Menu

Tablet jako doplněk domácího kina

Domácí kino s chytrou televizí spojuje všechny zdroje zábavy – hudbu, filmy i web. S šikovnými aplikacemi pro tablety však získáte ještě více funkcí – nejen doma, ale i na cestách.

MATHIAS GERLACH, RADEK KUBEŠ

Není to zase tak dávno, co televize opravdu sloužila pouze ke sledování vysílání několika málo dostupných stanic. Další možnosti jejího využití přinesly videorekordéry a později i DVD přehrávače nebo herní konzole. To ale bylo opět na delší dobu vše. S nástupem plochých obrazovek, rozvojem internetu a příchodem bezdrátových zařízení se však zcela zásadně mění situace. Televize se stává buďto jen zobrazovačem obsahu, který do ní proudí z připojeného počítače, nebo je, v podobě tzv. Smart TV s připojením k internetu, počítačem sama o sobě. Společně s AV receiverem (domácím kinem) a domácím úložištěm (NAS) se obrazovka televize stává multimediálním centrem, na kterém už spíše výjimečně sledujeme televizní vysílání v reálném čase. Přednost dostávají filmy, seriály a videa z internetu nebo hudba či fotografie z domácí sbírky.

Zatímco nabídka funkcí a možnosti využití dnešních televizí jsou téměř neomezené, praktická ovladatelnost za aktuálním vývojem dost pokulhává. Pokud jste někdy zkusili vyťukat internetovou adresu nebo název filmu na televizním ovladači, jistě nám dáte za pravdu, že se jedná o činnost předurčenou pouze klidným a trpělivým povahám. Na pomoc však přicházejí další členové digitální domácnosti – tablety a smartphony, podporované nepřebernou nabídkou multimediálních aplikací. Nyní tedy můžete ovládat prezentaci fotografií na velké televizní obrazovce prostřednictvím tabletu, pohodlně vyhledávat videa či hudbu k přehrávání na aparatuře domácího kina nebo třeba surfovat na internetu z pohodlí svého gauče. A to je jen několik příkladů toho, jaké inovace a pohodlí mohou tablety přinést (nejen) do vašeho obývacího pokoje.

Tablet jako druhá televize, videotéka či jukebox

Se správnými aplikacemi můžete svůj iPad či tablet s Androidem proměnit v další televizi nebo můžete jeho pomocí optimálně nastavit své domácí kino. Ve svém přenosném zařízení také rychle zorganizujete fotky k prezentaci na velké obrazovce nebo zjistíte novinky o aktuálních filmových trhácích. O možnosti přehrávání filmů a televizního vysílání z internetu dnes ví snad už každý majitel těchto stále dostupnějších zařízení.

Připravili jsme pro vás výběr nejlepších aplikací, vytvořených přímo výrobci domácí elektroniky, společně s přehledem dalších užitečných programů pro práci s multimédii přímo v tabletu. Představované aplikace jsou vhodné jak pro iPady, tak pro zařízení s Androidem a zpravidla jsou bezplatné. S televizí a domácím kinem komunikují přes Wi-Fi, DLNA nebo prostřednictvím funkcí Smart TV.


APLIKACE od výrobců elektroniky

Mnoho výrobců domácí elektroniky dnes myslí i na majitele tabletů a smartphonů, a tak ke svým produktům vyvíjejí i mobilní aplikace, které rozšiřují možnosti použití a usnadňují ovládání televizí, domácích kin nebo třeba Blu-ray přehrávačů.


SAMSUNG SMARTVIEW:

Tablet jako další televize

Chytré televize od Samsungu umí streamovat aktuálně přehrávaný obsah na obrazovku vašeho tabletu, vybaveného jednoduchou aplikací. Může přitom jít o televizní vysílání, film z Blu-ray disku či jiný typ obsahu. Své oblíbené pořady už nemusíte sledovat na gauči v obýváku, ale třeba i v ložnici nebo ve vaně.

Cena: zdarma
Platformy: Android, iOS
Podobné aplikace: Panasonic TV Remote, Philips MyRemote, LG TV Remote (vše pro Android a iOS)


LG TV REMOTE:

Snadné nastavení Smart TV

Narůstajícímu rozsahu funkcí chytrých televizí bohužel pramálo odpovídá jejich ovladatelnost. Mnoho z funkcí Smart TV nebo Blu-ray přehrávačů využívá internet, stejně jako většina z dostupných aplikací. Je však velmi nepraktické ovládat tyto funkce klasickým dálkovým ovladačem. Aplikace LG TV Remote proto promění váš tablet v dotykovou plochu pro ovládání funkcí televize a nabídne i klávesnici pro snadné zadávání webových adres.

Cena: zdarma
Platformy: Android, iOS
Podobné aplikace: Panasonic TV Remote, Philips MyRemote, Samsung SmartView, Sony SideView (vše pro Android a iOS)

 

PANASONIC TV REMOTE:

Snadná prezentace snímků

Smartphony i tablety dnes pořizují fotky i video ve velmi dobré kvalitě, takže je samozřejmě škoda nepochlubit se pořízenými záběry na velké ploše televizní obrazovky. Prostřednictvím aplikace Panasonic TV Remote toho dosáhnete velmi snadno, celou prezentaci pak jednoduše ovládáte z mobilního telefonu či tabletu.

Cena: zdarma
Platformy: Android, iOS
Podobné aplikace: Metz mecaControl, Philips MyRemote, LG TV Remote (vše pro Android a iOS), Samsung Link (Android), Sharp Beam (iOS)

 

LOEWE VIDEONET:

Přístup k videím na webu

Televize Loewe platí za luxusní zboží, což však neznamená, že by jejich majitelé pohrdli neomezeným přísunem filmů, hudebních klipů a dalších videí, volně dostupných na internetu. Se speciální aplikací lze na plochu televize přenést obsah streamovaný z webu, aniž by bylo nutné zápasit přitom s tlačítky na dálkovém ovladači.

Cena: zdarma
Platformy: iOS
Podobné aplikace: LG WatchBig! (Android), Sharp Beam (iOS)

 

PHILIPS MYREMOTE:

Přehledné EPG

Funkce EPG slouží pro získání přehledu o vysílání desítek satelitních či kabelových programů. Ovládat ji můžete samozřejmě i dálkovým televizním ovladačem, Philips MyRemote vám však poskytne informace o programech daleko komfortněji, na dotykové obrazovce vašeho tabletu.

Cena: zdarma
Platformy: Android, iOS
Podobné aplikace: Loewe Assist Media (iOS), LG TV Remote, Sony SideView, TechniSat MyTechniSat, Toshiba MediaGuide (vše pro Android a iOS)

 

SONY NETWORK AUDIO REMOTE:

Tablet jako jukebox

S aplikací Sony Network Audio Remote můžete na některém z podporovaných hudebních systémů poslouchat své MP3 a ostatní hudbu uloženou v digitální podobě ve vašem počítači nebo v domácím síťovém úložišti. Vše přitom pohodlně ovládáte prostřednictvím tabletu. Jestliže máte doma více přehrávačů, aplikace umí posílat každému z nich jiný obsah.

Cena: zdarma
Platformy: iOS
Podobné aplikace: Denon Remote App, Marantz Control App, Panasonic Music Streaming, Pioneer Air Jam, Yamaha AV-Controller, Teufel Raumfeld Controller (vše pro Android a iOS), Apple Remote, Onkyo Remote (obě pro iOS)

 

PIONEER AVNAVIGATOR:

Instalace AV receiveru

Běžný AV receiver obsahuje i více než 80 různých tlačítek, regulátorů, přepínačů a svorek pro připojení kabelů. Inženýři ve formě Pioneer si to uvědomují a poskytují svým zákazníkům bezplatnou aplikaci, která je provede prvotní instalací centra jejich domácí hi-fi soustavy.

Cena: zdarma
Platformy: iOS
Podobné aplikace: Sony NS Setup (Android a iOS)

 

HARMAN KARDON REMOTE:

Nastavení hudební aparatury

Nastavení hudební aparatury samozřejmě neprovádíte jen při prvotní instalaci, Často je nutné i později upravit různé funkce a jejich parametry. Aplikace jako Harman Kardon Remote vám k tomu poskytnou přehledné ovládací prostředí.

Cena: zdarma
Platformy: iOS
Podobné aplikace: Denon Remote App, Marantz Control App, Panasonic Theater Remote, Yamaha AV-Controller (vše pro Android a iOS), Sony ES Remote (Android)


DALŠÍ užitečné aplikace

Při rozšiřování možností využití vašeho domácího kina by bylo chybou spoléhat pouze na aplikace poskytované výrobci jednotlivých komponent. Existuje mnoho dalších nástrojů, které rozšíří multimediální možnosti vašeho zařízení.

 

IVYSÍLÁNÍ:

Televize v tabletu

Aplikaci od České televize zmiňujeme opakovaně a rádi to uděláme zase. Skvěle funkční iVysílání vám zprostředkuje přístup nejen k živému vysílání kanálů České televize, ale také k obrovskému archivu televizních pořadů, filmů, seriálů či dokumentů.

Cena: zdarma
Platformy: Android, iOS, WP8
Podobné aplikace: pro české televizní stanice neexistují

 

HBO GO:

Streamované vysílání

Jednu z mála nabídek streamovaného vysílání na přání poskytuje českým uživatelům vysílací společnost HBO. Své předplatné můžete čerpat nejen prostřednictvím počítače, ale i tabletu nebo smartphonu. Příslušné aplikace jsou k tomu připraveny.

Cena: zdarma, obsah dle poskytovatele
Platformy: Android, iOS
Podobné aplikace: Voyo (Android, iOS), Topfun (Android, iOS, W8), Netflix, Hulu (obě služby není možné v ČR předplatit)

 

TV PROGRAM:

Desítky televizních kanálů

Programy vysílání televizních stanic najdete samozřejmě i na internetu, specializované aplikace jako TV Program vám ovšem poskytnou rychlý přehled programu desítek českých i zahraničních televizí, včetně popisu pořadů. Nechybí ani možnost nastavit si upozornění na začátek vybraného pořadu.

Cena: zdarma
Platformy: Android, iOS
Podobné aplikace: Desítky aplikací pro iOS i Android, specializované webové stránky (např. tv.seznam.cz)

 

MY MOVIES FOR FREE:

Pořádek ve videoarchivu

Máte filmy na DVD, Blu-ray discích i v počítači nebo na síťovém úložišti? To pak snadno ztratíte ve stovkách filmových titulů přehled. Pomůže vám například aplikace My Movies Free, která uspořádá vaši sbírku podle titulů, žánrů nebo herců a ještě si postahuje přebaly originálních nosičů z internetu.

Cena: zdarma (plná verze cca 125 Kč)
Platformy: Android, iOS
Podobné aplikace: Movielicious (Android a iOS), Moviethek (Android), Movies HD (iOS)

 

YOUTUBE:

Nevyčerpatelný zdroj

Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na klasiku, aplikaci pro přístup k nejobsáhlejšímu zdroji filmů a videí na internetu. Z YouTube si uživatelé přehrají každý den až 100 milionů videoklipů a díky stále rostoucímu množství obsahu v HD kvalitě už není namístě ostýchat se pouštět obsah z oblíbeného videoserveru na tabletu s displejem ve vysokém rozlišení a samozřejmě ani na velkoplošné televizi.

Cena: zdarma
Platformy: Android, iOS
Podobné aplikace: iMediaShare Lite, YouTube Remote (obě pro Android a iOS), YouTube for Google TV (Android)

 

OFFICIAL XBMC REMOTE:

Ovládání mediacentra

Máte-li k televizi připojený počítač využívající multiplatformní mediacentrum XBMC, určitě se neobejdete bez aplikace pro tablet či smartphone, se kterou můžete na dálku ovládat přehrávání hudby a filmů. Konkrétně pro XBMC jich existují snad desítky, v čele s aplikací vyvíjenou přímo tvůrci tohoto oblíbeného mediacentra. Podrobnější návod k jejímu použití najdete v minulém Chipu.

Cena: zdarma
Platformy: Android, iOS
Podobné aplikace: XBMC Remote (Android) a mnoho dalších

 

IMEDIASHARE LITE:

Šikovná alternativa

Aplikace iMediaShare představuje alternativu k produktům výrobců elektroniky, která umí spolupracovat s různými modely televizí, schopnými komunikovat po síti. Na velkou obrazovku pak můžete pohodlně přenášet fotky i videa ze svého tabletu, i když vlastníte přístroj, u kterého podobnou funkci aplikace přímo od výrobce nepodporuje.

Cena: zdarma
Platformy: Android
Podobné aplikace: Belkin MediaPlay, Twonky Beam (obě pro Android a iOS), MediaHouse UPnP/DLNA Browser, UPnPlay (vše pro Android)

 

IMDB:

Trailery a informace o filmech

Mezinárodní filmová databáze obsahuje dnes už kolem milionu filmových titulů, společně s jejich popisem a informacemi o hercích či režisérovi. Multimediální obsah tvoří upoutávky či fotografie a nechybí samozřejmě ani hodnocení filmů ostatními uživateli.

Cena: zdarma
Platformy: Android, iOS
Podobné aplikace: ČSFD.cz (Android, iOS), Movies by Flixster (iOS)

 


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení