Menu

10 nejužitečnějších technologií zítřka

Povrch vozovky, který vyrábí energii. Pilulka, která generuje heslo. Malé baterie, které se nabijí během sekund – a které jsou dost výkonné na to, aby poháněly auto. O těchto vynálezech ještě uslyšíme.

FABIAN VON KEUDELL

1 WI-FI VE SPREJI

V americké společnosti Chamtech Enterprises vynalezli kapalinu, která se skládá z několika milionů nanotranzistorů. Povrch, který se postříká touto tekutinou, pak přijímá a vysílá elektromagnetické signály -je v tom mnohonásobně lepší než konvenční antény. Například zdi domů by tak v budoucnu mohly nahradit vysílací věže.

2 KVANTOVÉ POČÍTAČE

Firma D-Wave vyrobila první kvantový počítač. Mezi zákazníky patří NASA a Google. Obě tyto společnosti chtějí pomocí kvantových počítačů vyvíjet systémy umělé inteligence.

3 PILULKA S HESLEM

Speciální pilulka v břiše nebo elektronické tetování by mohly nahradit zadávání hesla pro vstup do zařízení. Alespoň podle představ Motoroly, která toto řešení představila na své konferenci D11. Pilulka využívá místo baterie žaludeční kyselinu a generuje 18bitový kód (heslo). Externí přijímač jej zaznamená a předá počítači.

4 VYTISKNĚTE SI COKOLI

Americká společnost Makerbot navrhla speciální 3D tiskárnu a připravuje její uvedení na trh. Tiskárna, která stojí asi 2 000 eur, může vytisknout téměř cokoli -od předmětů každodenní potřeby až po lékařské protézy.

5 SOLÁRNÍ SILNICE

Fotovoltaické panely nemusí zabírat zelenou plochu, ale mohou sloužit zároveň jako silnice. Prototyp postavila za podpory americké vlády společnost Solar Roadways. Solární silnice s LED mohou zároveň sloužit i pro informování řidičů nebo pro dobíjení elektromobilů.

6 EXOSKELETON

Společnost Ekso Bionics vyvinula „chodicí“ zařízení, pomocí něhož mohou ochrnutí lidé znovu chodit, a to rychlostí okolo 3 km/h. V prodeji by mělo být už v tomto roce.

7 KONTAKTNÍ ČOČKY SE ZOOMEM

Skupina výzkumníků z USA a Švýcarska zaznamenala úspěch při návrhu 1,17 mm tlustých kontaktních čoček, které mají schopnost zoomování podobně jako objektivy fotoaparátu. Čočky jsou stále ve fázi prototypu, ale už příští rok by mohla být k dispozici komerční verze. Cílovou skupinou by se měli stát pacienti, kteří kvůli vyššímu věku trpí makulární degenerací.

8 POSILA PRO MOZEK

Náhlavní souprava foc.us-Headset (cena 250 dolarů) stimuluje mozek mírným elektrickým proudem a je určena ke zlepšení jeho funkcí, hlavně ke zrychlení reakcí. První oblast použití: počítačové hry.

9 SUPERBATERIE

Výzkumní pracovníci Illinoiské univerzity vynalezli malé baterie, které jsou i přes svou velikost nesmírně výkonné. Jako příklad použití výzkumníci uvádí smartphone, jehož baterie by mohla poskytnout energii pro nastartování automobilu s vybitou baterií. Pozoruhodná je i doba nabíjení těchto baterií – pouhých několik sekund.

10 AUTO BEZ ŘIDIČE

Zadní náraz je druhou nejčastější hlášenou nehodou u motorových vozidel. Google počítá s tím, že díky autům bez řidiče se tyto nehody v budoucnosti již nebudou vyskytovat. Autonomní automobily testuje Google na veřejných komunikacích USA už od roku 2012.

 


Dokumenty ke stažení