Menu

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Plánujete nákup počítače nebo jeho dovybavení? Zde vám poskytneme všechny informace o aktuálních procesorech a grafických čipech.

MICHAEL ECKSTEIN

Již několik let integruje Intel do některých svých desktopových i mobilních procesorů grafickou kartu, která je pro běžné potřeby dostatečně výkonná. V současné době se rychle blíží uvedení nových procesorů Haswell, jejichž grafika byla výrazně zrevidována a je mnohem výkonnější (v závislosti na verzi až zhruba třikrát) než grafika HD Graphics u procesorů Ivy Bridge. Pro procesory Haswell bude Intel vyrábět i základní desky, ale očekává se, že poté s jejich vývojem a prodejem skončí a bude vyrábět jen desky pro servery.

Grafické čipy: Novinkou v našem žebříčku grafických čipů je nVidia GeForce GTX 670. Zajímavé je, že si musí vystačit jen se 2 GB grafické paměti. To ale evidentně čipu moc neublížilo, protože díky nepatrně vyššímu taktu jádra GPU poskytuje dokonce mírně lepší výsledky benchmarků. Neexistuje tedy žádný vážnější důvod pro to, investovat do mnohem dražšího modelu se 4 GB paměti. Levnější a zároveň výkonnější je však konkurenční model od AMD: Radeon HD 7970 ve verzi se 3 GB paměti totiž stojí asi 9 800 Kč, a má tak i lepší poměr cena/výkon. To byly novinky z vyšší třídy karet. Nová je ale i grafika nVidia GTX 650 Ti se 2 GB paměti, která stojí asi 3 500 Kč. Za tyto peníze však koupíte i výkonnější karty, jako třeba modely s AMD Radeon HD 6870. Ve střední třídě karet mají nejlepší poměr cena/výkon modely nVidia GeForce GTX 660 a AMD Radeon HD 7870 a získávají naše ocenění.

Desktopové a mobilní procesory: AMD má tento měsíc tři nové modely. A4–5300 a A6–5400K jsou klasické, cenově dostupné procesory pro základní stolní počítače. Čtyřjádrový model FX-4320, založený na nové architektuře Vishera, už se dostal do střední třídy procesorů. Ve srovnání s modelem FX-6300 je ale příliš drahý. Díky cenově dostupným modelům se stejnou architekturou FX-8320 a FX-8350 AMD zabírá střední a vyšší třídu. Oba mají fyzických osm jader a jsou vhodné pro počítače se samostatnou grafikou. V mobilním segmentu zatím AMD účinnou zbraň nemá, a tak ho ovládá Intel, především s modely Ivy Bridge. Doporučujeme vám procesor Intel Core i7–3740QM nebo o dost levnější i7–3630QM.


 
 


Dokumenty ke stažení