Menu

Deset virů, které způsobily největší škody

Stačí jen několik bajtů kódu, a z milionů počítačů po celém světě zůstane jen hromádka nepotřebného šrotu. Představíme vám deset nejúspěšnějších virů, které dohromady způsobily škody přes 100 miliard dolarů.

FABIAN VON KEUDELL

1 MYDOOM

$39 mld.

Špionážní virus s mnoha záznamy v „nej“ žebříčcích. Mimo jiné šlo o nejrychleji se šířícího a nejvíce rozšířeného červa v IT historii, a to i přesto, že byl naprogramován tak, aby zůstal aktivní pouze dvanáct dnů. V době jeho největšího působení jím byl napaden každý dvanáctý e-mail.

2 BLASTER

$33 mld.

V roce 2003 ovládl tento virus tisíce počítačů a také nainstaloval backdoor, jehož pomocí neustále kontaktoval WWW stránky serverů Microsoftu. Miliony a miliony požadavků tak přetížily prostřednictvím DoS útoku aktualizační servery Windows.

3 CONFICKER

$9 mld.

Šíření viru měla na svědomí chyba související s provozem síťově sdílených adresářů, později se objevily i další varianty viru, využívající jiných chyb. Všechny varianty ale měly společné dvě věci: využívané zranitelnosti umožňovaly spuštění škodlivého programu na počítači bez vědomí uživatele a na všechny zranitelnosti již existovala záplata. Přesto bylo na začátku roku 2009 po celém světě infikováno více než 50 milionů (nezazáplatovaných) počítačů.

4 ILOVEYOU

$8,7 mld.

Tento vir, šířící se v roce 2000 jako hromadný e-mail, lze považovat za jeden z nejzákeřnějších, protože mazal soubory se specifickými koncovkami. Jeho autorem je pravděpodobně Onel de Guzman, filipínský programátor. Ten byl ale propuštěn, protože jeho země neměla žádné zákony proti počítačové sabotáži.

5 SASSER

$3,5 mld.

Kvůli chybě v systémové službě LSASS dokázal malware Sasser v roce 2004 kdykoliv vypnout uživateli počítač. Zanedlouho poté, co Microsoft nabídl odměnu 250 000 dolarů za důkazy vedoucí k odhalení viníka, byl autor objeven. Byl jím osmnáctiletý německý student Sven Jaschan z Rotenburgu, který byl nakonec podmíněně odsouzen na 21 měsíců.

6 CODE RED

$2,6 mld.

V roce 2001 ovládl počítače červ, který využíval infiltraci pomocí přetečení bufferu. Ovládnuté počítače později použil pro DoS útoky na webové stránky Bílého domu. Zdrojový kód pocházel z Filipín, stejně jako malware Iloveyou.

7 SOBIG.F

$2,5 mld.

Tento červ – botnet je šestou verzí důmyslné rodiny virů z roku 2003. Poslední verze byla považována za zvláště účinnou: dokázala se například rozeslat na všechny e-mailové adresy, které bylo možné najít v systému. Červ prohledával nejen poštovní adresáře, ale i textové soubory. Pro odesílání si navíc malware nainstaloval svůj vlastní poštovní server

8 SQL SLAMMER

$1,2 mld.

V roce 2003 virus zaútočil na počítače s nainstalovaným SQL serverem a tím způsobil „zamrznutí“ všech bankomatů v USA. Polovina z hlavních síťových uzlů na webu byla infikována po patnácti minutách a virus se také dostal do jaderné elektrárny.

9 MELISSA

$1,1 mld.

V roce 1999 se Office makrovirus sám bez vědomí uživatele rozeslal na prvních padesát kontaktů v adresáři oběti, což ve finále vyústilo v přetížení serveru. Američan David L. Smith, který byl za malware zodpovědný, byl odsouzen na dvacet měsíců vězení a k zaplacení 5 000 dolarů. Podle Smitha byl virus pojmenován po striptérce.

10 NIMDA

$590 mil.

Načasování útoku backdoor malwaru Nimda na 11. září 2001 ukazovalo na organizaci al-Káida, experti z firmy F-Secure však ve zdrojovém kódu nalezli text „Concept Virus (CV) V.5, Copyright©2001 R. P. China“. Podle Petera Tippetta, autora Norton Antiviru, se Nimda stala nejrozšířenějším virem své doby za pouhých 22 minut.


 


Dokumenty ke stažení