Menu

Krátké testy: Software

MAGIX FOTO MANAGER 12

Výtečný správce fotografií

Od specializovaného programu na správu fotografií samozřejmě očekáváme mnohem víc než jen pohodlné prohlížení a základní úpravy snímků. Aktuální verze aplikace Magix Photo Manager toto očekávání naplní bezezbytku, protože nabídne i řadu funkcí pro prezentaci pořízených záběrů a pečlivé roztřídění všech fotek.

Se záchranou nevydařených snímků vám pomohou nástroje na automatickou korekci expozice a barev nebo ruční korekci jasu, kontrastu a sytosti či teploty barev. Vytvářet můžete i dnes velmi oblíbené HDR fotky, a tak nám chybí snad jen více různých efektů či filtrů. Úpravy fotografií se provádějí nedestruktivně, takže se vždy můžete vrátit k původní podobě snímků. Velmi užitečná je možnost uložení kombinace použitých efektů a nastavení, abyste je mohli kdykoli později rychle aplikovat na celé sady fotek.

Pečlivé popsání snímků a jejich rozdělení do kategorií (rodina, dovolená, děti atd.), společně s funkcí pro vyhledávání podobných záběrů, vám pomůže s rychlým vytvářením fotoalb k prezentaci. Fotky pak můžete předvádět nejen v počítači, ale také ve formě internetových fotoalb. Přímo z programu lze také fotky nahrávat na Flickr nebo Facebook a nechybí ani možnost vypalování snímků na CD či DVD, a to i ve formě videoprezentací.

Uživatelské rozhraní programu Magix Photo Manager 12 je sice jednoduché a přehledné, nicméně styl ovládání se poněkud liší od konkurenčních aplikací. Zdali vám práce s programem „padne do ruky“, to si můžete otestovat během týdenní zkušební doby.

Nakonec ještě jedna zásadní výtka: u celkem drahého, profesionálně se tvářícího softwaru bychom určitě nečekali, že nám jeho instalátor bude vnucovat naprosto zbytečný doplněk Ask Toolbar pro internetový prohlížeč, a že se dokonce bude snažit změnit výchozí vyhledávač a domovskou webovou stránku.

RADEK KUBEŠ

SHRNUTÍ:

Magix Photo Manager 12 nemůže konkurovat profesionálněji zaměřeným aplikacím pro úpravy a správu fotek, nicméně rekreační fotografové v něm najdou vše potřebné, navíc v přehledném prostředí.

+ Funkční výbava, přehledné ovládání.
 – Vyšší cena, komplikovanější styl práce.

Cena: cca 1 200 Kč

TECHNICKÁ DATA
INFO http://www.magix.com
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista/7/8 (32/64 b)
JAZYK angličtina, němčina
PODPOROVANÉ OBRAZOVÉ FORMÁTY JPEG, TIFF, BMP, PCX, PNG aj.
PODPOROVANÉ FORMÁTY VIDEA AVI, MOV, MPEG, WMV aj. (dle instalovaných kodeků)
PODPOROVANÉ FORMÁTY ZVUKU CD, MP3, OGG, WAV aj.
ZPRACOVÁNÍ destruktivní/nedestruktivní
HODNOCENÍ
CELKEM 75,2
NABÍDKA FUNKCÍ (40 %) 78
OVLÁDÁNÍ (30 %) 79
VÝKON (15 %) 85
DOKUMENTACE (15 %) 50

Chip: dobrý (2,4)


MOBILE MASTER PRO 8.7

Synchronizace mobilů

Účelem programu Mobile Master Pro je přenos kontaktů, obsahu kalendáře, hudebních souborů nebo fotek z počítače do mobilního telefonu. Svůj telefon můžete propojit s počítačem prostřednictvím kabelu, Bluetooth nebo infračerveného připojení. Pokud však vlastníte moderní smartphone, velmi pravděpodobně narazíte na zásadní problém. Mobile Master totiž spolupracuje především se staršími modely telefonů, s tzv. hloupými telefony, typicky od Nokie nebo Samsungu. Aktuální smartphony od LG, HTC nebo Sony podporovány nejsou. Nezdařila se nám ani synchronizace s iPhonem, kontakty ze zálohy vytvořené v iTunes však Mobile Master Pro načetl. Nejlépe pracuje synchronizace přes Bluetooth a s využitím doplňků pro Outlook či Thunderbird. Synchronizace s on-line službami, typicky s adresářem Googlu, bohužel možná není.

SHRNUTÍ:

Synchronizace obsahu mezi počítačem a mobilem funguje spolehlivě, okruh podporovaných zařízení je však velmi úzký.

+ Snadné ovládání, detailní možnosti nastavení.
 – Málo podporovaných telefonů, nespolupracuje s on-line službami.

Cena: cca 800 Kč

TECHNICKÁ DATA
INFO http://www.mobile-master.com
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista/7/8 (32/64 b)
JAZYK čeština
SYNCHRONIZACE KONTAKTŮ Outlook, Thunderbird, Lotus Notes
HUDBA Playlisty z iTunes a Winampu
ZÁLOHOVÁNÍ SMS, záložky, fotky, hudba
HODNOCENÍ
CELKEM 67,6
PODPORA ZAŘÍZENÍ (40 %) 36
VÝKON (20 %) 86
PRŮVODCE NASTAVENÍM (20 %) 92
NABÍDKA FUNKCÍ (20 %) 88

Chip: uspokojivý (3,0)


PDFGRABBER 7

Konverze PDF

Program PdfGrabber je k dispozici ve třech různě vybavených verzích, které se liší nabídkou podporovaných výstupních formátů (a samozřejmě i cenou). Standardní funkcí je převod obsahu PDF souborů do textových dokumentů určených ke zpracování ve Wordu, dále lze PDF převádět do HTML, tabulek Excelu a samozřejmě i do podoby obrázků jednotlivých stránek. Šikovná je také funkce pro převod PDF do formátu prezentací nebo elektronických knih (ePUB). PdfGrabber má vestavěnu i funkci OCR, pomocí které lze na text převádět i naskenované dokumenty.

(Cena: cca od 1 000 Kč, http://www.pdfgrabber.com)

Chip: dobrý (1,6)


OCSTER BACKUP PRO 8

Zálohování dat

Aktuální verze zálohovacího nástroje Ocster Backup Pro má sice redesignované uživatelské rozhraní, nastavení nového zálohovacího úkolu je však zbytečně zdlouhavé a komplikované. V průvodci musíte projít více než deseti postupnými kroky. Nově můžete použít také inkrementální zálohování, kdy jsou k plné kopii ukládány jen změny v jednotlivých souborech. Šetří se tím čas i místo na záložním médiu. Značně ale postrádáme vyšší výkon programu, zejména při zálohování jednotlivých složek a souborů. Přenos dat je podstatně pomalejší než při běžném kopírování.

(Cena: cca 800 Kč, http://www.ocster.com)

Chip: uspokojivý (2,7)


ASHAMPOO PHOTO CARD 1.0

Vlastní pohlednice

Novinka od Ashampoo je spíše hračkou pro pobavení, třeba pro ni ale najdete i nějaké serióznější uplatnění. Do programu Photo Card jednoduše vložíte nějakou svou fotografii (případně pořídíte snímek webkamerou) a poté ji vylepšíte některou z připravených grafických šablon, kterých je k dispozici hned několik desítek. Pro správné zasazení fotky do šablony lze použít zoom nebo natočení snímku a také úpravu jasu a kontrastu. Nechybí ani možnost doplnit textový popisek. Hotový obrázek můžete rovnou nahrát na Facebook nebo do fotoalba Picasa.

(Cena: cca 220 Kč, http://www.ashampoo.com)

Chip: dobrý (2,1)


LEAWO BLU-RAY RIPPER 4.1

Konverze filmů

Hlavní zbraní konverzní aplikace Leawo Blu-ray Ripper je skutečně obrovské množství profilů nastavení, připravených pro převod filmů z DVD a Blu-ray disků do formátů vhodných především pro různá přenosná zařízení. Na své si přijdou majitelé smartphonů, tabletů, herních konzolí a přehrávačů všech běžných platforem. Práce s programem je navíc naprosto jednoduchá – prostě si jen zvolíte tituly či kapitoly z filmového disku, příslušnou zvukovou stopu i titulky, a pak už jen určíte výstupní formát a požadovanou kvalitu videa.

(Cena: cca 900 Kč, http://www.leawo.com)

Chip: výborný (1,3)


TOTAL MEDIA THEATRE 6

Multimediální centrum

Především uživatelé Windows 8 mohou ve svém novém operačním systému postrádat nejen multimediální centrum Windows Media Center, ale třeba také funkci pro přehrávání filmových DVD. Náhradou může být například multimediální přehrávač TotalMedia Theatre, který si poradí nejen s filmy v různých formátech (včetně například i 3D a AVCHD), ale také s DVD a Blu-ray disky, samozřejmě včetně dekódování prostorového zvuku. Kromě nastavení běžných parametrů videa (jas, kontrast), lze použít třeba také upscaling filmů v nižším rozlišení.

(Cena: cca 1 800 Kč, http://www.arcsoft.com)

Chip: velmi dobrý (1,8)


SUPERANTISPYWARE PRO 5.6

Kontrola spywaru

Úkolem nástroje SUPERAntiSpyware není kompletní ochrana počítače před všemi typy virové nákazy. Doplněk klasických antivirů se specializuje na vyhledávání a likvidaci těžko odhalitelného špehovacího softwaru, adwaru, trojanů, červů a dalších škodlivin. Mezi jeho zbraně patří kontrola v reálném čase na pozadí operačního systému, pravidelné skenování počítače a automatické aktualizace databáze škodlivin. Funkcím programu není moc co vytknout, placený software by však uživateli neměl vnucovat instalaci dalších aplikací ani prohlížeče Google Chrome.

(Cena: cca 600 Kč, http://www.superantispyware.com)

Chip: dobrý (2,2)


POSTISIMO

Pohlednice z mobilu

Než se v našich mobilních sítích stačily prosadit MMS, nahradilo je zasílání fotografií ze smartphonů e-mailem, nebo rovnou jejich sdílení na sociálních sítích. Ale co když chcete poslat osobní pozdrav s fotkou poštou, v podobě klasické pohlednice? Pak je tu aplikace a související služba Postisimo.

Vcelku zajímavá je hned cena poslání jedná pohlednice: ta, včetně vytištění a doručení do kterékoli země světa, činí vcelku přijatelných 29 korun. Provozovatel přitom slibuje, že pohlednice bude adresátovi doručena nejpozději do tří pracovních dnů. A jak odesílání pohlednic ze smartphonu probíhá?

Na počátku je samozřejmě instalace aplikace Postisimo do vašeho smartphonu či tabletu s iOS nebo Androidem (verze pro Windows Phone a BlackBerry slibují autoři uvolnit v blízké budoucnosti). Následuje výběr fotografie z galerie nebo pořízení nové, běžné úpravy typu otočení nebo přidání rámečku, a už můžete začít psát osobní vzkaz (dlouhý nejvýše 400 znaků) na budoucí pohlednici. Zapomenout samozřejmě nesmíte ani na poštovní adresu příjemce, a pak už máte pohlednici připravenou k odeslání. Následuje ještě platba, kterou lze provést prostřednictvím služby PayU. Alternativou je vytvoření uživatelského účtu u služby Postisimo a nabití kreditu, ze kterého se budou následně odečítat poplatky za tisk a rozesílání vašich pohlednic. Registrace ke službě má ještě další výhody – především získáte přístup ke všem svým pohlednicím prostřednictvím webu postisimo.cz, a navíc se vám všichni příjemci vašich pohlednic ukládají do adresáře, ze kterého můžete následně snadno vybírat adresáty.

Pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovovala aplikace a služby Postisimo, zkuste podobnou službu Touchnote (touchnote.com), kde však vychází zaslání pohlednic o trochu dráže.

SHRNUTÍ:

Zajímavá služba, prostřednictvím které můžete potěšit své přátele a blízké. Aplikace pro smartphony je dobře ovladatelná a vše běží zcela hladce. Jistě bychom uvítali bohatší možnosti úprav snímků před jejich odesláním k vytištění.

+ Příznivá cena, snadno ovladatelná aplikace.
 – Omezené možnosti úprav snímků.

Cena: cca 29 Kč/pohlednice

TECHNICKÁ DATA
PLATFORMA Android (2.3.3 a vyšší), iOS (5.1 a vyšší)
JAZYK čeština
ZDROJ SNÍMKŮ galerie, fotoaparát
ÚPRAVY zoom, otáčení, rámečky
DÉLKA ZPRÁVY nejvýše 400 znaků
PLATBY PayU, kredit
HODNOCENÍ
CELKEM 90
OVLÁDÁNÍ (50 %) 95
FUNKCE (20 %) 75
SPOLEHLIVOST (20 %) 90
CENA (10 %) 98

Chip: výborný (2,1)


AVAST! MOBILE BACKUP

Zálohování smartphonů

Naše smartphony a tablety obsahují často velké množství osobních dat, o která bychom jen velmi neradi přišli. Vedle kontaktů jde typicky o SMS, fotky, hudební soubory nebo videa. Aplikace avast! Mobile Backup umí všechna tato data a navíc i seznamy hovorů a instalované aplikace pravidelně zálohovat do cloudového úložiště. Vaše data jsou přitom chráněna šifrováním a nikdo se k nim nedostane bez znalosti příslušného hesla. Multimediální soubory a aplikace se zálohují na váš Disk Google.

V aplikaci avast! Mobile Backup nechybí podrobné nastavení zálohování jednotlivých položek obsahu smartphonu či tabletu, včetně časového plánu záloh. Samozřejmě lze určit, že zálohování dat proběhne pouze v případě, že je zařízení připojeno k internetu přes Wi-Fi.

Avast nabízí také bezplatnou verzi své zálohovací aplikace, které chybí funkce pro zálohování hudby, videí a instalovaných aplikací.

SHRNUTÍ:

Šikovná zálohovací aplikace se značným množstvím nastavitelných parametrů. Řada uživatelů si navíc pravděpodobně vystačí s bezplatnou verzí, která zálohuje nejdůležitější obsah.

+ Kompletní záloha obsahu smartphonu či tabletu.
 – Méně přehledné nastavení řady parametrů.

Cena: cca 300 Kč/rok

TECHNICKÁ DATA
PLATFORMA Android (2.2 a vyšší)
JAZYK angličtina
ZÁLOHOVÁNÍ kontakty, SMS, seznamy hovorů, fotky, hudba, videa, aplikace
UMÍSTĚNÍ ZÁLOHY úložiště avast! / Disk Google
SPUŠTĚNÍ ZÁLOHOVÁNÍ při restartu, dle časového plánu, na základě událostí
HODNOCENÍ
CELKEM 85
FUNKCE (30 %) 90
NASTAVENÍ (30 %) 90
SPOLEHLIVOST (20 %) 85
OVLADATELNOST (20 %) 70

Chip: velmi dobrý (1,6)


ICRYPTER

Šifrování zpráv

Pomocí aplikace iCrypter si budete moci se svými přáteli vyměňovat šifrované zprávy prostřednictvím WhatsApp, Facebooku i dalších komunikačních služeb. Příjemce bude muset mít ve svém iPhonu či iPadu rovněž instalovánu aplikaci iCrpyter a k dešifrování zprávy bude potřebovat i příslušné heslo. Abyste nemuseli stále znovu zadávat hesla u všech odesílaných či přijímaných zpráv, můžete si je uložit ke konkrétním kontaktům ve svém adresáři. Podporováno je i šifrování příloh odesílaných zpráv v podobě fotek, videí nebo dokumentů.

(Cena: cca 80 Kč, platforma: iOS)

Chip: dobrý (2,4)


SILENT TEXT

Bezpečná komunikace

O možnost bezpečné, šifrované komunikace nezůstávají ochuzeni ani majitelé zařízení s operačním systémem Android. Aplikace Silent Text, propojená se službou Silent Circle, u které si musíte pořídit předplatné, umí odesílat šifrované zprávy doplněné fotkami, videozáběry, dokumenty nebo třeba i mapkami s aktuální polohou druhého uživatele. Zajímavá je i funkce autodestrukce, která tajnou zprávu po přečtení nenávratně zničí. Šifrovací klíče jsou používány pouze jednorázově a poté jsou zlikvidovány. Ani při ztrátě vašeho zařízení tak nehrozí odtajnění předchozí komunikace.

(Cena: cca 2 400 Kč/rok, platforma: Android, iOS)

Chip: dobrý (1,9)


RODINNÝ ROZPOČET

Domácí pokladna

Jednoduchá aplikace od českého autora, upravená pro dotykové ovládání tabletů a počítačů s Windows 8, nabídne možnost přehledného sledování domácích financí. Všechny finanční transakce domácnosti lze zaevidovat do příslušných kategorií (jídlo, zábava, doprava, oblečení atd.) a průběžně je sledovat. Aplikace Rodinný rozpočet automaticky generuje grafy, ze kterých je jasně vidět, za co vaše domácnost nejvíce a nejčastěji utrácí. Aplikaci Rodinný rozpočet si můžete před zakoupením bezplatně vyzkoušet.

(Cena: cca 30 Kč, platforma: W8)

Chip: velmi dobrý (2,3)


BBQSCREEN

Sdílení obrazovky

Dříve než u nás bude ke koupi zařízení Chromecast od Googlu, můžete si vyzkoušet aplikaci BBQScreen, která má podobný účel, nikoli však ve spojení s televizí, ale s vaším počítačem. BBQScreen instalovaný ve smartphonu či tabletu se umí přes Wi-Fi propojit s aplikací instalovanou v počítači a zobrazit na jeho obrazovce obsah displeje přenosného zařízení. Příslušné aplikace jsou k dispozici pro Windows, OS X i Linux a nastavení propojení smartphonu či tabletu s počítačem je velmi snadné.

(Cena: cca 80 Kč, platforma: Android)

Chip: velmi dobrý (2,5)


ACTION LAUNCHER PRO

Alternativní plocha

Úpravy vzhledu a funkcí domovské obrazovky smartphonů a tabletů s Androidem prostřednictvím widgetů nebo kompletních launcherů se mezi uživateli těší velké oblibě. Populární náhradou standardního vzhledu prostředí Androidu je Action Launcher Pro, který se v nejnovější verzi dočkal celé řady vylepšení. Action Launcher Pro je nyní kompatibilní s nejnovějším Androidem 4.3, umožňuje uživateli měnit jednotlivé ikony aplikací, skrýt notifikační lištu nebo ji zobrazit jako průhlednou. Vzhled domovské obrazovky je nyní dynamicky upravován podle velikosti a rozlišení displeje zařízení.

(Cena: 80 Kč, platforma: Android)

Chip: výborný (1,4)


PASSWALLET

Správce hesel

Jednoduchá aplikace pro správu hesel nesla dříve název Password Wallet. I pod novým jménem však spolehlivě ochrání vaše osobní údaje, přihlašovací jména i hesla a další citlivá data. Databáze je chráněna 256bitovým šifrováním a vy si musíte zapamatovat pouze číselný PIN, který vám otevře přístup k uschovaným heslům. Pro větší bezpečnost umí PassWallet fungovat ve skrytém režimu, kdy nikdo nepovolaný ani nezjistí, že je ve vašem smartphonu či tabletu správce hesel instalovaný. Obsah databáze můžete sdílet s dalšími zařízeními, která používáte.

(Cena: cca 100 Kč, platforma: Android)

Chip: velmi dobrý (2,4)
Dokumenty ke stažení