Menu

Údržbář počítače

JV16 POWERTOOLS 2013

Údržbář počítače

Zkušenějším uživatelům možná všeobecně známá aplikace jv16 PowerTools je v nové verzi 2013 zase o něco chytřejší, stále však nabízí kompletní sadu nástrojů na údržbu, optimalizaci a vyčištění počítače.

První spuštění programu jv16 PowerTools trvá možná poněkud déle, než jsme zvyklí. To je ale způsobeno průběhem základních testů počítače. Pak už se program představí v uživatelském rozhraní přeloženém do češtiny a dává na výběr mezi zjednodušenou verzí, nebo naopak kompletní nabídkou nástrojů a funkcí pro pokročilejší uživatele. Mezi oběma podobami jv16 PowerTools lze kdykoli později přepínat, takže není nutné výběr varianty uživatelského rozhraní nějak zvlášť řešit.

Nejdůležitější nástroje programu jsou k dispozici hned v úvodním okně. Jde o funkce pro vyčištění počítače od zbytečností, správu automaticky spouštěných programů, optimalizaci nastavení pro lepší výkon, odinstalaci nepotřebného softwaru a ochranu před nebezpečnými internetovými stránkami. Novinkou je funkce »Vyklidit počítač«, která vám pomůže zbavit se nepotřebného softwaru (tzv. bloatwaru), kterým výrobci velmi rádi zanášejí nové počítače před jejich prodejem zákazníkům. Funkce jv16 PowerTools vás takového softwaru zbaví buďto naprosto automaticky, nebo na základě vašeho rozhodnutí o konkrétních programech. Po odinstalaci proběhne i vyčištění registru Windows.

Další nástroje najdete v jednotlivých podnabídkách, za upozornění přitom stojí především »Monitor registru«, který hlídá změny prováděné různými programy, funkce pro obnovu smazaných souborů či jejich trvalou likvidaci nebo mazání pozůstatků po práci s počítačem a surfování na internetu.

Při všech změnách vytváří jv16 PowerTools zálohy, je tedy vhodný i pro méně znalé uživatele.

  SHRNUTÍ:

Nová verze jv16 PowerTools rozšiřuje nabídku funkcí a vylepšuje stávající nástroje. S překladem do češtiny, zjednodušeným rozhraním a automatickým zálohováním změn je navíc vhodná i pro začátečníky.
+ Dobrá funkční výbava, automatické funkce, přehledné ovládání.
 – Podobné funkce lze získat i kombinací freewaru.
Cena: cca 600 Kč

TECHNICKÁ DATA
INFO http://www.macecraft.com
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista/7/8 (32/64 b)
JAZYK čeština
ČIŠTĚNÍ registr, dočasné soubory, historie
OPTIMALIZACE nastavení Windows, registr
AUTOMATICKÉ FUNKCE / ZÁLOHOVÁNÍ ano / ano
SPECIÁLNÍ FUNKCE odstranění bloatwaru, obnova/likvidace dat, ochrana před škodlivými stránkami, vyhledávání duplicitních souborů
HODNOCENÍ
CELKEM 78
OPTIMALIZACE (30 %) 70
ČIŠTĚNÍ (30 %) 82
OVLÁDÁNÍ (20 %) 72
VÝBAVA (20 %) 90
Chip: dobrý (1,8)


MAGIX MUSIC MAKER 2013

Skladatel v krabici

S programem Music Maker 2013 se může stát hudebním skladatelem opravdu kdokoli. Můžete se okamžitě pustit do tvorby skladeb s využitím zvukových smyček a dalších nástrojů. Základ pro vaši tvorbu nabízí Music Maker 2013 Premium opravdu bohatý – k dispozici máte dohromady přes 6 000 zvuků a smyček a společně s hudebními nástroji můžete pracovat na neomezeném počtu zvukových stop. Samozřejmě přitom není problém použít i vokální stopu – ať už připravenou ve formě zvukového souboru, nebo živě nazpívanou na mikrofon připojený k počítači. Svou skladbu můžete dále vyšperkovat efekty a rovnou nahrát na YouTube.

 SHRNUTÍ:

Music Maker 2013 Premium uspokojí jak úplné začátečníky, tak poloprofesionální muzikanty. Své si v něm najdou uživatelé, kteří chtějí připojit svůj hudební nástroj, i ti, kteří si vystačí s připravenými zvukovými smyčkami.
+ Příznivá cena, perfektní funkční výbava a mnoho nástrojů.
– 1 000 dalších bezplatných smyček je třeba stáhnout z internetu.
Cena: cca 2 700 Kč

TECHNICKÁ DATA
INFO http://www.magix.com
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista/7/8 (32/64 b)
JAZYK angličtina, němčina
IMPORT/EXPORT WAV, MP3, OGG, WMA, QuickTime, BMP, JPG, AVI, MXV, WMV, FLAC, Audio CD
ROZHRANÍ MIDI, ReWire
POČET STOP omezeno pouze výkonem PC
SMYČKY 5 000 na DVD, dalších 1 000 ke stažení
HODNOCENÍ
CELKEM 78
NÁSTROJE (30 %) 70
SMYČKY (30 %) 82
VÝKON (20 %) 72
OVLÁDÁNÍ (20 %) 90
Chip: velmi dobrý (1,4)


TECHSMITH SNAGIT 11.2

Snímání obrazovky

Pořízení programu pro záznam obsahu pracovní plochy počítače – formou statických snímků nebo videa – za více než tisíc korun se možná nemusí jevit jako dobrý nápad. Aplikace Snagit se vás ale pokusí přesvědčit o opaku. Je totiž tím pravým řešením pro snímání videa z obrazovky vašeho počítače, včetně záznamu pohybu kurzoru myši, zvuku vydávaného spuštěnými aplikacemi nebo komentáře namluveného do mikrofonu. Program Snagit ukládá video v moderním formátu MP4 s bohatými možnostmi nastavení i úprav pořízeného záznamu.

(Cena: cca 1 300 Kč, http://www.techsmith.com)

Chip: velmi dobrý (1,3)

 

PHOTO MAILER 1.0.6

Odesílání fotografií

Chcete-li se přátelům pochlubit fotkami a nechcete je vystavovat na Facebooku či jinde na webu, nezbývá vám mnoho možností, jak to udělat. Pomocí aplikace Photo Mailer od firmy Ashampoo však můžete poslat snímky e-mailem, aniž byste museli řešit jejich zmenšení a optimalizaci. Photo Mailer spolupracuje s e-mailovými severy, jako je Outlook.com nebo Gmail, u kterých stačí pouze zadat přihlašovací údaje k vašemu účtu. Po výběru fotek k odeslání je program zmenší a zoptimalizuje a podle jejich počtu také případně rozdělí do několika samostatných zpráv. 

(Cena: cca 560 Kč, http://www.ashampoo.com)

Chip: velmi dobrý (1,8)


PAINTSHOP PRO X5

Výkonný fotoeditor

Verze X5 nepřináší žádné revoluční změny, v některých ohledech spíše jen dotahuje lépe vybavenou konkurenci. Máme na mysli třeba funkci rozpoznávání obličejů, která však spolupracuje s Facebookem, a tak automaticky identifikuje na fotkách vaše přátele. To samé platí pro geotagging, využívající mapy Googlu. Fotky z dovolené pak můžete rovnou nahrát na internet jako HTML stránku a pochlubit se přátelům. V oblasti úprav přibyla nová funkce pro vytváření HDR fotografií (i z jediného snímku) a k dispozici jsou nové efekty, filtry a štětce, vše s bohatým nastavením.

(Cena: cca 1 200 Kč, http://www.corel.com)

Chip: velmi dobrý (2,2)

 

PHOTO SLIDESHOW MAKER 5.57

Prezentace z fotek

V přehledném a do češtiny přeloženém uživatelském rozhraní programu Photo Slideshow Maker si ze svých fotografií snadno vytvoříte nejen prezentaci ve formátu Flash, vhodnou k umístění na webové stránky, ale také CD nebo DVD s pásmem fotek, které bude možné přehrávat v libovolném počítači. Ještě než se pustíte do výběru některé z připravených šablon prezentace, je třeba poskládat snímky na časovou osu, nastavit dobu jejich zobrazení a vybrat přechodové efekty. Můžete doplnit i popisky snímků a hudbu přehrávanou na pozadí prezentace.

(Cena: cca 600 Kč, http://www.anvsoft.com)

Chip: dobrý (2,6)

 

WINDOWS FIREWALL CONTROL 4

Správa firewallu

Druhý servisní balíček (SP2) pro Windows XP poprvé integroval firewall přímo do operačního systému od Microsoftu. Od té doby obsahují vestavěný firewall všechny verze Windows, přičemž velká část uživatelů o jeho existenci a funkcích nemá ani tušení. Pokud byste si však chtěli funkce firewallu ve Windows upravit, museli byste se potýkat s poměrně nepřátelským uživatelským prostředím. Řešením je aplikace Windows Firewall Control, ve které jediným kliknutím upravíte úroveň filtrování dat a celkem lehce si nastavíte pravidla pro konkrétní aplikace.

(Cena: cca 200 Kč, http://www.binisoft.org)

Chip: výborný (1,4)

 

POWERDVD 13 ULTRA

Videopřehrávač pro 4K

Pořízení velmi drahé aplikace pro přehrávání videa, když je všude kolem tolik bezplatných alternativ, si žádá náležité odůvodnění. V případě PowerDVD 13 může být motivem třeba implementace dotykového ovládání na počítačích a tabletech s Windows 8 nebo bezprecedentní podpora nejmodernějších technologií vysoce kvalitního zvuku a obrazu (včetně přehrávání videí s rozlišením 4K). Pro české uživatele je zajímavá i podpora současného zobrazení dvojích titulků a možnost jejich všestranného nastavení, včetně synchronizace s filmem.

(Cena: cca 2 500 Kč, http://www.cyberlink.com)

Chip: dobrý (1,4)

 

HD SCANNER

Skener v mobilu

Fotoaparáty dnešních smartphonů bez problému dosahují kvality a úrovně detailů, které jsou zcela dostatečné pro snímání tištěných předloh, abyste si je pohodlně přečetli na displeji přenosného zařízení nebo později v počítači. Pro „skenování“ dokumentů pomocí fotoaparátu je však velmi vhodné použít speciální aplikaci, která dokument ořízne a odstraní (především lichoběžníkové) zkreslení obrazu, jež nevyhnutelně vzniká v okamžiku, kdy smartphone nedržíte zcela kolmo ke snímané předloze.

V případě smartphonů s operačním systémem Windows Phone je k dispozici aplikace HD Scanner, která vám pomůže už při samotném pořízení snímku dokumentu, když hlídá, zda se vám příliš netřese ruka. Pak perfektním způsobem upraví pořízený snímek dokumentu a nabídne možnosti jeho dalšího zpracování. Můžete si určit, zda bude výstup uložen v barvách, stupních šedé, nebo jen černobíle, a lze jej také doplnit podpisem (který si rovněž vyfotografujete) nebo libovolným textem. Celkem snadno tak můžete například čistě elektronicky vyplnit a podepsat papírový formulář.

Kromě uložení dokumentu v paměti smartphonu může být dalším krokem jeho odeslání e-mailem nebo nahrání do cloudového úložiště (podporovány jsou služby SkyDrive a Dropbox). Dokument se ukládá ve formátu PDF a lze jej odeslat i do úložiště služby Dokumenty Google.

Vzhledem k tomu, že se aplikace typu HD Scanner může skvěle hodit i pro digitalizaci papírových vizitek, jsme velmi postrádali funkci pro rozpoznávání písma (OCR), se kterou by bylo možné ukládat kontaktní informace přímo do adresáře smartphonu.

Zkušební verze aplikace má omezeny pouze funkce pro sdílení dat, jinak můžete HD Scanner bez problému otestovat.

SHRNUTÍ:

Zajímavá aplikace HD Scanner nahradí klasický stolní skener a umožní vám rychle digitalizovat jakékoli dokumenty. Škoda jen, že podobnou aplikaci (např. HelloSign) si pořídíte do smartphonu s Androidem či iOS zdarma.
+ Oprava deformací, doplňování podpisů a textů.
– Cena, chybí OCR.
Cena: cca 60 Kč

TECHNICKÁ DATA
PLATFORMA Windows Phone 7.x/8
JAZYK angličtina
EDITACE ořez, otáčení, doplnění textu a podpisu
SDÍLENÍ e-mail, Dokumenty Google, SkyDrive, Dropbox
ZKUŠEBNÍ VERZE ano, bez možnosti sdílení dokumentů
HODNOCENÍ
CELKEM 79
FUNKCE (30 %) 75
ZPRACOVÁNÍ OBRAZU (30 %) 90
SDÍLENÍ (30 %) 70
OVLÁDÁNÍ (10 %) 85
Chip: dobrý (1,4)

 

DROPSYNC PRO

Synchronizace dat

Standardní aplikace pro propojení cloudového úložiště Dropbox se smartphonem či tabletem funguje poněkud jinak než klient pro počítače s Windows. Zatímco v počítači je automaticky synchronizován obsah složek, do přenosného zařízení je nutné stahovat soubory zvlášť. To samé platí i pro nahrávání nových souborů, typicky třeba pořízených fotografií. Aplikace Dropsync pro zařízení s Androidem proto obstará plnou, obousměrnou synchronizaci vybraných složek s Dropboxem, navíc i s bohatými možnostmi nastavení. Můžete si například určit, které složky se budou synchronizovat obousměrně a které pouze v jednom směru.

SHRNUTÍ:

Placená verze aplikace Dropsync má oproti základní verzi použitelné zdarma hned několik výhod – především umí synchronizovat soubory větší než 10 MB a nabídne i bohatší možnosti nastavení a více způsobů synchronizace.
+ Oboustranná synchronizace, možnosti nastavení.
– Vysoká cena.
Cena: cca 120 Kč

TECHNICKÁ DATA
PLATFORMA Android 2.0 a vyšší
JAZYK angličtina
SYNCHRONIZACE jedno- či obousměrná, automatická nebo na vyžádání, možnost smazat data po synchronizaci, detekce změn
SÍTĚ Wi-Fi a/nebo mobilní
OSTATNÍ řízení synchronizace dle nabití akumulátoru a způsobu napájení
ZKUŠEBNÍ VERZE *
HODNOCENÍ
CELKEM 79
FUNKCE (50 %) 85
NASTAVENÍ (20 %) 80
ROZHRANÍ (20 %) 60
OVLÁDÁNÍ (10 %) 85
Chip: velmi dobrý (1,8)


WEEK CALENDAR

Šikovný kalendář

Jednou z mnoha alternativních kalendářových aplikací pro tablety a smartphony s Androidem či iOS je i Week Calendar. Funkční výbava aplikace Week Calendar je, především v případě zařízení s iOS, mnohem bohatší než výchozí kalendářová aplikace. Week Calendar lze propojit nejen s kalendářem Googlu, ale také s kalendářem na Exchange serveru a facebookovým kalendářem. Události můžete do kalendáře nejen snadno zadávat, ale také je v něm lehce přesouvat nebo kopírovat. Připraveny jsou samozřejmě i různé pohledy na vaši agendu. Aplikace je v češtině.

(Cena: cca 50 Kč, platforma: Android, iOS)

Chip: velmi dobrý (1,8)

 

MYSCRIPT NOTES MOBILE

Poznámkový blok

Relativně drahou aplikaci MyScript Notes Mobile využijete nejlépe na zařízeních s Androidem, která mají ve své výbavě i dotykové pero pro psaní a přesnější ovládání. Aplikace funguje jako poznámkový blok s bohatými možnostmi úprav a formátování textu (včetně rozpoznávání a převodu ručně psaného písma – i českých znaků), vkládání obrázků a fotografií a samozřejmě třeba i kreslení schémat. Libovolnou část obsahu můžete dále sdílet prostřednictvím služeb a sítí jako Facebook, Dropbox nebo Evernote a také ukládat ve formě obrázků či PDF souborů.

(Cena: cca 160 Kč, platforma: Android, iOS)

Chip: dobrý (1,6)

 

STREET VIEW

Procházka v ulicích

Zatímco pro zařízení s Androidem a iOS dodává aplikaci Mapy s funkcí Street View přímo Google, v případě smartphonů s Windows Phone se musíte spoléhat na nezávislé vývojáře. Ti však chtějí za své produkty většinou alespoň něco málo zaplatit. Dvacetikorunová investice do aplikace Street View se vám ale vyplatí. Díky ní získáte do svého smartphonu mapy Googlu s funkcí lokalizace vaší polohy. Přidržením prstu na mapě otevřete funkci Street View, které chybí jen zoom. Alternativní gMaps Pro má sice více funkcí, ale stojí dvojnásobek.

(Cena: cca 20 Kč, platforma: WP)

Chip: velmi dobrý (1,8)

 

CARTOON CAMERA

Kreslené fotky

I smartphony s operačním systémem Windows Phone mají svoje aplikace pro „vylepšování“ pořízených fotek. Cartoon Camera převede snímek na kresbu v komiksovém stylu. Na výběr přitom máte 7 různých filtrů. Cartoon Camera pracuje v reálném čase, takže na displeji smartphonu ještě před pořízením snímku vidíte, jak bude po aplikaci zvoleného efektu hotová fotka vypadat. V aplikaci funguje i ostření na vybraný bod a rovnou v ní můžete ovládat i blesk. Zkušební verze vám umožní pořizovat snímky se všemi dostupnými efekty, není je však možné uložit. 

(Cena: 21 Kč, platforma: WP)

Chip: velmi dobrý (1,6)  


METEOSERVIS PRO

Předpověď počasí

Nejnáročnějším uživatelům smartphonů se systémem Windows Phone je určena placená verze aplikace Meteoservis s přídomkem Pro, která poskytuje komplexní informace o aktuálním stavu počasí v ČR a zbytku Evropy i předpověď na následujících pět dnů (aktualizovanou minimálně 2× denně). K dispozici jsou radarové a satelitní snímky, mapa aktuálních teplot v ČR a SR i grafy atmosférického tlaku a rychlosti větru. Zajímavostí je mapa bleskové aktivity v celé Evropě. Aplikaci si můžete před zakoupením důkladně vyzkoušet.

(Cena: cca 100 Kč, platforma: WP)

Chip: velmi dobrý (1,2)

 

TRUE CALENDAR 8

Vylepšený kalendář

Výchozí kalendářová aplikace v systému Windows Phone toho moc neumí, a tak se vyplatí poohlédnout se po nějaké alternativě. Majitelé smartphonů s Windows Phone 8 mohou vyzkoušet aplikaci True Calendar 8, kterou lze propojit nejen s kalendářem vázaným k vašemu účtu Microsoft, ale také třeba s kalendářem Googlu. V nastavení si pak určíte, které kalendáře se budou synchronizovat a jaké informace bude aplikace zobrazovat na živé dlaždici na domovské obrazovce smartphonu. K dispozici jsou i různé pohledy na kalendáře a nadcházející události.

(Cena: cca 32 Kč, platforma: WP8)

Chip: výborný (1,4)


 
 


Dokumenty ke stažení