Menu

Mailbox

Detoxikace PC

Díky za rady a tipy k úklidu počítače – mnoho z nich jsem hned využil.
VÍT KRULICH (e-mail)

Jak bezpečné je šifrování?

Skandál PRISM: NSA sleduje celý svět

Chip 8/2013, str. 8

V článku o odposleších a aféře PRISM jste v rámečku „Když nechcete být sledováni“ zmínili mezi jiným i službu PGP šifrování na stránce http://www.pgpi.org. Zde uvedená poslední verze PGP 8.0 pochází z 3. 12. 2002 a je určena pro Windows XP. Nehledě na to, zda má smysl instalovat na počítač s Windows 8 tak starou verzi softwaru, vyvstává ještě otázka, jak bezpečný je to nástroj. Kdo může garantovat, že tato poslední verze 8.0 neobsahuje žádný backdoor? Kdo může říci, zda Microsoft není s ohledem na platné zákony tlačen americkou vládou, aby do svého softwaru zabudoval například keylogger, který se zprovozní, když operační systém zjistí, že byl nainstalován PGPi? Je také zajímavé, že tento software nedostal za více než deset let své existence žádnou mezinárodní freewarovou verzi. Protože v ní nechce výrobce pokračovat, nebo proto, že nesmí? A paranoidní otázka: Kdo může zajistit, že vámi zmiňované služby licobo.com nebo sharedsafe.com nemají skrytá zadní vrátka a že jejich šifrování je skutečně bezpečné? 

J.CÍPAL (E-MAIL)

Chybný disk, nebo Icy Box?

Obnova poškozeného diskového oddílu

Chip 8/2013, str. 132

Mám SATA disk vložený do Icy Boxu, který „umí“ USB a e-SATA port. Jeho kapacita 1 TB je rozdělena přibližně na dva oddíly 600 MB a 400 MB. Pokud disk zapojím do USB, chovají se obě jeho části jako disk s poškozenou tabulkou rozdělení, podobně jako ve vašem článku. Pokud ho zapojím do e-SATA, funguje bez problémů. E-SATA mám ale vyvedený ven vlastnoručně udělaným konektorem z klasického SATA portu na základní desce. Základní deska totiž ještě e-SATA nezná, takže pokud disk zapojím, musím znovu nabootovat. V Icy Boxu jeden disk již nenávratně odešel, tehdy mi ho vyměnili v záruce. 

ZDENĚK ŠIRCA (E-MAIL)

Nejprve bychom vám navrhli pokusit se disk vyndat z rámečku a připojit jej klasicky přes SATA k základní desce. Bude-li se chovat správně, je závada v řadiči USB v Icy Box rámečku, a ačkoliv nehrozí poškození dat na disku, asi bychom jej pro jistotu znovu reklamovali. 

REDAKCE CHIPU

Příslušenství k TV mikropočítačům

Mikropočítač k televizi

Chip 8/2013, str. 56

Netrpělivě jsem čekal na váš avizovaný test „Mikropočítač k televizi“, protože bych si rád něco takového pořídil. Také mě překvapilo, kolik a jakých zařízení je k dispozici. Máte nějaký tip, na co si dát pozor nebo co k tomu dokoupit? 

KAREL VEČEŘA (E-MAIL)

Většina těchto mikropočítačů se už dodává s bezdrátovou optickou myší, pokud ne, je možné připojit i klasickou USB klávesnici. Chcete-li počítač provozovat v obývacím pokoji a ovládat ho ze sedačky, nejpraktičtější je asi malá bezdrátová klávesnice s doplněným touchpadem. V každém případě se vám také bude hodit nějaké úložiště (SD karta s vyšší kapacitou nebo USB disk). 

REDAKCE CHIPU


 


Dokumenty ke stažení