Menu

Trendy IFA 2013

Televizory s rozlišením 4K a smartphony s 41megapixelovým fotoaparátem – ostrý obraz je trendem letošního podzimu.

PAVEL TROUSIL, CHRISTOPH SACKMANN

Už při zahájení berlínského veletrhu spotřební elektroniky IFA (Internationale Funkausstellung), který začátkem září slavnostně otevřela německá kancléřka, byly všude vidět mobilní telefony s obrovskými displeji s vysokým rozlišením a s výkonnými fotoaparáty s rozlišením ještě vyšším. Mobilní trendy byly patrné, aniž byste na výstavu vůbec museli chodit. Všichni výrobci si pro tuto příležitost samozřejmě připravili své nejnovější produkty s ještě lepšími parametry. Nokia se pochlubila Lumií 1020 s rozlišením 41 megapixelů, Samsung zajímavým modelem Galaxy S4 Zoom s optickým zoomem, hybridem mezi smartphonem a fotoaparátem. Firma Sony se prezentovala novým smartphonem Xperia Z1 a hlavně „fotícím objektivem“ – zcela novým zařízením, které může pohled na fotografování zase trochu změnit.

Vysokým rozlišením se však pyšní například i televize a tablety – populární je teď formát 4K (Panasonic zde představil první tablet s tímto rozlišením), i když ho asi jen těžko využijete. Vše je propojeno, zasíťováno a spolupracuje to s „cloudem“, vše se hemží tituly DLNA, Wi-Fi a Smart. Pojďme se podívat na nejzajímavější produkty z různých oborů.


TV

Televizory větší a ostřejší

Hlavní výrobci televizorů na výstavě IFA předvedli, jak podle nich bude vypadat budoucnost tohoto odvětví. Tzv. Ultra HD televizory s rozlišením 4K, tedy 3 840×2 160 bodů, by se běžnou záležitostí měly stát kolem roku 2020. Vyšší rozlišení je ale jen jeden aspekt – pracuje se i na větším barevném prostoru (TV jsou schopné zobrazit více barev) a lepších pozorovacích úhlech. Satelitní operátor SES věří, že to společně se zajímavým obsahem dostane diváka do centra dění. Zatím si však pěkný divácký zážitek může dovolit jen málokdo, protože na trhu dostupné Ultra HD televizory nekoupíte většinou za cenu nižší než 5 000 eur. Je ale pravda, že cena stále klesá, a třeba čínský výrobce Hisense oznámil 50“ 4K televizor za 2 000 dolarů. Úhlopříčka do 70 palců by se brzy měla stát standardem pro UHDTV. Výrobci už sice méně, ale stále upozorňují i na chytré funkce svých TV: Wi-Fi, aplikace, webové prohlížeče, videohovory… Opravdu solidní ovládání těchto funkcí a 4K obsah však stále chybí. Není tedy divu, že i když už asi 25 procent diváků chytrou televizi vlastní, jen asi tři procenta funkce skutečně využívají. Situaci může navíc změnit Chromecast od Googlu.

Philips 60PFL8708: TV se světelnou show

Televize s LED „atmosférickým“ (ambient light) osvětlením mají svého následovníka. Nová technologie Ambilight XL využívá 94 LED diod, které jsou umístěny uprostřed zadní stěny televizoru a vyzařují do všech čtyř stran. Ambilight XL tak opticky rozšiřuje obrazovku hrou barev, zvolených podle aktuálního obsahu obrazovky. Nejen že to působí zajímavě, ale je to i šetrnější pro oči, které nemusí zpracovávat tak velký kontrast mezi rozsvícenou televizní obrazovkou o potemnělým okolím. Prvním televizorem vybaveným touto technologií je model 60PFL8708. Frekvence televizoru je 900 Hz. Zajímavostí je i možnost propojit televizi s žárovkou, která může podle potřeby přizpůsobit osvětlení v celém pokoji. Žárovku lze ovládat i přes mobilní aplikace.

Cena: zatím neuvedena
Dostupnost: 3. čtvrtletí 2013

Sharp Aquos Ultra HD Certifikovaný 4K zážitek

Jedna věc je jasná: TV s 4K rozlišením jsou zatím kvůli cenám určeny jen úzkému okruhu nadšených a movitých diváků. Ceny mají ale klesající tendenci. Například Sharp nastavil cenu svého 70“ modelu LC-70UD1U na „pouze“ 8 000 USD a kromě vysokého rozlišení 4K přidává i dobrou hardwarovou výbavu – na TV najdete čtyři HDMI porty, dva USB porty, Wi-Fi připojení a slot na karty SD. Navíc má televizor certifikaci THX, to znamená, že je schopen zobrazit filmy se studiovým nastavením, což samozřejmě zvyšuje divácký zážitek.

Cena: cca 8 000 USD
Dostupnost: od srpna 2013 (pouze v USA)

Sony FMP-X1: Přehrávač pro 4K obsah

Kromě toho, že jsou Ultra HD televizory hodně drahé, je problémem i to, že na nich není co přehrávat. Divákům pak nezbývá nic jiného, než na 4K obrazovce přehrávat přeškálovaný HD obsah. Sony chce nabídnout ten správný nativní obsah prostřednictvím svého multimediálního přehrávače. Dva terabajtové disky obsahují už po nákupu deset filmů (mimo jiné Total Recall, nebo Taxikář) ve 4K. Další obsah je možné přehrát z USB flash disku a lze jej koupit v Sony videopůjčovně. Jeden film stojí okolo 8 USD, ale můžete ho přehrát jen na televizorech Bravia.

Cena: cca 700 USD
Dostupnost: konec roku 2013

Panasonic TX-L65WT600: TV se vstupem 4K 50/60p

Panasonic na IFA představil televizor TX-L65WT600, což je první model Ultra HD TV s 4K 50/60p vstupem postaveným na standardu HDMI 2.0 a s rozhraním Display Port 1.2a. Tento televizor nabídne přehrávání 4K obsahu při frekvenci až 60 snímků za sekundu. S certifikací THX 4K je tento 65“ televizor (úhlopříčka 165 cm) střižen na míru fanouškům domácího kina. WT600 má zabudovaný webový prohlížeč a podporovány jsou sociální služby. Uživatelé si mohou přes USB nebo Bluetooth připojit klávesnici. Ovládání umožňuje i funkce Voice Interaction – uživatelé mohou mluvit do mikrofonu v ovladači s nebo do smartphonu s nainstalovanou aplikací.

Cena: zatím nestanovena
Dostupnost: září 2013


MOBIL

Mobilní zařízení stále hybridnější

Rozdělení mobilních zařízení na smartphony, fotoaparáty, tablety, kapesní herní konzole, ultrabooky nebo kamery je stále obtížnější. Je nová Nokia Lumia 1020 s 41megapixelovým optickým snímačem smartphone, nebo spíše fotoaparát s možností telefonování? To samé platí o hybridním fotoaparátu/smartphonu Samsung Galaxy S3 Zoom. Podobně jsou na tom i nové smartphony Sony Xperia Z1 s 20 megapixely nebo LG Optimus G2 s 13megapixelovým fotoaparátem. Klasické kompaktní fotoaparáty ztrácí půdu pod nohama, protože jim chybí důležitá vlastnost – možnost ihned snímky trochu upravit a hlavně je sdílet. Všichni výrobci se tedy nyní snaží tyto funkce do fotoaparátů přidávat, takže se z nich stávají tak trochu smartphony…

A k další dříve jasné kategorii: Je smartphone s displejem větším než 5 palců stále ještě smartphone, nebo už je to spíše tablet? A co tablety s možností telefonování, jako je třeba Asus FonePad? Vzniká tak další hybrid, jakési spojení tabletu a smartphonu, které se někdy označuje jako phablet. Na výstavě IFA nebyla nouze ani o novinky v této oblasti. Zpočátku chladně přijímaný Samsung Note s displejem o úhlopříčce 5,3 palce má svého pokračovatele. Galaxy Note III má tenčí a menší tělo a přitom opět větší, 5,7“ displej s rozlišením Full HD. Větší rozruch způsobilo ale jiné mobilní zařízení -chytré hodinky Samsung Gear s pouze 1,63“ displejem.

Srůstají i další kategorie, a to ultrabooky a tablety. Pro tato hybridní zařízení se vžilo označení konvertibilní ultrabooky. Díky systému Windows 8 se tak z ultrabooku může snadno stát tablet, a to mnoha způsoby (vysunutím, oddělením klávesnice, překlopením a podobně). Poměrně dobře se prodává konvertibilní Lenovo Yoga. Na výstavě IFA představilo Lenovo novou generaci tohoto šikovného přenosného počítače (dostala označení Yoga 2 Pro a má displej s rozlišením 3 200×1 800 bodů), dále levnější verzi Flex, která nenabízí tolik možností otočení, a dokonce se přidal i jógu cvičící ThinkPad Yoga. Dotykového ovládání si tak mohou užít i náročnější uživatelé.

Sony má nový model s displejem, který se zajímavým způsobem převrací do polohy tabletu. Samsung postoupil u svého počítače Ativ Q ještě dál: kromě toho, že ho lze z ultrabooku předělat na tablet, dokáže také změnit operační systém z Windows 8 na Android 4.2 – to už je skutečný hybrid. Konvertibilní notebooky mají většinou velikost 13,3 palce, ale objevují se i modely velikosti netbooků, tedy kolem 11 palců. Výrobci však i u takto malých displejů používají stále vyšší rozlišení, což ne každému musí vyhovovat kvůli velikosti písma a ikon.

Samsung Galaxy Gear: Oblečte si smartphone

O uvedení chytrých hodinek se spekulovalo dlouho. Firma Sony už je sice prodává dlouho, ale čekalo se, s čím přijde Apple nebo Samsung. Teď už víme, že první byl Samsung a jak jeho hodinky nazvané Galaxy Gear vypadají. Předně jde jen o doplněk chytrého telefonu (Galaxy) připojený přes Bluetooth, který umožní prohlížení zpráv, telefonování, fotografování (1,9 Mpx) a základní práci se sociálními médii. Hodinky jsou kovové a mají 1,63“ AMOLED displej s rozlišením 320×320 bodů. Postaveny jsou na Androidu (procesor má 800 MHz, paměť 512 MB a flash paměť je 4GB). Mají zabudovaný akcelerometr a gyroskop, takže lze předpokládat ovládání pomocí gest a pohybů a díky mikrofonu i hlasem. Životnost baterie je asi 25 hodin.

Dostupnost: 25. září 2013
Cena: cca 300 USD

Sony Xperia Z1: Phablet se skvělým foťákem

Právě na výstavě IFA představila firma Sony svou novou vlajkovou loď mezi smartphony, nebo spíše phablety. Model, dříve známý pod označením Honami, se nakonec jmenuje Xperia Z1 a má čtyřjádrový 2,2GHz procesor, 2GB paměť, 5“ Full HD displej a hlavně 20,7megapixelový fotoaparát, který dokonce umí nahrávat 4K video. Senzor má velikost 1/2,3 palce, o zpracování se stará procesor BIONZ for mobile a Sony tvrdí, že výstupy jsou jako z kompaktu. Nové jsou pak aplikace Xperia Camera Applications, mimo jiné pro ukládání snímků na cloud. S Xperií Z1 se můžete klidně i koupat, což na uvedení nového modelu demonstrovaly modelky koupající se s tímto telefonem. Sony patrně uvede i model Xperia Z1 mini.

Dostupnost: říjen 2013
Cena: cca 18 000 Kč

Samsung Ativ Q: Hybridní ultrabook

Konverze je náročná: Nejenže můžete u Samsungu Ativ Q otočit displej několika způsoby a využít čtyř poloh, abyste ho změnili z ultrabooku na tablet, ale také u něj můžete přepnout různé operační systémy podle toho, v jakém módu pracuje. V režimu ultrabooku využijete na 13,3“ displeji systém Windows 8, Android 4.2 je zase k dispozici, když potřebujete tablet. Mezi systémy přepnete pomocí tlačítka. Za pozornost stojí i rozlišení displeje: 3 200×1 800 bodů představuje okolo 275 bodů na palec. Pro preciznější ovládání dotykového displeje je ultrabook dodáván s digitálním perem.

Cena: zatím neuvedena
Dostupnost: zatím neuvedena

Sony VAIO Fit multi-flip: Rozpůlené víko

Sony už má v nabídce několik konvertibilních notebooků, avšak model VAIO Fit multi-flip na to jde s předěláním na tablet zase trochu jinak. Displej se totiž jakoby rozlomí v polovině a otočí na druhou stranu – Sony tomu říká multi-flip. Pak má sklopené víko displej nahoře a počítač se může používat jako tablet, i když na to předtím vůbec nevypadal. Pro přesnější ovládání dotykového displeje je k dispozici digitální pero. Sony nabídne celou řadu těchto ultrabooků, a to s úhlopříčkou 13,3 (1,2 kg), 14 (1,8 kg) i 15 palců (2 kg) a rozlišením Full HD či 2 880×1 620 bodů. Najdete v nich procesory Haswell, 8 GB paměti, až 512GB SSD disk a v modelu VAIO Fit 15A i výkonnější grafiku nVidia Optimus.

Cena: zatím neuvedena
Dostupnost: podzim 2013

Lenovo ThinkPad Yoga: Konvertibilita do kanceláře

ThinkPad si nově vypůjčil čtyřrežimový design modelu IdeaPad Yoga, takže ho můžete používat jako profesionální ultrabook i jako tablet. 12,5palcový ThinkPad Yoga má kryt ze slitiny hořčíku a jeho IPS displej je chráněn sklem Corning Gorilla Glass. Systémem „lift and lock“ po přetočení automaticky zamkne klávesy a zarovná je do jedné roviny. Yoga nabízí výběr čtvrté generace procesorů až Intel Core i7 a celodenní výdrž baterie. Přístroj reaguje na hlasový vstup, takže uživatelé mohou např. chatovat a vyhledávat na webu bez psaní. Pro rozšířenou pracovní plochu se prodávaná dokovací stanice Lenovo OneLink, která je vybavena USB porty, miniHDMI připojením, gigabitovým Ethernetem a dalšími možnostmi.

Cena: zatím neuvedena
Dostupnost: podzim 2013

HP Split x2: Magnet mění tablet v notebook

Portfolio hybridních počítačů HP se na výstavě IFA rozrostlo o model Split x2. Uvolněním magnetického závěsu lze prostřednictvím jednoho přístroje přecházet mezi tabletem a klasickým notebookem. Počítač má 13,3“ HD displej, systém Windows 8 a třetí generaci procesorů Intel Core a doplňuje dříve představené počítače HP SlateBook x2 a HP ENVY x2. Umožní také vychutnat si kvalitní hudbu díky reproduktorům Beats Audio. Duální baterie (v tabletu a klávesnici) prodlužuje výdrž zařízení v terénu. Mezi další funkce patří mj. i 2Mpx HP TrueVision Full HD čelní webkamera či citlivý touchpad HP ImagePad pro multidotykové ovládání a identifikaci dotykových gest. Podobně koncipovaný HP SlateBook x2 má Android.

Cena: od 749 eur
Dostupnost: konec září


FOTO + VIDEO

Fotoaparáty dostávají Wi-Fi

Klasické digitální fotoaparáty jsou pod velkým tlakem smartphonů se stále lepšími obrazovými senzory i optikou, které navíc umí snímky následně zpracovat a odeslat. Jde o to, rychle je dostat na Facebook, Instagram, nebo Twitter, a nevadí, že jsou možná o něco horší než snímky z kompaktního fotoaparátu. S tím se výrobci kompaktů samozřejmě musí nějak vyrovnat a dělají to tak, že do fotoaparátů přidávají zajímavé funkce pro úpravu snímků či různé filtry (lomo a retrostyl) a vybavují je Wi-Fi konektivitou, aby bylo možné obrázky poslat na internet. Tak smartphony alespoň trochu přichází o svoje přednosti, přičemž kompakty díky svým větším rozměrům mohou nabídnout výrazně lepší optiku, stabilizaci obrazu, lepší senzory s větší citlivostí a kvalitnější nahrávání videa. To je ale zase prodražuje, zvláště když jim výrobce přidá ještě NFC senzor. Sony na to jde zase trochu jinak – ponechte si svůj smartphone s jeho výhodami a my vám k němu dodáme skvělý „objektiv“. Zajímavé řešení, které si na výstavě IFA právem získalo pozornost.

Samsung Galaxy S4 Zoom: Smartphone s objektivem

Samsung Galaxy S4 Zoom je někde na pomezí smartphonu a kompaktního fotoaparátu. Ze zadní strany vypadá úplně jako smartphone s 4,3“ AMOLED displejem s rozlišením 960×640 bodů a operačním systémem Android 4.1, na který si můžete instalovat aplikace pro zpracování fotek a ty pak posílat – jde však o smartphone, kterým si nezavoláte. Z přední strany zase Galaxy S4 Zoom vypadá jako kompakt s 10násobným optickým zoomem, xenonovým bleskem a ISO v rozsahu 100 až 3 200, což jsou parametry, které u smartphonu nenajdete.

Cena: cca 11 800 Kč
Dostupnost: ihned

Sony DSC-QX10 a QX100 Ze smartphonu zrcadlovka

QX100 je vlastně kompletní fotoaparát, který však není vybaven displejem. Ten si můžete „půjčit“ od mobilního telefonu. Tento „objektiv“, disponující kvalitou, kterou se zatím žádný smartphone nemůže pochlubit, pak na smartphone připevníte pomocí úchytek (na jakýkoli model s displejem do 5 palců). Snímky vám poté může poslat (spárování zajistí NFC a konektivitu Wi-Fi) do smartphonu a vy je můžete prezentovat na internetu. Zajímavé řešení, které funguje i samostatně (fotky se ukládají na microSD kartu). Levnější, lehčí a menší varianta má označení DSC-QX10.

Cena: cca 5 600 Kč (QX10),12 500 Kč (QX100)
Dostupnost: říjen 2013

Canon EOS 70D: Ovládání pomocí App

Poloprofesionální zrcadlovku Canon EOS 70D můžete dálkově ovládat přes Wi-Fi pomocí smartphonu nebo tabletu, do kterého si stáhnete aplikaci. Obrázky z tohoto 20megapixelového fotoaparátu můžete přes Wi-Fi poslat na internet nebo se na ně můžete prostřednictvím DLNA podívat na televizoru. Canon chtěl v tomto případě zabodovat i nově vyvinutým a velmi rychlým autofokusem a také tichým módem, který se hodí při natáčení videa (hlučnost spouště a zrcátka je potlačena). Tato digitální zrcadlovka se ovládá pomocí třípalcového dotykového displeje.

Cena: cca 27 000 Kč
Dostupnost: v prodeji


PC

PC zůstává rychlost

V době rychlého rozvoje mobilních zařízení zůstávají tradiční „pécéčka“ tak trochu upozaděna. Přitom stále mají a ještě nějaký čas mít budou svoje místo v IT světě jisté. Mohou totiž nabídnout extrémní výkon, který se hodí jak ve firemním, tak v domácím prostředí. Pro skutečně náročné uživatele chystá Intel extrémní verzi procesoru Haswell, která je vybavena 14 jádry. To je více než dvojnásobek proti předchozí generaci. U osobního počítače se na spotřebu nemusí brát takové ohledy. I další komponenty a doplňky však nabízí „zdvojnásobení“. Například společnosti Asus nebo Sharp už dodávají na trh monitory s rozlišením Ultra HD (4K). Intel a Samsung zase brzy představí SSD disky vyrobené 20nanometrovou technologií, které zajistí rychlejší čtení a ukládání dat. Brzy nebude problém překonat u těchto disků terabajtovou kapacitu. A kde je vůbec místo pro tak výkonné komponenty? Především u herních počítačů, jakým je například Predator od Aceru, který je vybaven Haswellem, grafikou nVidia a má třeba i držák náhlavní soupravy. Extrémní výkon se ale hodí třeba i pro vědecké výpočty.

Intel SSD 530: Disk s 20 nanometry

Společně s procesory snižuje firma Intel také strukturu u svých SSD disků. Nový typ flash paměti je založen na 20nanometrové technologii. Na stejném prostoru je tak možné uložit mnohem více dat, tedy většinou na disku velikosti 2,5“. Zpočátku ale bude Intel nabízet maximálně 360GB varianty těchto disků. Na podzim už by se však měl objevit 480GB model a pouze pro servery pak bude dostupná varianta s kapacitou 2 TB. Ve všech svých discích používá Intel řadiče SandForce-SF-2281 od LSI. Informace o rychlosti nové řady zatím nejsou k dispozici.

Cena: zatím neuvedena
Dostupnost: podzim 2013

Asus PQ321Q: Monitor s rozlišením 4K

Zatímco u televizorů se Ultra HD rozlišení už posupně zabydluje, naprostá většina počítačových monitorů má stále rozlišení Full HD. Asus to chce změnit se svým modelem Asus PQ321Q – jeho obrazovka má totiž rozlišení 3 840×2 160 bodů, tedy čtyřnásobek Full HD. K počítači je tento monitor s úhlopříčkou 31,5 palce poměrně veliký. Asus slibuje, že jeho spotřeba je jen okolo 93 wattů, což je ale při srovnání s běžnými monitory dost. Doba odezvy je u něj 8 ms, což také není skvělá hodnota. Monitor má DisplayPort, audiovstupy a dvojici reproduktorů.

Cena: 89 990 Kč
Dostupnost: ihned


Notebooky a ultrabooky Dell

Dell má v nabídce nové ultrabooky Latitude 7000 a notebooky Latitude řady 5000 a 3000. Tato produktová řada, určená především pro firemní segment, nabízí pokročilé možnosti zabezpečení. Novým modelům nechybí procesory Intel čtvrté generace nebo možnost pořízení varianty s dotykovým displejem a Windows 8. Ultrabooky Dell Latitude 7000 se hodí především pro mobilní práci, dostupné jsou ve variantách 14‡‡ a 12,5‡‡, přičemž dvanáctipalcový model má tloušťku pouhých 20 mm a váhu 1,3 kg. Balíček zabezpečení Dell Data Protection zahrnuje šifrování nebo ověřování. Při výrobě těla ultrabooku byl použit broušený hliník a zesílená hořčíková slitina, notebooky mají ocelové panty a klávesnici odolnou proti polití, dotykové displeje pak vyšší odolnost proti poškrábání. Latitude notebooky jsou dále osazeny tlumiči StrikeZone, senzory volného pádu a gumovou izolací pevného disku. Mezi představenými produkty jsou dále cenově dostupné notebooky z řady Latitude 5000 a 3000.


Vodotěsný fotoaparát k moři či na vodu

Cenově dostupný fotoaparát Genius G-Shot 510 se hodí na dovolenou k moři nebo na výlet k vodě. Díky odolné a vodotěsné konstrukci se ho nemusíte bát vzít s sebou na pláž, do deště nebo do vody do hloubky až tří metrů. Přístroj kapesních rozměrů nabídne jednoduché ovládání a dva displeje, z nichž přední je určen k pořizování autoportrétů. Fotoaparát má rozlišení 8 megapixelů a umí natáčet videa ve formátu MPEG. K dispozici je vestavěný blesk pro pořizování snímků za horších světelných podmínek a řada fotografických režimů a nastavení. Přístroj funguje na dvě AAA tužkové baterie a snímky a videa můžete ukládat na microSD kartu s kapacitou až 32 GB. Novinka váží 103 g a prodávat se bude za 1 199 Kč.


První IT tábor

Jeden z největších českých IT shopů Mironet letos v létě zorganizoval první dětský IT tábor. Hned v prvním ročníku se podařilo obsadit všechna místa. Najít dostatečně rozmanitý letní program pro technicky nadané juniory bylo poměrně složité zadání. Pro táborové vedoucí bylo náročné namíchat správný koktejl vzdělávání se zábavou. Děti se učily budovat počítačové sítě, zálohovat, instalovat Windows nebo nastavit BIOS. Dostalo se i na hardware, děti sestavovaly počítače z komponent. Táborníci ale jen neseděli u počítačů, věnovali se i fyzickým aktivitám. Tábor byl určen pro děti od 12 do 16 let.


Černé plátno zlepšuje kontrast

Pro milovníky domácího kina se objevila zajímavá novinka v podobě speciálního černého plátna, které má podle výrobce zlepšit kontrast promítaného obrazu až o 900 % a odstranit problémy se zatemněním místnosti. Projekční plocha nazvaná Black Diamond Zero Edge dokáže podle výrobce eliminovat odrazy okolního světla z více směrů najednou. Výrobce tvrdí, že díky těmto vlastnostem jsou projekční plochy Black Diamond výhodnější a levnější alternativou k LCD a plazmovým televizorům s úhlopříčkou nad 80“, s projekcí na bílé plátno či stěnu se pak nedají vůbec srovnat. Černý diamant má tloušťku jen 10 mm. Projekční plochu můžete instalovat ze stropu na lankách nebo zavěsit na stěnu. Vyrábí se v několika variantách od úhlopříčky 80“ (203 cm) do 215“ (546 cm). Na produkt je poskytována doživotní záruka.


Nové iPhony: Plastový 5C a výkonný 5S

Je to poprvé, co firma Apple ukázala světu hned dva nové smartphony. Jedním z nich je nástupce současného modelu 5S a druhým „plastová“ verze 5C. Ta je pochopitelně levnější, ale přímo za výhodnou se zrovna označit nedá.

Levnější model iPhone 5C má čtyřpalcový Retina displej a bude dostupný v řadě barevných provedení. Hardwarově je srovnatelný se současnou verzí iPhone 5 – má procesor A6, osmimegapixelový fotoaparát, Wi-Fi, Bluetooth, LTE a konektor Lightning. S dvouroční smlouvou bude v USA stát 99 USD (16GB verze) a 199 USD (32GB verze). České ceny ještě známé nejsou, ale v Německu pořídíte nedotovanou 16GB verzi za 599 Eur, tedy asi 15 500 Kč, což je hodně.

Změny u nejvýkonnějšího modelu 5S lze nazvat spíše evolučními než revolučními. K hlavní patří nasazení výkonného procesoru A7 se 64bitovou architekturou (systém iOS 7 bude i v 64bitové verzi) a skvělou grafikou. Podle Applu má být až 40× výkonnější než verze A6. O detekci pohybu se stará nový čip M7 (vhodný pro lokalizační a fitness aplikace) a o zabezpečení zajímavý snímač otisků prstů nazvaný Touch ID, který je umístěný pod tlačítkem Home. Optický senzor fotoaparátu je stále 8Mpx, ale má větší rozměry, což je samozřejmě lepší, a světelnost objektivu f/2,2. Fotit i nahrávat video by měl i díky duální LED diodě pěkně. K dispozici budou verze se 16, 32 a 64 GB flash paměti (nedotované ceny 649, 749 a 899 USD) a tři barevná provedení (včetně zlaté).


Inovovaný systém pro Asustory

Pro stávající NAS servery Asustor je dostupný nový systém ADM 2.0, který přináší řadu vylepšení i nových funkcí. Vylepšení se dočkalo také App Central, které už obsahuje více než stovku aplikací rozšiřujících funkcionalitu NAS serverů. Změny se dotkly také grafického prostředí – uživatelé si mohou nahrát vlastní pozadí a ikony aplikací je možné připnout nebo proházet jejich pořadí. Nový engine umožňuje rychlejší, přesnější a intuitivnější vyhledávání mezi uloženými soubory. Asustor také přináší podporu obousměrných záloh, tzv. 2-way backupů. FTP průzkumník je nyní přímo integrovaný do prostředí systému, takže podporuje přetahování souborů metodou „táhni a pusť“. Podporován je (u vybraných modelů) i výstup přes HDMI, USB nebo audio jack. NAS server se může chovat jako VPN klient a připojovat se tak k jiným serverům. Systém ADM 2.0 přináší také dvě nové mobilní aplikace – AiMaster umožňuje z chytrého telefonu spravovat a sledovat NAS server na dálku a AiData například umožňuje procházet obsah nebo uploadovat fotografie.


Virtuální ligy

Milovníci rychlých přihrávek a tvrdých střel si na webu Sport.cz přijdou letos na své. První zářijový den odstartovala novinka z prostředí Fantasy Sport.cz, Tipsport extraliga ledního hokeje. Během loňského roku uživatelé ve fotbalové Fantasy lize vyslali do boje přes 54 000 týmů. Hokejoví fanoušci mají tedy co dohánět. Pravidla hokejové části jsou velice podobná té fotbalové. Soutěžící si vytvoří sestavu skládající se z jednoho brankáře a dvou pětek. Nejde tedy o to, postavit sestavu snů, ale vybrat to nejlepší za dostupnou cenu.


Inkoustová tiskárna pro domácí tisk

Řada kompaktních domácích inkoustových tiskáren Epson Expression Premium s rozhraním Wi-Fi se rozrostla o modely XP-510, XP-610, XP-615, XP-710 a XP-810. U nás se bude prodávat jen model XP-610. Ten nabízí flexibilitu při použití médií, a to díky zadnímu podavači pro speciální média, který umožňuje také tisk na karty a silný fotografický papír. Uživatelé také mohou využít přímý tisk na speciální disky CD a DVD a nechybí ani funkce oboustranného tisku. Všechny modely řady Expression Premium jsou vybaveny aplikací Epson Connect pro bezdrátový tisk dokumentů a fotografií přes rozhraní Wi-Fi z chytrých telefonů a tabletů. Tyto multifunkční tiskárny navíc nabízejí funkci Wi-Fi Direct, která umožňuje přímý tisk z bezdrátových zařízení bez nutnosti použití Wi-Fi routeru. Uživatelé mohou rovněž tisknout odesláním dokumentů a fotografií e-mailem do tiskárny. Pomocí funkce skenování do cloudu lze dokumenty skenovat do cloudových služeb. Všechny inkousty jsou dostupné ve standardních a XL velikostech. Ve výbavě nechybí 8,8cm dotykový displej.


Ultrabook s dokovací technologií OneLink

Řada byznysových notebooků Lenovo ThinkPad Edge se rozrůstá o ultrabook ThinkPad Edge S440. Tato novinka, která přichází se čtvrtou generací procesorů Intel Core, je vybavena technologiemi pro pracovní i pro domácí užití. Navíc přináší možnost dokování pomocí technologie OneLink, která umožňuje připojení veškerého příslušenství pomocí jediného kabelu.

Dotykový displej ultrabooku se 14palcovou úhlopříčkou a HD+ rozlišením je zasazen do tenkého rámečku a je vybaven antireflexní úpravou. Víko ultrabooku je možné otevřít v úhlu až 180 stupňů, takže si každý uživatel může nastavit takový sklon, jaký mu vyhovuje. Ultrabook váží necelé 2 kg a tenký je 22,5 mm. Uživatelé, kteří při práci často cestují, určitě ocení technologii Rapid Charge, která zajistí, že bude baterie ultrabooku nabita na 80 % své kapacity během 45 minut. Podsvícená klávesnice je odolná proti polití a pětibodový clickpad má skleněný povrch. Pro větší bezpečnost uložených dat je ultrabook vybaven integrovanou čtečkou otisků prstů. Cena ultrabooku začíná na 26 120 Kč.


Rychlé karty SDXC

Firma Transcend rozšiřuje svou řadu paměťových karet o dva nové modely SDXC UHS-I v provedení 128 GB 600× (cena 3 190 Kč) a 64 GB 300× (cena 1 490 Kč). Díky velké kapacitě a nejvyšší rychlostní třídě jsou karty vhodné pro záznam a přenos fotografií ve vysokém rozlišení a formátu RAW a filmů ve Full HD. Karty umožňují přenos dat rychlostí až 90 MB/s v provedení 600× a až 45 MB/s u provedení 300×. Formátovány jsou do systému exFAT a dodávají se se softwarem RecoveRx, což je nástroj sloužící k obnovení náhodně smazaných souborů. Transend na ně poskytuje doživotní záruku.

 

Z INTERNETU

DOKINA.CZ HLÁSÍ COMEBACK

Relaunch filmového webu Dokina.cz je tady. Společnost Tiscali Media připravila pro známý server nejen nový design, ale i řadu nových funkcí, které mají z Dokina.cz udělat opět oblíbenou adresu českých filmových fanoušků. Nová verze chce všem uživatelům přinést v prvé řadě co nejkvalitněji zpracované programy kin z celé České republiky. Web automaticky pozná, z jakého města návštěvník přichází, a nabídne mu kompletní program kin z jeho okolí. Uživatelé si mohou rovněž přidávat kina do „oblíbených“ a vyhledávat programy nejen podle samotných kin, ale i podle filmových titulů. Oba typy programu jsou navíc přístupné ve dvou variantách – v klasickém tabulkovém výpisu nebo v podrobnější grafické podobě. Samozřejmostí jsou pak nejnovější filmové trailery, recenze, tematické články o aktuálních filmových hitech a v neposlední řadě i databáze filmů, která těží z provázanosti s webem Osobnosti. cz a počítá do budoucna s větším zapojením uživatelů v podobě čtenářských recenzí a dalších interaktivních prvků.

ONLINE REZERVACE MÍST V RESTAURACÍCH

Jablonecká internetová investiční skupina Miton, která stojí mimo jiné za značkami Heureka.cz, Slevomat.cz, Hotel.cz nebo Spa.cz, vstupuje do byznysu s rezervacemi v českých restauracích. Zástupci Mitonu totiž nedávno podepsali smlouvu o vstupu do rezervačního systému Alakarte.cz, kde získali minoritní majetkový podíl. Rezervační systém Alakarte.cz založil před třemi roky Pavel Suchánek, nyní Alakarte. cz spravuje rezervace více než dvěma stovkám českých restaurací. Vedle možnosti rezervace systém sdílí hodnocení restaurací od hostů, kteří restauraci navštívili. Prvním krokem společného podniku Mitonu a Alakarte. cz je rebranding značky z Alakarte. cz na Restu.cz.

Komentář redakce: Zdá se, že po vlně webů nabízejících slevy tady máme nový módní trend. Na jiném místě našeho časopisu píšeme o vstupu služby Foodpanda na český trh, kde bude soupeřit především se zavedenou místní konkurencí na dovoz jídla Damejidlo.cz, a výše zmíněná akvizice dává tušit, že těsno bude brzy i v internetových službách nabízejících rezervaci míst v restauracích. Skoro to vypadá, že nebýt internetu, umřeli by Češi hlady.

FOODPANDA VSTUPUJE NA ČESKÝ TRH

Globální služba pro rozvoz jídla, platforma Foodpanda, která působí již ve 28 zemích světa, spustila svou službu také v České republice. Zákazníci si mohou na adrese http://www.foodpanda.cz objednat své oblíbené jídlo a nechat si ho dovézt domů či do kanceláře. Služba je zpočátku dostupná pouze v Praze, kde již od začátku nabízí jídlo od více než 30 partnerů, například Sushitime nebo Pizza West. Foodpanda nabídne svým zákazníkům pohodlí v podobě on-line objednávky přes webové stránky nebo mobilní aplikaci, jednoduché platby a široký výběr kvalitních restaurací. Foodpanda svůj rychlý globální růst dokazuje také tím, že teprve nedávno spustila službu v Rumunsku a uskutečnila akvizici v Brazílii.

Komentář redakce: Foodpanda to bude mít podle našeho názoru v Čechách těžké. Již od listopadu loňského roku totiž na tuzemském trhu úspěšně působí služba DameJidlo.cz, které se podařilo vytvořit síť 500 restaurací v 70 českých městech a kromě dalšího růstu v České republice hodlají provozovatelé služby spustit v nejbližší době i verzi pro Slovensko. Nebyl by to ostatně první případ, kdy globální internetová služba v tuzemsku narazila. Sice jich není dlouhý Seznam, ale v Googlu o tom vědí své.Dokumenty ke stažení