Menu

Freeware měsíce

 Freeware měsíce: PC


Bezpečné ukládání hesel

Password Depot Free 7

Bez používání uživatelských jmen a hesel se na webu neobejdete – budete je potřebovat pro přihlášení k e-mailu, profilům na sociálních sítích a samozřejmě i při nakupování nebo v internetovém bankovnictví. Možná i vy patříte k uživatelům, kteří si nechtějí pamatovat složitá hesla, a proto volí snadno zapamatovatelné (a zjistitelné) kombinace jako „1234“, „heslo“ apod. Řada služeb však už dnes naštěstí vyžaduje nejen minimální délku hesla, ale také použití kombinace písmen, číslic a speciálních znaků. Taková hesla si pak asi těžko zapamatujete, rozhodně si je ale neukládejte v prostém textovém souboru na disku počítače – mohli byste se stát snadnou kořistí pro spyware a podobné typy útoků. Vyhledejte raději pomoc specializovaného softwaru.

Mezi programy pro bezpečnou správu hesel patří i Password Depot, který byl nedávno uvolněn v bezplatné verzi. Výhodou programu je jeho integrace do všech běžně používaných internetových prohlížečů, stejně jako do Průzkumníka Windows. Všechna vaše přihlašovací jména a hesla jsou pod ochranou hlavního hesla uložena v šifrované databázi. Pokud navíc budete zadávat hesla prostřednictvím virtuální klávesnice, vyhnete se i tzv. keyloggerům – programům, které zaznamenávají stisknuté klávesy. Hesla můžete sdílet přes Dropbox, SkyDrive nebo Disk Google.

TIP 1 Bezplatně použitelné verze aplikace Password Depot jsou dostupné také pro tablety a smartphony s operačními systémy Android a iOS.

TIP 2 V bezplatné verzi programu lze vytvořit pouze jednu databázi hesel, která může obsahovat nejvýše dvacet záznamů. Pro řadu uživatelů to ale asi nebude omezující.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina, němčina

 

Záchrana dat

DataRescue DD 1.0.0

Program DataRescue DD slouží k vytvoření obrazu poškozeného pevného disku, paměťové karty nebo USB flash disku. S takovým obrazem můžete následně pracovat v různých programech pro záchranu dat, aniž byste riskovali další poškození, pokud byste opakovaně načítali data z defektního disku.

TIP Uložte obraz poškozeného disku na funkční HDD a poté použijte bezplatné programy TestDisk a PhotoRec pro záchranu čitelných dat.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina
 

Nahrávky z plochy

CamStudio 2.7

S aplikací CamStudio můžete pořídit videozáznam z celé pracovní plochy vašeho počítače – ať už třeba hrajete hru, nebo pracujete s jakýmkoli jiným programem. Pomocí předvoleb nastavení si můžete navíc určit, zda bude v nahrávce viditelný ukazatel myši nebo zda bude pořízen i záznam zvuku.

TIP Na domovské stránce programu www.camstudio.org najdete i speciální kodek, který vám umožní pořizovat nahrávky bez ztráty kvality obrazu.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina, němčina
 

Správa procesů a služeb

System Explorer Portable 4.2

Náhrada za Správce úloh ve Windows vás podrobně informuje o běžících programech, službách a procesech, stejně jako o síťových připojeních a celkovém vytížení počítače. Informace o konkrétních procesech lze rovnou vyhledat na Googlu, nebo můžete odeslat podezřelé programy ke kontrole antivirem.

TIP Kontrola podezřelých aplikací a služeb, běžících na pozadí operačního systému, vám pomůže odhalit virovou nákazu, kterou váš antivir ještě nemusí znát.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština
 

Správce fotografií

Diffractor 109

Bezplatně použitelný program Diffractor prohledá pevný disk vašeho počítače a poskytne vám perfektní přehled o fotkách a videích ve všech formátech, které se na něm nacházejí. Navíc máte rovnou k dispozici i základní nástroje na popisování i úpravy snímků.

TIP Stiskem klávesy [F9] otevřete nabídku »Import«, která vám umožní načíst fotky a videa z paměťových karet a dalších médií.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina

 

Správa souborů

Synkron 1.6.2

Při práci na více různých počítačích se vám velmi snadno stane, že se začnete ztrácet ve verzích zpracovávaných dokumentů i jiných souborů. Pak vám pomůže bezplatná aplikace Synkron, která jednoduše synchronizuje obsah vybraných složek se soubory podle zvolených kritérií.

TIP Po kliknutí na nabídku »Blacklist« můžete určit, které soubory a složky nebudou v žádném případě synchronizovány.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština

 

Nastavení myši

X-Mouse Button Control 2.5

Funkce tlačítek myši jsou ve Windows jednoznačně dané a kromě prohození pravého a levého tlačítka je nemůžete upravovat. To však neplatí pro aplikaci X-Mouse Button Control, která umí řídit funkci tlačítek myši v závislosti na kontextu – typicky tedy na aplikaci, se kterou zrovna pracujete.

TIP V základním okně si můžete nastavit funkce myši pro instalované aplikace výběrem z desítek dostupných akcí. Do češtiny si program přepněte v nabídce »Settings«.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština

 

Kontrola nad daty

WizTree 1.05

Pomocí programu WizTree snadno zjistíte, které složky a konkrétní soubory zabírají na pevném disku vašeho počítače nejvíce prostoru. Taková informace pro vás může být dobrým vodítkem při čištění disku nebo rozhodování o pořízení dalšího úložiště na filmy a hudbu.

TIP WizTree pracuje pouze s disky se souborovým systémem NTFS. Na domovském webu aplikace najdete i přenosnou verzi, použitelnou bez instalace.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina

 

Z CD do MP3

FreeRIP 4.1.1

V programu FreeRIP snadno zkopírujete hudební skladby z CD do počítače. Kromě formátů MP3, OGG nebo AAC můžete zvolit i bezeztrátový FLAC. Samozřejmě nechybí nastavení kvality. Aplikace zjišťuje informace o albu z internetu a funguje i jako jednoduchý editor ID3 tagů.

TIP V instalačním průvodci rozhodně odmítněte instalaci doplňků a dalšího softwaru, konkrétně programů Ask Toolbar a Speed Up PC.

 

Čerstvé aktualizace

LibreOffice 4.0.3

Open-source kancelářský balík LibreOffice překročil verzi s číslovkou 4. Změny nejsou příliš zásadní, důležitá je především lepší podpora importu dokumentů ve formátu DOCX, vytvořených ve Wordu, do aplikace Writer.

http://www.libreoffice.org

Nitro PDF Reader 3.5

Populární alternativa standardního PDF prohlížeče Adobe Reader vylepšuje především kvalitu zobrazení a rychlost načítání PDF souborů. Opraveny byly rovněž chyby v doplňku pro internetové prohlížeče.

http://www.nitroreader.com

Dropbox 2.0.16

Klientská aplikace oblíbeného cloudového úložiště opravuje především některé obtěžující chyby předchozí verze. Nově také máte k dispozici lepší přehled o souborech nahraných do úložiště a sdílených s ostatními uživateli.

http://www.dropbox.com

 

Freeware měsíce: smartphony a tablety

Vyhledávač ubytování

Airbnb

Ne všichni cestovatelé chtějí či mohou bydlet v hotelích, a tak při poznávání nových zemí a měst raději upřednostní ubytování v soukromí. Pohodlné místo k přenocování lze vybírat a rezervovat třeba i prostřednictvím služby Airbnb, která nabízí i stejnojmennou aplikaci pro smartphony a tablety s Androidem nebo iOS. Vybírat můžete hned z několika set tisíc různých možností ubytování ve více než 35 000 městech po 192 zemích celého světa.

S výběrem lokality vám pomůže integrovaný vyhledávač a mapa, která kromě polohy apartmánu rovnou zobrazuje i cenu za noc. Vyhledané lokality pak můžete dále filtrovat podle maximální ceny, počtu lůžek, pokojů a koupelen. U každého apartmánu je k dispozici i podrobný popis ubytování a souvisejících služeb i fotografie, za jejichž autentičnost provozovatel služby Airbnb ručí. S výběrem vám navíc pomohou i recenze ostatních hostů. Přímo z aplikace lze odeslat dotaz na pronajímatele apartmánu nebo objednávku na konkrétní termín. Pronajímatel pak může ze svého smartphonu objednávku potvrdit nebo si vyžádat více informací.

TIP 1 Pomocí tlačítek vpravo nahoře, vedle ikonky s lupou, můžete nastavit datum plánované návštěvy i počet lidí k ubytování. Podle těchto údajů se budou nabídky rovnou filtrovat.

TIP 2 Ke službě Airbnb můžete přistupovat i prostřednictvím webového rozhraní na adrese http://www.airbnb.cz, stránky jsou navíc částečně přeloženy do češtiny.

Operační systém: Android, iOS
Jazyk: angličtina

 

Zmenšení snímků

AVG Image Shrink & Share

Při nahrávání fotek pořízených smartphonem nebo tabletem třeba na Facebook nebo při jejich odesílání e-mailem nemusíte vždy nutně pracovat se snímkem v plném rozlišení. Šetřit limit vašeho mobilního připojení k internetu vám pomůže aplikace AVG Image Shrink & Share, která fotky před jejich odesláním zmenší na zvolené rozlišení.

TIP V nabídce »Settings« najdete předvolby rozlišení snímků pro různé způsoby použití – například nahrávání na sociální sítě, odesílání e-mailem nebo třeba po Skypu.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina

 

Úpravy videa

Adobe VideoBite

Snadno ovladatelná, bezplatná aplikace, určená primárně pro iPhony, slouží k jednoduchému sestříhání videozáběrů pořízených kamerou smartphonu či tabletu. V každém videoklipu si můžete vybrat část, kterou chcete použít, a program následně poskládá všechny zvolené klipy do jednoho filmu, který si můžete rovnou v aplikaci přehrát, uložit a sdílet.

TIP Hotové video lze uložit buďto do iPhonu, nebo jej můžete přímo z aplikace VideoBite nahrát na svůj účet na Facebooku.

Operační systém: iOS
Jazyk: angličtina

 

Inovovaný prohlížeč

Opera

Krátce po uvedení beta-verze máme na Google Play k dispozici finální verzi zcela přepracovaného internetového prohlížeče Opera. Za pozornost stojí především upravená úvodní obrazovka s rychlým přístupem k oblíbeným stránkám a rovněž nový Off-Road režim pro stabilní načítání stránek i při pomalém internetovém připojení.

TIP V nastavení prohlížeče máte k dispozici i funkci Opera Link, která synchronizuje záložky a předvolby rychlého přístupu ve všech vašich počítačích.

Operační systém: Android
Jazyk: čeština

 

Internetové rádio

Youradio

Internetovou službu, která vám servíruje hudbu vašich oblíbených interpretů podle vaší aktuální nálady, lze využívat nejen v prostředí internetového prohlížeče, ale také prostřednictvím aplikace pro mobilní telefony a tablety. Pro chvíle bez připojení k internetu si můžete nahrát vysílání dopředu – stačí jen zvolit velikost vyhrazeného prostoru v paměti zařízení.

TIP Za necelou dvacetikorunu si můžete pořídit placenou verzi aplikace Youradio, která vás nebude obtěžovat reklamním bannerem.

Operační systém: Android, iOS
Jazyk: čeština

 

Snímání prezentací

ArcNote

Geniálně jednoduchá aplikace pro zařízení s Androidem dokáže efektivním způsobem uložit snímky z prezentací, včetně nahrávky výkladu prezentujícího. ArcNote na fotografii automaticky detekuje obraz prezentace, odstraní jeho zkreslení a vyčištěnou podobu uloží k dalšímu prohlížení. Ke snímkům můžete přidávat i vlastní komentáře.

TIP ArcNote můžete samozřejmě použít i k vyfotografování a optimalizaci jakýchkoli jiných podkladů, jako jsou třeba tištěné dokumenty, knihy ad.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina

 

Ochrana pro Android

Sophos Security & Antivirus

Zdarma dostupná bezpečnostní aplikace pro zařízení s Androidem ochrání vaše zařízení před škodlivými aplikacemi a dalšími hrozbami. U relativně bezpečných aplikací vás navíc informuje, jaká všechna oprávnění pro svoji funkci požadují, a poradí vám i s nastavením funkcí pro bezpečný provoz vašeho zařízení.

TIP Pro smartphony je k dispozici například i funkce blokování hovorů a SMS od vybraných kontaktů nebo lokalizace ztraceného zařízení.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina

 

Mapy v mobilu

SmartMaps

Podrobné automapy České a Slovenské republiky i celé Evropy si můžete zdarma stáhnout do aplikace pro smartphony a tablety s Androidem nebo Windows Phone a používat je i bez připojení k internetu. V mapách funguje vyhledávání a záznam trasy, aplikace však nepracuje jako klasická navigace.

TIP Verze SmartMaps pro Android obsahuje podstatně více funkcí, včetně podpory geocachingu, všechny off-line mapy si však musíte zakoupit.

Operační systém: Android, WP
Jazyk: čeština

 

Vyčištění Androidu

AVG Memory & Cache Cleaner

Aplikace umí vyhledávat pozůstatky po práci různých programů běžících ve smartphonu či v tabletu s Androidem, smazat je a uvolnit tak místo v paměti vašeho zařízení. Ukáže vám také, které aplikace zabírají nejvíce místa, a nabídne vám vymazání jejich vyrovnávací paměti. Celkem tak můžete získat i stovky MB prostoru.

TIP V nabídce »Auto Clean« si můžete nastavit automatické čištění historie a vyrovnávací paměti v denním nebo týdenním intervalu.

Operační systém: Android
Jazyk: čeština

 

Čerstvé aktualizace

TripAdvisor 3.0

(iOS, Android, WP)

Nová verze aplikace pro vyhledávání ubytování po celém světě má vylepšené uživatelské rozhraní, ve kterém nyní najdete větší fotografie a videa nabízených míst. Sami můžete zadávat nová místa a jejich hodnocení a nově je také možné přepínat měny.

http://www.tripadvisor.com

YouTube

(WP8)

Microsoft připravil první skutečně plnohodnotnou aplikaci pro přehrávání videí z YouTube, a hned se dostal do křížku s Googlem. Tomu se totiž nelíbí, že aplikace pro Windows Phone (zatím jen pro verzi 8, podpora verze 7 bude následovat) nepřehrává reklamy.

http://www.microsoft.com

Instagram 3.5

(iOS, Android)

Nejnovější aktualizace oblíbené aplikace pro „vylepšování“ fotografií přináší především zajímavou možnost označování lidí na fotografiích jmény. Popisek navíc můžete přesunout na jakékoli místo na snímku, aby třeba nepřekrýval obličeje.

http://www.instagram.com

 
 


Dokumenty ke stažení