauzu, aby jej program zaznamenal. Tento popis je daleko složitější než praktické psaní na klávesnici Swype. To je nejen snadné a rychlé, ale zároveň i vysoce návykové. Autoři programu se dokonce chlubí světovým rekordem v rychlosti psaní textových zpráv, dosaženým právě s klávesnicí Swype. Predikce textu navíc předpovídá nejen aktuálně psané slovo (pro případ, kdy program špatně dešifruje posun prstem po klávesnici), ale i slova následující. Využívá k tomu nejen zmíněný slovník, ale také se učí z textů, které píšete. Časem se tedy bude jeho přesnost zvyšovat a navíc bude respektovat i váš specifický slovník či styl vyjadřování.
Aplikace Swype má i hlasový vstup, spolehlivost rozpoznání české řeči však není příliš vysoká. Ruční zadávání textu je mnohem rychlejší a spolehlivější.
    RADEK KUBEŠ  

SHRNUTÍ
Klávesnice Swype je v současné době nejlepší náhradou za standardní systémovou klávesnici v Androidu, navíc je dostupná za minimální cenu na úrovni jednoho dolaru. Funkce učení zpřesňuje predikci textu a navíc dokáže pochytit i váš vlastní styl psaní.
K dispozici je v bezmála čtyřech desítkách jazyků.
+ Rychlost psaní, predikce a učení, cena.
- Rozpoznávání hlasu.
Cena:  cca 20 Kč


JAK JSME TESTOVALI
Alternativních klávesnic pro Android existuje celá řada, důležité je, zda mezi podporovanými jazyky najdeme i češtinu a jestli se aplikace umí učit z vašich textů. O cenu se příliš starat nemusíte, klávesnice přijdou na pár desetikorun.
NEJLEPŠÍ ALTERNATIVA
Dříve než si pořídíte klávesnici Swype, vyzkoušejte aplikaci SwiftKey, která je dostupná i v alternativě určené speciálně pro rozlehlejší displeje tabletů. Podobně jako Swype je i SwiftKey k dispozici s českým slovníkem pro predikci psaní a i tato klávesnice se dále učí z vašich textů. Zdrojem k pochopení vašeho slovníku a stylu psaní jsou pro SwiftKey i vaše e-maily nebo příspěvky na sociálních sítích. Styl psaní na klávesnici SwiftKey je úplně stejný jako v případě Swype a také v této aplikaci je k dispozici i několik různě obarvených variant klávesnice.
BOHATÁ PODPORA JAZYKŮ
Klávesnice Swype i SwiftKey jsou si velmi podobné v rozsahu podporovaných jazyků i svými funkcemi pro učení.

TECHNICKÁ DATA
INFO     http://www.swype.com
OPERAČNÍ SYSTÉM     Android 2.2 a vyšší
JAZYK NASTAVENÍ     čeština
PODPOROVANÉ JAZYKY (SLOVNÍKY KE STAŽENÍ)     čeština, angličtina, němčina ad.
OPRAVA CHYB / PREDIKCE SLOV     * / *
ROZPOZNÁNÍ HLASU / RUČNĚ PSANÉHO TEXTU     * / *
VERZE PRO TABLETY     *

HODNOCENÍ
CELKOVÉ HODNOCENÍ     97
FUNKCE (50 %)     85
PŘESNOST (30 %)     95
OVLÁDÁNÍ (10 %)     98
LOKALIZACE (10 %)     95
Chip:  výborný (1,1)


VISUAL CALENDAR

Trochu jiný kalendář

Zatímco běžné kalendářové aplikace připomínají ze všeho nejvíce tabulku, kalendář Visual Calendar for Tablets má podobu síťového grafu. Výhodou takového stylu zobrazení je hlavně jasně znázorněná návaznost událostí. Přehlednost dále zvyšuje systém barevných ikon s piktogramy, které zobrazují povahu událostí, jejich význam i prioritu. Z názvu je jasné, že aplikace Visual Calendar for Tablets je dostupná pouze pro tablety, to však nic nemění na možnosti oboustranné synchronizace jejího obsahu s kalendářem Google, ke kterému se dostanete z libovolného zařízení.
(Cena: cca 150 Kč, platforma: Android)
Chip:  velmi dobrý (1,8)


ARTSTUDIO

Malování na iPadu

V aplikaci ArtStudio, určené nejen pro tablety iPad, ale také pro smartphony iPhone, získáte šikovný nástroj na kreslení nebo i kreativní úpravy pořízených fotografií. K dispozici jsou různé typy tužek, štětců a sprejů s možností nastavení velikosti a intenzity stopy a samozřejmě i použité barvy. Ovládání aplikace je velmi intuitivní a v nabídce funkcí nechybí například ani zoom, abyste v maximálním přiblížení mohli upravovat i nejjemnější detaily kresby. Díky podpoře práce s vrstvami můžete libovolně kombinovat obrázky, kreslenou grafiku i texty.
(Cena: cca 100 Kč, platforma: iOS)
Chip:  dobrý (1,7)


POP3 EMAIL

E-mailový klient

Obchod s aplikacemi pro počítače a tablety s Windows 8 a RT se postupně plní aplikacemi, které však ne vždy dokážou ospravedlnit svoji existenci. To je případ aplikace POP3 Email, což je e-mailový klient určený pro přístup k poštovním schránkám prostřednictvím protokolů POP3 a SMTP. Na tom by ještě nebylo nic špatného, pokud by ale v základní výbavě Windows 8 nebyla i aplikace Pošta s naprosto stejnou funkcí. Pošta je navíc v češtině a pomůže vám automaticky nastavit předvolby pro přístup k nejpoužívanějším schránkám (Gmail ad.).
(Cena: 30 Kč, platforma: W8, W RT)
Chip:  nedostatečný (3.5)


ICLONE

Přebarvený WP

O tom, že si smartphone s operačním systémem Android můžete přebarvit do designu Windows Phone či iOS, ví každý trochu hloubavý uživatel. Nyní lze však podobně změnit i uživatelské rozhraní systému Windows Phone. Aplikace iClone navíc nenabízí pouze změnu domovské obrazovky smartphonu do stylu iPhonu, ale má i variantu v podobě prostředí Sense, využívaného ve smartphonech s Androidem od HTC. V rámci pozměněné úvodní obrazovky máte k dispozici tlačítka standardních aplikací, jako je kalendář, e-mailový klient atd.
(Cena: 21 Kč, platforma: WP)
Chip:  velmi dobrý (1,6)


CHRONOS CALENDAR

Kalendář pro WP

Standardní kalendářová aplikace ve smartphonech se systémem Windows Phone nepatří k nejpřehlednějším. Můžete však vyzkoušet například Chronos Calendar, který podporuje češtinu a zobrazuje i české svátky a významné dny. Design ve stylu stolního kalendáře je propojen s živou dlaždicí, která na domovské obrazovce smartphonu zobrazuje informaci o nejbližších událostech. Aplikaci lze synchronizovat s kalendářem vašeho účtu Microsoft i s kalendářem Googlu. Nechybí ani bohaté možnosti nastavení stylu zobrazení a funkcí.
(Cena: cca 42 Kč, platforma: WP)
Chip:  velmi dobrý (1,8)


AUTOMAGIC

Automatické úkony

Pomocí aplikace Automagic si můžete naprogramovat libovolné úkoly, které bude, na základě zadaných podmínek, váš smartphone či tablet s Androidem samostatně provádět. Může jít například o automatické vypnutí Wi-Fi v případě vybití akumulátoru pod stanovenou mez, odpovídání na SMS nebo jejich odesílání v podobě e-mailů na zvolenou adresu, pravidelné zálohování souborů a mnoho dalších úkonů. Použijte plnou verzi programu MobileGo Pro z Chip DVD, abyste si instalovali zkušební verzi aplikace Automagic, která není dostupná na Google Play, ale na stránkách výrobce.
(Cena: cca 72 Kč, platforma: Android)
Chip:  výborný (1,9)

 


Dokumenty ke stažení