Menu

TIPY + TRIKY

Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, Photoshop, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.

OBSAH

WINDOWS

1/ WINDOWS 8 Propojení starších programů s aplikací pro Windows SkyDrive
2/ WINDOWS 7/8 Zákaz automatického dokončování adres v Internet Exploreru
3/ WINDOWS XP/VISTA/7/8 Zvýšení rychlosti kopírování v bezdrátových sítích
4/ WINDOWS 7 Prevence náhlé deaktivace rozhraní Aero
5/ WINDOWS 7/8 Stěhování složky pro stahování v Internet Exploreru na jiný disk
6/ WINDOWS 7/8 Zákaz vytvoření souborů „Thumbs.db“ na síťových discích

OFFICE

7/ Office 2007/2010 Nestabilita kancelářského balíku MS Office
8/ Excel 2007/2010 Zabezpečení vlastních dokumentů šifrováním
9/ Excel 2003/2007 Přehledné účetní tabulky s čísly

PROFITIP

Fix-It Utilities 12 Essentials Nejen čištění a optimalizace

HARDWARE

10/ Tiskárny Spolehlivé odstranění problematické tiskové úlohy
11/ Grafické karty Přetaktování grafické karty na dálku pomocí smartphonu
12/ Napájecí zdroj Zkroťte divoké komponenty pomocí resetu
13/ Základní deska Zjistěte sériové číslo a výrobce bez otevírání počítače
14/ Ultrabooky Připojení interní DVD nebo Blu-ray mechaniky k přenosnému počítači

PROFITIP

CleverPrint 2013 SE Šetřete peníze i planetu

FOTO

15/ Fotografování Vyhněte se obrazovému šumu při fotografování s vyšší hodnotou ISO
16/ Photoshop Snadný způsob, jak písmu propůjčit „vodní efekt“
17/ Jednooké zrcadlovky Nastavení požadované hloubky ostrosti pomocí priority clony
18/ Kompozice snímku Vyhledáním diagonály dostane snímek potřebnou hloubku
19/ Photoshop Použití Bleach Bypass efektu jako v hollywoodských filmech
20/ Širokoúhlý objektiv Zachycení působivých makrosnímků bez makroobjektivu
21/ Portrétní fotografie Fotografie bez výrazných stínů

ANDROID & IOS

22/ Android Odstranění otevřených Wi-Fi sítí z paměti
23/ Android Rychlé volání oblíbených kontaktů
24/ Android Zástupci oblíbených stránek
25/i OS Internet v kapse
26/i OS Tisk z iPadu
27/i OS Ovládání gesty

PROFITIP

Služba IFTTT Perfektní nastavení služby IFTTT

 

WINDOWS

Pomocí těchto tipů popoženete svůj operační systém

1/ WINDOWS 8/

Propojení starších programů s aplikací pro Windows SkyDrive

Windows 8 umožňují přístup ke službě SkyDrive pomocí příslušné aplikace. To ale může být problém pro starší programy, které byly navrženy pro přístup výhradně pomocí desktopového režimu. Tyto programy tak nemohou pracovat se soubory uloženými na SkyDrive ani na internetový disk ukládat nová data. Tento problém lze ale vyřešit pomocí šikovného triku: nastavíte SkyDrive jako knihovnu.

Nejprve otevřete Průzkumníka Windows a mezi oblíbenými položkami vyhledejte „SkyDrive“. Nyní na něj klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte kontextový příkaz »Zahrnout do knihovny / Vytvořit novou knihovnu«.

A je hotovo. Pokud budete chtít v budoucnu v grafickém programu (například IrfanView) pracovat se SkyDrive, jednoduše pro přístup využijete knihovnu. Kliknete na »Soubor / Otevřít«, přejdete na knihovny a dále už budete postupovat jako při běžné práci se SkyDrive.

 

2/ WINDOWS 7/8/

Zákaz automatického dokončování adres v Internet Exploreru

Při zadávání položek do adresního řádku aplikace Internet Explorer se jako nápověda objevují i tipy na adresy již dříve navštívených webových stránek. Toto chování trvá, přestože jste již odstranili historii prohlížení. Pokud se vám to nelíbí, existuje trik, jak tomu zabránit.

Nejprve je ale nutné pochopit, proč se Internet Explorer chová tímto způsobem: tento jev totiž souvisí s velmi úzkou vazbou mezi Internet Explorerem a klasickým vyhledáváním ve Windows (funkce Windows Search). Ačkoliv tedy odstraníte navštívené stránky z historie surfování, data i nadále zůstávají zaindexována pro klasické vyhledávání. Tato funkce aktualizace funguje v Internet Exploreru verze 8 nebo vyšší a v novějších verzích Windows. Lze na ni narazit i ve Windows XP, ale pouze v případě, pokud je aplikace Windows Search dodatečně nainstalována.

Pokud tedy nechcete, aby byla vaše historie vyhledávání indexována, musíte deaktivovat dvě služby. Za tímto účelem klikněte v Internet Exploreru nebo v Ovládacích panelech na »Nástroje / Možnosti Internetu«. Zde zvolte kartu »Obsah« a v sekci »Automatické dokončování« klikněte na tlačítko »Nastavení«. Zde deaktivujte volbu »Použít Windows Search pro dosažení lepších výsledků« a také »navrhování adres URL«.

Po kliknutí na tlačítko »Odstranit historii automatického dokončování« zvolte v následujícím okně všechny položky, kterých se chcete zbavit, a vše potvrďte kliknutím na »OK«.

 

3/ WINDOWS XP/VISTA/7/8/

Zvýšení rychlosti kopírování v bezdrátových sítích

Ve Windows Vista Microsoft představil novou funkci s názvem Remote Differential Compression. Při kopírování dat mezi novými verzemi systémů Windows tato funkce zjistí rozdíly mezi soubory a zkopíruje pouze je. Díky tomu se kopírování velkých souborů například přes Wi-Fi síť značně urychluje. Nevýhodou ale je, že pokud jde o přenos dat u staršího systému (například Windows XP), u kterého tato funkce chybí, je naopak kopírování znatelně pomalejší. Pokud tedy máte ve své domácí síti alespoň jeden takovýto počítač, doporučujeme tuto funkci vypnout. To provedete následujícím způsobem:

Nejprve v »Ovládacích panelech« klikněte na »Odinstalovat program«. V okně, které se objeví, zvolte v levé části okna položku »Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows«. Nyní v seznamu funkcí najděte položku »Algoritmus RDC (Remote Differential Compression)« a zrušte u ní zatržítko. Po kliknutí na »OK« a po restartování počítače budete moci v bezdrátové síti kopírovat rychleji.

 

4/ WINDOWS 7/

Prevence náhlé deaktivace rozhraní Aero

Pokud se vám stalo, že během práce ve Windows najednou došlo k vypnutí rozhraní Aero a dalších grafických efektů, nemusíte se bát, že šlo o útok hackerů nebo že máte počítač infikován virem.

Na vině je obvykle funkce winsat (Windows System Assessment Tool), o které většina uživatelů ani netuší. Ta je zodpovědná za měření výkonnosti a v pravidelných intervalech aktualizuje index výkonu. Pokud tento výkon z nějakého důvodu poklesne, zakáže tato funkce rozhraní Aero, aby zbytečně nebrzdila počítač.

Tomuto nepříjemnému chování můžete zabránit malým trikem. Nejprve klikněte na nabídku »Start«, do políčka »Prohledat programy a soubory« zadejte »Plánovač úloh« a stiskněte klávesu [Enter]. Ve vyhledaných položkách v sekci »Programy« klikněte na Plánovač úloh a tak program spusťte.

V okně, které se objeví, přejděte v levé části v adresářové struktuře na položky »Knihovna plánovač úloh / Microsoft / Windows / Maintenance«. Poté v prostředním okně zvolte položku »winsat« a v pravém okně klikněte na tlačítko »Ukončit«. Pokud budete funkci později potřebovat, můžete ji kdykoliv později znovu zapnout pomocí tlačítka »Spustit«.

 

5/ Windows 7/8/

Stěhování složky pro stahování v Internet Exploreru na jiný disk

Soubory stažené pomocí aplikace Internet Explorer jsou ve výchozím nastavení uloženy ve složce s profilem na systémovém pevném disku. Pokud ale častěji stahujete větší množství dat a přesouváte ho na jiný disk, může být takové nastavení protivné – mnohem jednodušší je přímo v Internet Exploreru nastavit alternativní polohu pro stahovaná data.

Chcete-li tuto změnu provést, zadejte do adresního řádku Průzkumníka Windows

%userprofile%

a stiskněte klávesu [Enter].

V okně, které se objeví, zvolte složku »Stažené soubory«, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberte příkaz »Vlastnosti«. Poté se přepněte do karty »Umístění« a do vstupního pole zadejte nové umístění (například G:Downloads). Změny potvrďte pomocí »Použít« a »OK«.

Jako alternativu můžete také kliknout na »Přesunout« a přejít do požadované cílové složky. Výběr poté potvrďte kliknutím na »Vybrat složku«. Poté budou do nového umístění přesunuty i již stažené soubory.

 

6/ WINDOWS 7/8/

Zákaz vytvoření souborů „Thumbs.db“ na síťových discích

Jak staré, tak i nové verze Windows vytváří ve složkách s obrázky soubor s názvem „Thumbs.db“, obsahující miniatury pro náhled na obsah obrázku. Tato taktika se může například na některých domácích počítačích hodit, na síťových dicích a u zkušenějších uživatelů jde ale jen o zpomalování přístupu. Tomuto chování můžete zabránit pomocí úpravy položek v registru.

Do vyhledávacího pole v nabídce Start zadejte »regedit« nebo v desktopovém režimu zobrazení Windows 8 otevřete pomocí klávesové zkratky [Windows] + [R] dialog »Spustit« a do něj zadejte »regedit«.

V editoru registru přejděte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionPolicies Explorer«. Zde vytvořte pomocí příkazu »Úpravy / Nový / DWORD« novou položku »DisableThumbsDBOnNetworkFolders«.

Tuto položku otevřete dvojitým kliknutím, její hodnotu změňte na »1« a potvrďte tlačítkem »OK«. Stejnou hodnotu přidejte i ve větvi »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindowsExplorer«. Pokud v ní neexistuje položka Explorer, vytvořte ji také. Nakonec zavřete editor registru a restartujte počítač.

Poznámka Tyto databázové soubory s náhledy obrázků na lokálních discích zůstanou zachovány a i nadále je budete moci používat. Ani již existující „Thumbs.db“ soubory na síťových discích nebudou smazány – to musíte udělat ručně.


OFFICE

Tipy a triky pro efektivní práci na PC

7/ Office 2007/2010/

Nestabilita kancelářského balíku MS Office

V některých případech se může stát, že při spouštění aplikací sady Office se objeví jen chybová zpráva a programy se neotevřou. Častou příčinou těchto problémů jsou poškozené nebo nekompatibilní doplňky a automaticky otevírané soubory ze spouštěcích složek. Problém odstraníte v nouzovém režimu. Abyste jej vyvolali, podržte při spouštění programu stisknutou klávesu [Ctrl], dokud se nevypíše úvodní zpráva. V ní potvrďte nouzový režim tlačítkem »Ano«. Nyní jsou všechny předlohy, doplňky, přídavné spouštěcí soubory a vaše osobní přizpůsobení deaktivovány. Teď otevřete »Soubor / Možnosti«, případně ve verzi 2007 klikněte na ikonu Office a pak na příslušné programové volby (Možnosti aplikace XXXXXX). Vlevo klikněte na kategorii »Doplňky«. V rozevíracím poli »Spravovat« nyní zvolte nastavení »Doplňky modelu COM« a klikněte na »Přejít…«. Prostřednictvím zaškrtávacích políček v seznamu můžete každý doplněk jednotlivě deaktivovat. Nakonec dialog potvrďte tlačítkem »OK«. Celý postup zopakujte také pro »Doplňky aplikace Word« a také pro v tomto dialogu obsažené normální doplňky.

Program by se teď měl opět spustit. Nyní aktivujte doplňky jeden po druhém a pokaždé aplikaci nově spusťte. Jakmile dojde na aktivaci nekompatibilního doplňku, aplikace se opět odmítne spustit. Tak jste odhalili příčinu problému a můžete ji odstranit.

 

8/ Excel 2007/2010/

Zabezpečení vlastních dokumentů šifrováním

Při posílání citlivých dokumentů je vhodné jejich bezpečnost zvýšit šifrováním. Je ale zbytečné k tomu používat externí programy, když tuto práci zvládne i samotný kancelářský program. Ke standardnímu šifrování se nyní dostanete, pokud v otevřeném dokumentu kliknete na ikonu Office a pak aktivujete »Připravit / Šifrovat dokument«. V následném dialogu zadejte požadované heslo a klikněte na »OK«. Potom musíte heslo zadat ještě jednou a potvrdit tlačítkem »OK«. Mějte přitom na paměti, že Word rozlišuje mezi malými a velkými písmeny. Od příštího uložení už bude dokument chráněn.

Můžete také definovat rozdílná práva pro čtení nebo změny souborů. Za tím účelem klikněte na ikonu Office a zvolte »Uložit jako / Dokument aplikace Word«. Nastavte cestu, název souboru a typ souboru. Potom dole klikněte na »Nástroje« a zvolte »Obecné možnosti…«. V oddělených vstupních polích nyní můžete definovat heslo pro otevření a heslo pro editaci souboru. Dialog potvrďte tlačítkem »OK« a dokument uložte.

 

9/ Excel 2003/2007/

Přehledné účetní tabulky s čísly

Ve svých tabulkách máte jak kladné, tak i záporné číselné hodnoty. Pro větší přehlednost byste chtěli kromě automaticky zobrazovaného znaménka minus také u kladných čísel vždy zobrazit znaménko plus.

Tohoto zobrazení kladných hodnot můžete dosáhnout volbou patřičného číselného formátu. Poněvadž pro tento účel není žádný předdefinován, založte si jej sami. Označte příslušné buňky a otevřete »Formát / Buňky«. Na kartě »Číslo« klikněte na kategorii »Vlastní«. Obsah vstupního pole »Typ« změňte na »+0;-0;0«. Pak nastavení potvrďte tlačítkem »OK«. Tento formátovací kód využívá možnost volby středníkem oddělených formátovacích předpisů pro kladná, záporná a nulová čísla. Třetí komponentu zadejte bez znaménka, aby Excel dosadil správné znaménko i při zaokrouhlování.

Obecně můžete namísto standardních formátů používat libovolný číselný formát. Ten pak musíte určit dvakrát s příslušným znaménkem a přidat nulu. Kromě toho je dokonce možné prostřednictvím kódu jako »+0;-0;_nula_« nahradit nulové hodnoty textem.


Nejen čištění a optimalizace

O smysluplnosti používání různých čisticích a optimalizačních aplikací můžeme dlouho polemizovat. Existují však i takové, které mají mnoho užitečných funkcí navíc.

RADEK KUBEŠ

Nástrojů na vyčištění registru a disku počítače od zbytečností existují snad ani ne desítky, ale spíše stovky. Pokud chce některý z nich zaujmout, musí nabídnout i něco navíc. Tak jako to dělá program Fix-It Utilities 12 Essentials, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD.

Prevence před problémy

Za zmínku stojí například nástroj na kontrolu čitelnosti dat uložených na pevném disku vašeho počítače. Zde pro odhalení hrozících problémů se čtením uložených souborů slouží analýza tzv. S. M. A. R. T. dat, generovaných při provozu pevného disku. Pokud se začnou chyby disku množit, Fix-It Utilities vás na to upozorní. Pak je nejvyšší čas uložit si data na záložní médium a pořídit si do počítače nový pevný disk.

Zlikvidovat, nebo zachránit?

Samozřejmě že ne všechna data chcete vždy bezpečně uchovat. Proto vám Fix-It Utilities nabídnou i funkci pro spolehlivou likvidaci nepotřebných souborů jejich opakovaným přepsáním náhodnými daty. Takto smazané soubory již nikdo snadno neobnoví. Funkci pro bezpečné vymazání zvolených souborů či složek vyvoláte přímo z Průzkumníku Windows prostřednictvím kontextové nabídky pravého tlačítka myši, takže k tomu ani nemusíte otevírat hlavní okno programu Fix-it Utilities.

Soubory smazané běžným způsobem (a následně vysypané z koše) se můžete pokusit obnovit pomocí funkce »File Restore«. Jestliže v době od smazání souborů nedošlo k přepsání jejich bývalého umístění na disku novým daty, máte celkem slušnou naději na jejich záchranu. Obnovená data však raději ukládejte na jiný fyzický disk, abyste si nezavřeli cestu k záchraně dalších souborů.

Rychlý start i připojení

Hned dvě zajímavé funkce nabízejí Fix-it Utilities pro zrychlení práce operačního systému. V nabídce nástroje »Windows Optimizer« můžete upravit desítky běžně nedostupných předvoleb funkcí a vlastností Windows a »Startup Commander« se zaměřuje na seznam programů automaticky spouštěných se startem operačního systému. Speciální funkce jsou připraveny i na optimalizaci rychlosti internetového připojení vašeho počítače.

Není se čeho bát

Podobně jako další podobné nástroje nabízejí i Fix-it Utilities možnost návratu důležitých změn provedených v registru Windows nebo v nastavení počítače. Proto je tento optimalizační nástroj vhodný i pro méně zkušené uživatele.

Aplikace Fix-It Utilities má i vylepšenou verzi Professional, která do nabídky funkcí přidává ještě ochranu počítače před napadením viry, spywarem i další havětí. Kromě skenování příchozích dat v reálném čase můžete s Fix-It Utilities v edici Professional provádět i pravidelné kontroly kompletního obsahu počítače.

Jedním kliknutím

Program Fix-It Utilities zvládne mnoho úkolů zcela automaticky, použití dalších funkcí je velmi snadné.

1 ANALÝZA POČÍTAČE Hned po prvním spuštění vás uvítá hlavní okno programu Fix-It Utilities s informací o celkovém stavu počítače a nalezených problémech. Ze všeho nejdříve je třeba provést analýzu počítače, kterou spustíte tlačítkem »Analyze Now« v hlavním okně programu. Analýza bude trvat poměrně dlouho a jejím výsledkem bude přehled nalezených potíží.

2 ZJIŠTĚNÉ POTÍŽE Odhalené problémy můžete začít ihned řešit, jejich přehled se automaticky otevře v novém okně. Při prvním spuštění vás Fix-It Utilities upozorní především na to, že jste zatím neprovedli testy pomocí nástrojů na správu počítače. Jde hlavně o defragmentaci pevných disků a jejich oddílů, vyhledání a opravu poškozených záznamů v registru, vyčištění pevných disků od zbytečností a také optimalizaci rychlosti spouštění počítače, připojení k internetu, využití kapacity operační paměti a rovněž i nastavení operačního systému Windows. Můžete si buďto sami vybrat, které testy a optimalizační funkce Fix-It Utilities spustí, nebo je použít všechny, kliknutím na tlačítko »One-Click Fix All«. Program provede potřebné analýzy a doporučí vám další postup, jak vyřešit odhalené problémy. Počítejte s tím, že tato první údržba počítače s nástroji Fix-It Utilities může trvat i delší dobu, zvláště pokud při ní bude také defragmentován disk počítače.

3 OPTIMALIZACE VÝKONU Bohatá paleta nástrojů na vylepšení výkonu počítače je připravena pod nabídkou »Optimize«. Také zde přitom můžete využít hromadného spuštění všech optimalizačních nástrojů tlačítkem »One-Click Optimize«. Fix-It Utilities zrychlí start počítače, načítání dat z pevného disku i internetové připojení.

4 ODHALENÍ PROBLÉMŮ V nabídce »Fix & Maintain« najdete sadu funkcí pro odhalení zásadních problémů vyskytujících se při práci s počítačem a jejich vyřešení. Může jít o potíže s daty na pevném disku i dalších médiích, zanesený registr Windows, hromadění pozůstatků po surfování na internetu nebo spolehlivé odstranění souborů s citlivým obsahem.

5 UŽITEČNÁ NASTAVENÍ V menu »Settings« najdete možnosti nastavení konkrétních funkcí Fix-It Utilities. Pozornost věnujte především předvolbám v nabídce »Clean Up«, kde si můžete nastavit důkladnost likvidace nepotřebných souborů. Standardně předvolené jednonásobné přepsání lze změnit na 3, 7, 35 či více cyklů přepisu. Pod nabídkou »Recover« pak najdete třeba i možnost automatického vytvoření bodu obnovení systému při každé instalaci nového programu a v nabídce »Optimize« lze nastavit důkladnější režim defragmentace disků.

Program Fix-It Utilities 12 Essentials najdete na Chip DVD


HARDWARE

Jak optimálně využít své přístroje a zařízení

10/ Tiskárny/

Spolehlivé odstranění problematické tiskové úlohy

Například kvůli komunikačním problémům mezi počítačem a tiskárnou nebo kvůli chybě ovladače může dojít k tomu, že stará tisková úloha zablokuje tiskovou frontu a nemůžete se jí zbavit. Nepomůže ani příkaz »Dokument – Zrušit tisk«, a ani restart systému situaci nezmění. S tímto problémem se můžete setkat ve všech verzích Windows. Při jeho řešení můžete postupovat podle následujícího návodu. Jako administrátoři se dostaňte do příkazového řádku – v nabídce »Start – Prohledat programy a soubory« napište »cmd«. V seznamu vyhledaných programů tento program najděte, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte »Spustit jako správce«. Do příkazové řádky nově otevřeného okna zadejte příkaz »net stop spooler«. Nechte okno otevřené a v Průzkumníku Windows najděte složku »C:WindowsSystem32spoolPRINTERS«. Vymažte z ní všechny soubory typu *.shd a *.spl. Potom znovu přejděte do příkazového řádku a tiskové služby nastartujte příkazem »net start spooler«. Pak už by neměl být problém poslat do tiskárny další tiskovou úlohu.

 

11/ Grafické karty/

Přetaktování grafické karty na dálku pomocí smartphonu

Kde jsou ty dny, kdy jste se museli přepnout do BIOS, když jste chtěli přetaktovat svoji grafickou kartu. Snad všichni výrobci nyní nabízí nástroje, které umožňují přetaktovat grafiku pohodlně z prostředí operačního systému Windows. Firma MSI teď postoupila ještě o krok dále a nabízí řešení, pomocí kterého můžete svou grafiku vyladit přes smartphone.

Sada nástrojů pro dálkový tuning grafické karty se skládá se tří částí. Jde o programy MSI Afterburner, MSI Afterburner Remote Server a mobilní aplikaci, která je dostupná jak pro iOS, tak pro Android. Nejprve nainstalujte na svůj počítač hlavní program MSI Afterburner. Poté nainstalujte vzdálený server (MSI Afterburner Remote Server), přes který se váš smartphone připojí k PC, a „tunicí“ aplikaci. Nakonec nainstalujte mobilní aplikaci na svůj chytrý telefon. Vzdálený server vám poskytne IP adresu, kterou zadáte do aplikace smartphonu, aby bylo možné navázat spojení. Komunikace probíhá přes port 80, který je veřejně dostupný na většině zařízení. Pokud se nemůžete připojit, zkontrolujte, zda není port blokován pomocí firewallu nebo v nastavení routeru. Jestliže vše funguje, jak má, objeví se vám za chvíli na vašem smartphonu stavové hodnoty vaší grafické karty, které můžete měnit. Nezvyšujte rychlost grafické karty extrémně a rychle, protože přílišným přetaktováním by se mohla poškodit. Místo toho hledejte optimální hodnotu přetaktování krok za krokem.

 

12/ Napájecí zdroj/

Zkroťte divoké komponenty pomocí resetu

Počítač se občas může chovat iracionálně. Například není schopen detekovat připojený USB flash disk nebo jiné komponenty, případně ho nelze z neznámého důvodu vůbec standardně vypnout. Mnoho uživatelů si pak myslí, že je postihl virus, a přitom může být původcem těchto problémů hardware. Je-li napájecí zdroj stále v provozu, může se generovat nesprávné napětí v kondenzátorech na základní desce, z čehož počítač v podstatě „zešílí“.

Pouze vypnout počítač v tomto případě problém nevyřeší. Musíte úplně vybít kondenzátory a provést elektrický reset počítače. Vypněte počítač pomocí vypínače. Pokud ho nemá, odpojte od něj napájecí kabel a potom několik minut počkejte. Během této doby se kondenzátory vybijí a dojde i ke ztrátě zbytkového napětí v napájecím zdroji a na základní desce.

Následně připojte napájecí kabel a zapněte počítač. Většina připojených zařízení by teď měla pracovat bez problémů, ale může se stát, že systém Windows rozpozná připojené zařízení jako nové a spustí instalaci ovladačů pro všechna zařízení znovu. Vyhněte se instalaci standardních ovladačů Windows a použijte ovladače výrobce zařízení. Pak by měl počítač fungovat – pokud však není skutečně napaden viry.

 

13/ Základní deska/

Zjistěte sériové číslo a výrobce bez otevírání počítače

Základní desky jsou většinou označeny logem výrobce a modelovým a sériovým číslem, které najdete vytištěné přímo na desce. Tato informace je praktická, když hledáte aktuální verzi ovladačů nebo užitečných nástrojů, a hodí se i v situaci, kdy potřebujete dokoupit nějaké hardwarové komponenty (paměť, rozšiřující karty). Pro zjištění těchto informací ale někdy musíte sehnat šroubovák a otevřít skříň počítače, která často navíc nebývá na snadno přístupném místě.

Mnohem rychlejší a jednodušší je získat tuto informaci pomocí Editoru registru. V nabídce Start zadejte příkaz »regedit«. Otevře se okno »Editor registru«. Vyhledejte v něm klíč »HKEY_LOCAL_MACHINEHardwareDescriptionSystemBIOS«. V pravé části okna se pak zobrazí název výrobce základní desky, sériové číslo, verze BIOS a další užitečné informace o počítači.

 

14/ Ultrabooky/

Připojení interní DVD nebo Blu-ray mechaniky k přenosnému počítači

Ultrabooky jsou štíhlé a elegantní, ale většinou se do nich nevejde interní optická mechanika. Můžete si sice pořídit externí optickou mechaniku, která se připojuje přes USB port, ale ta je poměrně drahá. Pokud máte k dispozici nějakou starší interní optickou mechaniku, můžete ji k ultrabooku také připojit. Budete však potřebovat příslušené připojovací kabely a také adaptér, což stojí asi 450 Kč. Interní disky totiž požadují vyšší napětí a nestačí jim napájení přes USB. Musí tedy mít vlastní napájecí adaptér. Vhodný adaptér (USB 3.0 to SATA, případně USB to IDE) a zdroj nabízí například firmy LogiLink, i-tec, PremiumCord a další. Připojení mechaniky je pak jednoduché -přes síťový adaptér připojíte její napájení a přes redukci USB/ SATA ji připojíte k USB portu notebooku, ve kterém se ohlásí jako další nový disk. Tím je připojení hotovo.


Šetřete peníze i planetu

Už vás nebaví kupovat drahé inkoustové náplně či tonery do tiskárny a tahat balíky s papírem? Možná byste se měli zamyslet, jestli tisknete opravdu optimálně.

RADEK KUBEŠ

Snaha ušetřit na tisku je stará snad jako tiskárny samy. U psacích strojů a později i jehličkových tiskáren se opakovaně převíjely barvicí pásky, a to tak dlouho, až nebyla jednotlivá písmenka skoro vidět. Dnes se amatérsky doplňují inkoustové náplně i tonery. Existují však i elegantnější řešení, než nákup bandasky s inkoustem, který pak z větší části zůstane na vašich rukách či tričku, zkrátka všude jinde, než kde byste jej opravdu chtěli mít.

Zajímavou metodou bylo například vytvoření speciálního typu „dírkovaného“ písma, jehož použití mělo, bez negativního vlivu na čitelnost textu, snižovat náklady na tisk. Chytrý nápad se příliš neuchytil, pravděpodobně proto, že komplikoval výměnu dokumentů elektronickou cestou. Nestandardní font by totiž museli mít ve svém počítači instalován všichni uživatelé dokumentu.

Jako použitelná cesta se naopak ukazuje tisk více stránek dokumentů na jeden list papíru. Pokud při oboustranném tisku umístíte na jeden list papíru čtyři až osm stránek dokumentu, nemusí to mít nutně vliv na jeho čitelnost a přitom ušetříte podstatnou část nákladů na tiskový materiál i papír. U dokumentů sloužících jen k náhledu nebo jako „tahák“ při prezentaci také asi nebude úplně nezbytně nutné tisknout grafický obsah, jako jsou fotografie a další doplňková grafika. Ne vždy však podobnou funkci podporuje přímo ovladač konkrétní tiskárny. Pak vám musí pomoci specializovaný program, jako je například Cleverprint 2013 SE.

Chytrá tiskárna

Plná verze aplikace CleverPrint 2013 SE, kterou najdete na Chip DVD, spolupracuje prakticky s kteroukoli tiskárnou připojenou k vašemu počítači přímo nebo prostřednictvím místní sítě. CleverPrint převezme roli ovladače tiskárny a nabídne vám v zásadě tři základní postupy, jak ušetřit tiskový materiál a použitý papír.

Nejjednodušší funkcí je tisk více stránek dokumentu na jeden list papíru, následuje možnost odstranění volných míst na stránkách a nakonec i tisk bez fotografií, obrázků a dalších grafických prvků. Vše si velmi snadno nastavíte v přehledném prostředí, kde samozřejmě nechybí ani náhled podoby dokumentu před jeho vytištěním. Po úpravách stačí už jen odeslat dokument do zvolené tiskárny.

Maximální úspora

Možná byste se divili, v kolika situacích dnes vystačíte s elektronickou podobou dokumentu, uloženou typicky ve formátu PDF. Průvodčí ve vlaku vám bez problému načte čárový kód jízdenky uložené v mobilu, nic vám nebrání posílat faktury ve formátu PDF vašim zákazníkům a u různých rezervací stačí často jen vaše jméno nebo číslo objednávky.

CleverPrint sice umí tisknout do PDF jen v placené edici Professional, funkce tohoto šikovného programu však můžete využívat i ve spojení s virtuální tiskárnou, generující PDF dokumenty. Bezplatně lze používat například dobře vybavenou PDF tiskárnu instalovanou programem PDFCreator.

JAK UŠETŘIT NA TISKU?

Je to snadné – tiskněte na co nejméně stránek, nebo třeba vůbec.

1 VIRTUÁLNÍ TISKÁRNA Program CleverPrint se instaluje jako virtuální tiskárna, kterou najdete mezi ostatními zařízeními v ovládacím panelu »Zařízení a tiskárny«. Pokud tedy budete chtít ušetřit náklady a tisknout dokumenty pomocí aplikace CleverPrint, stačí v libovolném programu podporujícím tisk zvolit jako použitou tiskárnu právě CleverPrint. To můžete udělat i globálně, pomocí volby »Nastavit jako výchozí tiskárnu« z kontextové nabídky pravého tlačítka myši. Použitou fyzickou tiskárnu pak můžete zvolit přímo v programu CleverPrint.

2 VÍCE STRÁNEK NA LIST Mezi hlavní úsporné funkce programu CleverPrint patří tisk více stránek dokumentu na jeden list papíru. V nabídce »Page on Page« si proto můžete zvolit, kolik stránek bude vytištěno společně. K dispozici je nastavení 2, 4 nebo 8 stran na jeden list. Rozložení stránek je zobrazeno ve velkém náhledu.

3 BEZ GRAFIKY Velký náhled stránek dokumentu k tisku a další užitečná nastavení jsou k dispozici na kartě »Print Preview«. Ušetřit papír při tisku můžete pomocí volby »Remove empty spaces«, která odstraní zbytečně velké okraje dokumentů. Ještě lépe lze okraje dokumentů nastavit pomocí předvoleb »Margin«. U dokumentů, kde není důležitá použitá grafika, fotky či obrázky, můžete ušetřit barevné náplně tiskárny pomocí předvolby »Remove Graphics«. Funkce odstraní všechny grafické prvky dokumentu a ponechá pouze text.

4 KOLIK UŠETŘÍTE? Plná verze programu CleverPrint slibuje úsporu nákladů na tisk dokumentů a zvládne ji i vyčíslit. Ve spodní části karty »Main Actions« jsou zobrazovány údaje o počtu ušetřených stránek a souvisejících úsporách dřeva, vody, emisí CO2 a kilowatthodin elektrické energie. Celkovou statistiku svých úspor při tisku dokumentů zobrazíte kliknutím na volbu »Show Statistics«.

5 TISK DO PDF Nejvíce samozřejmě ušetříte, pokud nebudete tisknout vůbec, dokument uložíte jako PDF soubor a odešlete jej e-mailem. Proto nabízí komerční verze programu CleverPrint i konverzi dokumentů do formátu PDF. Jestliže nechcete investovat do licence programu CleverPrint 2013 Professional, můžete si do počítače instalovat virtuální PDF tiskárnu, například pomocí programu PDFCreator, a tu pak v CleverPrint zvolit jako výstupní tiskárnu pro tisk.

Program CleverPrint 2013 SE najdete na Chip DVD


FOTOGRAFIE

Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života

15/ Fotografování/

Vyhněte se obrazovému šumu při fotografování s vyšší hodnotou ISO

Čím menší je obrazový senzor použitý v digitálním fotoaparátu, tím vyšší je obrazový šum v případě, že pořizujete fotografii při nastavení vyšší hodnoty ISO. Určitou roli zde hraje i rozlišení v megapixelech, které obrazový senzor má. Zatímco u „full-frame“ zrcadlovky s rozlišením 20 megapixelů můžete pořídit nezašuměné snímky ještě při zvolení hodnoty ISO 3 200, s mnohem menším senzorem APS-C se stejným rozlišením už budou fotografie při takovéto úrovni ISO znehodnocené barevným šumem. Máme však pro vás několik triků, které v této situaci pomohou.

První metoda spočívá v tom, že na fotoaparátu nastavíte nižší hodnotu ISO. Abyste vyvážili chybějící světlo, umístěte fotoaparát na stativ a nastavte delší expoziční čas. Pokud vám nevadí nižší hloubka ostrosti, můžete si poradit i tak, že více otevřete clonu (nastavíte nižší clonové číslo).

Další možností, jak fotografovat s nižší hodnotou ISO, je použít objektiv s vysokou světelností. Praktickým nástrojem jsou objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, jelikož jsou cenově dostupné a mají díky konstrukční jednoduchosti právě mnohem lepší světelnost.

Třetí možností je Photoshop. Barevný šum, který vyplývá z použití vysoké hodnoty ISO, se projevuje především v tmavších oblastech snímku v tmavší barevné škále, jinými slovy v levé části histogramu. Pokud vyfotografujete mírně přeexponovaný snímek, snížíte tím i artefakty v obraze. Na správnou úroveň pak můžete fotografii vylepšit právě pomocí Photoshopu.

 

16/ Photoshop/

Snadný způsob, jak písmu propůjčit „vodní efekt“

Styly vrstev vám pomohou změnit text tak, aby vypadal, jako když je napsaný na vodě. V našem příkladu jsme použili jednoduchý gradient na pozadí, ale můžete si také například vyfotografovat pláž nebo použít podvodní snímek.

Ve Photoshopu vytvořte nový dokument a jako hodnotu popředí nastavte »#0a10ff« a jako barvu pozadí »#3ed3d5«. Poté použijte nástroj přechod [G] a pomocí tahu myší nakreslete čáru z horního okraje ke spodnímu. Photoshop následně vyplní obraz barevným přechodem od tmavě modré až po tyrkysovou.

Nyní do obrázku zadejte text. Pro dosažení lepších výsledků použijte nějaké zakřivené písmo, protože efekt vody pak bude vypadat realističtěji. Poté vyberte z nabídky »Vrstva / Rastrovat / Text«. Pokud chcete, můžete pomocí nástroje tužka do vody přidat několik teček nebo textu dodat perspektivní zkreslení, aby vypadalo trochu zajímavěji.

Abyste vytvořili efekt vody, vyberte »Vrstva / Styl vrstvy / Vržený stín«. V dialogovém okně, které se otevře, nastavte krytí na »75 %« a úhel na »120°«. Dále zvolte jako metodu výplně režim »Násobit«. Pomocí tří posuvníků nastavte hodnotu vzdálenosti na »5«, rozsahu na »0« a velikosti na »10«. Nyní vlevo klikněte na »Vnitřní stín« a změňte krytí na »100 %« a velikost na »5«. Pak přejděte na »Úkos a reliéf«. Jako styl zvolte »Vnitřní úkos«, jako metodu nastavte »Tvrdá« a jako hloubku nastavte »381 %«. Dále nastavte velikost na »5« a změkčení na »11«.

U stínování nastavte režim na »Závoj« a krytí posuňte na »100 %«. V režimu stínu zadejte »Zesvětlit barvy« a krytí nastavte na »50 %«. Nakonec musíte u »Volby prolnutí« nastavit »Normální« a u »Rozšířené volby prolnutí« nastavte posuvníkem krytí výplně na »0 %«. Pak se teprve projeví vodní efekt.

 

17/ Jednooké zrcadlovky/

Nastavení požadované hloubky ostrosti pomocí priority clony

Snímky krajiny by měly být ostré v podstatě všude. Portréty na druhou stranu vypadají lépe, když mají rozostřené pozadí. Pomocí režimu »Priorita clony« (A, nebo AV) můžete na své digitální zrcadlovce požadovaný efekt snadno nastavit. V tomto režimu se totiž manuálně nastavuje clona, a nikoli čas. Pro dosažení maximální ostrosti a zavření clony, například při fotografování krajinky, proto nastavte vyšší clonové číslo, například »f22«. Fotoaparát sám nastaví vhodný expoziční čas. Pokud je ale snímek rozmazaný (z důvodu delšího expozičního času), použijte stativ nebo nastavte vyšší hodnotu ISO. V případě digitálních zrcadlovek se snímačem APS-C byste ale neměli použít vyšší ISO než 1 600.

Pro dosažení přesného opaku, tedy získání rozostřeného pozadí, zadejte na fotoaparátu nízkou hodnotu clony, například »f5.6«, takže se clona hodně otevře. Tímto způsobem se vše, kromě zaostřeného objektu, noří do rozostřeného pozadí. Pokud by hrozilo přeexponování, bojujte s tím nastavením co nejnižší hodnoty ISO nebo zastíněním hlavního objektu.

 

18/ Kompozice snímku/

Vyhledáním diagonály dostane snímek potřebnou hloubku

Zužující se linie propůjčují snímku prostorový efekt. Proto se při fotografování snažte najít tu správnou výseč okolí, kde se nachází sbíhající se diagonální linie. Chce to trochu hledání, ale po získání prvních zkušeností to jde líp. Diagonály můžete vytvořit i tak, že zaberete jen úzký výřez objektu. Ale nepřehánějte to – každý by totiž měl být ještě schopen identifikovat objekt, který se na fotografii nachází. Ideální přiklad najdete na našem ukázkovém snímku.

 

19/ Photoshop/

Použití Bleach Bypass efektu jako v hollywoodských filmech

Steven Spielberg použil (mimo jiné) pro svůj kasovní trhák Zachraňte vojína Ryana efekt nazvaný Bleach Bypass. V procesu zpracování analogové barevné fotografie se používá krok nazvaný bělení (anglicky bleach), při kterém se vymývá stříbro. Když se toto bělení přeskočí (anglicky bypass), stříbro v obrazu zůstane. Fotografie tak dostane úplně jiný nádech a kromě barevné fotky je tam v podstatě ještě jedna „černobílá“. U digitální fotografie jde o pdobný vizuální efekt, u kterého se k barevnému snímku jakoby přidá ještě černobílý, a snímek má pak zajímavý výraz – má sníženou saturaci a vyšší kontrast.

Tohoto efektu snadno dosáhnete pomocí Photoshopu nebo jiného výkonnějšího grafického programu. Otevřete obrázek ve Photoshopu a zkopírujte vrstvu pozadí. Potom nastavte režim vrstvy »Překrýt«. Přidejte vrstvu úprav »Odstín a sytost …«. Snižte sytost a nastavte ji na »-50«. Potom přidejte další vrstvu úprav »Úrovně« a snímek trochu zesvětlete – pohněte posuvník uprostřed trochu doleva. Tím jsou úpravy hotové.

 

20/ Širokoúhlý objektiv/

Zachycení působivých makrosnímků bez makroobjektivu

Máte-li ke své zrcadlovce pouze setový objektiv nebo pouze širokoúhlý objektiv, pořídíte s ním pěkný mikrosnímek jen obtížně. Můžete ale vyzkoušet malý trik – sejměte objektiv a přidržte ho u fotoaparátu obráceně. Čím menší je ohnisková vzdálenost, tím lepší je zvětšovací efekt. Protože při použití této metody neuvidíte v hledáčku nic (je tmavý) a nefunguje ani automatické zaostřování, budete muset nastavit zaostření na vzdálenost od objektu sami ručně. Chce to samozřejmě trochu zkušeností. Zakoupíte-li si speciální reverzní adaptér EOS-RETRO, budete mít sklo objektivu chráněné a objektiv můžete k fotoaparátu přidělat. Adaptér podporuje přenos AF zaostřování. Stojí ale asi 7 700 Kč.

 

21/ Portrétní fotografie/

Fotografie bez výrazných stínů

Přímý blesk nebo umělé osvětlení většinou na fotografii působí rušivě a vytváří velké stíny. V interiéru s bílými a ne příliš vysokými stropy je tedy lepší nastavit blesk do úhlu nebo úplně nahoru. Strop pak poslouží jako velký reflektor a odrazí světlo rovnoměrně.

Pozor! Lesklé dřevěné stropy mohou způsobit zřetelný žlutočervený (případně jinak barevný) nádech snímku. Proto je lepší, když na blesk použijete difuzér, který světlo rozptýlí.


ANDROID

Využijte svůj mobil či tablet na maximum

22/ Android/

Odstranění otevřených Wi-Fi sítí z paměti

Po využití otevřené, veřejně dostupné Wi-Fi sítě zůstane ve smartphonu či tabletu uložen její název (SSID), případně i heslo k přístupu. To není úplně bezpečné, jelikož by se vám mohlo snadno stát, že se vaše zařízení automaticky a nepozorovaně připojí k jiné otevřené síti se stejným názvem. Je totiž velmi časté, že se bezdrátové sítě jmenují podle výrobce použitého routeru. Po připojení k veřejné Wi-Fi síti je však vaše zařízení vystaveno nebezpečí útoků hackerů a odposlechu síťové komunikace. Měli byste proto vždy velmi pečlivě volit, k jaké síti se připojíte a jaké aktivity v ní budete provádět (nedoporučujeme vám například bankovní operace nebo internetové nákupy s použitím kreditní karty).

Abyste svému zařízení s Androidem zakázali samovolné připojování k otevřeným Wi-Fi sítím, otevřete nabídku »Nastavení« a přejděte na »Bezdrátová připojení a sítě / Wi-Fi«. Zde vyberte příslušnou veřejnou síť a poté, co na ni klepnete, zvolte z nově otevřené nabídky možnost »Odstranit«.

 

23/ Android/

Rychlé volání oblíbených kontaktů

Pomocí jednoduchého triku si můžete usnadnit volání i psaní SMS na nejčastěji používané kontakty ze svého telefonního seznamu. V seznamu všech instalovaných aplikací přejděte na záložku »Widgety« a zde nalistujte položku »Kontakt«. Pro umístění malého tlačítka vybraného kontaktu na pracovní plochu smartphonu použijte widget »Kontakt« s označením »1×1«. Následně se otevře váš telefonní seznam, ze kterého vyberte požadovaný kontakt. Jedním klepnutím na tlačítko na obrazovce smartphonu pak rychle vyvoláte možnost zavolat nebo napsat zprávu.

Výše uvedený postup platí pro zařízení s operačním systémem Android 4.x. Na smartphonech se stále ještě hojně používanou verzí 2.x použijte jiný trik. Podržte prst na prázdném místě obrazovky a z otevřené nabídky zvolte »Zástupce / Kontakt«. Pak už opět stačí jen vybrat kontakt z adresáře telefonu. Je také možné, že v nabídce widgetů poskytovaných konkrétními výrobci smartphonů najdete speciální widgety, zaměřené právě na umístění nejčastěji používaných kontaktů na obrazovku telefonu.

 

24/ Android/

Zástupci oblíbených stránek

Podobně jako nejčastěji používané kontakty si můžete na pracovní plochu tabletu nebo smartphonu s Androidem připnout také odkazy na své oblíbené webové stránky. Je to velmi snadné.

V internetovém prohlížeči si otevřete web, jehož zástupce chcete umístit na obrazovku svého zařízení, a pomocí tlačítka s hvězdičkou (napravo vedle adresního řádku) si z něj vytvořte záložku. Možná budete chtít upravit název záložky (»Štítek«), nebo prostě jen pokračujte tlačítkem »OK«. Nyní pomocí tlačítka se záložkou (napravo od hvězdičky a lupy) přejděte na seznam všech záložek. Zde podržte prst nad stránkou, kterou chcete připnout na domovskou obrazovku, a v nově otevřeném okně zvolte možnost »Přidat zástupce na plochu«. K otevření vašeho oblíbeného webu pak bude stačit jen klepnutí na jeho ikonu na displeji vašeho smartphonu nebo tabletu.

Pokud se podíváte i na další předvolby ve zmíněném okně nastavení, zjistíte, že můžete například velmi snadno nastavit svůj oblíbený web jako výchozí stránku při spuštění internetového prohlížeče, respektive při otevření nového panelu v prohlížeči.


iOS

Tipy a triky pro efektivní práci s iPhony a iPady

25/ iOS/

Internet v kapse

Pokud při prohlížení stránek narazíte na něco zajímavého, máte několik možností, jak si odkaz poznamenat nebo uložit. Pokud však navíc předpokládáte, že si obsah webu budete chtít prohlížet i mimo dosah internetového připojení, budete potřebovat tzv. off-line browser. Aplikace Pocket umožňuje uložit si obsah prohlížené internetové stránky pro pozdější zobrazení. Zvládne uložení jak statického obsahu včetně obrázků, tak i on-line videa nebo hudby a přináší i chytrá řešení – rozhodnete-li se například uložit si stránku z YouTube, aplikace předpokládá, že chcete uložit pouze video.

Organizace off-line příspěvků je intuitivní s fulltextovým prohledáváním. Při prohlížení je možné volit typ písma, zarovnání nebo čtení v režimu zobrazení na celé obrazovce. Nastavit lze i jas displeje s možností přepnutí do inverzního nočního režimu. Pocket zvládá i synchronizaci mezi více zařízeními uživatele. Stačí na stolním počítači v browseru označit příslušnou stránku, a její off-line podoba se v nejbližším okamžiku uloží do aplikace nainstalované v mobilním zařízení.

 

26/ iOS/

Tisk z iPadu

I když je svět okolo tabletů a smartphonů propojen prostřednictvím všude dostupného sdílení dokumentů v cloudu, čas od času potřebujete své dokumenty vytisknout na papír. Lze to řešit například tiskem souborů z Dropboxu na stolním počítači připojeném k místní nebo síťové tiskárně. To ale není tak elegantní jako vidina přímého tisku z iPadu. Apple má pro tyto účely vyvinutu technologii AirPrint, která na podporovaných tiskárnách s Wi-Fi umožňuje přímý tisk z iOS zařízení.

Naštěstí existují i jiné, alternativní způsoby. Všechny jsou však závislé na podmínce připojení iPadu do společné Wi-Fi sítě s počítačem, který tisk zprostředkuje na místní nebo síťové tiskárně. Vyzkoušejte například řešení iCan-Print. Kromě samotné instalace aplikace do tabletu musíte z adresy www.tinyurl.com/icanprint stáhnout a nainstalovat na své PC příslušný ovladač. Rozběhnutí tisku je pak už velmi snadné. Aplikace nabízí i alternativní řešení tisku – zprovozní v tabletu vlastní HTTP server, který zpřístupní dokumenty v aplikaci iCan-Print jiným počítačům pomocí adresy vložené do internetového prohlížeče.

 

27/ iOS/

Ovládání gesty

Ovládání internetového prohlížeče v tabletu vyžaduje jiný přístup, než je tomu u stolních počítačů. Dotykové displeje přímo vybízí k použití nových přístupů a tzv. gest, která urychlí a zpříjemní pohyb po internetu a čtení obsahu. Dobrým příkladem využití inovativních přístupů je internetový prohlížeč Dolphin Browser. Na první pohled je nejviditelnější režim prohlížení na celé obrazovce, možnost vypnutí internetové reklamy nebo vyspělá práce se záložkami na více zařízeních. Prohlížeč si pamatuje vyhledávání a při psaní nabízí již použitá slova. Rovněž si ukládá hesla různých webových formulářů a služeb, takže váš přístup k obsahu je mnohem jednodušší a rychlejší.

Hlavní obliba Dolphinu je však postavena na možnosti použití postranních panelů a gest. Gesto je definovaný pohyb jednoho či více prstů po displeji, kterému je přiřazena nějaká funkce nebo příkaz. Gesta se používají pro snadné ovládání aplikací. Může to být například přepínání mezi panely, ovládání pomocných funkcí nebo přesunu v rámci stránky, pomocí gest lze zadávat i často používané adresy. Stačí pak například na displeji napsat S, a browser se hned přepne na předdefinovanou stránku Seznamu.


Perfektní nastavení služby IFTTT

Nástrojů pro automatizaci a zjednodušení práce není nikdy dost. Například zajímavá služba IFTTT umí propojit více než sedm desítek internetových služeb a inteligentních hardwarových zařízení.

GUNNAR TROITSCH, RADEK KUBEŠ

Čtení zpráv z RSS kanálů prostřednictvím e-mailů je už beznadějně zastaralým způsobem, jak se dostat k novinkám ze sledovaných webů. Existuje mnoho dalších možností, jak zprávy z RSS pohodlně čerpat, například jejich automatickým převodem na příspěvky v sociálních sítích Twitter či Facebook, jako to umí šikovné on-line služby. Ještě zajímavější je však situace kolem zdrojů dat, která chceme pravidelně přijímat. Už jimi nemusejí být pouze internetové zpravodajské servery, ale také předměty běžné denní potřeby. Už dnes existují například osobní váhy Withings, které odesílají naměřenou hmotnost do internetové databáze – ještě v okamžiku, kdy na nich jejich uživatelé stojí. A pak jsou zde také inteligentní spotřebiče, zásuvky a vypínače, jako například zařízení z řady WeMo od firmy Belkin, které rovněž komunikují prostřednictvím internetu. Některé funkce, například pro publikování informací na Twitteru či Facebooku, už mají tato zařízení vestavěná, více toho ale zatím sama nesvedou.

Propojení všeho se vším

Se zajímavou myšlenkou přichází internetová služba IFTTT, jejíž název je zkratkou pro „If This Then That“, což v angličtině velmi přesně vysvětluje princip fungování služby. Pro IFTTT může být totiž jakákoli událost na internetu definovaným spouštěčem následné akce, která je samozřejmě rovněž realizována prostřednictvím internetu. S využitím IFTTT tak můžete například propojit inteligentní váhu Withings se zásuvkou Belkin, přestože o něčem takovém výrobci těchto zařízení při jejich návrhu možná ani neuvažovali. Prostřednictvím kombinace různých on-line služeb lze vytvořit postupný řetězec akcí, který může nabývat úžasných rozměrů. Představme si například, že vaše osobní váha vyšle v případě naměření určité hmotnosti impulz WeMo zásuvce. Dále se například odešle e-mail s předvolenou zprávou, a ve stejném čase se ve vaší lampě rozzáří síťová LED žárovka Philips Hue v určeném barevném tónu. Tento řetězec akcí můžeme ještě prodloužit a upravit, například se zapojením faktorů, jako je datum, čas nebo aktuální počasí. Výsledkem je celá kaskáda akcí, které proběhnou zcela automaticky, aniž by uživatel všech zapojených komponent přiložil ruku k dílu (pokud pomineme úvodní nastavení). Jestliže k tomu využijeme právě internetovou službu IFTTT, oceníme i další výhody. Předně můžeme provádět úpravy nastavení z kteréhokoli počítače připojeného k internetu nebo třeba ze svého iPhonu. Důležité také je, že IFTTT ovládá vše po internetu, takže není nutné používat vlastní počítač jako řídicí centrum, ovládající propojené aplikace a služby.

Jednou nastavit, a pak používat

Na použití služby IFTTT navíc není nic složitého. Spouštěčem akcí nemusí být nutně impulzy z hardwarových zařízení, ale i zcela jednoduché akce, jako je označení vaší fotky na Facebooku, check-in na Foursquare a další aktivity, které na internetu denně provádíte. IFTTT totiž spolupracuje s desítkami běžných internetových služeb, v čele s Facebookem, Twitterem, Dropboxem, YouTube či Instagramem.

Zřízení uživatelského účtu a následná konfigurace automatizovaných akcí probíhají velmi jednoduše, pouze si musíte vyhrát s detailním nastavením spouštěčů a následných kroků. Vše probíhá v přehledném webovém rozhraní, takže snad nebude vadit, že služba IFTTT komunikuje pouze v angličtině. Dozajista vám to vynahradí opravdu rozsáhlými možnostmi svého použití.

JAK NA TO

1 WEB IFTTT Na adrese ifttt.com najdete webový portál umožňující automatizaci různých úkolů. Kromě možnosti přihlásit se nebo si vytvořit uživatelský účet si můžete ještě prostudovat základní informace o službě IFTTT.

2 ZALOŽENÍ ÚČTU Zvolte si uživatelské jméno a zadejte platný e-mail. Heslo ke službě IFTT zvolte opravdu bezpečné (delší kombinace písmen, číslic a speciálních znaků), jelikož později, během nastavení, povolíte IFTTT přístup k vašim dalším on-line účtům. Pro ověření adresy je třeba kliknout na odkaz ve zprávě, která vám dorazí během okamžiku po registraci.

3 PROPOJENÍ SE SLUŽBAMI Pod nabídkou »Channels« najdete ikony více než sedmdesáti internetových služeb a inteligentních zařízení, jež můžete s IFTTT propojit. Klikněte na zvolenou ikonu a pak pokračujte tlačítkem »Activate« v napojení služby. Další postup se liší podle typu služby či zařízení, nejedná se však o nic složitého.

4 OSTATNÍ SLUŽBY Propojte svůj IFTTT účet také se standardními službami, jako je datum a čas nebo počasí. Například služba Date & Time se vás zeptá na časové pásmo, kde se nacházíte, aby mohla přesně koordinovat další nástroje. Podobně funguje i počasí (Weather).

5 PLÁN AKCÍ Po výběru služeb se můžete pustit do tvorby vlastních plánů akcí. Začněte volbou »Create« a pak postupujte pomocí názorného průvodce. Je třeba určit spouštěcí akci a její podrobnosti a pak službu, která má vykonat konkrétní úkol. Např. v zadaný čas odeslat příspěvek na Twitter.

6 ZKOUŠKA Hotový plán můžete otestovat a případně dále doladit. Nepotřebné plány lze dočasně pozastavit.

7 PLÁNY OSTATNÍCH UŽIVATELŮ Velkou výhodou IFTTT je možnost sdílení plánů automatických akcí s ostatními uživateli. Cizí plány najdete pod volbou »Browse«.

8 SDÍLENÍ VLASTNÍCH PLÁNŮ Také vy se můžete podělit o svá dílka s ostatními. Použijte volbu »My Recipes« a poté tlačítko »Share Recipe with Others«.

 


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení