Menu

Krátké testy: Software

POWERDIRECTOR 12

Špičkový videoeditor

CyberLink představil kompletně inovovanou sadu produktů pro zpracování digitálního videa, fotografií i zvuku. Inovace programu PowerDirector 12 přitom představují především zpracování videa až v Ultra HD (4K) rozlišení s podporou technologie nejnovějších procesorů Intel Core (Haswell) a další usnadnění práce na tvorbě filmů.

Jednou z hlavních novinek programu PowerDirector je i snazší synchronizace záběrů až ze čtyř kamer (bez ohledu na to, zda jde o záběry pořízené klasickou digitální kamerou, nebo mobilním telefonem) pomocí analýzy zvukové stopy. Přibyly také zcela nové šablony, témata a přechodové efekty, se kterými můžete rychleji vytvářet tematicky laděná videa nebo videoprezentace kombinující kamerové záběry a fotografie. Nový nástroj Subtitle Room se pak specializuje na práci s titulky, které lze importovat z externích SRT souborů, nebo je naopak do samostatných souborů ukládat.

Jestliže si pořídíte nový PowerDirector 12 v edici Ultimate Suite (nebo nejvyšší verzi Director Suite 2), získáte i aplikaci ColorDirector 2, která dokáže na video aplikovat efekty v reálném čase a vytvářet tak například i HDR videa. Další zajímavou funkcí je sledování označených objektů (Motion Tracking) v reálném čase, takže lze například snadno přebarvit oblečení pohybující se osoby. Inovací prošel také AudioDirector, další součást dvou nejvyšších edic programu PowerDirector. Kromě vylepšeného algoritmu pro potlačení šumu zaujmou především nástroje na vytvoření efektu prostorového zvuku ze stereofonního, nebo dokonce monofonního zvukového záznamu kamery.

RADEK KUBEŠ

SHRNUTÍ:

Především ve vyšších (a samozřejmě i dražších) verzích představuje PowerDirector 12 špičku v oblasti nástrojů pro poloprofesionální filmaře, kterým nabídne bohatou paletu nástrojů, témat a šablon, usnadňujících zpracování záběrů z kamer a fotoaparátů.

+ Funkční výbava, automatické funkce.
– Cena vyšších edic.

Cena: od cca 1 900 Kč

TECHNICKÁ DATA
INFO http://www.cyberlink.com
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista/7/8 (32/64 b)
JAZYK angličtina, němčina, čeština (při uvedení na český trh)
PODPOROVANÉ FORMÁTY VIDEA AVI, MOV, MPEG 1/2/4, WMV, AVCHD, FLV a mnoho dalších
PODPOROVANÉ OBRAZOVÉ FORMÁTY MPO, JPS, RAW, GIF, BMP, JPG, TIF, PNG
PODPOROVANÉ FORMÁTY ZVUKU WAV, MP3, WMA, M4A, OGG
VÝSTUPY 4K, 3D, Blu-ray, DVD, AVCHD ad.
HODNOCENÍ
CELKEM 92,5
NABÍDKA FUNKCÍ (40 %) 98
OVLÁDÁNÍ (30 %) 90
VÝKON (15 %) 90
DOKUMENTACE (15 %) 85

Chip: výborný (1,2)

 

VMWARE WORKSTATION 10

Virtualizace

Zatímco open-source virtualizační nástroj VirtualBox je vhodný především pro různé domácí testování, jeho hlavní konkurent VMware Workstation je opravdová těžká váha virtualizace – nestojí málo, ale má neskonale bohatší možnosti.

Nejnovější verze VMware Workstation podporuje nejen virtualizaci nejnovějších operačních systémů (Windows 8.1 a Windows Server 2012 R2), ale poradí si i s využitím senzorů, kterými jsou vybaveny moderní tablety s Windows 8. Ve virtuálním stroji pak můžete používat například gyroskop, kompas, akcelerometr nebo senzor okolního osvětlení. Impozantní jsou i parametry virtuálních strojů a možnosti integrace s hostitelským systémem.

SHRNUTÍ:

Nejlepší virtualizační nástroj podporuje nejnovější verze Windows 8.1 i Windows Server 2012 R2 a senzory tabletů. Rozšířeny byly i hardwarové možnosti virtuálních strojů.

+ Nastavení a funkce virtuálních strojů, podporované OS.
– Cena oproti open-source VirtualBoxu.

Cena: cca 6 000 Kč

TECHNICKÁ DATA
INFO http://www.vmware.com
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista/7/8 (32/64 b)
JAZYK angličtina
VIRTUÁLNÍ OS Windows 3.1 a vyšší, Ubuntu, Debian, Fedora, SUSE, Red Hat a další Linux, Solaris, Novell NetWare, MS-DOS, FreeBSD
MAXIMÁLNÍ KONFIGURACE VIRTUÁLNÍHO STROJE 16 CPU (každé max. 16 jader), 8TB SATA HDD, 64 GB RAM, 20 virtuálních sítí
HODNOCENÍ
CELKEM 97
PODPORA OS (40 %) 100
VÝKON (20 %) 95
NASTAVENÍ (20 %) 95
OVLADATELNOST (20 %) 95

Chip: velmi dobrý (1,0)

 

ASHAMPOO MUSIC STUDIO 4.1.1

Zpracování hudby

Podobné funkce jako Music Studio od Ashampoo by vám mohl nabídnout i freeware, pravděpodobně byste ale museli hledat kombinaci hned několika aplikací. Za necelou tisícikorunu vám Music Studio poskytne nástroje na ukládání hudby z CD a z filmů, záznam zvuku z mikrofonu, úpravu zvukových stop a také automatické popisování souborů s hudbou. Mezi další funkce patří i mixování hudby, vytváření obalů na hudební CD a samozřejmě i vypalování hudebních nosičů, to vše v přehledném uživatelském rozhraní přeloženém do češtiny a s podporou běžných hudebních formátů.

(Cena: cca 850 Kč, http://www.ashampoo.com)

Chip: dobrý (1,8)

 

DRIVER BOOSTER PRO 1.0

Aktualizace ovladačů

Instalace aktuálních ovladačů hardwaru je cestou k získání co nejvyššího výkonu všech vašich zařízení. Abyste nemuseli kontrolovat dostupnost všech ovladačů zvlášť, můžete použít aplikaci Driver Booster PRO, která za vás tento úkol zastane. Kontrola a stažení nových ovladačů proběhne velmi rychle, stejně jako jejich automatická instalace. Driver Booster PRO umí také v pravidelných intervalech zjišťovat dostupnost nových ovladačů, pouze mu musíte umožnit automatické spouštění a běh na pozadí operačního systému. Plnou verzi programu najdete na Chip DVD.

(Cena: cca 600 Kč, http://www.iobit.com)

Chip: velmi dobrý (1,7)

 

DVDFAB 9.0.6

DVD & Blu-ray

DVDFab představuje vyčerpávající sadu nástrojů na kopírování obsahu filmových DVD a Blu-ray disků na záložní média nebo na disk počítače. Unikátní jsou především možnosti práce s 3D obrazem, do kterého můžete převádět i běžné 2D filmy, a pak také nástroj Video Converter, který převede film do formátu vhodného k přehrávání na libovolném přenosném zařízení či herní konzoli. Při převodu je možné volit jak konkrétní část obsahu filmového disku, tak i zvukovou stopu a titulky. DVDFab nezastaví ani různé ochrany proti kopírování. Vyzkoušet si můžete všechny součásti DVDFab, dostupné ze společného rozhraní.

(Cena: od cca 1 000 Kč, http://www.dvdfab.com)

Chip: velmi dobrý (1,9)

 

ANTIBROWSERSPY 2014

Špehování v prohlížeči

Internetové firmy se nás neostýchají špehovat přímo prostřednictvím internetových prohlížečů. Začíná to relativně neškodnou informací o verzi internetového prohlížeče a končí cookies, seznamy navštívených stránek a dalšími podrobnostmi o naší práci na internetu. Program AntiBrowserSpy nejen že odstraní různé pozůstatky po surfování na internetu, ale také upraví nastavení běžných prohlížečů tak, aby zjišťovaly co nejméně osobních informací. Lákavá je také možnost deaktivace různých funkcí sociálních sítí (především Facebooku).

(Cena: cca 800 Kč, http://www.abelssoft.com)

Chip: velmi dobrý (1,8)

 

AVG PC TUNEUP 2014

Vyladění počítače

Původem česká firma AVG se už nevěnuje jen vývoji antivirových programů, ale stále častěji zasahuje i do dalších oblastí optimálního fungování počítače. Program AVG PC TuneUp 2014 se tak zabývá nejen běžným čištěním registru a disků počítače od zbytečných dat, ale specializované nástroje jsou připraveny i na prodloužení výdrže práce přenosného počítače na akumulátor nebo bezpečné odstranění všech pozůstatků po práci uživatele. Optimalizační nástroje AVG najdete nově také na Google Play mezi aplikacemi pro smartphony a tablety s operačním systémem Android.

(Cena: cca 800 Kč, http://www.avg.cz)

Chip: velmi dobrý (1,8)

 

CLASSROOM SPY PRO3.9.11

Kontrola počítačů v síti

Nejen do školních tříd se hodí aplikace Classroom Spy Professional. Snadno ji využijete i v domácí síti, pokud chcete kontrolovat a řídit, co dělají s počítačem vaše děti. Program Classroom Spy Professional umí správci zobrazit obsah pracovní plochy sledovaných počítačů a převzít nad nimi kontrolu. Kromě ovládání vzdálených počítačů prostřednictvím klávesnice a myši je lze na dálku například i zamknout, restartovat či vypnout nebo jim omezit vybrané funkce (surfování na internetu, zastavení nežádoucích aplikací atd.).

(Cena: cca 1 200 Kč, http://www.classroomspy.com)

Chip: velmi dobrý (2,2)

 

SPLASHTOP REMOTE DESKTOP

Ovládejte PC mobilem

Nástrojů na vzdálené ovládání PC prostřednictvím tabletu nebo smartphonu najdeme celou řadu. Málokterý je však tak dobře funkční jako Splashtop Remote Desktop, jehož podpora platforem se navíc nedávno rozšířila z Androidu a iOS také na Windows Phone 8 a Windows 8 (RT).

Jak je u podobných aplikací zvykem, také v případě nástroje Splashtop je třeba do počítače instalovat speciální program. V tomto případě jde o Splashtop Streamer, který je dostupný pro operační systémy Windows, Linux a OS X. Ovládaný počítač a použitý smartphone či tablet musejí být ve stejné síti, jinak však není třeba nic složitě nastavovat. Nezbytné je pouze bezplatné vytvoření uživatelského účtu. Během okamžiku se vám začne „promítat“ kompletní obsah pracovní plochy počítače na displej přenosného zařízení. V případě, že má váš počítač pracovní plochu rozšířenu na více displejů, lze mezi nimi snadno přepínat. Podle parametrů displeje tabletu můžete také upravit rozlišení obrazu přenášeného z počítače. Prostřednictvím displeje tabletu či smartphonu pak ovládáte klávesnici a myš vzdáleného počítače.

Přenos obrazu funguje plynule a jen s velmi malým zpožděním. Není tedy problém na tabletu sledovat filmy přehrávané v počítači, hrát hry nebo třeba ovládat prezentaci fotek.

Aplikace Splashtop je na Androidu použitelná zdarma, na ostatních platformách za ni zaplatíte kolem stokoruny. Ovládat můžete nejvýše pět různých počítačů. Za roční předplatné nabízí výrobce i službu Anywhere Access, která vám umožní na dálku (přes internet) ovládat počítače, které nejsou ve stejné síti s přenosným zařízením.

SHRNUTÍ:

Ovládání vzdáleného počítače prostřednictvím aplikace Splashtop Remote Desktop na smartphonu či tabletu pracuje bezproblémově a velmi svižně. Úvodní nastavení zvládne i úplný začátečník, pouze je třeba myslet na to, aby byla všechna zařízení ve stejné síti.

+ Podpora mobilních platforem, rychlost přenosu.
– Placená verze pro iOS, placené ovládání přes internet.

Cena: cca 100 Kč

TECHNICKÁ DATA
PLATFORMA Android (2.2 a vyšší), iOS (3.2 a vyšší), Windows Phone 8, Windows 8/RT
JAZYK angličtina
OVLÁDANÉ OS Windows XP/Vista/7/8, OS X 10.6 a vyšší, Ubuntu Linux
PŘENOS OBRAZU/ZVUKU * / *
PODPORA VÍCE DISPLEJŮ PC/ZMĚNA ROZLIŠENÍ * / *
OVLÁDÁNÍ V MÍSTNÍ SÍTI/PŘES INTERNET * / za poplatek
HODNOCENÍ
CELKEM 89,5
OVLÁDÁNÍ (30 %) 95
FUNKCE (30 %) 80
SPOLEHLIVOST (20 %) 90
VÝKON (20 %) 95

Chip: výborný (2,1)

 

GENIUS SCAN+ PDF SCANNER

Skenování dokumentů

Fotoaparáty mobilních telefonů dosahují dnes takové kvality, že je můžeme bez problému použít i pro snímání papírových dokumentů v dostatečně vysokém rozlišení, aby byly vhodné k dalšímu zpracování. Jediné, co k tomu potřebujeme, je vhodná aplikace, která upraví zkreslení způsobené fotografováním, ořízne dokument a převede jej do některého z běžně používaných formátů, typicky PDF. Genius Scan+ PDF Scanner to vše bez problému zvládne a navíc naskenovaný dokument rovnou odešle e-mailem nebo nahraje do cloudového úložiště (Dropbox, SkyDrive ad.). Aplikace je připravena na skenování vícestránkových dokumentů, ale například také na snímání promítané prezentace. Skeny můžete opatřit popisky, abyste je mohli ve svém zařízení kdykoli snadno vyhledávat. Bezplatně použitelná verze má omezeny funkce pro odesílání naskenovaných dokumentů a zobrazuje reklamu.

SHRNUTÍ:

Užitečná aplikace pro skenování obsahuje všechny důležité funkce, uživatelské rozhraní je optimalizováno pro smartphony i tablety.

+ Nízká cena, automatická optimalizace skenů.
– Není přeloženo do češtiny.

Cena: cca 50 Kč

TECHNICKÁ DATA
PLATFORMA Android (2.2 a vyšší), iOS (6.0 a vyšší)
JAZYK angličtina, němčina
SKENOVÁNÍ dokumenty, prezentace, knihy ad.
SDÍLENÍ e-mail, Evernote, Facebook, Twitter, SkyDrive, Dropbox ad.
OCR –
EDITACE DOKUMENTŮ –
VERZE ZDARMA *
HODNOCENÍ
CELKEM 74,5
FUNKCE (30 %) 75
NASTAVENÍ (30 %) 60
SPOLEHLIVOST (20 %) 85
OVLADATELNOST (20 %) 85

Chip: velmi dobrý (2,2)

 

SPEEDTEST X HD PRO

Test rychlosti

Pod názvem Speedtest X najdete hned několik aplikací pro měření rychlosti internetového připojení (2G/3G/4G/Wi-Fi) svého smartphonu nebo tabletu s operačním systémem iOS. Verze HD je určena především pro tablety a přídomek Pro znamená, že se ve vaší aplikaci pro měření rychlosti nebude zobrazovat reklama a navíc bude propustnost internetového připojení měřena oproti lépe dostupným serverům. Na použití aplikace Speedtest X není vůbec nic složitého, navíc má velmi pěkné uživatelské rozhraní. Všechny naměřené výsledky se uchovávají pro generování statistik.

(Cena: cca 20 Kč, platforma: iOS)

Chip: velmi dobrý (1,4)

 

GEEKBENCH 3

Aplikační výkon

Aplikace Geekbench 3 pro smartphony a tablety se oproti ostatním tzv. syntetickým benchmarkům zabývá testováním výkonu zařízení v reálných úlohách. Za několik desetikorun můžete otestovat výkon svého smartphonu nebo tabletu s operačním systémem Android či iOS a porovnat si dosažený výsledek s ostatními uživateli. Měřen je především výkon procesoru a propustnost operační paměti, navíc dostanete k dispozici i výsledek diagnostiky hardwaru vašeho zařízení. Speciální verze aplikace Geekbench existují také pro počítače s operačními systémy Windows a iOS.

(Cena: cca 20 Kč, platforma: Android, iOS)

Chip: dobrý (1,9)

 

MINUUM KEYBOARD

Alternativní klávesnice

Na rozdíl od ostatních platforem si u zařízení s operačním systémem Android můžete zvolit, jakou verzi softwarové klávesnice budete používat. Kromě klávesnice předinstalované výrobcem zařízení si můžete zdarma stáhnout skvělou Klávesnici Google, která podporuje psaní pomocí gest a disponuje slovníky pro mnoho světových jazyků (včetně češtiny), nebo řadu dalších alternativ. Jednou z nich je i Minuum Keyboard, klávesnice kombinující zajímavé rozložení znaků s jednoduchými gesty pro nejčastěji používané znaky. Bohužel nemá český slovník na predikci textu.

(Cena: cca 75 Kč, platforma: Android)

Chip: velmi dobrý (2,1)

 

ILAUNCHER

iOS 7 v Androidu

Připadá vám uživatelské rozhraní vašeho smartphonu s Androidem nudné? Líbí se vám více nejnovější verze iOS 7? Snadná pomoc: pořiďte si aplikaci iLauncher, která změní domovskou obrazovku vašeho zařízení přesně ve stylu aktuální verze mobilního operačního systému od Applu. Změněny budou i ikony standardních aplikací a horní informační pruh. Podobně funguje iLauncher také v případě instalace na tablety, jejichž prostředí upraví do stylu rozhraní iPadu. Za dalších cca 25 Kč si můžete pořídit aplikaci iNote, která váš androidový iPhone doplní rovněž o notifikační lištu ve stylu iOS 7.

(Cena: cca 40 Kč, platforma: Android)

Chip: velmi dobrý (2,5)

 

SMART TOOLS

Sada nástrojů

Do češtiny přeložená aplikace Smart Tools promění váš smartphone nebo tablet s operačním systémem Android v univerzální kapesní zařízení na měření úhlů, vzdálenosti, délky nebo sklonu. Další skupina nástrojů zahrnuje například detektor kovů, kompas, zvukoměr, svítilnu nebo lupu. Všechny funkce jsou velmi přehledně graficky ztvárněny a snadno se s nimi pracuje (podporováno je i vícedotykové ovládání). Jistě budete sami příjemně překvapeni, co všechno vaše zařízení, vybavené chytrou aplikací, dokáže.

(Cena: 80 Kč, platforma: Android)

Chip: výborný (1,4)

 

WEATHER NOW PRO

Předpověď počasí

Aplikace Weather Now PRO zajistí, že budete mít aktuální stav i předpověď počasí neustále na očích. Kromě samostatného okna umí aplikace Weather Now PRO zobrazovat informace o počasí i na zamykací obrazovce smartphonu či tabletu (aniž by vás ochudila o informace o zmeškaných hovorech a nových zprávách), jako živé pozadí domovské obrazovky nebo ve formě ikonek na pracovní ploše zařízení. Kromě teploty ukazuje Weather Now PRO také informace o oblačnosti a srážkách, síle větru a vlhkosti. K dispozici je předpověď po hodinách i na několik následujících dní.

(Cena: cca 30 Kč, platforma: Android)

Chip: velmi dobrý (2,1)
Dokumenty ke staženíKomerční sdělení