Menu

Mailbox

Rychlý a bezpečný bezdrát

Sice mě to něco stálo, ale díky nákupu extenderu a vašim radám mám konečně doma Wi-Fi všude.
PATRIK SIEGEL (e-mail)

Webový server s Raspberry Pi?

Druhý život starého hardwaru

Chip 10/2013, str. 104

Vyzkoušel jsem váš návod na tvorbu vlastního domácího webserveru z čísla 10/2013. Chci vás požádat o několik rad:

1) Lze tento webserver vytvořit i s mini PC Raspberry Pi, typ B? Starý PC je totiž dosti hlučný a energeticky náročný a je také značně rozměrný. Uvažuji o zakoupení uvedeného mini PC + SD karty. Už mám externí disk WD 1 TB, který bych chtěl použít jako úložiště, SD karta je určena jen na běh systému. Lze tedy toto mini PC takto využít?

2) Vím, že v čísle 2/2013 o tomto mini PC píšete, ale zmiňujete se o instalaci Raspbian Linuxu. V případě, že lze toto mini PC použít, dá se Owncloud instalovat i na Raspbian Linux, nebo je nutné použít Xubuntu?

3) Existuje aplikace pro Android zařízení, která dokáže nahrávat a stahovat data z tohoto úložiště?

RADIM CHALUPA (E-MAIL)

Na Raspberry Pi domácí webserver určitě nainstalovat půjde, kombinace paměťové karty a externího disku by neměla být problémem. Raspbian Linux je derivátem Debianu, pro který je owncloud také určen, viz http://software.opensuse.org/…ageZowncloud. Co se aplikací pro stahování dat z úložiště týče, existuje vhodná aplikace ownCloud: pro iOS stojí necelé jedno euro, pro Android existuje též a stojí cca 20 Kč.

Jde to i jednodušeji

Šifrování e-mailů v Thunderbirdu

Chip 10/2013, str. 130

Píšete, že k odesílání a přijímaní šifrovaných e-mailů v Thunderbirdu je potřeba si nainstalovat speciální software. To vůbec není nutné. Potřeba je pouze mailový certifikát, protože S/MIME je u Thunderbirdu už delší dobu k dispozici. Adresát obdrží můj veřejný klíč automaticky, jakmile otevře můj podepsaný mail. Poté už se mnou může komunikovat šifrovaně, pokud také vlastní mailový certifikát. Musíte si jen jednou do roka tento certifikát obnovit, což ale zabere méně než pět minut. Toto je asi nejjednodušší možnost, jak si posílat šifrované e-maily přes Thunderbird. 

JAN ZIKA (E-MAIL)

Přenos dat ze starých nosičů

T&T Hardware

Mám uložené větší množství pro mě stále ještě důležitých dat na starých disketách a 100MB ZIP discích. Kromě toho vlastním externí 100MB ZIP mechaniku od Iomegy s paralelním portem. Potřebuji tato data probrat, přečíst a případně uložit na NAS úložiště nebo do cloudu.

Existuje nějaké řešení (jako třeba externí disketová jednotka na USB port) a možnost, jak připojit ZIP mechaniku do Windows XP nebo Windows 7? Nebo si budu muset sehnat nějaký starý PC z bazaru s Win 98 a paralelními porty a disketovou mechanikou?

LADISLAV RŮŽIČKA (E-MAIL)

Je otázka, zda máte pouze notebook s USB porty, nebo klasický počítač PC, který má ještě možnost připojení starších zařízení, jako je disketová mechanika (IDE – ATAPI) nebo ZIP mechanika. Pokud máte PC, můžete mechaniky zakoupit celkem levně v bazaru. Existují také redukce z paralelního portu na USB nebo je možné zakoupit přímo externí floppy nebo Iomega ZIP mechaniky. 

REDAKCE CHIPU

 


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení