Menu
CHIP Speedtest

Freeware měsíce:

Freeware měsíce: PC


Všestranný přehrávač multimédií

Light Alloy 4.7.3

Doposud se mohlo zdát, že Media Player Classic a VLC Media Player jen těžko najdou mezi ostatními bezplatně použitelnými přehrávači videa zdatného konkurenta. Přinejmenším za vyzkoušení však stojí aktuální verze přehrávače Light Alloy, která si poradí nejen s přehráváním filmových DVD i Blu-ray disků a s různými formáty videa (DivX, MKV, MP4 a další), ale také s hudebními formáty od MP3 přes FLAC až po AAC. Video samozřejmě můžete doplnit i titulky v externích souborech s různými formáty.

Po instalaci programu dostanete na výběr z jazykové verze uživatelského rozhraní přehrávače (čeština k dispozici není, to však na snadnou ovladatelnost programu nemá velký vliv) a také ze sady použitých kodeků pro přehrávání videa a zvuku. Zvolit můžete kodeky, které máte již instalovány v počítači, nebo kodeky integrované v přehrávači Light Alloy. Jestliže budete chtít v programu přehrávat i Blu-ray disky, zvolte interní kodeky.

Při používání přehrávače Light Alloy se ale nemusíte omezovat jen na multimediální obsah uložený ve vašem počítači. Program zvládne i streamovanou hudbu a filmy z internetu – stačí do něj vložit příslušný odkaz.

TIP 1 Pro otevření streamu z internetu klikněte pravým tlačítkem myši na titulek okna Light Alloy a zvolte nabídku »File / Open URL«. Použít můžete třeba i odkaz na stránku YouTube.

TIP 2 Jestliže by kodeky integrované v přehrávači Light Alloy nestačily na přehrávání všech vašich video- a audiosouborů, můžete si kdykoli doinstalovat další.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina, němčina


Pomocník výzkumníků

Mendeley 1.10.1

Program Mendeley vám poskytne šikovné nástroje na správu různých zdrojů (PDF či jiných dokumentů, výstřižků atd.), ze kterých budete čerpat při tvorbě akademických či jiných odborných prací. Prostřednictvím internetu můžete navíc své zdroje propojit a sdílet s kolegy.

TIP Před použitím programu je nezbytně nutné vytvořit si bezplatný uživatelský účet. Budete k tomu potřebovat pouze platnou e-mailovou adresu, která bude zároveň sloužit jako přihlašovací jméno.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina


Analýza počítače

simplitec Power Suite 1.4.5.21 Free

Optimalizační nástroj simplitec Power Suite se věnuje třem důležitým oblastem – výkonu počítače, jeho zanášení zbytečnými daty a bezpečnostním mezerám. Po spuštění provede program důkladnou analýzu vašeho počítače a informuje vás o nalezených problémech a možnostech jejich řešení.

TIP Bezplatně použitelná verze programu provede pouze analýzu vašeho počítače a zobrazí přehled nalezených problémů. Pro jejich odstranění byste si museli pořídit placenou edici.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina, němčina


Kontrola dat

PeStudio 7.62

Pro běžného uživatele je velmi těžké zjistit, jak spuštěné programy opravdu pracují a třeba i ke kterým datům v počítači přistupují. Tento úkol však zvládne bezplatná aplikace PeStudio, která analyzuje spouštěcí EXE soubory a DLL knihovny a vypíše podrobné informace o jejich činnosti.

TIP Program PeStudio se nijak neinstaluje, prostě jen rozbalíte archiv s jeho daty a použijete jediný spustitelný soubor, nazvaný »PeStudio.exe«. Pak můžete začít s analýzami ostatních souborů.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina


Tlačítko Start pro Win 8

Start Menu 8 1.3.0

Ve Windows 8.1 se sice na hlavní panel operačního systému vrátilo tolik postrádané tlačítko Start, ne však v podobě, v jaké by si jej uživatelé přáli. Náhrada v podobě programu Start Menu 8 má ale přesně takové funkce, na které jsme byli zvyklí, navíc s bohatými možnostmi nastavení.

TIP Start Menu 8 umí vyřadit i funkce Windows, které bez dotykového displeje jen těžko využijete. Jen si v instalačním průvodci dejte pozor na stažení dalších programů, které nepotřebujete.

Operační systém: Win 8/8.1
Jazyk: čeština


Domácí filmotéka

Avidemux 2.6.6

Bezplatně použitelné programy pro střih a další úpravy videa se sice hledají těžko, ale existují. Jedním z nich je Avidemux, ve kterém můžete pracovat s videem ve formátech DivX, AVI nebo MPEG-4. Soubor s videem jednoduše importujete, upravíte a poté převedete do požadovaného formátu.

TIP Na stránkách fixounet.free.fr/avidemux najdete kromě 32– a 64bitové verze programu pro Windows také alternativy pro operační systémy OS X a Linux (Ubuntu, Debian ad.).

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina


Automatizace

Z-Cron 4.9 Build 32

Jestliže právě nesedíte u svého počítače, můžete jej buďto na dálku ovládat prostřednictvím vzdálené plochy, nebo mu předem nastavit úkoly, které pak bude v zadaném čase automaticky vykonávat. Právě tuto možnost vám dává bezplatně použitelný nástroj Z-Cron.

TIP Z-Cron můžete použít jak pro nastavení složitějších úkolů, zahrnujících spouštění dalších aplikací a různé parametry, tak třeba i pro jednoduché vypnutí počítače v určeném čase.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina, němčina


Úprava instalace Win XP

nLite 1.4.9.3

Podpora operačního systému Windows XP sice bude 8. dubna 2014 ukončena, to však neznamená, že by tento úspěšný systém dále nepoháněl značné množství počítačů. Pomocí nástroje nLite si můžete usnadnit jeho instalaci tím, že do instalačních dat zahrnete všechny doposud vydané opravy.

TIP Podobně jako opravy a servisní balíčky umí nLite do instalačních dat začlenit i ovladače hardwaru, nebo naopak odstranit nepotřebné součásti operačního systému.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: čeština


Správa kolekce MP3

Banshee 2.6

Užitečný správce hudebních souborů Banshee si poradí nejen se soubory v MP3 a dalších formátech na disku vašeho počítače, ale umí také obhospodařit obsah pořízený v obchodech iTunes či Amazon. Do knihovny Banshee můžete přidávat i další zdroje, konkrétně internetová rádia a podcasty.

TIP Program Banshee nebyl původně vyvíjen pro Windows, takže na jeho domovském webu najdete i jeho varianty určené pro operační systémy Linux a OS X.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8
Jazyk: angličtina


Čerstvé aktualizace

Evernote 5.0.2

Aplikace Evernote existuje nejen pro všechny mobilní platformy, ale samozřejmě i pro Windows a OS X. Verze pro Windows má po aktualizaci přepracované prostředí, upravené funkce pro tvorbu poznámek i lepší vyhledávání.

evernote.com

Wireshark 1.10.2

Nástroj na analýzu a sledování síťového provozu se dočkal aktualizace svých verzí pro 32– i 64bitové edice operačního systému Windows. Kromě oprav chyb byla do nových verzí přidána i podpora dalších protokolů.

wireshark.org

CDBurnerXP 4.5.2

Menší aktualizace oblíbeného freewaru pro vypalování optických médií opravuje především některé chyby. Například byste se již neměli setkat s chybou, která se objevovala při vypalování nebo kopírování ISO obrazů disků.

cdburnerxp.se


Freeware měsíce: smartphony a tablety

 

Rychlý nákup

Lísteček

Denní či týdenní nákupy potravin v supermarketech zpravidla nepatří k nejoblíbenějším kratochvílím, a tak se hodí každá pomoc, která nám s touto nezbytností pomůže. Aplikace Lísteček, dostupná zatím jen pro zařízení s operačním systémem iOS, se postará o to, abyste zbytečně nebloudili mezi regály, ale naopak našli rychlou cestu k pořízení nákupu.

Po spuštění vypadá Lísteček jako klasická aplikace pro sestavení nákupního seznamu, která vám díky databázi klíčových slov pomůže rychle sepsat nákup potravin a dalšího běžného zboží (včetně počtu kusů či poznámek). Pravou sílu Lístečku ovšem objevíte ve chvíli, kdy aplikaci necháte vyhledat nejbližší obchody. Podle zvoleného obchodu pak aplikace automaticky uspořádá nákupní seznam tak, jak je zboží řazeno v regálech od vstupu, až po pokladny. Díky tomu už nemusíte bloudit a vracet se, ale postupujete systematicky, rovnou k cíli.

Lísteček tímto způsobem funguje v prodejnách Tesco, Albert, Billa, Makro, Globus, Penny Market, Lidl, Interspar a Kaufland, resp. v jejich pobočkách v necelé dvacítce největších českých měst.

TIP 1 Aplikaci Lísteček je možné používat zcela zdarma, ovšem přímo v programu si můžete za pár desetikorun pořídit vylepšení, díky kterému aplikace automaticky pozná ve kterém obchodě se nacházíte a podle toho seřadí nákupní seznam.

TIP 2 V brzké době se má objevit aktualizace aplikace Lísteček s užitečnou funkcí na sdílení nákupních seznamů mezi uživateli a ve vývoji je rovněž verze pro operační systém Android.

Operační systém: iOS
Jazyk: čeština


Internetový prohlížeč

Mercury Browser

Už v základní výbavě nabízí alternativní internetový prohlížeč pro smartphony a tablety zajímavé funkce. Jde například o blokování internetové reklamy (jejíž načítání zbytečně čerpá váš limit na mobilní data), integraci se sociálními sítěmi nebo anonymní režim surfování.

TIP Přestože není jeho prostředí v češtině, stojí Mercury Browser určitě za pozornost – ať už kvůli možnosti ovládání prostřednictvím gest, nebo díky dostupným rozšířením.

Operační systém: Android, iOS
Jazyk: angličtina


Nezapomeňte zalévat

Waterbot

V aplikaci Waterbot si snadno nastavíte, jak často je třeba zalévat vaše domácí rostlinky. Po uplynutí zvoleného počtu dní vás Waterbot upozorní na nutnost zálivky. Můžete si přitom určit, zda se upozornění zobrazí ráno, v poledne či večer, zvuk či jiný parametr upozornění však nastavit nelze.

TIP Pro lepší orientaci mezi pěstovanými květinami můžete kromě připravených ikonek použít i vlastní fotografie rostlinek. Pořídíte je po klepnutí na tlačítko »or take a photo«.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina


Komunikátor

BlackBerry Messenger

Trvalo velmi dlouhou dobu, než si komunikační aplikace BlackBerry Messenger našla cestu i na další platformy. Nyní si ale i uživatelé Androidu a iOS mohou navzájem zdarma posílat textové zprávy, fotky a další obsah. Například oproti WhatsApp je trochu složitější registrace i propojení s ostatními.

TIP Při použití aplikace BlackBerry Messenger se neobejdete bez vytvoření uživatelského účtu, k propojení s dalšími uživateli lze použít e-mail, SMS, NFC nebo třeba QR kód.

Operační systém: Android, iOS, BlackBerry
Jazyk: angličtina


Antivir

Malwarebytes Anti-Malware

Nebezpečného softwaru pro operační systém Android bohužel velmi rychle přibývá, takže se použití antivirové aplikace stává nezbytností. Malwarebytes Anti-Malware kontroluje všechny instalované aplikace a umí provádět i kontroly obsahu smartphonu či tabletu na vyžádání a řídit běžící programy.

TIP Malwarebytes Anti-Malware vám pomůže zkrotit i zbytečně rozsáhlá práva, která si některé aplikace nechávají při instalaci přidělit. Slouží k tomu funkce »Privacy Manager«.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina


Poznámkový blok

Springpad

Pod pojmem poznámkový blok si asi většina uživatelů vybaví aplikace Evernote nebo OneNote. Občas se však vyplatí poohlédnout se i po konkurenci, například v podobě aplikace Springpad. Kromě textu lze do poznámek vkládat i fotografie, zvukové nahrávky nebo třeba webové stránky.

TIP Pro přihlášení k aplikaci Springpad můžete použít i své uživatelské účty na Facebooku, Twitteru nebo účet Google, případně si můžete vytvořit speciální účet, pouze pro službu Springpad.

Operační systém: Android, iOS
Jazyk: angličtina


Čtečka e-knih

Readmill

Aplikaci Readmill pro čtení elektronických knih měli donedávna k dispozici pouze uživatelé zařízení se systémem iOS. Nově ji lze používat i na tabletech a smartphonech s Androidem. Podporovány jsou běžné formáty e-knih a prostřednictvím cloudu lze synchronizovat obsah mezi více zařízeními.

TIP Při čtení můžete přepínat mezi denním a nočním režimem (černé písmo na bílém podkladu a naopak) a k bezplatnému stažení je mnoho zajímavých knih v angličtině.

Operační systém: Android, iOS
Jazyk: angličtina


Vzdálené ovládání

Remote Desktop

Microsoft představil vlastní bezplatnou aplikaci pro vzdálené ovládání počítačů s Windows prostřednictvím mobilů a tabletů. Na obrazovce smartphonu asi nebudete pohodlně ovládat klasickou pracovní plochu Windows, ale aplikace z prostřední Modern UI už možná ano.

TIP Na rozdíl od aplikací jako TeamViewer vyžaduje vzdálené ovládání počítače prostřednictvím aplikace Remote Desktop přes internet použití veřejné IP adresy.

Operační systém: Android, iOS, W8
Jazyk: angličtina


Cloudový přehrávač

RealPlayer Cloud

Multimediální přehrávač RealPlayer si mezi uživateli počítačů nezískal mnoho příznivců. Jeho verze pro smartphony a tablety to však může změnit. Nabízí především bohatou podporu různých formátů videa a také možnost nahrát si vlastní videa do cloudového úložiště (2 GB jsou zdarma).

TIP Využití cloudu má u RealPlayeru zajímavé možnosti – k videím máte přístup ze všech zařízení, zároveň si je ale můžete do kteréhokoli z nich stáhnout pro přehrávání bez připojení k internetu.

Operační systém: Android, iOS
Jazyk: angličtina


Čerstvé aktualizace

Outlook.com (iOS, Android)

Klient pro připojení ke stejnojmenné e-mailové schránce se dočkal bohaté aktualizace, takže již umí stáhnout do zařízení e-maily za libovolné období, vyhledávat ve zprávách uložených na serveru nebo odesílat e-maily z alias adres.

outlook.com

OfficeSuite 7.3 (Android, iOS)

Zdarma použitelná verze kancelářského balíku pro smartphony zvládne nově podmíněné formátování buněk tabulky, přehrávání zvuku při přechodech snímků prezentací a vkládání grafů do textových dokumentů.

mobisystems.com

YouTube (Android)

Aplikace pro přehrávání videí z YouTube konečně nabízí funkci, po které uživatelé již dlouho volali. Přehrávání videa, resp. jeho zvukové stopy, se nyní nezastaví při opuštění aplikace YouTube, ale pokračuje dále na pozadí.

play.google.com
Dokumenty ke stažení
Komerční sdělení