Menu

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Plánujete nákup počítače nebo jeho dovybavení? Zde vám poskytneme všechny informace o aktuálních procesorech a grafických čipech.

ANDREAS VOGELSANG

Střídání stráží, tedy procesorů Intel, úspěšně pokračuje: jeden za druhým nahrazují procesory nové generace Haswell své předchůdce z řad Ivy a Sandy Bridge. Nejnovějším přírůstkem je Intel Core i5–4670K, který obsadil šesté místo. V turborežimu může běžet až na frekvenci 3,8 GHz a díky tomu, že má otevřený multiplikátor (to poznáte podle přípony „K“ v jeho označení), ho navíc můžete snadno přetaktovat. Skvělý je jeho grafický výkon, který lehce zhodnotíte porovnáním výsledků testu 3D Mark Vantage: se svými 5 930 body snadno poráží i mnohem dražší a více taktované procesory Core-i7 3770K a 2700K a zaostává jen za top modelem Haswell Core i7–4770K, který je však asi o 2 300 Kč dražší. Právě i cena (kolem 5 500 Kč) činí z procesoru Core i5–4670K zajímavou volbu například pro herní PC, a proto získává tento model naše nákupní doporučení.

Mobilní procesory: Beze změn zůstal náš žebříček mobilních procesorů – a dokonce i ceny zůstaly v podstatě stabilní. Pokud tedy uvažujete o nákupu výkonného přenosného počítače, měli byste věnovat pozornost modelům s procesorem Intel Core i7–3740QM, který má rozumný poměr mezi výkonem a cenou. Stačí-li vám o něco nižší výkon, může vám vyhovovat procesor Intel Core i7–3630QM, který je asi o 2 500 Kč levnější.

Grafické čipy: V oblasti grafických čipů se toho událo víc. V našem žebříčku máme dvě nové grafiky z aktuální řady nVidia 700. Pokud pro hraní her hledáte výkonnou grafickou kartu s rozumnou cenou, věnujte pozornost modelu GeForce GTX 760, který se umístil na devátém místě našeho přehledu. Díky paměti taktované na 6 212 MHz a grafickému jádru Kepler poskytuje opravdu slušný grafický výkon. Přitom se svou spotřebou energie kolem 170 W je ze všech modelů v našem Top 10 ve spotřebě nejstřídmější. Pokud tuto kartu, která stojí asi 6 500 Kč, použijete společně s námi doporučeným desktopovým procesorem Intel Core i5–4670K, postavíte si slušný herní počítač za rozumnou cenu. O něco výkonnější, ale také o dost dražší je druhá novinka našeho žebříčku – grafika nVidia GeForce GTX 770 cca za 9 600 Kč. Co se týká novinek od AMD, ve střední výkonnostní třídě bude teď o přízeň nakupujících bojovat model Radeon HD 7790. 


Dokumenty ke stažení