Menu

Mailbox

Rychlá domácí síť

Problémem je často nikoliv samotná domácí síť, ale internet. 

MARCEL KUCHAŘ (e-mail)

Bezpečnostní problémy

Novinky: Bezpečnost

Chip 7/2013, str. 26

S bezpečností PC je to složité. Na jednu stranu si myslím, že – i díky Chipu – jsem poměrně dobře informovaný o možných nebezpečích, na druhou stranu, když opravdu k něčemu dojde, chytím se do pasti jako kdejaký naprostý amatér. Minulý měsíc se mé přítelkyni dostal do počítače virus, který rozesílal spamy na všechny kontakty v jejím adresáři. Sice jsem se rozčiloval, jaký nesmyslný e-mail mi poslala, zároveň jsem ale bezmyšlenkovitě klikl na odkaz, který obsahoval. Následně přišel upozorňující mail údajně od Amazonu -objednávka s pozměněnou doručovací adresou (kterou jsem samozřejmě neudělal). Naštěstí prý byla objednávka z bezpečnostních důvodů stornována. Byly mi skutečně zcizeny přístupové údaje, nebo je celý tento mail jen trik? Jak to mám zjistit? Prověření systému antivirem našlo pouze trojského koně Blacole, který by takovéto problémy způsobit neměl. Své heslo do Amazonu jsem změnil z jiného počítače. Teď surfuji s velkou opatrností dále, naštěstí se už nic dalšího nestandardního nestalo. Ale nepříjemný pocit mi zůstal. 

P. KERTL (E-MAIL)

Downgrade Windows 8

Chaos místo BIOS

Chip 6/2013, str. 96

S velkým zájmem jsem si přečetl článek „Chaos místo BIOS“. Mám k němu jen jednu otázku: Je možné převést pevný disk naformátovaný v GPT do systému MBR, aniž by se musel disk demontovat? Mám ho totiž zabudovaný ve svém notebooku s Windows 8 a chtěl bych tento OS odinstalovat a nahrát Windows 7. Bohužel se mi nepodařilo nainstalovat Win 7 paralelně -vždy jsem dostával chybovou hlášku, že Windows 7 se nemohou instalovat na GPT partition. 

ŠTEFAN ŘÁDEK (E-MAIL)

Přímá konverze disku z GPT do MBR není možná, pokud jsou Windows na tomto disku nainstalována. Jestliže jsou v počítači disky dva, jde to ve Správě disků ve Windows – pozor však, všechna data se přitom smažou! Jestliže máte nový notebook certifikovaný pro Windows 8, ve kterém je pouze jeden pevný disk, máte dvě možnosti: 

1. 64bitovou verzi Windows 7 můžete na pevný disk s GPT nainstalovat bez problémů paralelně k nebo i místo Windows 8. Je potřeba si pouze založit vedle Windows 8 novou prázdnou partition pro Windows 7 a poté v menu UEFI vypnout Secure Boot Modus.

2. Pokud máte 32bitovou verzi Windows 7, musíte vstoupit do nabídky UEFI ve svém notebooku a tam aktivovat emulovaný režim BIOS. Potom můžete z externího datového nosiče spustit Windows Setup, znovu naformátovat pevný disk a nainstalovat Windows 7.

REDAKCE CHIPU

 K jedné pro mě důležité konstelaci jste se bohužel v článku nedostali: Co se stane, když se nainstaluje na nový notebook s UEFI jiný operační systém (Windows XP nebo Linux) do virtuálního stroje? Je potřeba i v tomto případě počítat s problémy?

TOMÁŠ KULIŠ (E-MAIL)

Jiný operační systém je možné bez problémů provozovat i pod UEFI ve virtuálním stroji. Je pouze důležité, aby daný virtuální nástroj podporoval UEFI (například nová verze VirtualBoxu) a měl v sobě režim UEFI aktivovaný. 

REDAKCE CHIPU


 


Dokumenty ke stažení