Menu
CHIP Speedtest

10 služeb Googlu, které nahradila konkurence

V uplynulých dvou letech ukončil Google celou řadu inovativních služeb, které nezískaly oblibu uživatelů. Překvapivé ale je, že v některých z těchto oblastí získala masivní úspěchy konkurence.

PIRMIN MOSELEWSKI

 

1 Knol sjednocoval vědomosti a blogy. Na rozdíl od Wikipedie si zde ale mohli autoři svými vědomostními články i vydělat peníze. Myšlenky tohoto projektu, kterou Google opustil v roce 2012, se ujala firma Automattic. Ta měla se svým projektem WordPress v roce 2012 obrat přibližně 45 milionů amerických dolarů a příslušná internetová stránka se stala dvacátou nejnavštěvovanější na světě.

2 Slovník Google nabídl komplexní záznamy pro více než dvacet jazyků. V roce 2011 ale Google funkce on-line slovníku redukoval a integroval ho do svého překladače a vyhledávače. Na webu Dictionary.com však najdete přesnější výsledky, o čemž svědčí i jeho popularita. Jeho návštěvnost se pohybuje okolo 50 milionů návštěvníků měsíčně.

3 Do roku 2012 mohli uživatelé v rámci komunity na Google Wave spustit takzvané diskusní vlny. Funkce se zde neujala. Na webu disqus.com ji prý ale nyní konkurence realizovala úspěšněji. Společnost tvrdí, že Disqus používá za měsíc miliarda uživatelů.

4 Poté, co byl v roce 2012 přerušen projekt Google Health 2012, stal se Microsoft HealthVault lídrem na trhu v oblasti ukládání lékařských souborů v digitální formě. Služba Microsoftu však získává body i tím, že nabízí řadu zajímavých aplikací, např. pro import dat z měřidel krevního tlaku.

5 V roce 2010 koupil Google populární internetovou službu pro on-line editaci fotografií Picnik. Po dvou letech však kalifornská firma tuto službu zrušila. Nyní nabízí bezplatné nástroje na úpravy fotografií na internetu například Pixlr, který vydělá ročně přibližně milion dolarů.

6 Uživatelé Googlu mohli své vlastní domovské stránky na igoogle.cz vytvářet pouze do 1. listopadu 2013. Poté, co bude tato služba ukončena, mohou ale snadno přejít ke konkurenci na adrese netvibes.com. Tuto službu koupila v roce 2012 firma Dassault Systemes za 26 milionů amerických dolarů.

7 Na jaře letošního roku šokoval Google své uživatele prohlášením, že 1. července 2013 zruší službu Google Reader (on-line RSS čtečka). Její fanoušci marně posílali petice, důvodem prý byly nízké počty uživatelů. Google Reader lze nicméně nahradit službou feedly.com, která se v současné době může pochlubit více než čtyřmi miliony uživatelů.

8 Své poznámky a krátké texty si uživatelé dříve mohli uložit pomocí služby Google Notebook. Vzhledem k tomu, že se vývojáři Googlu soustředili na vylepšení Google Drive, byla služba pro poznámky v roce 2011 ukončena. Její konkurence v podobě rozsáhlejší služby Evernote se setkala s obrovským úspěchem. Analytici nyní odhadují její hodnotu na více než jednu miliardu amerických dolarů.

9 Když Google v roce 2010 získal komunitní službu Aardvark, kde si uživatelé navzájem pomáhali s odpověďmi, vypadalo to na nadějný start. O rok později ale Google službu ukončil. 53 milionů návštěvníků (za rok 2012) konkurenčního Yahoo Answers však ukazuje, že nejde o špatný nápad.

10 V roce 2007 koupil Google síť pro mikroblogování Jaiku, konkurenci Twitteru. Zatímco síť Jaiku byla ale v roce 2012 uzavřena, Twitter ji jasně převálcoval nejen z hlediska počtu uživatelů, ale také díky obratu půl miliardy amerických dolarů.


Další způsob přetáčení notebook/tablet

Firma Sony představila novinku v podobě zajímavého počítače VAIO Fit multi-flip PC, který se snadno změní na tablet nebo prezentační rámeček – na přeměnu zařízení jde zase trochu jiným způsobem. Víko s displejem se v polovině „rozlomí“ a displej se překlopí na druhou stranu. Stejně tak ho můžete dát do tzv. prezentačního režimu. Počítače jsou založeny na nejnovější generaci procesorů Intel Core a mají operační systém Windows 8.

Displeje počítačů Fit multi-flip mají Full HD rozlišení a jsou typu TRILUMINOS Display for mobile. Na jedno nabití baterie je možné pracovat či se bavit až deset hodin. Pomocí zadního fotoaparátu s 8megapixelovým obrazovým snímačem „Exmor RS for PC“ můžete pořídit fotografie i využít aplikace jako například CamScanner – díky ní můžete převádět text na pořízených snímcích do textové podoby a dále s ním pracovat. U modelů Fit 14A/15A si můžete pořídit dotykový digitální stylus a pomocí aplikace „VAIO Paper“ si ručně psát poznámky. Sony VAIO Fit multi-flip bude k dispozici ve stříbrném provedení a ve velikostech 13,3“, 14“ a 15,5“, a to za ceny od 19 990 Kč (14“ model) do 39 990 Kč.


Cestovní myš

Bezdrátovou počítačovou myší Genius Traveler D6600 můžete ovládat i dvě různá zařízení zároveň. Myš dokáže spolupracovat s PC a notebooky a prostřednictvím OTG kabelu je pomocí ní možné ovládat i tablety a smartphony s OS Android. Kompaktní čtyřtlačítková myš s pogumovaným povrchem je vhodná pro praváky i leváky. Pro přepínání mezi ovládanými zařízeními slouží speciální tlačítko. Novinka stojí 380 Kč a lze ji napájet baterií AA i AAA.


Digitální zrcadlovka s Wi-Fi a GPS

Nový Nikon D5300 tvoří v současné době vrchol nabídky jednookých zrcadlovek Nikon pro začátečníky. Jako první zrcadlovka Nikon je vybaven připojením Wi-Fi. Snímky lze tedy odeslat přímo z fotoaparátu do zařízení s iOS nebo Androidem. Funkci Wi-Fi lze využít i pro dálkové ovládání fotoaparátu. Fotoaparát je vybaven i GPS. Srdcem fotoaparátu D5300 je obrazový snímač CMOS formátu DX (APS-C) s rozlišením 24,2 milionu pixelů. Velký 3,2“ displej má rozlišení 1 037 000 pixelů a nabízí možnost vyklápění a otáčení. Fotoaparát nabízí řadu režimů, včetně režimu HDR. Tělo přístroje váží 480 g a jeho cena je 18 990 Kč. V setu s objektivem stojí 21 990 Kč.


Malý kompakt s výměnnými objektivy

Panasonic představil kompaktní fotoaparát DMC-GM1, který je prvním modelem prémiové řady Lumix GM s velkým snímačem a výměnnými objektivy. Fotoaparát je osazen 16Mpx snímačem typu Digital Live MOS a obrazovým procesorem Venus Engine, podle výrobce dosahuje citlivosti až ISO 25 600. Ovládání usnadňuje třípalcový dotykový displej s rozlišením 1,036 milionu obrazových bodů, který například dovoluje nastavit zaostření dotykem na obrazovku a stisknout na displeji spoušť.

Kompakt je vybaven kreativním režimem s 22 efekty a milovníkům videozáběrů nabízí možnost nahrávat Full HD videa se stereozvukem. Díky integrovanému Wi-Fi rozhraní mohou uživatelé připojit fotoaparát ke smartphonu či tabletu a ty využít jako dálkový ovladač fotoaparátu. Fotoaparát se bude prodávat ve dvou setech. První z nich, označený jako GM1K a obsahující kromě fotoaparátu základní objektiv 12–32mm, se bude prodávat za cenu okolo 18 000 Kč. Druhý set obsahuje kromě GM1 nový 12–32mm a 20mm objektiv a bude se prodávat za cenu okolo 26 000 Kč.


Tablet s Windows od Nokie

Společnost Nokia představila svůj první tablet založený na systému Windows RT 8.1. Lumia 2520 má Full HD displej s úhlopříčkou 10,1“, 6,7Mpx fotoaparát, nabízí připojení přes Wi-Fi i 4G a má i Bluetooth 4.0 a NFC. Pohání ji čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 s frekvencí 2,2 GHz, doplněný 2GB operační pamětí a 32 GB flash paměti. Hmotnost tabletu je 615 g („konkurenční“ MS Surface váží 676 g). Podle Nokie můžete tabletem pořídit pěkné snímky i za horšího osvětlení. Akumulátor by se měl rychle nabíjet -za jednu hodinu na 80 procent kapacity. Tablet se bude dodávat v několika barevných provedeních a zajímavým doplňkem je kryt/klávesnice Nokia Power Keyboard, disponující USB porty a touchpadem a obsahující baterii.


PPF přebírá Telefóniku

Telefónica se dohodla na prodeji majoritního podílu ve společnosti Telefónica Czech Republic finanční skupině PPF. PPF zaplatí za 65,9% podíl, který zahrnuje i společnost Telefónica Slovakia, 2,467 miliardy eur (63,6 mld. Kč) Společnosti Telefónica Czech Republic i Telefónica Slovakia změní své názvy, nicméně i nadále budou podnikat pod značkou O2. Nově vzniklé společnosti se také začlení do partnerského programu skupiny Telefónica, který umožňuje čerpat některé výhody skupiny.


Vícerežimový Yoga Tablet

Po vícerežimových noteboocích má Lenovo v nabídce i svůj první vícerežimový tablet – Yoga Tablet. Nabízí tři režimy práce a až 18hodinovou výdrž na baterii. Dostupný je v 8“ a 10“ provedení, a to za ceny od 6 000 Kč. Designéři a konstruktéři ze společnosti Lenovo chtěli použití tabletu zjednodušit. Yoga Tablet je tedy vybaven rukojetí ve tvaru válce a podle výrobce se lépe drží v jedné ruce. Můžete ho také díky kovové opěrce postavit do polohy vhodné pro sledování filmů nebo položit na stůl tak, že je mírně přizvednutý a poskytuje lepší pozorovací úhly.

Ve válcové rukojeti tabletu je ukrytá baterie. Pomocí Yoga Tabletu lze navíc přes USB on-the-go nabíjet další zařízení. 10– a 8palcové modely tabletu jsou poháněny čtyřjádrovými procesory, nabízí kapacitu paměti 16 GB, 5Mpx fotoaparát a dodatečný přední fotoaparát. Tablety s Androidem 4.2 s jsou k dispozici s Wi-Fi nebo 3G a váží 605 gramů (10palcový), resp. 400 gramů (8palcový). Prodávat se budou za cenu od 5 999 Kč (8palcový model), resp. od 6 999 Kč (10palcový model). K 10palcovému modelu nabízí Lenovo volitelně Bluetooth klávesnici, která zároveň slouží i jako kryt tabletu.


Nejmenší a nejlehčí Full-frame zrcadlovka

Fotoaparát Sony a7R pro náročné uživatele vytváří novou kategorii v oblasti digitálního fotografování. Tento kompaktní fotoaparát bez zrcadla s výměnnými objektivy disponuje 35mm Full-frame senzorem s rozlišením 36,4 megapixelu a vysokým výkonem. Záběry je možné komponovat prostřednictvím kontrastního hledáčku XGA OLED Tru-Finder s vysokým rozlišením nebo pomocí výklopného 3palcového LCD displeje. Full-Frame CMOS snímač má zdokonalenou technologii fotodiod a může se také pochlubit novou architekturou čipu „bez mezer“.

Sony a7R dokáže snímat Full HD videozáznamy a při filmování je k dispozici HDMI výstup, který umožňuje sledovat videozáznam na externím monitoru. Prostřednictvím rozhraní Wi-Fi a NFC se fotoaparát dokáže bezdrátově propojit se smartphonem nebo tabletem. Aplikace Smart Remote Control umožňuje nastavovat expozici a ovládat spoušť pomocí smartphonu. Pevné tělo z hořčíkové slitiny je odolné vůči prachu a vlhkosti a fotoaparát má hmotnost jen 407 g, což z něj dělá v současnosti nejmenší a nejlehčí fotoaparát s výměnnými objektivy s Full-Frame snímačem.


Dostupné televizory s rozlišením 4K

Společnost Changhong, čínský výrobce spotřební elektroniky s továrnou v Česku, přichází na český předvánoční trh s řadou novinek, dostupných za zajímavou cenu. Například smart televize UD55B6000IS s 55palcovou obrazovkou a 4K rozlišením bude v prodeji za necelých 35 000 korun. Nabízí například funkci multi-screen interaction, umožňující ovládat a sledovat televizi pomocí smartphonů a tabletů. Všechny modely TV Changhong jsou vybaveny operačním systémem Android 4.2, lze je ovládat hlasem i gesty, rozpoznávají obličeje, mají zabudované Wi-Fi připojení i funkce U-MAX 3D a spadají do energetické třídy A. S produkty bílé techniky vstoupí Changhong na český a slovenský trh v roce 2014.


Komfort zrcadlovky v kompaktním těle

Nároční fotografové mají nyní praktický doplněk k digitální zrcadlovce – kompakt Olympus STYLUS 1. Jde o snadno přenosný, štíhlý fotoaparát s manuálním ovládáním, stabilitou díky fotografování pomocí hledáčku a obrazovou kvalitou, která uspokojí náročnější fotografy. Nabízí velký snímač 1/1,7“ BSI CMOS, výkonný univerzální objektiv s konstantní světelností 1:2,8 v celém rozsahu 10,7násobného zoomu (28–300 mm), výkonný obrazový procesor TruePic VI a elektronický hledáček.

Objektiv s velkým průměrem je osazen výkonným mechanismem VCM stabilizace obrazu. Když není používán, zasune se zcela do těla fotoaparátu (za automatickou krytku objektivu). Pro přesnou kompozici záběru je zde velký elektronický hledáček s 1,44 miliony pixelů, rychlé automatické ostření Fast AF a přesné zaostření pomocí dotykové obrazovky a vestavěné Wi-Fi. STYLUS 1 automaticky detekuje oko přiložené k elektronickému hledáčku a vypne zobrazení živého náhledu Live View na výklopném LCD displeji. Vestavěné Wi-Fi a aplikace OI. Share umožní propojit fotoaparát s chytrým telefonem a vytvořit tak portál pro sdílení fotografií.


První rychlý Wi-Fi modem router

Nejnovější přírůstek do rodiny vysokorychlostních bezdrátových 802.11ac zařízení NETGEAR je označen jako D6300B-100GRS a obsahuje jak ADSL modem, tak i gigabitový ethernetový WAN port. Umožňuje uživatelům přístup k internetu prostřednictvím ADSL, optického nebo kabelového připojení, a to s nejrychlejší gigabitovou Wi-Fi sítí nové generace (až třikrát rychlejší bezdrátové přenosy oproti standardu 802.11n). Router podporuje technologii Beamforming+ pro lepší Wi-Fi pokrytí, IPv6, vypínání Wi-Fi i celého přístroje, návštěvnickou síť, snadnou instalaci bez CD, DLNA, Time Machine, cloudové a další služby. Wi-Fi modem router, určený pro ADSL Annex B linky používané v ČR, je dostupný za doporučenou cenu 5 500 Kč.


Z INTERNETU

HUDBA GOOGLE PLAY

Počátkem letošního podzimu spustil Google v České republice službu Hudba Google Play (play.google.com/store/music). Během několika vteřin se dostanete k milionům skladeb, které můžete jednoduše nakupovat v obchodu Google Play prostřednictvím několika kliknutí. Navíc odstartovala i služba Hudba Google Play Naplno, díky které získáte neomezený přístup k milionům skladeb a hudebních alb. A nejenom to, v rámci služby Naplno si budete moci vytvářet interaktivní playlisty (tzv. rádia) podle vybrané skladby nebo interpreta. První měsíc si službu můžete vyzkoušet zcela zdarma. Za měsíční předplatné pak dáte 149 Kč. Službu Hudba Google Play můžete do třetice využívat i jako úložiště a nakombinovat vytvořenou knihovnu s vlastní hudbou. V rámci služby si lze nahrát svoji soukromou hudební sbírku v rozsahu až 20 tisíc oblíbených skladeb, uložit si ji zdarma v cloudu a následně ji streamovat ze svých zařízení.

Komentář redakce: Koupit hudbu on-line není v Česku problém už dávno. Služby jako nadnárodní iTunes Music Store nebo tuzemské obchody Supraphonline. cz či Bontonline.cz si své spokojené zákazníky již našly. Podobně je tomu i v případě poslechu streamované hudby za měsíční paušál. MusicJet je za stejné peníze jako Google Play Naplno, Deezer je jen o něco málo dražší. Nás ale v redakci spíše zajímá, kdy se u nás konečně začnou objevovat služby nabízející v podobném duchu i filmy a televizní seriály.

MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ

ACM SPY 2013 je nadnárodní soutěž o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Jejím cílem je podpořit studenty, kteří zúročily roky studií a dokázaly je přetavit v zajímavou teorii nebo své nápady připravily již pro praktické nasazení.

Regionálně se jí účastní studenti českých a slovenských univerzit končící diplomovou prací v akademickém roce 2012/2013, jejichž práce do soutěže přihlásily jednotlivé fakulty. V tomto ročníku tak učinilo 14 univerzit (85 prací) z ČR a SR, které poskytují ucelené vzdělání v oblasti ICT. Vyhlášení soutěže, jejíž vítěz získá 1000 euro, se koná 27. listopadu 2013. Více informací najdete na webu http://www.acm-spy.cz.

ZÁKONY ZDARMA

Zákony na serveru Podnikatel.cz přidaly k již zveřejňovaným normám také ty, které jsou dostupné ve Sbírce zákonů od roku 1993. Všechny normy jsou dostupné zdarma v plném znění a přehledně členěné do kapitol. Návštěvníkům serveru je k dispozici vyhledávač, který po zadání názvu či čísla právní normy sám napoví, jaké normy jsou na adrese zakony.podnikatel.cz dostupné. Zásadní novinkou je pak porovnání předchozích i budoucích znění zákona. Přímo v textu zákona tak lze vidět dvě možnosti. Text přeškrtnutý a podbarvený červeně, který označuje, že tato část byla ze zákona na základě novelizace vypuštěna, a text podbarvený zeleně, který byl do zákona přidán.

NOVÝ STREAM.CZ

Internetová televize Stream.cz se představila v úplně novém kabátě. Stává se plnohodnotnou internetovou televizí, která nabízí vlastní obsah. Tomuto záměru odpovídá i nový vzhled, který se soustředí hlavně na přehrávání videa ve velkém přehrávači a na jednoduché hledání pořadů a jejich dílů. Uživatelé si také nově mohou nastavit upozornění na nový díl svého oblíbeného pořadu, a to na jakémkoliv zařízení. Redesignovaný Stream.cz nabídne uživatelům kromě desktopové verze s responzivním designem i mobilní aplikaci. Ta je připravena pro platformy iOS a Android. Filozofie nové internetové televize Stream.cz vychází z tzv. pasivní konzumace zábavy. Uživatelé nemusí nic složitě hledat, stačí zapnout Stream.cz a nechat se bavit pořady, které pro ně dramaturgové připravili. Na podobném principu již dnes funguje internetová hudební televize Mixér.cz.

Komentář redakce: Službu Stream.cz provozuje Seznam, který její inovací jasně ukázal, že směřuje své služby směrem k většinovému uživateli, který obsah netvoří, ale výhradně konzumuje. Poněkud tak rozhněval uživatele, kteří si na starou verzi služby nahrávali svá vlastní videa (viz adresa old.stream.cz). Další kontroverzní novinkou je možnost přidávání komentářů pod videa jen prostřednictvím facebookových účtů. Vždyť není právě Facebook jednou ze služeb, která Seznamu odvádí nejvíce uživatelů?Dokumenty ke stažení
Komerční sdělení