Menu

Freeware měsíce

Freeware měsíce: PC

 

Skutečná alternativa Windows

Linux Mint 15 Olivia

Z operačního systému jen pro profesionály se Linux vyvinul do podoby, kterou se dnes nemusí ostýchat použít ani průměrně zdatní uživatelé. Zatímco linuxovým distribucím určeným pro začátečníky až donedávna kralovalo Ubuntu, dnes se na jeho místo tlačí Linux Mint. Pokud tedy hledáte alternativu k Windows, třeba kvůli blížícímu se termínu ukončení podpory verze XP, určitě zařaďte Linux Mint do užšího výběru.

Kromě podpory práce s multimédii a jednoduché správy dalšího potřebného softwaru je hlavní výhodou distribuce Linux Mint možnost přímého přístupu k diskovým jednotkám používaným s operačním systémem Windows. K dispozici je také více různých pracovních prostředí. Například námi představovaná verze Cinnamon pracuje v prostředí vyvinutém z Gnome 3.

Linux Mint se, podobně jako další linuxové distribuce, náramně hodí především pro počítače, na které z nějakého důvodu nechcete (kvůli ceně licence) nebo nemůžete (vinou slabšího hardwaru) instalovat Windows. Trápit vás přitom nebude ani podpora hardwaru, ani nedostatek aplikací. Vedle souboru kancelářských aplikací budete mít totiž k dispozici například nástroje na přehrávání multimédií nebo třeba zpracování fotografií. Linux Mint je navíc možné instalovat i paralelně ke stávajícímu operačnímu systému vašeho počítače.

TIP 1 Ve formě ISO obrazu je distribuována jak 32bitová, tak 64bitová verze operačního systému Linux Mint. Zvolte si správnou variantu podle hardwarové výbavy svého počítače.

TIP 2 Bez jakéhokoli zásahu do svého počítače si můžete Linux Mint vyzkoušet například ve virtuálním stroji vytvořeném ve VirtualBoxu nebo ve formě live distribuce.

Operační systém: Linux
Jazyk: čeština


Synchronizace dat

PureSync 3.7.7

Jestliže používáte více počítačů, typicky stolní PC a notebook, možná vás trápí problém vzájemné synchronizace dat. Pomůže vám program PureSync, ve kterém si velmi snadno nastavíte, které složky a kdy mají být synchronizovány. K tomu můžete použít i filtry pro konkrétní typy souborů a další předvolby.

TIP Program PureSync lze použít nejen na synchronizaci dat, ale také na zálohování. Stačí jen nastavit záložní disk, zvolit složky k zálohování a periodicitu kopírování.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina, němčina, slovenština


Multimediální prohlížeč

Torch Browser

Nový internetový prohlížeč Torch je postaven na základě open-source projektu Chromium. Potěší zejména uživatele, kteří pracují s internetem jako s nevyčerpatelným zdrojem hudby a videí. Například můžete jedním tlačítkem automaticky stáhnout film z YouTube.

TIP Zajímavý internetový prohlížeč je k dispozici nejen pro Windows, ale také pro operační systém OS X. Verzi pro počítače Apple Mac najdete na domovské stránce na adrese torchbrowser.com.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina, němčina


Souborový manažer

PasswdFinder 1.0.0.22

Možná byste ani nevěřili, kolik různých uživatelských jmen a hesel je různě poschováváno ve vašem počítači. Jednoduchý program PasswdFinder bleskově vyhledá přihlašovací údaje uložené v různých aplikacích a nabídne vám jejich export do běžných formátů. Užitečný je například export do tabulky v XLS.

TIP Program PasswdFinder se specializuje na vyhledávání hesel uložených v prohlížečích (Chrome, Firefox, IE) a e-mailových klientech (Outlook, Thunderbird ad.).

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština


Menu start pro W8

Classic Shell 3.9.3

Microsoft sice po ohlasech na Windows 8 uživatelům s aktualizací na verzi 8.1 vrací jejich vytoužené tlačítko Start, avšak se zcela jinou funkcí, než jakou mělo v předchozích verzích nejrozšířenějšího operačního systému. Instalujte si Classic Shell, abyste do Windows 8 dostali klasickou nabídku Start.

TIP Nabídka Start vytvořená programem Classic Shell obsahuje nejen aplikace pro klasickou pracovní plochu, ale také aplikace instalované prostřednictvím Windows Store.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina


Domácí filmotéka

EMDB – Eric‡s Movie Database 1.87

Je velmi snadné ztratit přehled ve sbírce filmů čítající stovky titulů. Aby vám tento problém nehrozil, zkuste použít šikovnou aplikaci EMDB – Eric‡s Movie Database. Program se postará o přidávání nových filmů s využitím internetové databáze a spolehlivou správu vaší sbírky.

TIP Až na výjimky nebude nutné, abyste filmy do knihovny vkládali sami. Použijte tlačítko »Přidat« v hlavním okně programu, pak do řádku »Titul« napište název filmu a klikněte na »Hledat na IMDB«.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština


Zameťte stopy

PrivaZer 2.2

S programem PrivaZer odstraníte snadno nejen pozůstatky po surfování na internetu, ale také stopy po používání různých aplikací instalovaných ve vašem počítači. Stačí jen aplikaci PrivaZer v rámci průvodce nastavením určit, jaká data má automaticky zlikvidovat, a pak už můžete nechat program pracovat automaticky.

TIP Na začátku instalace vám PrivaZer umožní vytvořit si přenosnou verzi programu na USB flash disku, kterou pak budete moci bez instalace používat i na dalších počítačích.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština


Správa obsahu disků

DiskBoss 3.9

Program DiskBoss vám pomůže odhalit, jaký typ dat zabírá největší díl kapacity pevného disku vašeho počítače. Tím však jeho práce nekončí. DiskBoss dokáže také vyhledávat duplicitní soubory a ušetřit vám tak nemalý prostor na disku. Užitečná je také analýza S.M.A.R.T. dat nebo vyčištění disku od zbytečností.

TIP Bezplatná verze programu vám umožní pracovat s disky o kapacitě nejvýše 2 TB. Jestliže chcete spravovat obsah větších disků, pořiďte si verzi Pro.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina


Vyhledávání duplicit

LookDisk 5.7

Na hledání duplicitních dat ve vašem počítači se zaměřuje také aplikace LookDisk. Nejde přitom jen o soubory se stejným názvem, ale o detailní kontrolu obsahu. Samozřejmě je možné zvolit, ve kterých složkách (na jakých discích) se budou duplicitní soubory (vybraného typu) porovnávat.

TIP Při vyhledávání duplicitních souborů můžete použít celou řadu parametrů, jako například velikost, datum poslední změny nebo další atributy kontrolovaných souborů.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina

 
Čerstvé aktualizace

LibreOffice 4.1

Soubor bezplatně použitelných kancelářských aplikací pro Windows, OS X a Linux se neustále vyvíjí a zlepšuje. Nejnovější verze přináší kromě opravy chyb a drobných vylepšení také podporu práce s dokumenty StarOffice.cs.

libreoffice.org

Feedly

Šikovné rozšíření pro internetové prohlížeče Mozilla Firefox a Google Chrome se nedávno objevilo v nové verzi. Pokud například hledáte náhradu za zrušenou službu Google Reader na čtení RSS, může pro vás být Feedly zajímavou alternativou.

cloud.feedly.com

Paint. NET 3.5.1

Aktualizován byl rovněž bezplatný grafický editor Paint. NET. Kromě vylepšení různých efektů a filtrů byla upravena také funkce pro aktualizaci programu. Na chystanou verzi 4 tak budete moci přejít pouze z aktuální verze 3.5.11.

getpaint.net


Freeware měsíce: smartphony a tablety

 

Úpravy fotografií

Pixlr Express

Fotoeditor Pixlr patří do portfolia společnosti Autodesk a mnozí jej znají jako špičkovou aplikaci pro práci s bitmapovou grafikou přímo v okně internetového prohlížeče. Existují však i stejnojmenné aplikace pro zařízení s operačními systémy iOS a Android, které bohatou sadu nástrojů na úpravy fotek přinesou do vašeho smartphonu nebo tabletu.

Pixlr Express obsahuje samozřejmě nástroje na běžné úpravy snímků, jako je otáčení, ořezávání, změna velikosti nebo korekce kontrastu a jasu, zvládne toho však ještě mnohem víc. Zaujmout by vás mohla například také automatická optimalizace, odstranění efektu červených očí, potlačení šumu nebo zaostření snímku. Připravena je také sada efektů ve stylu oblíbeného Instagramu, které si můžete ručně doladit podle svého vkusu. Další možnosti úprav zahrnují použití různých rámečků, opět s upřesňujícím nastavením, a také textových popisků s bohatou nabídkou stylů, fontů i barev. Dříve než upravovanou fotku uložíte nebo třeba rovnou publikujete na Facebooku, můžete doplnit různé piktogramy či obrázky z bohaté knihovny.

TIP 1 Efekty a další nástroje v nabídkách »Effect«, »Overlay«, »Border«, »Text« a »Sticker« je třeba nejdříve jednotlivě postahovat do vašeho zařízení, což ale zabere jen několik okamžiků. Stažené položky mají černý rámeček, nikoli šedý.

TIP 2 Upravené fotky je třeba samostatně uložit, aby nedošlo k přepsání souboru s originálním snímkem. Můžete si také zvolit z nabídky různých rozlišení nebo určit vlastní rozměr snímku.

Operační systém: Android, iOS
Jazyk: angličtina


E-mailový klient

Mailbox

Náhrada výchozí e-mailové aplikace v iPhonech a iPadech vám nabídne celou řadu nástrojů na efektivnější zpracování elektronické pošty. Jde třeba o sdružování e-mailů se stejným předmětem do konverzací nebo například odklad zpracování zpráv, které vám pak nebudou překážet ve schránce.

TIP U funkce pro skrytí e-mailu, ke kterému se budete chtít později vrátit, si snadno určíte, kdy se má zpráva znovu objevit – může to být už ten samý den večer, nebo třeba za týden.

Operační systém: iOS
Jazyk: angličtina


Synchronizace dat

Scatter – Fast File Sync

I pokud máte obavy ze svěření svých soukromých dat provozovatelům různých cloudových úložišť, stále existuje cesta, jak elegantně sdílet data mezi více zařízeními. Aplikace Scatter vytvoří mezi zařízeními zabezpečený P2P kanál a přes něj přenese požadované soubory.

TIP Při nastavení aplikace věnujte pozornost především předvolbám určujícím, které složky a za jakých okolností se budou synchronizovat. Pak už se o funkci aplikace nemusíte příliš starat.

Operační systém: Android, iOS, W8
Jazyk: angličtina


Elegantní hodiny

Timely Alarm Clock

Hned několik různých vzhledů hodin k umístění na obrazovku smartphonu či tabletu s Androidem nabízí aplikace Timely Alarm Clock. Funkce programu zahrnují i časovač, stopky a budík, vše se přitom elegantně ovládá pomocí gest. Nastavit si můžete grafické téma i barevné ladění hodin.

TIP Užitečnou funkcí je možnost synchronizace budíků mezi více propojenými zařízeními. Po pěti dnech od instalace se v aplikaci začnou zobrazovat reklamy.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina


Cestování MHD

FareBandit

Kontroverzní aplikace FareBandit slouží černým pasažérům ke sdílení informací, na kterých stanicích či linkách MHD se právě pohybují revizoři. Podporována jsou nejen největší česká města, ale také některé zahraniční metropole (Vídeň, Paříž, Budapešť ad.).

TIP Prostřednictvím FareBandit lze sdílet i SMS jízdenky na MHD v Praze a dalších městech, což však není zrovna dobrý nápad. Přinejmenším revizoři pražského dopravního podniku totiž umí platnost jízdenky snadno ověřit.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina


Zákaznické karty

CardLess+

Zákaznické či klubové karty využívající k identifikaci čárový kód nemusíte nutně nosit v přeplněné peněžence. Čárové kódy i další informace o vašich oblíbených obchodech si můžete uložit do aplikace CardLess+, čímž budete mít všechny slevové karty kdykoli při ruce. Součástí je i seznam obchodů a jejich vyhledávač s mapou.

TIP V nabídce aplikací pro smartphony a tablety s operačním systémem iOS najdete i aplikaci Cardless s prakticky stejnou funkcí, ovšem od jiných tvůrců.

Operační systém: Android, iOS
Jazyk: čeština


Sledování výkonu

Usemon (Usage monitor)

Aplikace Usemon (Usage monitor) se specializuje na monitoring aktuálního využití systémových zdrojů tabletů a smartphonů s Androidem. Sledován je výkon jednotlivých procesorových jader, využití operační paměti a úložiště dat nebo datové přenosy.

TIP Pokud v nabídce nastavení aplikace aktivujete volbu »Overlay windows«, můžete si následně vybrat, který ze sledovaných parametrů (výkon CPU, vytížená RAM atd.) bude zobrazen v plovoucím okně nad ostatními aplikacemi.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina


Filmová databáze

Movie Roll Free

Jestliže vám nevadí čtení v angličtině, získáte v aplikaci Movie Roll Free chytrého průvodce světem filmu. Aplikace čerpá obsah z internetových databází a nabídne vám podrobné informace o filmových trhácích i méně známých snímcích. Nechybí ani žebříčky, recenze a hodnocení ostatních diváků.

TIP V databázi aplikace Movie Roll Free najdete i některé české filmové tituly, zpravidla však jen s nekvalitními fotografiemi a pouze základními informacemi.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina


Poznámkový blok

Simplenote

Jednoduchá poznámková aplikace sice neumí vkládat fotky, hlasové nebo ručně psané poznámky, je však přehledná a snadno ovladatelná. Se správou poznámek vám pomůže systém štítků (tagů), podle kterých můžete své záznamy rychle třídit a vyhledávat.

TIP Poté, co si bezplatně vytvoříte uživatelský účet u služby Simplenote, budete moci sdílet svoje poznámky mezi různými zařízeními a získáte k nim i přístup prostřednictvím webového prohlížeče.

Operační systém: Android, iOS
Jazyk: angličtina

 

Čerstvé aktualizace

WhatsApp (iOS, Android, WP, BlackBerry)

Populární komunikátor WhatsApp nově umí přenášet nejen textové zprávy a fotky, ale také hlasové vzkazy. V okně konverzace přibylo nové tlačítko s mikrofonem, po jehož přidržení můžete nahrát hlasový vzkaz, který bude odeslán příjemci.

whatsapp.com

Roku (Android)

Ovládací aplikace k šikovným multimediálním přehrávačům Roku (které snadno seženete například na eBay) umí s novou aktualizací přenášet multimediální soubory přímo do přehrávače. Snadno si pak na televizi prohlédnete fotky či videa.

play.google.com

Klávesnice Google (Android)

Originální klávesnice pro tablety a smartphony s operačním systémem Android s podporou psaní pomocí gest a bohatými slovníky v mnoha jazycích dostala užitečnou aktualizaci – pod horní řadou kláves se nyní skrývají i číslice.

play.google.com
Dokumenty ke staženíKomerční sdělení