Menu

To nejlepší z Chip DVD

Top software pro vaše PC: Stěhovák pro počítač. Nejlepší správce fotek. Filmy z Blu-ray přímo do iPadu. Profesionální obnova dat. Převratné zvětšování obrázků. Půlroční ochrana PC. Jednoduchá retuš fotek. Převod PDF do Wordu. Multimediální encyklopedie. Úklid PC bez práce. Odblokování filmů.

MARTIN KUČERA, VEDOUCÍ REDAKCE CHIP DVD

MARTIN KUČERA
„Naštěstí už žijeme v době, kdy je instalace Windows otázkou několika kliknutí. To však neplatí o programech a nejrůznějších nastaveních počítače. Plná verze PCmover z Chip DVD je právě specialistou na přenos nainstalovaných programů, hesel a nastavení ze stroje na stroj.“

 

Nejlepší nástroj na fotky

Photo Commander 10

Nejen teď po létě se na disku vašeho počítače jistě nachází mnoho fotografií, které si zaslouží náležitou péči – roztřídění, popsání nebo drobné úpravy nedostatků. Svěřte tuto důležitou činnost schopnému programu.

Správce fotografií Ashampoo Photo Commander 10 z Chip DVD vám pomůže s kompletním zpracováním snímků – od jejich stažení z fotoaparátu přes automatické i uživatelsky nastavitelné úpravy, zařazení do databáze a virtuálních alb až po jejich prezentaci v počítači, vystavení na internetu nebo vypálení na DVD. Photo Commander si poradí nejen s fotkami v běžně používaných formátech, ale také s různými formáty videa i zvukových souborů. Do alba si tak můžete vedle snímků zařadit třeba i videozáběry natočené fotoaparátem a namluvené komentáře. Z dalších funkcí programu jistě stojí za zmínku i vytváření panoramatických fotografií, vyhledávání duplicitních snímků nebo dávkové úpravy fotek.

Další možnosti vylepšení snímků najdete pod nabídkou »Objekty«. Nabízí se například vkládání textů, geometrických tvarů, bublin s popisky či šipek do fotografií. Vložené objekty se aplikují na novou vrstvu snímku, ke sloučení vrstev dojde až při uložení do některého z podporovaných grafických formátů. Dostupné funkce můžete použít například i pro vkládání vodoznaku.

Na Chip DVD je pro vás připravena plná verze programu Ashampoo Photo Commander 10, pro kterou stačí jednoduchou registrací na internetu získat licenční klíč. Běžně byste za licenci tohoto programu zaplatili bezmála 1 400 Kč. Pokud se vám zpracování snímků pomocí programu Ashampoo Photo Commander zalíbí, zvažte pořízení nejnovější verze s číslovkou 11 (e-shop http://www.sw.cz, slevový kupon ash50ph), která dále vylepšuje funkce třídění, úprav, prezentace a zálohování fotografií.

Win XP/Vista/7/8 (32/64b). Plná verze.
Registrační a licenční podmínky na Chip DVD.


Obnova dat

M3 FileRescuer Pro 3.5

Neztrácejte hlavu ze ztracených dat. Ať už jste o ně přišli omylem, nebo úmyslně, vždy je cesty zpět a jejich obnova je možná jednodušší, než si myslíte.

Plná verze M3 FileRescuer Professional 3.5 z Chip DVD dokáže během tří kroků obnovit smazané soubory po vysypání koše, po smazání přes (Shift] + (Delete] a stejně tak dobře i po zformátování disku či úpravách diskových svazků. Obnovu je možné aplikovat na všechna možná úložná zařízení. Týká se to i paměťových karet u fotoaparátů či mobilních telefonů nebo samotné paměti různých zařízení připojených k počítači jako datové úložiště (Mass Storage). Program je vhodné nainstalovat preventivně před potenciálním problémem, aby se předešlo přemazání rekonstruovaných dat.

Na Chip DVD se nachází plná verze programu M3 FileRescuer Professional 3.5 v ceně cca 1 000 Kč, kterou můžete používat po jednoduché registraci. Výrobce nabízí také vyšší verzi Unlimited pro neomezený počet PC v rámci jedné společnosti. Na Chip DVD je umístěn i nástroj M3 BitLocker Recovery, který si poradí s obnovou dat ze šifrovaných disků technologií Microsoft BitLocker.

Win XP/Vista/7/8 (32/64b). Plná verze


Úklid bez práce

Wise Care 365 Pro

Jedině pravidelnou údržbou a optimalizací systému dosáhnete rychlého a bezpečného chodu svého počítače. Jenže jak na to? Plná verze Wise Care 365 z Chip DVD naštěstí udělá většinu práce za vás – spolehlivě a v několika málo krocích.

Chcete zjistit, jak na tom váš počítač je? Spusťte volbu »Zkontrolovat PC«. Nástroj provede skenování počítače, vypíše nalezené problémy a doporučí další postup. Vyhledá zbytečná data v počítači, jako například zastaralé soubory Windows, neplatné zástupce nebo soubory vyrovnávacích pamětí. Prohledá registr a vypíše neplatné záznamy. Následně doporučí vnitřní nastavení systému tak, aby byl optimalizovaný výkonu počítače a obvyklým nastavením, čímž jej zrychlí. Dále odstraní historii prohlížení a stopy v počítači, jako jsou záznamy prohlížečů, nabídky nejpoužívanějších souborů a podobně. O jednotlivých krocích lze jejich zobrazením získat detailnější informace nebo je lze odebrat z navrhovaného seznamu změn.

Na Chip DVD se nachází plná verze Wise Care 365 Pro v ceně 600 Kč, která bude fungovat rok od instalace.

Win XP/Vista/7/8 (32/64b). Plná verze.


Stěhovák pro počítač

PCmover Home

Pošilháváte po novém počítači, ale nechce se vám ztrácet čas novou instalací všech používaných aplikací, úpravou uživatelských nastavení a dalšími nezbytnými úkony? Pomůže vám specialista na stěhování obsahu počítačů.

Plná verze programu PCmover Home z Chip DVD je určena k přenosu instalovaných aplikací, uživatelských nastavení i všech dat ze starého počítače na nový. Předpokládá se přitom, že nový počítač obsahuje stejnou nebo novější verzi operačního systému Windows. Obejdete se zároveň bez externích disků nebo speciálních kabelů – oba počítače totiž stačí jen připojit do stejné domácí sítě (k Wi-Fi nebo kabelové síti). S potřebnými nastaveními i výběrem dat vám pomůže přehledný průvodce a pak už stačí jen počkat na dokončení přenosu. Z jasného důvodu (změna hardwaru, především základní desky) nelze mezi počítači přenést instalaci operačního systému a ovladačů. Na podobné omezení pak můžete narazit i u některých programů, které budou například vyžadovat opětovnou aktivaci na novém stroji. PCmover standardně přenáší všechny složky s uživatelskými daty, v nastavení »Folder Filters« lze však určit, které složky chcete vynechat. Verze Home z Chip DVD přenáší nastavení a data pouze z hlavního, systémového oddílu pevného disku, takže pokud máte pevný disk. V průběhu procesu přenosu dostanete na výběr ze softwaru instalovaného na starém počítači. Červeně jsou přitom označeny položky, jejichž transfer vám PCmover nedoporučuje, jelikož by velmi pravděpodobně neproběhl korektně.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu PCmover, kterou můžete po jednoduché registraci na internetu používat bez funkčních nebo časových omezení. Cena licence tohoto softwaru je běžně kolem 800 Kč. Ještě více funkcí pro přenos dat mezi počítači najdete v edici PCmover Professional. Kromě možnosti přenášet data z více disků a diskových oddílů umí také migrovat více uživatelských účtů, a to včetně uživatelů zařazených do domény. Užitečná je také možnost přenášet data v rámci jednoho počítače nebo zachraňovat soubory z nefunkčních strojů.

Win XP/Vista/7/8 (32/64b). Plná verze.
Registrační a licenční podmínky na Chip DVD.


Odblokování nedostupných filmoték

Hola, MediaHint, PrivateTunnel

Stalo se vám někdy, že jste narazili na stránku, která vám sdělila, že obsah není ve vaší zemi dostupný? Typické je to zejména u služeb různých videoserverů. Programy Hola, MediaHint a PrivateTunnel vám s tímto problémem pomohou.

Pomocí těchto VPN anonymizérů se snadno připojíte i na US videoservery (českým smrtelníkům běžně nedostupné), jako je http://www.hulu.com, http://www.netflix.com, http://www.cbs.com, http://www.fox.com nebo rádio na přání http://www.pandora.com. Hola vám navíc v určitých případech zrychlí internet a stream videa. Poradí si navíc i s interní blokací v zaměstnání nebo škole. Služba PrivateTunnel vám umožní připojit se na VPN server v šesti různých světových lokacích, jako kdybyste tam skutečně fyzicky byli, a zabezpečí váš pohyb po internetu. Dáváte-li přednost jednoduchosti a chcete se jen dostat na zablokovaný obsah na stránkách, je pro vás ideální MediaHint. Dostupný je pro webové prohlížeče Firefox a Chrome. Pravděpodobně vás ničím zásadním nepřekvapí, ale ani nezklame. Zkrátka plní svůj účel na 100 %. Instalace je trochu komplikovanější u prohlížeče Google Chrome, protože není na stránce oficiálních addonů. Musíte tedy stáhnout instalační soubor, přejít do záložky »Nastavení« / »Rozšíření« a sem instalační soubor přetáhnout. Odsouhlaste přístup, a problémy s blokací se stanou minulostí, aniž by bylo nutné cokoliv nastavovat. U verze pro Firefox je to o to jednodušší, protože samotný doplněk najdete v oficiální nabídce prohlížeče.

Na Chip DVD se nachází instalace programů a doplňků Hola, MediaHint a PrivateTunnel ve freewarové verzi bez jakýchkoliv omezení. Až na MediaHint jsou programy dostupné pro MS Windows XP a výše, Android, Mac OS a iPhone/iPad.

Win XP/Vista/7/8 (32/64b). Výběr freewaru.
Registrace programu není vyžadována. 


Patentované zvětšování obrázků

PhotoZoom Express 4

Zmenšit fotografii umí každý běžný prohlížeč či editor digitálních fotek. Při zvětšování snímků je ale situace zcela jiná – pro použitelný výsledek budete potřebovat kvalitní softwarový nástroj.

Program PhotoZoom Express 4, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD, se specializuje na zvětšování digitálních fotografií před jejich velkoformátovým tiskem nebo prezentací na displejích či televizích s vysokým rozlišením. Možná namítnete, že na snímcích vytvářených fotoaparáty s obřím rozlišením již není co zvětšovat, opak je však pravda. Není totiž například vůbec snadné získat velký a především kvalitní detail z malého výřezu obří fotografie.

Prostým zvětšením ve standardním fotoeditoru sice získáte co do parametrů velkou fotku, ztratíte však přitom detaily a obrazová kvalita takového snímku určitě nebude valná. Oproti tomu algoritmy programu PhotoZoom se už postarají o to, aby byl i hodně zvětšený výřez použitelný. Použijete-li předvolbu »Tisk«, budete mít v následujícím kroku možnost zadat rozměry plánovaného výtisku fotky a případně i změnit její rozlišení. Důležitá je ale také předvolba »Reduce noise/artifacts«, kterou aktivujete funkci pro redukci obrazového šumu a artefaktů, avšak za cenu jistého rozmáznutí a ztráty detailů. Na náhledu fotky si pak můžete zkontrolovat, jak zvětšování mění její kvalitu. Program doporučuje použít jako výstupní formát bezztrátový formát TIFF. Před samotným procesem PhotoZoom zobrazí souhrn nastavení a pak se pustí do úpravy velikosti fotografie. Celá operace přitom může trvat i několik minut, takže si na postupné zpracování většího množství fotek vyhraďte více času. Výsledek si pak můžete zkontrolovat v libovolném prohlížeči obrázků nebo si jej můžete vytisknout.

Na Chip DVD najdete plnou verzi PhotoZoom Express 4 v ceně 600 Kč, k jejímuž neomezenému použití vám stačí provést jednoduchou registraci na internetu. Aktuální verze programu PhotoZoom 5 (e-shop http://www.sw.cz, slevový kupon ben20) pracuje i pod Windows 8 a nabízí další vylepšení funkcí pro další zpracování digitálních fotografií.

Win XP/Vista/7 (32/64b). Plná verze.
Registrační a licenční podmínky na Chip DVD.


Data zachránit, nebo zničit?

FileWing Pro 2.6

V jediném užitečném programu najdete hned dvě důležité funkce, které spolu přímo souvisejí – záchranu nedopatřením smazaných dat, a naopak spolehlivou kompletní likvidaci již nepotřebných souborů.

Přehledné uživatelské rozhraní plné verze programu FileWing Pro 2.6 z Chip DVD obsahuje funkce pro obnovu smazaných souborů, které se však ještě stále nacházejí na pevném disku počítače – tedy alespoň do té doby, než je přepíšete novými daty. Rovnou se navíc můžete rozhodnout, zda hledáte dokumenty, fotky, filmy, nebo třeba hudbu. Data lze zachraňovat nejen z disku počítače, ale také z USB flash pamětí, paměťových karet nebo třeba z interní paměti různých přenosných zařízení. Hloubkové skenování vám pak pomůže odhalit i již částečně přepsané soubory, ze kterých se vám ale může stále ještě podařit zachránit nějaký důležitý kousek. Na zcela opačné straně pak stojí další funkce programu FileWing, který umí také bezpečně, pomocí několikanásobného přepsání, zlikvidovat nepotřebné soubory.

Před samotným vyhledáním smazaných souborů k obnově následuje ještě jedno důležité rozhodnutí. FileWing buďto vyhledá a vypíše pouze soubory, u kterých je velmi pravděpodobné, že se je podaří zachránit (volba »Use Smart Scan«), nebo vám nabídne i seznam částečně přepsaných, a tedy velmi pravděpodobně nenávratně zničených souborů, ze kterých se můžete pokusit obnovit alespoň jejich část (volba »Use Deep Scan«). Druhá možnost zabere i podstatně více času. Jakmile se rozhodnete pro způsob vyhledávání smazaných dat, zobrazí FileWing přehled nastavení, ve kterém stačí už jen kliknout na tlačítko »Finish«. FileWing se rovnou pustí do prohledávání disku a nakonec zobrazí seznam nalezených souborů.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu FileWing Pro 2.6, kterou stačí pro neomezené použití pouze jednoduše registrovat a aktivovat. Funkčně program zcela odpovídá aktuální komerční edici s cenou licence cca 500 Kč.

Win XP/Vista/7/8 (32/64b). Plná verze.
Registrační a licenční podmínky na Chip DVD.

 

Půlroční ochrana PC

Panda Gold Protection 7

Z dlouhé řady bezpečnostních programů jsme pro vás vybrali řešení, které chrání váš počítač a data v něm uložená před známými i zcela novými hrozbami z internetu.

Panda Gold Protection 7 je nejvybavenější variantou bezpečnostního řešení od známého výrobce antivirů, využívajících k rychlé reakci na nejnovější hrozby výměnu informací o virech prostřednictvím cloudu. Mezi funkcemi programu Panda Gold Protection najdeme jak klasický antivir, firewall či antispam, tak i rodičovský filtr internetových stránek nebo nástroj na ochranu citlivých osobních dat. Panda Gold Protection vám pomůže také se zálohováním důležitých dat, a dokonce i odvirováním počítače, ve kterém začne škodlivý software úřadovat ještě před spuštěním operačního systému. Skvělým doplňkem je především správce hesel a dalších osobních údajů Password Depot 6 a hodit se může i zabezpečený internetový prohlížeč. Další šikovnou funkci hledejte pod dlaždicí »Scan«. Kromě možnosti spouštění, plánování a dalších nastavení testů se zde nachází i tlačítko »Create a rescue USB drive«, kterým otevřete jednoduchého průvodce vytvořením záchranného USB flash disku, obsahujícího nástroje na odvirování počítače. Tento záchranný USB flash disk využijete v situaci, kdy bude virová nákaza ve vašem počítači zakořeněna tak hluboko, že si s ní antivir spuštěný pod operačním systémem už neporadí. Další podobnou možností je »PC rescue boot«, funkce, která vám umožní zkontrolovat počítač ještě před spuštěním operačního systému. Nakonec zmiňme ještě funkci USB Vaccine, která ochrání váš počítač před zavirováním z nakaženého USB flash disku.

Na Chip DVD je připravena půlroční verze bezpečnostního řešení Panda Gold Protection 7, která bude váš počítač chránit plných 180 dní od instalace. Samozřejmostí jsou přitom automatické aktualizace a prakticky bezúdržbový provoz programu. Běžná cena licence Panda Gold Protection pro jedno zařízení je 2 400 Kč. V ceně je i zabezpečení pro smartphone nebo tablet s OS Android.

Win XP/Vista/7/8 (32/64b). Půlroční verze.
Registrace programu není vyžadována.

 

Multimediální encyklopedie

Jaderná energie a energetika

Chip DVD přináší plnou verzi multimediální elektronické publikace Jaderná energie a energetika. Je to nejobsáhlejší popularizační multimediální publikace o světě elementárních částic a energetickém využití jaderné energie. Vysvětluje problematiku od uranové rudy až po vyřazení jaderné elektrárny z provozu.

V této elektronické encyklopedii naleznete srozumitelné vysvětlení problematiky jaderné energie a jejích nejdůležitějších pojmů, od atomů a záření přes těžbu a úpravu uranové rudy, výstavbu a provoz jaderné elektrárny až po likvidaci vyhořelého paliva i vlastní elektrárny po ukončení jejího provozu. Dozvíte se zde, jak to vlastně bylo s objevem jaderné energie, jaké byly první kroky jaderné energetiky, jaká je její pozice dnes a především je-li jaderná energie bezpečná a schopná řešit naše energetické potřeby dnes i v blízké budoucnosti. Výklad je spojený s množstvím interaktivních prvků, které pomáhají objasnit základní principy a fakta z jaderné oblasti. Nabyté vědomosti si můžete otestovat při řešení vědomostních kvizů, které najdete na posledních stránkách jednotlivých kapitol.

Na Chip DVD je připravena instalace plné verze encyklopedie Jaderná energie a energetika pro operační systémy Windows 7 a 8, kterou můžete používat bez jakýchkoli funkčních nebo časových omezení. V nabídce výrobce najdete encyklopedii i verzích pro OS X, iOS a Android. 


Filmy z Blu-ray přímo do iPadu

Blu-ray to iPad Ripper 6

Zakoupili jste si film na Blu-ray či DVD a rádi byste si ho přehráli v iPadu nebo jiném přehrávači? Schopný převodník vám pomůže jej převést, včetně úprav videa a zvukové stopy.

Plná verze programu Aisesoft Blu-ray to iPad Ripper 6 z Chip DVD se zaměřuje na převod filmů a videí z Blu-ray a DVD disků do videoformátů a audioformátů pro iPad či iPhone. Převádí však i na jiné videoformáty s širokým nastavením kvality a rozlišení. Program může také fungovat jako samotný konvertor videí a audia. Mezi další funkce patří základní editace videí, umožňující oříznout, zmenšit nebo také nastavit jas, kontrast a sytost. Přidat také můžete vodotisk v podobě textu v horní části videa nebo obrázku. Za zmínku určitě stojí využití akcelerace AMD APP a nVidia CUDA, které dokážou efektivně využít procesor grafické karty, což přispěje k výraznému zrychlení práce.

Velkou předností programu je jednoduchý editor videa s dvěma náhledovými okny. Najdete ho pod tlačítkem »Edit« vedle tlačítek pro vložení videosouborů. Při volbě efektů lze dokonce nastavit, na jakou část videa chcete úpravu aplikovat. To nastavíte buď posuvnými ukazateli na časové ose pod okny náhledů videa, nebo manuálním zadáním přesného času. K dispozici je i detailní změna finálního rozlišení, přesné oříznutí okrajů filmů nebo odstranění prokládání.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Aisesoft Blu-ray to iPad Ripper 6 v ceně 650 Kč, která je po jednoduché registraci neomezeně funkční.

Win XP/Vista/7/8 (32/64b).
Podmínky registrace na Chip DVD. 


Převody PDF do Wordu

PDFZilla 3

Mnoho programů se zabývá ukládáním dokumentů z Wordu a jiných editorů do formátu PDF. Aplikace PDFZilla však pracuje opačně. Poskytuje koncovým uživatelům možnost převést jejich PDF dokumenty do různých formátů, které se snadněji editují, zakládají nebo například odesílají e-mailem.

Plná verze PDFZilla 3 z Chip DVD je multikonvertor PDF dokumentů do jiných formátů. Zvládá Word (DOC), Excel (XLS), textový dokument (TXT), obrázky (JPG, BMP, TIF, PNG, GIF), převod do webové stránky (HTML) nebo Flash dokumentu (SWF) s automatickým nebo manuální stránkováním. Bohužel anglická verze programu není plně kompatibilní s českými znaky ve Wordu a Excelu, a tak úspěšnost výsledku dost záleží na tom, v jaké podobě byl zdrojový PDF vytvořen.

PDFZilla 3 umí excelentně konvertovat PDF do obrázkových souborů. Umožňuje nastavit rozsah stránek a výstupní kvalitu v DPI. Funkce »PDF Merger« dokáže spojit více PDF do jednoho souboru. »PDF Cutter« umí vystřihnout a poté spojit jakoukoli stránku v PDF dokumentu. Funkce obsahuje malý praktický náhled právě editované stránky. Stačí jen označit a zmáčknout »Delete selected«. Držením klávesy CTRL je možné označit i více stran najednou. »PDF Rotator« je schopen otočit celý PDF dokument o zvolený úhel.

Na Chip DVD najdete plnou verzi PDFZilla 3 v ceně 800 Kč, která je po jednoduché registraci neomezeně funkční. Jde o stejnou verzi, která se nyní běžně prodává.

Win XP/Vista/7/8 (32/64b).
Podmínky registrace na Chip DVD.

 

AVG IS 2013 CHIP EDITION

Plná verze AVG Internet Security přináší komplexní zabezpečení počítače před škodlivým softwarem, poštovním spamem a útoky z internetu. Funkčnost této edice je nutné měsíčně prodlužovat pomocí časové utility. Více na Chip DVD.

Bezpečná data především

Chip DVD byl před odevzdáním do výroby prověřen na výskyt virů osmi antivirovými programy. Poškozená nebo nečitelná DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na mailto:reklamacedvd@chip.cz. Technické dotazy zasílejte na mailto:redakce.chipdvd@chip.cz.


 


Dokumenty ke stažení