Menu

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Plánujete nákup počítače nebo jeho dovybavení? Zde vám poskytneme všechny informace o aktuálních procesorech a grafických čipech.

MICHAEL ECKSTEIN

Spekulace ohledně výkonu nových procesorů s kódovým označením Haswell se objevují na internetu už celé měsíce. Core procesor čtvrté generace, jak jej Intel oficiálně označuje, už dorazil k nám do testovacího centra, takže vás můžeme seznámit s jeho výsledky. Jde o nástupce procesoru Ivy Bridge. Vylepšená grafika je integrována do procesoru a označena HD4600. Haswell přináší mnohem vyšší výkon, přesto získává i ve spotřebě energie oproti Ivy Bridge další cenné body navíc – cenné především kvůli delší výdrží mobilních zařízení, která jsou nyní tak populární.

Desktopové a mobilní procesory: Do našeho testovacího centra se dostala zatím desktopová verze procesoru Haswell, konkrétně model Core i7–4770K. Ten je taktován na frekvenci 3,5 GHz, v turbo režimu se však může dostat až na frekvenci 3,9 GHz. Navíc jde o verzi s otevřeným multiplikátorem (označuje se písmenem K na konci), takže ho můžete snadno přetaktovat na ještě vyšší frekvenci. Jako nejrychlejšímu čtyřjádrovému procesoru se mu podařilo obsadit třetí místo našeho žebříčku třiceti hlavních procesorů. Výhody nové grafické části HD4600 oproti starší grafice HD4000 procesoru Core i7–3770K (Ivy Bridge) demonstrují výsledky testu 3DMark Vantage: 6 225 bodů ve srovnání s 3 960 body je dostatečně výmluvný rozdíl a Haswell se tak dostává výkonnostně hodně dopředu. Pro ty, kteří si chtějí postavit moderní počítač, je Core i7–4770K dobrou volbou a získává naše doporučení. Kromě něj jsme otestovali i mobilní verzi Haswellu – procesor Intel Core i7–4702MQ. Frekvenci má o něco nižší, takže skončil za staršími čtyřjádrovými procesory z našeho testu. Může se však pochlubit maximální spotřebou pouze 37 W, takže vydrží pracovat cca dvě a půl hodiny, tedy o 26 minut déle než konkurenční procesory z našeho žebříčku.

Grafické čipy: Nové pořadí i nové nákupní doporučení. nVidia GeForce GTX 650 Ti Boost nabízí vyšší frekvenci paměti i širší paměťovou sběrnici, takže i mnohem vyšší výkon – a to v podstatě jen za pár korun navíc.


 


Dokumenty ke stažení