Menu

Krátké testy: Software

BITDEFENDER INTERNET SECURITY 2014

Ochrana s autopilotem

Vždy ve druhém pololetí roku se začínají objevovat nové verze antivirových balíků. První vlaštovkou je letos Bitdefender Internet Security s (neoficiálním) přídomkem 2014. Jedná se přitom o prostřední ze tří edic bezpečnostního řešení, která kromě antiviru obsahuje i firewall, rodičovskou kontrolu nebo filtr nevyžádané pošty. Nejvyšší verze, označená jako Total Security, přidává navíc zabezpečené cloudové úložiště a ochranu zařízení pro případ odcizení.

Uživatelské prostředí Bitdefender Internet Security sice není k dispozici v češtině, to však nic neubírá na jeho přehlednosti a na snadné použitelnosti jednotlivých komponent. Díky režimu nazvanému jednoduše »Autopilot« navíc nemusíte nic nastavovat nebo ručně spouštět – Bitdefender pracuje zcela automaticky a i ve výchozí konfiguraci zastaví všechny běžné hrozby z internetu.

Ponoříte-li se hlouběji do nabídky funkcí a možností nastavení, najdete například nástroj na spolehlivou likvidaci nepotřebných dat, podrobné nastavení pravidel firewallu pro jednotlivé síťové adaptéry a aplikace, ochranu osobních údajů (čísla kreditních karet atd.) před odesláním do internetu nebo užitečné předvolby filtru nevyžádané pošty. Po vytvoření uživatelského účtu (nebo po přihlášení pomocí účtu Google) se dostanete k webovému rozhraní, kde lze konfigurovat rodičovskou kontrolu (s automatickým přednastavením dle zadaného věku dítěte) nebo funkce na vysledování ztraceného zařízení. Stále větší význam má také ochrana před škodlivými příspěvky na Facebooku, kterou má Bitdefender Internet Security rovněž vestavěnu.

S jednou licencí programu Bitdefender Internet Security můžete chránit až tři svá zařízení, předem můžete bezpečnostní řešení 30 dní testovat.

RADEK KUBEŠ

SHRNUTÍ:

Produkty Bitdefender pravidelně získávají vysoké hodnocení v testech spolehlivosti antivirů, aktuální verze Internet Security navíc přináší ochranu osobních dat, nástroje na bezpečné nakupování a obsluhu bankovních účtů po internetu, ochranu na Facebooku nebo rodičovskou kontrolu.

+ Bohatá nabídka bezpečnostních funkcí, spolehlivost.
 – Cena, není integrováno s mobilním antivirem.

Cena cca 1 500 Kč/3 zařízení/rok

TECHNICKÁ DATA
INFO http://www.bitdefender.com
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista/7/8 (32/64 b)
JAZYK angličtina
ANTIVIR/ANTISPYWARE /
OCHRANA PROTI PHISHINGU/ANTISPAM /
FIREWALL/RODIČOVSKÁ KONTROLA /
FILTROVÁNÍ WEBU/OCHRANA FACEBOOKU /
HODNOCENÍ
CELKEM 91
NABÍDKA FUNKCÍ (30 %) 85
SPOLEHLIVOST (30 %) 100
VÝKON (30 %) 90
OVLÁDÁNÍ (10 %) 85

Chip: velmi dobrý (1,4)

 

PC MOVER PROFESSIONAL

Rychlé přestěhování PC

Pořízení nového počítače nebo třeba jen nového operačního systému s sebou nese i starost, jak přenést všechny uživatelské účty, nastavení, instalované aplikace a v neposlední řadě i data. Abyste nemuseli trávit dlouhé hodiny opětovnou konfigurací nového počítače, můžete si vypomoci specializovanou aplikací PCmover, kterou instalujete jak do starého, tak i do nového počítače. Prostřednictvím místní sítě (přes Ethernet či Wi-Fi) pak přenesete všechna potřebná data a počkáte, až vám PCmover připraví nový počítač k použití.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu PCmover v edici Home, která vám umožní přenášet nastavení, aplikace a data mezi dvěma počítači.

SHRNUTÍ:

Aplikace PCmover je o něco šikovnější než standardní migrační nástroje obsažené ve Windows, výhoda verze Professional oproti edici Home je především v možnosti migrace v rámci jednoho počítače.

+ Přenos dat po Wi-Fi, možnost volby migrovaných aplikací.
 – Cena při jednorázovém použití.

Cena cca 1 300 Kč

TECHNICKÁ DATA
INFO http://www.laplink.com
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista/7/8 (32/64 b)
JAZYK angličtina
VÝBĚR APLIKACÍ/DAT K MIGRACI /
MIGRACE VÍCE UŽIVATELSKÝCH ÚČTŮ
MIGRACE UŽIVATELŮ V RÁMCI DOMÉNY *
MIGRACE MEZI VÍCE PC/V RÁMCI JEDNOHO PC */
HODNOCENÍ
CELKEM 87
NABÍDKA FUNKCÍ (50 %) 90
NASTAVENÍ (30 %) 85
MOŽNOSTI PŘENOSU (10 %) 75
OVLADATELNOST (10 %) 85

Chip: velmi dobrý (1,7)

 

DR. FONE FOR IOS 3.0.0

Záchrana dat z iHraček

Přehledná aplikace Dr. Fone for iOS dokáže vyhledat a zachránit všechna běžná data, která byla nechtěně smazána v libovolném modelu iPhonu a iPadu. Obnovit můžete například smazané fotky, kontakty, SMS zprávy, seznamy hovorů, kalendáře nebo poznámky. Jestliže se vám nepodaří vypátrat hledaná data přímo ve smartphonu nebo tabletu, můžete rovněž prohledat záložní soubory vytvořené aplikací iTunes. Wondershare nabízí podobnou aplikaci rovněž pro zařízení s operačním systémem Android.

(Cena: cca 1 400 Kč, http://www.wondershare.com)

Chip: velmi dobrý (1,8)

 

MEDIA SYNC 1.0.1

Synchronizace médií

Program Media Sync od Ashampoo si pro každé úložné zařízení, připojené k počítači prostřednictvím portu USB (tedy nejen pro externí či USB flash disky, ale také pro multimediální přehrávače nebo třeba paměťové karty), zapamatuje nastavení synchronizace obsahu. Hned pro připojení zařízení se pak ze zvolené zdrojové složky vybraná data (obrázky, hudba, videa nebo dokumenty) překopírují do cílového adresáře v počítači. Můžete si tak třeba automaticky kopírovat snímky z paměťové karty fotoaparátu, aniž byste kvůli tomu otevírali Průzkumníka.

(Cena: cca 280 Kč, http://www.ashampoo.com)

Chip: velmi dobrý (2,1)

 

RETROUI 3.2

Vylepšení Windows 8

I když Microsoft v aktualizaci Windows 8.1 vrátí na hlavní panel pracovní plochy tlačítko Start, jeho funkce nebude taková, na jakou jsme z předchozích verzí zvyklí. To znamená, že vývojáři doplňků, jako je RetroUI, nebudou mít nouzi o uživatele svých alternativních tlačítek Start. Kromě klasické nabídky Start přidává RetroUI také funkci přímého přechodu na pracovní plochu (což však umí i Windows 8.1) nebo možnost zablokování funkcí panelu Šém a aktivních rohů obrazovky. Hlavní panel a tlačítko Start se navíc po instalaci RetroUI zobrazuje i v rozhraní Modern UI.

(Cena: cca 100 Kč, http://www.retroui.com)

Chip: velmi dobrý (2,2)

 

DOWNLOAD MANAGER 6.17

Rychlejší stahování

Mohlo by se zdát, že v době vysokorychlostního internetu už nemají různé download manažery opodstatnění, opak je však pravdou. Aplikace jako Internet Download Manager totiž umí, díky vícenásobnému připojení k serveru, ze kterého stahujete data, využít vaši internetovou přípojku na maximum. Stahování probíhá v několika samostatných vláknech, což značně zkracuje dobu potřebnou k získání požadovaných dat. Internet Download Manager spolupracuje se všemi běžnými prohlížeči a přidává i další užitečné funkce.

(Cena: cca 600 Kč, www.internetdownloadmanager.com)

Chip: velmi dobrý (1,7)

 

BARTVPN 1.0

Anonymní surfování

Poptávku po různých anonymizačních nástrojích už nevyvolává jen nedostupnost určitých služeb z evropského regionu (jako například americké streamované videoslužby), ale také stále aktuálnější hrozba čmuchání státních institucí v internetovém provozu. BartVPN je automatická anonymizační služba, která nejen že skryje vaši skutečnou IP adresu v internetu, ale také zašifruje veškerou síťovou komunikaci. Na výběr máte z několika serverů v různých částech světa a z cenových plánů vychází nejlépe roční předplatné.

(Cena: cca 1 500 Kč/rok, http://www.bartvpn.com)

Chip: velmi dobrý (1,8)

 

COPERNIC DESKTOP SEARCH 3.7.0

Desktopový vyhledávač

Jedním z důvodů nespokojenosti uživatelů Windows 8 je i velmi nepřehledné vyhledávání v obsahu počítače. Přestože bude tato funkce v aktualizaci Windows 8.1 významně přepracována, stále zde zůstává prostor pro alternativní desktopové vyhledávače, které poskytují použitelnější výsledky, navíc v přehlednější podobě. Copernic Desktop Search vyhledává v obsahu desítek různých typů souborů a navrch přidává i výsledky vyhledávání v historii navštívených internetových stránek a v uložených záložkách.

(Cena: cca 1 000 Kč, http://www.copernic.com)

Chip: dobrý (1,5) 

 

KASPERSKY MOBILE SECURITY

Mobil v bezpečí

V obchodě Google Play sice najdete řadu bezplatně použitelných aplikací pro ochranu smartphonů a tabletů s operačním systémem Android před viry a dalším škodlivým softwarem, jako například dobře vybavený Avast Antivirus & Anti-Theft, náročnější uživatelé však možná nebudou váhat připlatit si za profesionální řešení od renomované antivirové firmy. Kromě produktů Norton od Symantecu tak máte na výběr třeba ještě Kaspersky Mobile Security.

Po instalaci aplikace Kaspersky Mobile Security bude váš smartphone či tablet chráněn před viry a dalším škodlivým softwarem, který je často šířen ve formě podvržených aplikací. Veškeré aplikace jsou proto před instalací kontrolovány. Antivir blokuje také odkazy na podvržené či jinak škodlivé webové stránky, které vám přijdou třeba e-mailem nebo prostřednictvím SMS. Antivirové funkce doplňují nástroje použitelné v případě odcizení či ztráty zařízení, které lokalizují polohu telefonu, zablokují jeho použití a třeba i smažou jeho obsah. Sledována je i neoprávněná výměna SIM karty, po které vám aplikace pošle nové číslo a zablokuje telefon. Funkce pro ochranu soukromí pak zahrnují blokování telefonních hovorů a SMS od nežádoucích kontaktů, včetně možnosti nastavení seznamu povolených kontaktů a blokování všech ostatních, nebo skrytí vybraných kontaktů, záznamů hovorů a SMS. To se hodí v případě, že nejste sami, kdo váš telefon používá. Změna nastavení aplikace Kaspersky Mobile Security je chráněna heslem.

Antivir Kaspersky můžete ve verzi Lite využívat i zdarma, včetně funkcí pro zablokování a vyhledání ztraceného telefonu a filtrování nežádoucích hovorů a SMS. Antivirová ochrana však nebude pracovat v reálném čase, k dispozici budou jen ručně spouštěné kontroly obsahu smartphonu.

SHRNUTÍ:

Profesionální zabezpečení pro smartphony s Androidem, kterému nechybí žádná důležitá funkce. Cena za roční předplatné není zase tak vysoká, aby se vyplatilo skládat stejnou funkční výbavu z různých bezplatně použitelných aplikací.

+ Nabídka funkcí, ochrana soukromí.
– Kompatibilita s některými verzemi Androidu a zařízeními.

Cena cca 100 Kč/rok

TECHNICKÁ DATA
PLATFORMA Android 2.2 a vyšší
JAZYK angličtina
ANTIVIR skenování na pozadí, blokování nebezpečných odkazů
FUNKCE PŘI ODCIZENÍ/ ZTRÁTĚ lokalizace, zablokování, smazání obsahu, detekce výměny SIM
OCHRANA SOUKROMÍ filtrování hovorů a SMS, skrytí kontaktů, SMS a seznamu hovorů
BEZPLATNÁ VERZE *
HODNOCENÍ
CELKEM 92
ANTIVIR (50 %) 95
ANTITHEFT (20 %) 95
OCHRANA SOUKROMÍ (20 %) 85
OVLADATELNOST (10 %) 80

Chip: velmi dobrý (1,3)

 

PDF MAX

Prohlížení a úpravy PDF dokumentů

Doslova za pár desetikorun (verze pro iOS je dočasně o polovinu levnější než pro Android) si můžete pořídit výbornou aplikaci PDF Max, která slouží nejen k prohlížení, ale také k úpravám PDF dokumentů v prostředí tabletů či smartphonů. Funkce aplikace PDF Max jsou velmi podobné oblíbenému programu PDF-XChange Viewer, který je určen k instalaci do počítačů s Windows. PDF dokumenty tedy můžete nejen pohodlně prohlížet či v nich vyhledávat, ale nechybí ani funkce na jejich úpravy a komentování. Do PDF můžete vkládat text a komentáře, zvýrazňovat v nich, škrtat a třeba do nich i kreslit. Zde se nejvíce projeví výhoda dotykových displejů. Rovněž je možné měnit pořadí stránek. Aplikace PDF Max spolupracuje i s cloudovými úložišti, jako je Dropbox, Disk Google a další, ze kterých si můžete přímo stahovat dokumenty a po úpravách je nahrávat zpět.

SHRNUTÍ:

Velmi kvalitní prohlížeč PDF dokumentů pro smartphony a tablety na dvou nejrozšířenějších mobilních platformách, na dotykovém displeji je radost PDF dokumenty komentovat, kreslit do nich a upravovat jejich obsah.

+ Bohatá nabídka funkcí pro komentování a úpravy PDF.
– Verze pro iOS nepodporuje iCloud (přestože to slibuje).

Cena cca 40 Kč

TECHNICKÁ DATA
PLATFORMA Android (2.2 a vyšší), iOS (6.0 a vyšší)
JAZYK angličtina
PROHLÍŽENÍ PDF reflow, zoom, předčítání textu
ÚPRAVY PDF vkládání textu a poznámek, označování, kreslení, změna pořadí stránek
BEZPLATNÁ VERZE –
HODNOCENÍ
CELKEM 87
PROHLÍŽENÍ (30 %) 90
ÚPRAVY (30 %) 95
NASTAVENÍ (20 %) 75
OVLADATELNOST (20 %) 80

Chip: výborný (1,6)

 

PAPER ARTIST

Úpravy fotografií

Přibližně za padesátikorunu si nově můžete pořídit aplikaci Paper Artist, která byla dříve vyhrazena pouze smartphonům značky Samsung. Paper Artist nabízí bohatší sadu nástrojů než podobná aplikace Paper Camera od stejných tvůrců, která je asi o desetikorunu levnější. K dispozici je velké množství různých efektů, filtrů i kreslicích nástrojů, které změní vaše fotky k nepoznání. Paper Artist ukazuje v reálném čase náhled výsledného snímku po aplikaci efektů, včetně možnosti nastavení základních parametrů použitého filtru.

(Cena: cca 50 Kč, platforma: Android)

Chip: velmi dobrý (1,4)

 

ICAB MOBILE

Šikovný prohlížeč

Pokoušet se dnes prodávat tak základní aplikaci, jako je webový prohlížeč, se na první pohled nejeví jako dobrý nápad. Aplikace iCab Mobile pro iPhony a iPady však nabídne o něco více než jen standardní prohlížeč v iOS. Předně jde o možnost výběru hned z několika různých internetových vyhledávačů, ukládání přihlašovacích jmen, hesel i ostatních dat z internetových formulářů, blokování reklamních bannerů nebo třeba stažení stránek, jejichž obsah si chcete přečíst později, bez přístupu k internetu, do paměti zařízení.

(Cena: cca 40 Kč, platforma: iOS)

Chip: velmi dobrý (1,9)

 

MEDIABURNER

Stahování videí

Jednoduchá aplikace pro iPhony a iPady umí vyhledávat videa na oblíbených serverech, jako je YouTube, Vimeo a další, a následně je stahovat do vašeho zařízení. Podporováno je stahování všech běžných typů videí, včetně streamovaného vysílání. Stažená videa pak lze sledovat i bez připojení k internetu, takže si můžete snadno připravit obsah třeba na cesty, pokud nemáte možnost využívat mobilní internetové připojení. Odkazy na stažená videa můžete sdílet i s přáteli, prostřednictvím Twitteru, Facebooku nebo třeba e-mailu.

(Cena: cca 40 Kč, platforma: iOS)

Chip: velmi dobrý (1,8)

 

TITANIUM BACKUP PRO

Správa aplikací

Pro majitele zařízení s Androidem, kteří mají po tzv. rootování k dispozici administrátorská práva, je určena aplikace Titanium Backup Pro, často označovaná za jeden z nejdůležitějších nástrojů pro smartphony a tablety s tímto operačním systémem. V poněkud nepřehledném prostředí je k dispozici obrovská spousta nástrojů a funkcí pro zálohování obsahu aplikací i všech ostatních dat ze smartphonu či tabletu podle časového plánu, pro synchronizaci obsahu s cloudovými úložišti nebo třeba smazání dočasných dat generovaných aplikacemi.

(Cena: cca 120 Kč, platforma: Android)

Chip: velmi dobrý (1,4)

 

G-APPS BROWSER

Služby Googlu

Operační systém Windows 8 od Microsoftu pochopitelně službám od Googlu příliš nepřeje, o čemž svědčí například důsledné využívání prohlížeče Bing, který má problém najít i českou stránku Microsoftu. Právě proto vznikají jednoúčelové aplikace pro Modern UI ve Windows 8, jejichž jediným úkolem je spouštět internetové stránky se službami, jako je vyhledávač Google, Gmail, Disk Google, Google Překladač, YouTube atd. Všechny tyto služby v jednom rozhraní vám pak pohodlně zprostředkuje aplikace G-Apps Browser.

(Cena: 30 Kč, platforma: W8)

Chip: dobrý (2,4)

 

TOPFUN

Videopůjčovna

Internetová videopůjčovna Topfun je nově dostupná pro všechny nejrozšířenější mobilní platformy, takže se můžete s chutí pustit do zcela legálního sledování filmů ve svém smartphonu či tabletu. Radost vám může zkazit snad jen poměrně dlouhá doba, než se do videopůjčovny dostanou aktuální filmové hity. Nabídka filmů je jinak přehledně členěna a máte možnost využít jak zapůjčení jednotlivých titulů, tak si pořídit předplatné, kdy se cena výpůjčky sníží na pouhých několik korun.

(Cena: od cca 50 Kč za film, platforma: Android, iOS, W8)

Chip: velmi dobrý (2,4)


 


Dokumenty ke stažení