Menu

Konzolové klání

Společnosti Sony a Microsoft se se svými novými konzolemi utkaly zatím jen na největší herní výstavě Gamescom. Koncem roku už ale budou bojovat o přízeň kupujících.

CHRISTOPH SACKMANN

 

V předchozích letech zůstávala herní výstava Gamescom tak trochu ve stínu prestižnějších výstav E3 v Los Angeles a Tokyo Game Show a mnoho firem odřeklo v Kolíně nad Rýnem, kde se výstava koná, účast. Nicméně v roce 2013 se mnoho z nich zase vrátilo a především firmy Sony a Microsoft zde chtěly prezentovat své nové herní konzole PlayStation 4 a Xbox One.

Ty už sice byly oficiálně představeny dříve, obě firmy ale dělají vše pro to, aby je dostaly před zahájením prodeje do co největšího povědomí potenciálních kupců. A chtějí ještě napravit, co se dá. Hlavně Microsoft byl podroben celkem drsné kritice za chystané funkce nové konzole. Pro hráče byl totiž původně připraven děsivý scénář: povinné on-line připojení, nemožnost prodat nebo předat použité hry a stále zapnutá kamerka a mikrofon. To zastínilo ty kladné vlastnosti, ke kterým patří vylepšený ovladač Kinect, integrovaný Skype a samozřejmě exkluzivní herní tituly jako Ryse: Son of Rome. Nešikovnosti PR Microsoftu samozřejmě ihned využila firma Sony – například instruktážním videem, jak snadno půjčit kamarádům hru („PS4 – How You Share Games“) – a nasadila také agresivnější cenu (400 místo 500 eur, které požaduje Microsoft – v ceně však dodává i ovladač Kinect). Pomohlo jí i oznámení amerického herního řetězce GameStop, že zastavuje předobjednávky, protože PlayStation 4 už je vyprodaná.

Microsoft se rychle snaží napáchané škody napravit: povinné on-line připojení bylo zrušeno, stejně tak DRM ochrana. Kromě toho by měla být konzole Xbox One vypuštěna na trh asi měsíc před PS4, aby se podařilo alespoň částečně „ukrást“ potenciální zákazníky konkurence.

Konzole trochu jinak

Vítězem souboje těchto dvou firem může být ale i někdo třetí. Vývojářská firma Valve (stojí například za titulem Half-Life) například stále zdokonaluje svůj herní distribuční systém Steam. Předpokládalo se, že na výstavě Gamescom představí i vlastní „konzoli“ (spíše set-top box) Steam Box, která by umožnila hrát on-line hry na televizoru, případně i na PC. Na uvedení si ale budeme muset ještě počkat.

autor@chip.cz

PlayStation 4

Nová konzole od Sony se dostane na pulty ještě před Vánoci. Předobjednávky už jsou možné.

Cena: kolem 399 eur (10 500 Kč s 500GB diskem)
Dostupnost: 29. listopadu 2013

Xbox One

Microsoft zruší některá nepopulární omezení nové konzole, například povinnost neustálého on-line připojení.

Cena: kolem 500 eur (13 000 Kč)
Dostupnost: listopad 2013 (v ČR až příští rok)

Ouya

Pomocí této minikonzole si můžete zahrát androidové hry na televizoru. Vývoj byl financován pomocí projektu Kickstarter.

Cena: kolem 70 eur (u nás 4 000 Kč)
Dostupnost: ihned

Razer Blade

Nejtenčí herní notebook je placatější než MacBook Air a dostatečný herní výkon mu zajišťuje procesor Haswell a grafika GeForce.

Cena: kolem 1 800 eur
Dostupnost: ihned

BlackBerry „Aristo“

BlackBerry plánuje herní smartphone s 5palcovým displejem, dvoujádrovým procesorem a 2 GB paměti.

Cena: neznámá
Dostupnost: podzim 2013

Razer Edge Pro

Díky popularitě první verze představil Razer další variantu herního tabletu, který má tentokrát místo Androidu systém Windows 8.

Cena: kolem 1 000 eur
Dostupnost: ihned

Steam Box

Společnost Valve připravuje herní set-top box Steam box. Na Gamescomu se ale ještě neobjevil.

Cena: neznámá
Dostupnost: neznámá

FIFA 14

Díky výkonu konzolí nové generace budou pohyby hráčů i chování publika mnohem realističtější.

Cena: okolo 50 eur
Dostupnost: 26. září 2013

Call of Duty: Ghosts

Velice úspěšná série stříleček se dostane do desátého kola. Duchové budou opět inovativnější a graficky dokonalejší.

Cena: okolo 60 eur
Dostupnost: 5. listopadu 2013

 

Tablety Intel pro výuku

Společnost Intel zveřejnila referenční design školního tabletu s procesorem Intel Atom a operačním systémem Android.

Intel Education Tablet má oslovit studenty a inspirovat je k vytváření zajímavého obsahu. Ve výbavě nechybí přední a zadní fotoaparát, integrovaný mikrofon, stylus a další prvky, které umožňují využít při výuce interaktivní a multimediální obsah. Možné je také připojení termální sondy nebo nasazení lupy.

Tablet je vybaven balíkem aplikací Intel Education Software. Za pozornost stojí zejména elektronická čtečka nebo nástroj na pokusy a analýzu dat. Nechybí však ani malování. Intel Education Tablet má dvě varianty. 10‡‡ varianta (rozlišení 1 280×800) je poháněna dvoujádrovým procesorem Intel Atom Z2460, na kterém běží operační systém Android 4.0, váží 0,75 kg a výdrž baterie dosahuje 6,5 hodiny. Druhá varianta má 7‡‡ displej (1 024×600), jednojádrový procesor Intel Atom Z2420 a operační systémem Android 4.1. Váží 0,36 kg a baterie vydrží 8 hodin.

 

Jak platíme na internetu

Mezi internetově aktivními Čechy stále při objednávání zboží z internetu převládá možnost platby dobírkou a doručení až do domu. Ve způsobu platby dominuje u žen bankovní převod, muži raději sahají po možnosti platit kartou. Vyplývá to z průzkumu, který byl realizován přes službu Seznam.cz Výzkumník. U elektroniky volí doručení domů jen 33 % Pražanů, 51 % si ji raději vyzvedne osobně v prodejně či výdejním místě. Mimopražští v 60 % preferují doručení domů. Pobočku si vybírá jen 25 % z nich.

 

Superrychlý SSD

Asus představil SSD jednotku ROG RAIDR Express založenou na sběrnici PCI Express, která díky funkci DuoMode umí pracovat jak pod klasickým BIOS, tak pod novějším UEFI. Podle výrobce disk s kapacitou 240 GB disponuje sekvenční přenosovou rychlostí na úrovni 830 MB/s (čtení) a 810 MB/s (zápis). Zařízení však nabídne ještě několik dalších funkcí pro zvýšení výkonu – například přibalený nástroj RAMDisk, který uživatelům umožňuje vyhradit až 80 % dostupné paměti RAM počítače pro použití ve formě vysokorychlostního virtuálního disku, urychlujícího načítání aplikací a her. V testech společnosti Asus bylo dosaženo rychlosti čtení více než 12 000 MB/s. RAMDisk navíc prodlužuje životnost jednotky RAIDR Express tím, že snižuje množství zbytečných operací zápisu. Nástroj RAMDisk se při vypnutí počítače dokonce zálohuje na hlavní systémový disk a automaticky se obnoví po zapnutí systému. Novinka se prodává za doporučenou cenu 8 399 Kč.  

 

27“ LED monitor pro CAD

Společnost BenQ oznámila uvedení prvního LED monitoru navrženého pro uživatele CAD/CAM aplikací. Jde o model BenQ BL2710PT, který je zaměřen na designéry, architekty a inženýry a na návrhářské animace. Nový monitor má 27“ obrazovku s rozlišením 2 560×1 440 bodů (WQHD) a nabízí 100 % sRGB, má AHVA panel a tzv. CAD/CAM režim. CAD/CAM režim je jedna z několika funkcí zabudovaných za účelem kalibrace barev pro zobrazení detailních grafických informací. Součástí programu jsou i funkce Auto Pivot, umožňující automatické otočení obrazu. Cena monitoru je 17 990 Kč.

 

Multimediální notebooky se čtyřmi reproduktory

Asus představil inovované multimediální notebooky série N s kovovým povrchem těla. Notebooky disponují hned čtveřicí propojených reproduktorů, jejichž zvuk obohacuje prostorovými efekty technologie Asus SonicMaster Premium. Součástí balení je i externí subwoofer zvýrazňující basy. Notebooky této řady jsou vybaveny procesory Intel Core čtvrté generace, samostatnými grafickými kartami nVidia GeForce a k dispozici budou rovněž modely s matnými Full HD displeji. U modelu N550 nabízí Asus volitelně dotykový displej. Notebooky podle výrobce zvládnou i nejnovější hry pro rozhraní DirectX 11 ve vysokých grafických detailech. Technologie Asus Super Hybrid Engine II prodlužuje výdrž baterie a dokáže probudit notebook z režimu spánku do dvou sekund. Na českém trhu se prodává 17“ model N750, k němuž na podzim přibude jeho 15,6“ sourozenec N550. Doporučená cena modelu N750JV začíná na 24 499 Kč s DPH.  

 

Internet ze zásuvky

Powerline adaptéry ZyXEL řady PLA5000 Gigabit Ethernet HD (PLA5205 a PLA5215) jsou určeny pro domácí uživatele. Stačí je připojit do stávajících elektrických zásuvek, a elektrické rozvody se změní v síť. Řada PLA5000 přichází s vysokými rychlostmi přenosu dat – až 600 Mb/s. Technologie HomePlug AV2 uživatelům umožňuje na různých zařízeních současně sledovat streamovaná videa, hrát hry a prohlížet si webové stránky. Funkce QoS (zaručená kvalita služby) navíc uděluje prioritu různým typům provozu. Vysokorychlostní powerline adaptéry jsou schopny fungovat také jako opakovače pro ostatní powerline adaptéry v síti. V úsporném režimu mají adaptéry až o 80 % nižší spotřebu a zařízení obsahují také funkci šifrování AES (Advanced Encryption Security).
 

Z INTERNETU

JAK VZNIKÁ E-SHOP

Rady a tipy, jak začít s provozováním e-shopu a co všechno to obnáší, je nově možné nalézt v on-line průvodci MujPrvniEshop.cz. Na jednom místě tak najdete návod, který vás krok po kroku provede cestou vedoucí k on-line byznysu. Celý proces je rozdělen do tří fází -plánování, příprava a provoz. Každá z těchto fází má své zákonitosti a pravidla, přeskočení nebo podcenění některé z nich se pak může odrazit na fungování e-shopu. Lidé, kteří si zakládají nový e-shop, uvítají možnost stažení všeobecných podmínek, které definují fungování on-line obchodu. Web také nabízí interaktivní prvky, jako jsou například poradna, založení vlastního testovacího e-shopu nebo okamžité zjištění, zda je vybraná doména k dispozici.

Komentáře: Česká republika je e-shopovou velmocí a obliba tohoto způsobu prodeje roste. Bylo by ale opravdu naivní domnívat se, že stačí naprogramovat elektronický obchod, a zboží se bude prodávat samo. Výše zmíněná on-line příručka sice obsahuje řadu užitečných rad, ty jsou ale z našeho pohledu velmi obecné. Pokud chcete téměř on-line sledovat, jak vzniká jeden konkrétní e-shop, měli byste vědět o vzniku nového blogu dokosiku.blogspot.cz, kde o zkušenostech se založením a provozováním e-shopu píše jedna z nejznámějších postav českého internetu Marek Prokop.


 


Dokumenty ke stažení