Menu

Freeware měsíce:

Freeware měsíce: PC

 

Bezpečný trezor na hesla

KeePass 2.23

Přestože má mnoho bezplatně použitelných i komerčních konkurentů, drží si KeePass již mnoho let pozici jednoho z nejoblíbenějších nástrojů na bezpečnou správu hesel, přihlašovacích jmen a dalších citlivých údajů, bez kterých se dnes na internetu už jen těžko obejdeme. Oblíbenost aplikace KeePass jistě pramení z její kompletní nabídky funkcí, prezentované v přehledném uživatelském rozhraní, přeloženém do mnoha jazyků, včetně češtiny. Tu je však nutné stáhnout zvlášť, což je trochu neohrabané řešení. Další body pak KeePass získává za nepřetržitý vývoj, který pravidelně přináší další vylepšení a opravy chyb.

Klíčem k databázi hesel, chráněné AES šifrováním, může být jediné hlavní heslo nebo soubor uložený na USB flash disku či jiném paměťovém médiu. Jednotlivé záznamy v databázi pak mohou být členěny do libovolně složité struktury složek, kterou si velmi snadno vytvoříte. S tvorbou dostatečně silných (bezpečných) hesel vám navíc pomůže i vestavěný generátor, kterému stačí zadat jen vstupní parametry (délka hesla a použité znaky). Uživatelská jména a hesla k různým internetovým službám se pak prostřednictvím systémové schránky automaticky kopírují do přihlašovacích formulářů v internetovém prohlížeči.

TIP 1 Na domovské stránce programu KeePass najdete i Portable verzi použitelnou bez instalace, se kterou si můžete nosit hesla s sebou na USB klíčence.

TIP 2 KeePass je open-source, proto existují i různé varianty pro smartphony a tablety. Odkazy na stažení najdete na domovském webu keepass.info.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština

 

Soubor nástrojů

NirLauncher 1.18.18

Aplikace NirLauncher vám zpřístupní více než stovku systémových funkcí Windows. Ty jsou přehledně rozděleny do kategorií, jako obnova zapomenutého hesla, monitoring sítě, správa disků, nástroje pracovní plochy atd. Díky popisu snadno najdete nástroj s požadovanou funkcí.

TIP Nástroje spouštěné prostřednictvím aplikace NirLauncher zasahují hluboko do operačního systému, proto se při instalaci může bouřit antivir ve vašem PC.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina

 

Návrh interiérů

pCon.planner 6.6.1

Chcete si nejdříve rekonstrukci, stěhování nebo návrh celého interiéru vyzkoušet nanečisto? Pak najdete zdatného pomocníka v programu pCon.planner, který vám pomůže s návrhem 3D modelu a jeho vybavením všemi požadovanými prvky z rozsáhlého katalogu.

TIP Pomocí funkce »Export / 3D model« můžete svůj projekt uložit jako model ve formátu podporovaném všemi nejpoužívanějšími aplikacemi pro 3D navrhování.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština

 

Záznam obrazovky

Jing 2.8

Záznam obsahu pracovní plochy Windows se může hodit třeba v případě, kdy potřebujete někomu vysvětlit používání složitějšího programu nebo odprezentovat výsledky své práce. Program Jing vám umožní jednoduše nahrávat obsah pracovní plochy i oken aplikací.

TIP Pro bezplatné použití programu je třeba si po jeho instalaci vytvořit uživatelský účet. Pak budete moci obsah své obrazovky sdílet i s dalšími uživateli.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina

 

Dálkové ovládání

digiCamControl 1.0

Pomocí open-source programu digiCamControl můžete prostřednictvím počítače ovládat svou digitální zrcadlovku. To se hodí především při fotografování s dlouhým časem závěrky, tedy typicky při nočním fotografování. Seznam podporovaných zrcadlovek Canon a Nikon najdete na domovském webu programu.

TIP Před použitím aplikace digiCamControl ve svém počítači musíte mít instalovaný Microsoft . NET Framework a MS Camera Codec Pack.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina

 

Virtuální plochy

BetterDesktopTool 1.62

Na rozdíl od konkurenčních operačních systémů nejsou Windows ani ve své nejnovější verzi vybavena funkcí virtuálních ploch. To můžete ale snadno napravit pomocí jednoduchého freewaru BetterDesktopTool, který vám umožní vytvořit a ovládat až 64 samostatných ploch.

TIP Po instalaci se program automaticky spustí a umístí své ovládací tlačítko do oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin). Volbou »Show Settings« vyvoláte nabídku nastavení.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina

 

Klonování disků

EaseUS Disk Copy Home Edition

Pomocí programu EaseUS Disk Copy můžete během okamžiku kopírovat kompletní obsahy pevných disků. Program vytváří přesné kopie disků připojených přes běžná rozhraní, a to bez ohledu na použitý souborový systém. To velmi oceníte především při kompletním zálohování PC.

TIP Program EaseUS Disk Copy není třeba instalovat přímo do počítače, můžete jej spouštět i z USB flash disku či jiného média na jakémkoli počítači.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina


Výkonný videoeditor

Shotcut 13

Na rozdíl od bohaté nabídky bezplatných aplikací na úpravu a správu fotek budete těžko hledat freeware na zpracování videa. Jedním z mála takových programů je Shotcut, který umí video stříhat a upravovat, aplikovat na něj různé efekty a pak exportovat ve vybraném formátu.

TIP Pomocí nabídky »Soubor / Otevřít jiné« můžete v editoru Shotcut otevřít i internetový stream s videem, importovat jej do programu a pak dále zpracovávat.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština

 

Retrofotky

XnRetro 1.26

Zajímavé retroefekty můžete ke svým fotkám přidávat nejen v mobilním telefonu – existuje i jednoduchá aplikace, která vaše snímky „vylepší“ v počítači. Do programu XnRetro jednoduše nahrajete fotku a hned na ni můžete použít některý z dostupných efektů či filtrů a jejich nastavení.

TIP XnRetro je distribuován ve formě ZIP archivu, který stačí pouze rozbalit, a hned jej můžete začít používat. To znamená i možnost spouštění z USB flash disku.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina

 

Čerstvé aktualizace

Get Linux 3.1

Pokud se zajímáte o alternativní operační systémy, pomůže vám aplikace Get Linux s lepší orientací mezi více než stovkou různých linuxových distribucí. Podle stručného popisu si snadno vyberete vhodnou variantu Linuxu ke stažení.

get-linux.net

Calibre 0.9.4

V aktuální verzi aplikace pro správu elektronických knih a obsahu vaší čtečky byla vylepšena především podpora formátu DOCX, tedy textů vytvořených ve Wordu 2007 či vyšším. Nově proto můžete vytvářet elektronické knihy i z dokumentů.

calibre-ebook.com

Helium Music Manager 9.5

S novou verzí oblíbené aplikace pro správu hudební sbírky přicházejí především drobná vylepšení a opravy chyb. Funkce pro přehrávání hudby doplňují nástroje na popisování a třídění skladeb nebo synchronizaci obsahu se smartphony.

helium-music-manager.com


Freeware měsíce: smartphony a tablety

 

Čistič pro Android

Advanced Mobile Care V 3.3

Smartphony a tablety s Androidem si při intenzivním používání žádají podobnou údržbu jako počítače s Windows. Takový servis vám nabídne například aplikace Advanced Mobile Care od výrobce známých nástrojů na vyčištění a optimalizaci počítačů.

Základním úkolem aplikace je především vyhledání virů a dalšího škodlivého softwaru a odstranění zbytečností z paměti vašeho zařízení. Advanced Mobile Care toho však zvládne ještě mnohem více. Umí například získat maximum výkonu vašeho zařízení pro hraní her pozastavením aktuálně nepotřebných procesů a služeb. Dále vás upozorní na nebezpečně rozsáhlá práva instalovaných aplikací a pomůže vám se jich zbavit. Další užitečnou funkcí je i spořič akumulátoru nebo hlídač soukromí, který uzamkne heslem vybraná videa, fotoalba nebo konkrétní soubory. Za zmínku také určitě stojí možnost zálohování kontaktů a seznamů hovorů do cloudu nebo šikovný vypínač procesů, který umí ukončit aktuálně nepoužívané aplikace. Užitečnost aplikace Advanced Mobile Care umocňuje i její překlad do češtiny.

TIP 1 V nabídce nastavení aplikace Advanced Mobile Care je skryta i funkce pro blokování hovorů z nežádoucích telefonních čísel. Můžete se i rozhodnout, zda budou takové hovory zobrazeny jako zmeškané.

TIP 2 Při instalaci Advanced Mobile Care do smartphonu se aktivuje také funkce »Anti-theft«, se kterou můžete zablokovat a vystopovat ztracený telefon.

Operační systém: Android
Jazyk: čeština

  

Rezervace sportovišť

JdemeNaTO

Česká aplikace JdemeNaTO slouží k vyhledávání a rezervaci sportovišť, porovnávání cen pronájmu a zobrazení volných termínů. K dispozici jsou informace o tenisových kurtech, volejbalových, basketbalových nebo fotbalových hřištích a dalších typech sportovišť v největších českých městech.

TIP Jestliže aplikaci povolíte využívání GPS, najde nejbližší sportovní areály ve zvoleném okruhu od vaší aktuální pozice a samozřejmě zobrazí jejich polohu na mapě.

Operační systém: iOS
Jazyk: čeština

 

Statistika zpráv

WhatStat

Aplikaci WhatsApp pro zasílání zpráv mezi smartphony prostřednictvím internetu zná asi každý. Pokud by vás však zajímalo, jak často a kdy si s konkrétními kontakty píšete přes WhatsApp zprávy, zkuste aplikaci WhatStat. Výsledky analýzy vašich zpráv vám WhatStat prezentuje formou přehledných grafů a žebříčků.

TIP Bezplatná verze aplikace WhatStat zobrazuje reklamní banner, pokud se jej chcete zbavit, je třeba za aplikaci zaplatit asi dvacetikorunu.

Operační systém: Android

Jazyk: angličtina

 

Správa aplikací

AVG Uninstaller pro Android

Další aplikace od AVG, určená pro smartphony a tablety s Androidem, se tentokrát zaměřuje na správu instalovaných aplikací. AVG Uninstaller pro Android sleduje, jak často které aplikace spouštíte a jak poté využívají paměť zařízení, akumulátor a datové přenosy. Nepotřebné aplikace lze snadno odinstalovat.

TIP Úvodní setřídění aplikací podle frekvence jejich používání zabere 72 hodin, během kterých AVG Uninstaller pro Android sleduje vaši práci s mobilem či tabletem.

Operační systém: Android

Jazyk: angličtina

 

Návrh interiéru

Homestyler

Autodesk Homestyler je původně webová aplikace, která vám umožní pomocí fotografií nebo modelu interiéru připravit kompletní design místností. Nyní je Homestyler dostupný i na zařízeních s iOS a Androidem, společně s rozsáhlou knihovnou interiérových prvků. Prostor pro experimentování s designem je prakticky nekonečný.

TIP Vedle možnosti získat ukázky a vzory designu do aplikace Homestyler můžete i vy sami sdílet své výtvory s přáteli nebo s dalšími uživateli – třeba prostřednictvím Facebooku.

Operační systém: Android, iOS

Jazyk: čeština 


Sdílení fotek

Eversnap

Jestliže vám nevyhovuje sdílení fotek prostřednictvím Facebooku, Flickru či jiné podobně rozšířené internetové služby, vyzkoušejte aplikaci Eversnap. Fotoalbum si vytvoříte přímo ve svém smartphonu či tabletu prostým výběrem snímků, nastavíte možnosti sdílení s přáteli a necháte Eversnap nahrát fotky na server. Kapacita služby není nijak omezena.

TIP Svá fotoalba můžete pohodlně spravovat na webu http://www.eversnapapp.com, kde se jednoduše přihlásíte ke svému uživatelskému účtu.

Operační systém: Android, iOS

Jazyk: angličtina

 

Mapa počasí

WunderMap

Aplikace WunderMap zobrazuje na mapě světa aktuální počasí na všech kontinentech, společně s radarovými i satelitními snímky. Kromě informací týkajících se počasí máte k dispozici i pohledy na konkrétní místa prostřednictvím webových kamer. Data jsou čerpána ze sítě třiceti tisíc meteorologických stanic.

TIP Aplikaci WunderMap instalujete pouze na tablety, ale ne na 7“ Androidy nebo na iPad mini. Zobrazení průběhu počasí po celém světě si žádá větší plochu displeje.

Operační systém: Android, iOS

Jazyk: angličtina

 

Internetové televize

FilmOn

Vysílání desítek televizních kanálů přinese do vašeho tabletu nebo smartphonu bezplatná aplikace FilmOn. Program televizí, vysílajících po internetu, je dostupný bez ohledu na to, že se ke službě připojujete z České republiky, což bývá problém mnoha podobných internetových služeb.

TIP Pokud ve Windows 8 při sledování vybraného televizního kanálu kliknete pravým tlačítkem myši, otevře se ovládací panel na spodní hraně obrazovky, kde najdete i tlačítko na připnutí programu do nabídky Start.

Operační systém: Android, iOS, W8

Jazyk: čeština

 

Obří úložiště

MEGA

Zatím jen pro platformu Android, avšak s příslibem brzkého uvedení variant pro iOS a Windows, byla představena klientská aplikace pro cloudové úložiště MEGA, provozované známým Kimem Dotcomem. Jedná se o přímou konkurenci služeb typu Dropbox, SkyDrive nebo Disk Google s podobnými funkcemi.

TIP V nastavení aplikace si všimněte položky »Camera Sync«, obsahující předvolby automatické synchronizace fotek pořízených smartphonem nebo tabletem s úložištěm MEGA.

Operační systém: Android

Jazyk: angličtina

 

Čerstvé aktualizace

OneNote (iOS, Android, WP, W8)

Menší vylepšení poznámkové aplikace OneNote ze sady Microsoft Office ocení především majitelé smartphonů a tabletů s Androidem, kteří mají nově k dispozici sadu widgetů na pracovní plochu, pro rychlé vytváření poznámek.

http://www.onenote.com

OWA for iPad (iOS)

Nedlouho po uvolnění aplikace Outlook. com pro zařízení s Androidem získávají přístup k e-mailové schránce od Microsoftu také majitelé iPadů. Bohužel pouze ti, kteří mají předplacenou službu Office 365.

itunes.apple.com

Fresh Paint 8.1 Preview (WP8.1)

Exkluzivně pro uživatele nové verze Windows 8.1 je určena aktualizace aplikace Fresh Paint, určené k volnému kreslení na dotykové obrazovce tabletu nebo počítače. Uživatelé Windows 8.1 Preview získají především nové typy štětců, tužek a dalších kreslicích nástrojů.

apps.microsoft.com


 


Dokumenty ke stažení