Menu

Freeware měsíce

Freeware měsíce: PC

 

Profesionální zpracování fotografií

Hornil StylePix 1.12

Na discích našich počítačů se dnes velkou rychlostí hromadí nové snímky, které je však často potřeba dále zpracovat -především odstranit jejich drobné nedostatky. Při výběru softwaru vhodného pro tento úkol není radno podceňovat možnosti bezplatně použitelných programů. Podobně jako StylePix jdou totiž tyto nástroje často přímou cestou k cíli, aniž by uživatele zatěžovaly přehršlí funkcí, o které třeba vůbec nestojí.

Do češtiny přeložený program StylePix pomůže začátečníkům svými automatizovanými nástroji na úpravy běžných nedostatků fotografií. K dispozici je například automatická korekce expozice, úprava vyvážení barev nebo nastavení jasu a kontrastu. K tomu se přidává rozsáhlá nabídka efektů a filtrů, které lze i volně kombinovat. Provedené úpravy vidíte okamžitě na zpracovávaném snímku a samozřejmě je můžete vrátit zpět. Připraveny jsou i nástroje na kreslení a detailní retuše, včetně například i funkce na odstranění efektu červených očí nebo opravu škrábanců či jiných drobných poškození naskenovaných fotek. Díky možnosti práce s vrstvami pak StylePix konkuruje i drahým, poloprofesionálním grafickým programům.

TIP 1 Na domovských stránkách programu najdete vedle portable verze, určené pro použití bez instalace do počítače, také placenou verzi Pro s bohatší nabídkou nástrojů.

TIP 2 Pod nabídkou »Soubor / Batch Process« najdete funkce pro dávkové zpracování celých sad fotografií. Hromadně můžete upravit například velikost, název nebo formát snímku.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština

 

Optimalizace SSD

SSD Fresh

Životnost disku typu SSD závisí do značné míry na systémových nastaveních vašeho počítače. V prostředí aplikace SSD Fresh máte rychlý přístup k důležitým nastavením defragmentace a indexování dat. Vypnutím těchto funkcí získáte i výkon navíc.

TIP Přímo u jednotlivých nastavení najdete také nápovědu, popisující jejich vliv na výkon či životnost disku typu SSD ve vašem počítači. Sami se pak rozhodněte, které funkce povolíte.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština

 

Tvorba PDF

Free PDF Perfect

Bezplatný program Free PDF Perfect vytvoří PDF soubor z libovolného zdroje. Zvládne toho však ještě mnohem víc – dokáže například měnit pořadí stránek nebo je z PDF souborů odstraňovat. Na Chip DVD najdete webový instalátor, který si stáhne nejnovější verzi programu Free PDF Perfect.

TIP Při instalaci zrušte označení předvolby »Comfort Setup«, abyste se vyhnuli změně domovské stránky vašeho internetového prohlížeče a výchozího vyhledávače.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina, němčina

 

Spolupráce na dálku

Mikogo 4.7

Aplikace Mikogo umí sdílet obsah vaší obrazovky s dalšími uživateli prostřednictvím internetu. Využívat lze datové přenosy, chat a tabuli na společné kreslení. Jako zakladateli konference vám stačí vždy jen pozvat příslušné účastníky, se kterými chcete na dálku spolupracovat, nebo jim předvést prezentaci.

TIP Pro bezplatné využití aplikace Mikogo si musíte založit uživatelský účet, což lze provést hned po prvním spuštění nainstalovaného klientského programu.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština

 

Svižné kopírování

Supercopier 4

Kopírování velkého množství dat, například archivu fotek, filmů či hudby v MP3, zbytečně blokuje velkou část výkonu vašeho počítače, se kterým potřebujete zrovna pracovat. Program Supercopier zvládne provést celou operaci na pozadí operačního systému, podle předem připraveného nastavení.

TIP Na Chip DVD najdete instalátor 32i 64bitové verze programu Supercopier. Zvolte si verzi, která odpovídá vašemu operačnímu systému.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina, němčina

 

Analýza sítě

The Dude 3.6

V domácí síti se dnes často nachází celá řada zařízení, jako jsou počítače, notebooky, úložiště NAS, tablety a smartphony. Aplikace The Dude proto podrobně analyzuje vaši síť, vypíše seznam všech nalezených zařízení a upozorní vás na případné problémy. The Dude je určen pro zkušenější uživatele, kterým nabídne zajímavé nástroje.

TIP Zařízení, která při své činnosti vykazují nějaké problémy, jsou ve vygenerovaném seznamu označena červeně.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština

 

Přesné plánování

CADE 2.20.3

Různé diagramy, plány a schémata si rychle a snadno vytvoříte v bezplatně použitelném programu CADE. Aplikace obsahuje knihovnu mnoha různých objektů, které můžete využít jak při návrhu své zahrady (budovy, stromy, keře ad.), tak třeba i při plánování domácí sítě (routery, přepínače atd.).

TIP Abyste mohli využít funkci pro společnou práci s dalšími uživateli po internetu, je třeba si založit uživatelský účet. K dispozici je i profesionální verze s více funkcemi.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina

 

Měření rychlosti

Download Speed Test 1.0.8

Aplikace Download Speed Test umí z vloženého odkazu na soubor určený ke stažení z internetu zjistit rychlost, jakou se bude do vašeho počítače stahovat, a vypočte i dobu, jakou bude stahování trvat. Průběh stahování pak Download Speed Test přehledně graficky znázorní. Při instalaci si dejte pozor na zbytečné doplňky.

TIP Program se hodí třeba i pro testování rychlosti serveru, na kterém běží vaše webové stránky.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina, němčina

 

Bootovací USB

ImageUSB 1.1

Jestliže potřebujete vytvořit bootovací USB flash disk z obrazu typu ISO, BIN či IMG, typicky s daty operačního systému, použijte jednoduchou aplikaci ImageUSB. V programu stačí jen zvolit cílový USB flash disk a zdrojový obraz a pak kliknout na »Write to UFD«.

TIP Vždy pamatujte na to, že Image USB zlikviduje kompletní obsah použitého USB flash disku. Předem si proto zkontrolujte, že na něm nemáte důležitá data.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina
 

Čerstvé aktualizace

Portscanner 3.0

Nástroj Portscanner zkontroluje všechny síťové porty vašeho počítače a informuje vás o případných mezerách v zabezpečení. Aktuální verze programu podporuje kromě nejnovějších Windows 8 také starší verze 32– a 64bitových operačních systémů.

http://www.lama-creation.de
 

8GadgetPack 6.0

Pokud na pracovní ploše Windows 8 postrádáte miniaplikace, vyzkoušejte aktuální verzi balíčku 8GadgetPack. Kromě postranního panelu 7 Sidebar obsahuje například i miniaplikace All CPU Meter, Mini Radio a další užitečné nástroje.

8gadgetpack.bplaced.net
 

Advanced SystemCare Free 6.2

Novou aktualizaci získal také oblíbený nástroj na vyčištění počítače od zbytečností a na vyladění jeho výkonu. Kromě stabilnějšího běhu pod Windows 8 byly vylepšeny i funkce pro odinstalování nepotřebného softwaru a automatické čištění.

http://www.iobit.com


Freeware měsíce: smartphony a tablety

 

Bič na zloděje i sklerózu

McAfee Security Innovations

Většina běžných bezpečnostních aplikací pro zařízení s Androidem nabízí i funkce vzdálené sledování a zamykání smartphonu či tabletu. Aplikace McAfee Security Innovations na to jde ale trochu jinak – a přitom vám pomůže i v případě, že často zapomínáte doma či v práci mobil nebo tablet.

Po instalaci McAfee Security Innovations na všechna zařízení, která chcete mít pod kontrolou, se vůbec nemusíte zdržovat vytvářením různých uživatelských účtů. Stačí vám jen spárovat mobily a smartphony připojené ke stejné Wi-Fi síti pomocí PIN kódu. Zařízení poté budou vědět, že patří k sobě, a jakmile se jedno z nich vzdálí (tzn. že začne slábnout jeho příjem signálu bezdrátové sítě), spustí se alarm. Pokud není do zařízení zadán příslušný PIN, dojde k jeho zablokování. S touto funkcí nabízí McAfee Security Innovations jednoduchý, avšak velmi účinný způsob zabezpečení vašich zařízení před krádeží, ale také před jejich zapomínáním. Pokud si do práce sbalíte jen tablet, alarm vás upozorní, že máte ještě mobil v nabíječce (a naopak). Samozřejmě je možné McAfee Security Innovations kombinovat i s aplikacemi pro lokalizaci zařízení a vzdálené vymazání jejich obsahu.

TIP 1 McAfee Security Innovations má ještě další zajímavé funkce. Pod nabídkou »Safe QR Reader« najdete čtečku QR kódů, která prověřuje jejich obsah (resp. data, která kódy stahují z internetu).

TIP 2 Nabídka »Data Vault« otevře zabezpečené úložiště, kam můžete umístit fotky, videa a dokumenty, u kterých si nepřejete, aby se k nim dostal kdokoli nepovolaný.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina

 

Správa fotek

NeroKwik

Od výrobce známého vypalovacího balíku Nero pochází i aplikace pro synchronizaci fotografií mezi vašimi smartphony a tablety. Před použitím aplikace je třeba si vytvořit uživatelský účet a hned poté se zahájí synchronizace. NeroKwik lze propojit i s Facebookem, Google+ nebo úložištěm SugarSync.

TIP Pamatujte na to, že aplikace NeroKwik vyhledává snímky pouze ve výchozích systémových složkách, tzn. například ve složce Obrázky v tabletech s Windows 8. Zde pak můžete mít i další podsložky.

Operační systém: Android, iOS, W8
Jazyk: angličtina 

 

Prohlížení PDF

Foxit Mobile PDF

Jednoduchý prohlížeč PDF dokumentů pro tablety a smartphony se všemi hlavními operačními systémy je příbuzným svého šikovného bratříčka, určeného k instalaci do počítače. Základní funkce pro prohlížení PDF dokumentů a vyhledávání v jejich obsahu doplňuje například možnost jejich snadného sdílení po internetu.

TIP Verze aplikace pro různé operační systémy se svými funkcemi drobně liší, v Androidu a iOS můžete například do PDF dokumentů kreslit a vkládat komentáře.

Operační systém: Android, iOS, W8
Jazyk: angličtina

 

Grafický editor

Adobe Photoshop Express

Se základními úpravami fotografií v tabletu nebo smartphonu si poradí bezplatná aplikace Adobe Photoshop Express. Vedle automatické optimalizace obrazu je k dispozici například manuální korekce jasu, kontrastu či expozice, oprava efektu červených očí nebo redukce šumu. Nechybí ani obrazové filtry.

TIP Pro synchronizaci fotografií mezi vašimi zařízeními můžete použít aplikaci Adobe Revel, která slouží k organizaci celých sad digitálních snímků. Bohužel není k dispozici pro Android.

Operační systém: Android, iOS, W8
Jazyk: angličtina 

 

Someliér v mobilu

Wine Hero

Pokud se zajímáte o víno a nechcete se dopustit faux pas při jeho servírování přátelům při večeři, najdete mnoho užitečných informací v české aplikaci Wine Hero. Vedle základního popisu původu, barev, chuti a vůní různých odrůd vín se dočtete také o jejich archivaci, správném podávání (co do teploty a typu sklenice) i snoubení s různými pokrmy.

TIP Plnou šíři vinných odrůd najdete pouze v placené verzi aplikace Wine Hero Pro, kterou pořídíte za dvacetikorunu. Nabyté znalosti si můžete ověřit v náročném kvizu.

Operační systém: Android, iOS
Jazyk: čeština 

 

Přenos obsahu

Samsung Smart Switch Mobile

Aplikace slouží k pohodlnému, bezdrátovému přenosu kompletního obsahu vašeho smartphonu Samsung do nového zařízení od stejného výrobce. Využít ji lze pro přenos kontaktů, kalendáře, poznámek, zpráv, fotek, hudby, videí, dokumentů a tapet mezi modely s technologií NFC (Samsung GALAXY S2, S3, S4, Note a Note2).

TIP Pro přenos dat do vašeho nového smartphonu od Samsungu ze zařízení jiného výrobce můžete použít aplikaci Samsung Smart Switch, určenou pro instalaci do počítače.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina

 

Pomoc v nouzi

M2. C HELP

Původem česká aplikace vám umožní kontaktovat v situaci nouze své přátele prostřednictvím zprávy obsahující text, vaši polohu a případě i fotografii. Zprávu o poloze vašich blízkých si můžete také vyžádat, a to pomocí funkce »Jsi v pořádku?«, na kterou dotazovaný uživatel velmi jednoduše odpoví.

TIP Pro využití funkce »Nehodová služba«, napojené na dispečink firmy zajišťující pomoc při dopravních nehodách, je třeba provést bezplatnou registraci. Aplikace vždy vyžaduje připojení k internetu.

Operační systém: Android, iOS
Jazyk: čeština

 

Kontakty v novém

Fliple

Aplikace Fliple zobrazí kontakty ve vašem iPhonu ve stylu podobném dlaždicím ve Windows Phone. To ale není jediná funkce této bezplatné aplikace. Kontakty můžete označovat barvami, různě je seskupovat a rychle v nich vyhledávat. Navíc nechybí ani možnost přiřazení snímků přátel.

TIP Velmi praktická je funkce sdružování kontaktů do skupin, díky které můžete snadno posílat hromadné SMS nebo e-maily. Skupin si můžete vytvořit, kolik jen budete potřebovat.

Operační systém: iOS
Jazyk: čeština

 

Pohled pod kapotu

CPU-Z

Obdoba aplikace dobře známé ze stolních počítačů s Windows dokáže kompletně identifikovat hardwarovou výbavu vašeho smartphonu nebo tabletu s Androidem. Zjistíte v ní přesně, jakým procesorem a grafickým čipem je váš přístroj vybaven, v jaké kondici je jeho akumulátor nebo jak je zaplněna operační paměť či interní úložiště vašeho zařízení.

TIP Pod nabídkou »SENSORS« jsou k dispozici také data generovaná senzory, kterými je vaše zařízení vybaveno.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina

 

Čerstvé aktualizace

Heureka (iOS, Android, WP, W8)

Známý internetový porovnávač cen zboží v e-shopech je nově dostupný i pro tablety s operačním systémem Windows 8, čímž se podpora mobilních platforem rozšířila na drtivou většinu nejpoužívanějších typů zařízení.

http://www.heureka.cz

Klávesnice Google (Android)

Google uvolnil pro všechna zařízení s operačním systémem Android (4.0 a vyšším) klávesnici, která byla dříve dostupná pouze pro smartphony a tablety Nexus. Klávesnice Google podporuje zadávání slov prostřednictvím gest či hlasu a má slovníky s nápovědou pro 26 jazyků včetně češtiny.

play.google.com

Gmail (Android)

Aktualizace výchozí e-mailové aplikace pro Android jde v duchu posledních změn ve webovém rozhraní služby Gmail, a proto nabízí například automatické třídění příchozích zpráv podle jejich obsahu.

play.google.com


 


Dokumenty ke stažení