Menu

Multifunkce do kanceláře i na doma

Inkoustová multifunkční zařízení se svým laserovým protějškům dokážou vyrovnat jak rychlostí tisku, tak nízkými tiskovými náklady. Vyzkoušeli jsme 25 zařízení.

MICHAL BAREŠ, CHRISTOPH SCHMIDT

MICHAL BAREŠ
Multifunkční zařízení dnes musí umět tisknout dokumenty i z mobilních telefonů a tabletů.

Již léta se říká, že tisk na papír už není moderní a že bychom měli používat pouze elektronické dokumenty. Pravda, není nutné tisknout vše, co nám přijde do e-mailu, a čím méně tiskneme, tím víc ušetříme, ale bez tiskárny se ještě nějaký čas neobejdeme. Zvláště pokud umí navíc i skenovat, kopírovat, faxovat a tisknout z mobilních telefonů a tabletů. Samostatných tiskáren formátu A4 už se prodává jen minimální množství, nárůsty prodejů se týkají pouze zařízení formátu A3, ale o multifunkční zařízení je stále zájem. Jejich prodeje sice drobně rostou, jak ale jejich cena neustále klesá, objem utracených peněz v tomto segmentu stagnuje. Pokud už se někdo rozhoduje o nákupu nové tiskárny, dá většinou přednost multifunkčnímu zařízení s bezdrátovou konektivitou a možností tisku prostřednictvím vysokokapacitních inkoustových kartridží. Zájemci také kladou důraz na to, aby jejich nové zařízení dokázalo tisknout dokumenty poslané z chytrého telefonu nebo tabletu a podporovalo spolupráci jak s Androidem, tak s iOS.

Pro domácí uživatele bývají nejzajímavější multifunkční zařízení s cenou do 5 000 Kč a při nákupu dávají většinu přednost inkoustovým zařízením. Barevná laserová multifunkční zařízení se prodávají již za cenu od 1 000 Kč, přístroje této cenové kategorie se však nemohou inkoustovým multifunkčním zařízením vyrovnat ani co se týče rychlosti, ani co se týče provozních nákladů. Laserové tiskárny navíc nedokážou tisknout fotografie v kvalitě srovnatelné s těmi inkoustovými.

V testovací laboratoři Chipu jsme vyzkoušeli řadu inkoustových multifunkčních zařízení s cenou do 6 000 Kč a vybrali jsme z nich třicet nejlepších modelů. Jednou z nejlevnějších multifunkcí v testu je s cenou okolo 1 190 Kč Canon Pixma MG2250, a pokud byste si mysleli, že za tuto cenu seženete jen pomalé zařízení se špatnou tiskovou kvalitou, velmi byste se mýlili. Co se kvality tisku týče, vyrovná se toto multifunkční zařízení těm nejdražším konkurenčním modelům a nabízí i velice slušnou rychlost tisku. Přes výhrady v podobě vyšších tiskových nákladů a poněkud slabší výbavy si dovolujeme Pixmu MG2250 doporučit coby náš cenový tip. Za nízké pořizovací náklady logicky zaplatíte vyššími náklady provozními a spotřeba inkoustu je u tohoto modelu zvláště při tisku fotografií značná.

Majitelům inkoustových multifunkčních zařízení tedy doporučujeme při domácím tisku fotografií dodržovat rozvahu. Většina fototiskáren umí vytisknout krásné fotografie, jejich cena je ale několikanásobně vyšší než z fotolabu. Pokud si však pořídíte inkoustovou multifunkční tiskárnu, musíte s ní pravidelně tisknout. Jakmile byste ji několik týdnů nepoužívali, inkoust zaschne a při následném důkladném čištění hlavy se z tiskárny vystříká zbytečně velký objem inkoustu. Pozor si dávejte i při nákupu inkoustových kartridží. Občas je lze sice sehnat v akci za atraktivní cenu, ale mezi nové a málo známé triky výrobců patří sledování výrobního data kartridže. Může se vám stát, že do tiskárny vložíte originální kartridž, zakoupenou před několika měsíci, která sice byla po celou dobu zatavena do vzduchotěsného obalu od výrobce, ale tiskárna pozná starší datum výroby a odmítne ji používat. Nakonec vám tedy nezbude nic jiného, než se buď pokoutně uchýlit k použití servisního kódu, což často znamená konec záruky tiskárny, nebo budete muset kartridž vyhodit.

  Multifunkční zařízení do kanceláře: Pro větší objem tisku

Tiskárna určená pro kancelářský tisk by měla tisknout rychle a ekonomicky. Existuje několik modelů, které obě kritéria splňují a které můžeme doporučit nejen do malých kanceláří, ale všude tam, kde se tiskne více než pár stránek denně. Nejlepší je v tomto ohledu celkový vítěz našich srovnávacích testů, multifunkční tiskárna HP OfficeJet Pro 8600 Plus. Od ostatních multifunkcí v testu se odlišuje především nízkými tiskovými náklady, které zajišťují vysokoobjemové kartridže typu XL. Z hlediska nízkých tiskových nákladů jsou dále zajímavé multifunkce HP OfficeJet 6500A Plus a Brother MFC-J4510DW. Klást při výběru inkoustové multifunkční tiskárny důraz na nízké tiskové náklady se vyplatí hlavně v případě, že každý den tisknete několik desítek stran. Pak se při nákupu zařízení vyplatí připlatit i několik tisíc korun. Vložené náklady se při dobré volbě mohou vrátit už během několika týdnů. Pokud tisknete opravdu enormní množství dokumentů, doporučujeme vám pořídit si ještě dražší zařízení Epson L300 (cca 4 700 Kč) s extrémně objemnými externími zásobníky inkoustu. Toto zařízení tiskne za neuvěřitelných 0,048 Kč (černobílá strana), resp. 0,14 Kč (barevná strana s 20% pokrytím), ale bohužel se nejedná o multifunkci, a proto jsme ji do srovnávacích tabulek tohoto testu nemohli zařadit.

  Fototiskárny: Lepší fotografie než z fotolabu

Většina inkoustových multifunkcí dokáže tisknout fotografie v kvalitě, kterou nelze pouhým okem odlišit od fotografií zpracovaných v profesionálním fotolabu. Použijete-li kvalitní fotopapír, některé z testovaných multifunkcí dokážou tyto fotografie vytisknout dokonce ještě lépe. Plánujete-li tisknout hlavně fotografie, vyberte si multifunkci pracující alespoň s pěti inkoustovými kartridžemi, která používá i speciální fotografické odstíny. Kromě tisku fotografií se lépe hodí i pro tisk náročnější jemné grafiky. Zájemcům o fototisk můžeme doporučit multifunkční zařízení Canon Pixma MG8250, které kromě běžných barevných inkoustů používá i speciální černý a šedý inkoust. Tyto odstíny dokážou zjemnit celkové vyznění vytištěných snímků a ocení je hlavně milovníci černobílých fotografií. Spokojeni jsme byli i s nadstandardní kvalitou vestavěného skeneru, který dokáže zachytit i nejjemnější detaily a pracuje s vysokou barevnou přesností. Multifunkci Canon Pixma MG8250 lze tedy bez rozpaků použít i ke kopírování fotografií bez připojeného počítače.

Kromě vynikajícího tisku oceňujeme u tohoto multifunkčního zařízení cca za 5 800 Kč i vynikající výbavu, jakou se řada dalších testovaných strojů pochlubit nemůže. Ovládání je realizováno prostřednictvím velkého, 3,5“ dotykového displeje, který poslouží i pro plnohodnotný náhled na tištěné fotografie. Model MG8250 lze připojit pomocí LAN nebo Wi-Fi k domácímu routeru, takže jej pak lze snadno sdílet s ostatními počítači či mobilními zařízeními v domácnosti. Zařízení je vybaveno duplexní jednotkou, díky které lze automaticky tisknout na obě strany papíru. Tuto funkci oceníte nejen s ohledem na úsporu papíru, ale také při tisku obchodních letáků. Pixma MG8250 mezi ostatními zařízeními vyniká i co se rychlosti tisku týče a nejrychleji ze všech zvládá fototisk na formát A4.

  E-Print: Tisk ze smartphonů a tabletů

Multifunkční zařízení dnes musí bezpodmínečně zvládat i jednu novou funkci, a to tisk z mobilních zařízení s Androidem nebo iOS. Tato funkce využívá k tisku dokumentů e-mailovou adresu, na kterou stačí daný dokument ze smartphonu poslat. Cloudová služba výrobce tiskárny jej zpracuje do podoby bitmapového obrázku a ten pak cloudové zařízení výrobce automaticky pošle na e-mailovou adresu zaregistrované multifunkční tiskárny, která musí být připojena k internetu. Zpravidla se musí jednat o obrázek, PDF soubor nebo soubor uložený v běžné kancelářské aplikaci, tiskárny nedokážou tímto způsobem vytisknout úplně všechny typy souborů. Majitelé zařízení Apple mohou využít službu AirPrint, která je určena pro tisk v rámci domácí lokální sítě.

michal.bares@chip.cz

 SKENER

Automatický podavač zajistí rychlé skenování vícestránkových dokumentů.

KOPÍRKA

Aniž byste spouštěli počítač, můžete snadno kopírovat text, obrázky i grafy.

E-PRINT

Do tiskárny můžete pomocí e-mailu posílat dokumenty i z mobilních telefonů a tabletů.

TISKÁRNA

Nejlepší modely dokážou kombinovat kvalitní tisk s nízkými náklady.
 

RYCHLOST A VÝBAVA

Doba, kdy multifunkční zařízení tiskla pouze z lokálně připojených počítačů, je dávno pryč. Dnešní zařízení nabízejí rychlý tisk se špičkovou kvalitou.

E-PRINT ZE SMARTPHONU

Vítězné multifunkční zařízení našeho testu, HP OfficeJet Pro 8600 Plus, dokáže pomocí aplikace HP E-Print tisknout i dokumenty odeslané ze smartphonu či tabletu. Do samotné multifunkce lze nahrát miniaplikace, které umožňují automatizaci běžných tiskových úloh.

KVALITA TISKU POD MIKROSKOPEM

Kvalitní fotografie musí být vytištěny tak, aby neměly zbytečně výrazný rastr. Fototiskárna Epson Expression Home XP-405 1 (20. místo) zvládá tisk jednolitých ploch bez problému, ale HP DeskJet 3070A 2 (21. místo) vykazuje viditelný mřížkovitý rastr. Oproti tomu text musí být vytištěn s dostatečně ostrými hranami a co nejvyšším kontrastem. Miniaturní text o velikosti fontu 2, vytištěný na tiskárně HP Photosmart 7520 3, je snadno čitelný a ostrý, zatímco stejný text pořízený tiskárnou HP DeskJet 3070A 4 je téměř nečitelný.

NEJLEVNĚJŠÍ TISK

Historicky nejnižší tiskové náklady nabízí inkoustová tiskárna Epson L300. K tisku používá čtyři inkoustové zásobníky (CMYK) o kapacitě 70 ml. Díky nim a vstřícné cenové politice Epsonu dokáže vytisknout stránku černobílého textu za 5 haléřů a barevnou stránku s 20% pokrytím za 14 haléřů. Nehodí se k tisku fotografií a není multifunkční, ale pokud tisknete hodně a nepotřebujete špičkovou kvalitu tisku, levnější provoz neseženete.

 


Dokumenty ke stažení