Menu

Letní dárek od Seznamu

Jak by se vám líbily klasické mapy kombinované s turistickými, rychlé, praktické a vždy k dispozici ve vašem mobilním telefonu? Pokud k této nabídce navíc přidáme cenovku „zdarma“, jde jednoznačně o dárek roku.

PETR KRATOCHVÍL

Patříte-li mezi nadšené turisty, navštěvující různé kouty naší krásné republiky, určitě jste někdy měli problém s orientací – i přes výborný a unikátní systém barevných turistických značek člověk čas od času zabloudí. Starší (a skalní) turisté to řeší nákupem klasických, papírových map, které ve spojení s členstvím v Junáku a s tábornickými znalostmi tvoří smrtící kombo. Většina z nás, kdo neví, na které straně stromů roste lišejník a pro které je polárka značka luxusní ruské zmrzliny, má ale i s rozměrnými papírovými obludami v přírodě jen malou šanci. Moderní generace turistů si totiž už zvykla spoléhat na výdobytky 21. století, kde on-line mapy ve spojení s GPS modulem v telefonu tvoří technologickou výzbroj, se kterou najde cestu do nejbližší hospody i programátor PHP. Není ale možné tajit, že i tato varianta má své slabiny. Pokud se dostanete do opravdu divoké přírody, kam se ani ziskuchtivým operátorům nepodařilo propašovat vysílač v přestrojení za buk, máte prostě smůlu. Blikající tečka aktuální polohy uprostřed prázdné nedostupné on-line mapy může být nepříjemnou předehrou k dlouhému hledání civilizace se smečkou vlků v patách (alespoň v amerických filmech tomu tak bývá).

Stejně jako v každém příběhu s happy endem se i u nás našel zachránce – v tomto případě je jím Seznam, který pro letní sezonu připravil off-line mapy. Ty jsme v rámci červnového beta-testování vyzkoušeli a prozradíme vám, co na vás v průběhu léta (kdy bude uvedena ostrá verze) čeká.

Mapy (téměř) pro každého

První pozitivní zprávou je velikost mapové aplikace – 350 MB je pro stažení přes Wi-Fi přijatelný objem a ani majitelům telefonů s menší pamětí nepřidělá vrásky na čele. Za zmínku také stojí, že přibližně třetinu z tohoto objemu zabírají vrstevnice a samotná Praha se podílí 25 MB. Seznam také počítá s tím, že mapy budou pravidelně inovovány pomocí tzv. turbo aktualizací. To by měly být malé datové soubory opravující chyby nebo přidávající nově vybudované komunikace.

Další pochvala směřuje k rychlosti. I přesto, že šlo o beta-verzi, mapy na všech telefonech fungovaly rychle a bez jakýchkoliv problémů. Na rozdíl od klasických (on-line) map jsou zde totiž použity vektory, a proto je odezva telefonu (i na platformě Android) bleskurychlá.

Drobné výtky ale máme k některým dalším vlastnostem. V rámci map bude dostupná možnost přepnout na „leteckou fotovrstvu“, v tomto případě ale budou data logicky stahována z internetu. To samé platí, i pokud budete chtít podrobnější informace o některém z více než pěti tisíc bodů zájmu (historické objekty, turistické cíle…). Je pochopitelné, že Seznam tyto funkce nemohl do aplikace integrovat za současně více než řádového zvýšení objemu. Nepříjemným překvapením ale je, že pouze on-line je také vyhledávání. Pokud se tedy na horské túře mimo dosah signálu rozhodnete změnit trasu, aplikace vám s tím nepomůže.

Snahou Seznamu je vytvořit mapy pro co nejširší veřejnost, a tak v aplikaci nenajdete žádné možnosti nastavení ani konfigurace. Pro začátečníky je to určitě dobře, náročnějším uživatelům by však mohlo chybět například sledování polohy v mapě, kdy při chůzi nebo jízdě na kole zůstává ukazatel uprostřed mapy a pravidelně aktualizuje vaši pozici. Tyto připomínky ale máme jen vůči beta-verzi a s napětím očekáváme, čím nás Seznam překvapí. Finální verze map budou pro platformy iOS a Android k dispozici v průběhu července, o něco později se dočkají i vlastníci telefonů s Windows Phone 8. Jen oči pro pláč bohužel zbudou majitelům telefonů s Windows Phone 7.5 a 7.8. Podle vyjádření Seznamu se v budoucnu podobné mapy objeví i ve verzi pro tablety.

I přes zmiňované výtky k beta-verzi jde jednoznačně o nejlepší dárek, jaký mohou turisté na letní prázdniny letos od Seznamu dostat.

petr.kratochvil@chip.cz

 

„Bonbony“ od Nokie

Nové mobilní telefony Nokia 207, Nokia 208 a Nokia 208 DualSIM kombinují „bonbonový design“ a 3,5G připojení k internetu. Mají některé „sociální aplikace“, chytřejší, 1,3Mpx fotoaparát a funkce jako sdílení internetového připojení nebo podporu Mail for Exchange. Přitom jsou cenově dostupné.

Podle výrobce jsou telefony Nokia 207 a 208 určeny pro uživatele, kteří mají rádi klasické telefony s tradiční klávesnicí, ale nechtějí přijít o výhody chytrých telefonů, jako je připojení k sociálním sítím a přístup na internet – například WhatsApp, Facebook, Twitter, YouTube. Díky alfanumerické klávesnici se snadno ovládají i při chůzi. S podporou Mail for Exchange má uživatel přístup k pracovním e-mailům, kontaktům i kalendáři. Nokia 208 DualSIM přináší výhodu Nokia Easy Swap technology, která umožňuje uživatelům výměnu SIM karet, aniž by museli zařízení vypínat. Modely Nokia 207 a Nokia 208 výdrží podle výrobce až 33 dnů v pohotovostním režimu. Telefony budou dostupné v červené, tyrkysové, žluté, bílé a černé barvě a předpokládaná prodejní cena je 52 eur bez daní a dotací.

 

Energie na cesty

Varta začíná na našem trhu prodávat novou externí USB nabíječku Powerpack Set. Nabíjí se pomocí dodané USB nabíječky nebo z připojeného PC. Místo dříve používaných proprietárních konektorů používá klasický USB port, přičemž v balení je sada konektorů pro připojení mobilních zařízení (miniUSB, microUSB, Motorola, Nokia, Blackberry, Samsung, LG, Sony Ericsson a starý 30pinový Apple konektor). Interní Li-Ion baterie má kapacitu 1 800 mAh a mobilní telefon nabije až dvakrát, přehrávač hudby pak 10×. Zařízení je vybaveno stavovými diodami. Samotný Powerpack se v závislosti na použitém zdroji nabije za 3–5 h. Má hmotnost 66,6 g a doporučená cena je 1 299 Kč. 

 

Stojánek s reproduktory

Přenosný stojan na tablety a smartphony s označením TRANSBar obsahuje dvojici 5W stereoreproduktorů a mikrofon, které se k mobilnímu zařízení připojují bezdrátově, pomocí Bluetooth. Novinka firmy Genius se na českém trhu prodává za doporučenou cenu 1 399 Kč a představuje univerzální příslušenství pro tablety všech velikostí. K ovládání hlasitosti a k přepínání skladeb slouží pětice tlačítek na vrchním ramenu stojanu, kde jsou umístěny i stavové diody. Díky vestavěné baterii vydrží podle výrobce TRANSBar hrát až 15 hodin. Stojánek lze využít také pro handsfree telefonování. 

 

Notebook pro zábavu i hry

Především pro hráče počítačových her a filmové nadšence je určen nový notebook Qosmio X70. Je zkonstruován z nejnovějších komponent, má velký Full HD displej s úhlopříčkou 17,3“ (43,9 cm) a je náhradou za výkonný stolní počítač. Najdete v něm nejnovější generaci procesorů Intel Core a dedikovanou grafiku nVidia GeForce GTX 770M se 3 GB GDDR5 paměti.

Mezi další parametry nového Qosmia X70 patří disková kapacita až 3 TB (dvě pozice pro pevné disky) a rychlý 256GB SSD mSATA. Tato kombinace podpořená až 32 GB paměti RAM přináší téměř okamžité spouštění i nejnáročnějších aplikací a rychlý start operačního systému. Díky technologiím Intel WiDi a Wi-Fi Miracast mohou uživatelé bezdrátově přenést obraz na kompatibilní mobilní telefon nebo velkou obrazovku televizoru. Ozvučení nového Qosmia X70 zajišťuje čtveřice stereoreproduktorů harman kardon s výkonem 6 W. Zvukový výstup se navíc může pochlubit technologií DTS Studio Sound.

 

7“ a 10“ tablety s Androidem

O dva nové modely se rozrostla nabídka tabletů se systémem Android. Jde o sedmipalcový MeMO Pad HD 7 a desetipalcový MeMO Pad FHD 10 firmy Asus. MeMO Pad HD 7 za 4 490 Kč nabídne čtyřjádrový procesor, 1 GB paměti RAM, IPS displej s rozlišením 1 280×800 bodů, 16GB paměť a 5Mpx zadní fotoaparát. Ve výbavě tabletu nechybí 1,2Mpx přední HD fotoaparát, který dokáže zaznamenávat HD video v rozlišení 720p, a na zadní straně se nachází 5Mpx kamerka určená pro pořizování fotek. V tabletu s tělem tenkým jen 10,8 mm a hmotností 302 g se skrývá lithiumpolymerová baterie, která při přehrávání videa v rozlišení 720p vydrží až 9 hodin.

MeMO Pad FHD 10 za 9 490 Kč je vybaven Full HD IPS displejem, 1,6GHz procesorem Intel Atom Z2560 a zvukovou technologií ASUS SonicMaster. Tablet zvládá díky svému výkonu přehrávání videa v rozlišení 1 080p i hraní her. Na štíhlém těle naleznete 1,2Mpx přední fotoaparát a 5Mpx zadní fotoaparát s funkcí automatického ostření. Tloušťka tabletu je 9,5 mm a jeho hmotnost je 580 g. Lithiumpolymerová baterie udrží zařízení v chodu až deset hodin bez nabíjení. Technologie ASUS Miracast tablet bezdrátově připojuje k televizoru či projektoru s Wi-Fi. Paměť zařízení s kapacitou 32 GB lze ještě rozšířit prostřednictvím slotu pro microSD kartu. 

 

Ergonomická myš od Microsoftu

Nový přírůstek do modelové řady Sculpt byl podle Microsoftu navržen pro maximální komfort ruky a zápěstí. Pro jednodušší přístup k úvodní obrazovce Windows 8 je myš Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse vybavena tlačítkem Windows. Čtyřsměrné kolečko usnadní uživatelům pohyb do stran jen pomocí myši. To se hodí například na tabletech. Navigaci zrychlí zpětné tlačítko. Technologie Blue Track zajišťuje funkčnost myši prakticky na každém povrchu. Průměrný člověk dnes stráví u počítače zhruba šest hodin každý den. Správný tvar myši je proto důležitý pro prevenci chronického přetížení zápěstí i dalších problémů, jako je například syndrom karpálního tunelu. Myš je vhodná pro systémy Windows 7, Windows RT a Windows 8.

 

Odstraňte aplikace

AVG Uninstaller pro Android je dostupný zdarma na Google Play a poskytuje uživatelům přehled o tom, jaké velké místo aplikace zabírají, jaká je jejich spotřeba energie, jaká je frekvence jejich užívání a velikost jejich datových přenosů v chytrých telefonech a tabletech. Na základě souhrnu těchto informací navrhuje, kterou aplikaci by bylo vhodné odinstalovat. Umožňuje tak uvolnit prostor pro nové aplikace a pomáhá zrychlit výkon přístroje. Nevyužité aplikace spuštěné na pozadí negativní vliv na přístroje, zejména na limitovanou paměť úložiště, ale také na výdrž baterie a mobilní data.

 

Chytrý telefon s 10× optickým zoomem

Samsung Galaxy S4 zoom je nové zařízení, které slouží zároveň jako špičkový chytrý telefon S4 a zároveň jako kvalitní kompaktní fotoaparát, který nabízí 10násobný optický zoom. Ten jiné smartphony zatím nabídnout nemohou. Je vybaven CMOS snímačem s rozlišením 16 Mpx, optickou stabilizací obrazu a xenonovým bleskem.

Zařízení má nové ovládání Zoom Ring s mnoha funkcemi. Pokud například uživatel během telefonování náhle spatří něco, co chce zaznamenat a sdílet, otočením kroužku Zoom Ring aktivuje funkci pro sdílení fotografií během hovoru. Mechanismus lze také použít ke snadnému procházení funkcemi přístroje a jeho pomocí je možné aktivovat funkce rychlého spuštění či zkrácené volby.

Díky operačnímu systému Android Jelly Bean 4.2 se zařízení může pochlubit mnoha vlastnostmi jako nedávno uvedený smartphone Galaxy S4. Platí to i pro uživatelské prostředí Touchwiz. Pořízené snímky se pomocí funkce Samsung Link dají stiskem jediného tlačítka přenést a bezpečně uložit do notebooku či tabletu.

 

Z INTERNETU

FILMOVÉ STŘEDY NA SEZNAM. CZ

Od počátku června se každou středu na domovské stránce Seznamu.cz objevuje film. Lidé si ho mohou spustit kdykoliv mezi 18. hodinou a půlnocí. Prvním filmem promítaným v rámci těchto pravidelných filmových střed Seznamu byl Oscarem oceněný Kolja. Každý týden si tak lidé, kteří nebudou spokojeni například s aktuální nabídkou televizních stanic, mohou pustit zcela bezplatně celovečerní film. Kromě již zmíněného Kolji mohli návštěvníci největšího českého portálu zhlédnout filmy jako Vesničko má středisková nebo Vratné lahve.

Komentář redakce: Seznam již dříve oznámil, že chce k sobě přetáhnout část televizních diváků. Filmové středy jsou tak jedním z nástrojů, jak toho dosáhnout. Je ale otázkou, zda je toto ta správná cesta. Sledování filmu je sice bezplatné, ale divák se musí smířit s reklamou vkládanou do filmu. Ani programová nabídka není nijak lákavá, jedná se především o starší tituly, a tak není divu, že první čísla sledovanosti nejsou zrovna omračující (Kolju vidělo cca 150 000 lidí). 

SEZNAMKA TYKADLA. CZ

Koncem školního roku byla spuštěna ostrá verze nového českého komunitního portálu Tykadla.cz, který podle svých tvůrců umí pracovat s lidskou intuicí. Jeho uživatelé tak díky tomu mohou objevit lidi, kteří mají podobný šarm. V souladu s poznatky posledních vědeckých studií využívají Tykadla.cz intuitivního rozpoznávání lidských vizuálních stereotypů s cílem vytvořit podmínky vhodné pro zažehnutí osudové přitažlivosti. Algoritmy, kterými procházejí data z castingové hry integrované v Tykadlech, napomáhají tomu, aby na Tykadlech každý dokázal jediným kliknutím najít to, co hledá.

Komentář redakce: Na první pohled vypadá spuštění další z mnoha on-line seznamek jako nesmysl. Při hlubším prozkoumání webu jsme ale zjistili, že tento počin stojí za zmínku, i když jde spíše o zábavnou hru než o vážnou seznamku. Za vznikem projektu navíc stojí člověk, který na internetu není žádným zelenáčem. A když si uvědomíme, jak velký úspěch kdysi měla podobná služba Libimseti.cz, kdo ví, zda není o důvod víc zbavit se akcií Facebooku.


 


Dokumenty ke stažení