Menu

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Plánujete nákup počítače nebo jeho dovybavení? Zde vám poskytneme všechny informace o aktuálních procesorech a grafických čipech.

MICHAEL ECKSTEIN

Do našeho testovacího centra se už dostalo více procesorů Haswell. Po výkonném modelu Core i7–4770K, který měl premiéru už v minulém čísle, jsme měli možnost otestovat procesor střední výkonnostní třídy Core i5–4430. Stejně jako na třetím místě umístěný procesor Core i7–4770K boduje model Core i5–4430, který skončil na třináctém místě, především v grafické oblasti. Zásluhu na tom má nová integrovaná grafika HD 4600. Nejlépe je to vidět při porovnání s procesorem Core i5–3470 z předchozí generace Ivy Bridge, který je na 12. místě a má o něco vyšší taktovací frekvenci (3,2 GHz). Dosáhl totiž v testu 3DMark Vantage 1 873 bodů, zatímco níže taktovaný 3GHz Haswell získal v tomto testu 5 476 bodů. To je třikrát tolik! Nicméně ani tak to nestačilo na naše nákupní doporučení, protože za tento procesor zatím zaplatíte poměrně hodně peněz.

Mobilní procesory: Také v tabulce mobilních procesorů máme nový přírůstek z rodiny Haswell. Po modelu Core i7–4702MQ dorazil do testovacího centra i model Core i5–4250U. Tento dvoujádrový procesor se stejně jako jeho desktopový protějšek i5–4430 může pochlubit dobrým grafickým výkonem: v testu 3DMark01 totiž dosáhl 17 000 bodů, což je na integrovanou grafiku opravdu dobrý výsledek. Další výhodou mobilních procesorů Haswell je nižší spotřeba energie: maximální ztrátový výkon (TDP) je totiž jen 15 W, takže notebook s procesorem i5–4250U by měl v průměru vydržet v provozu asi necelých šest hodin. Není tedy divu, že se tento energeticky skromný čip používá pro pohon lehkých a stylových ultrabooků, jako je například nový MacBook Air.

Grafické čipy: Skvělé druhé místo obsadil nový přírůstek do rodiny námi testovaných grafik – model nVidia GeForce GTX Titan. Jde o nejrychlejší jednoprocesorovou grafiku z našeho testovacího žebříčku, která potěší hráče vyžadující extrémně vysoký grafický výkon. Extrémně vysoká je však také cena Titanu. Kdo nepotřebuje zase až takový výkon, udělá lépe, když si pořídí mnohem levnější grafiku nVidia GeForce GTX 660, která získala naše ocenění Nákupní tip.


 


Dokumenty ke stažení