Menu
CHIP Speedtest

Krátké testy: Software

NERO 2014 PLATINUM

Zapomeňte na vypalování, Nero teď vládne videu

Spíše než klasické programy pro pracovní plochu operačního systému Windows připomíná úvodní okno nové verze balíku Nero kopii nabídky Start z Windows 8. Výhodou inovace je rychlý přehled o obsahu bohatě vybaveného souboru. Celkem jde o více než deset aplikací a nástrojů, mezi kterými ale chybí Nero BackItUp. Zálohovací aplikaci si musíte stáhnout a instalovat zvlášť, její základní verze je ovšem použitelná bezplatně.

Jestliže pomineme funkce pro vypalování všech typů optických médií nebo práci s hudbou a fotografiemi, zůstává nám jako nejdůležitější část souboru Nero 2014 sada nástrojů na práci s videem. V nejvyšší edici Platinum je přitom samozřejmostí podpora zpracování videa v Ultra HD rozlišení, stejně jako ve 3D, k čemuž však musí být vás počítač vybaven operačním systémem Windows 7 či novějším (v 64bitové verzi). Při testování jsme se bohužel potýkali s delšími časy nutnými pro otevření aplikace a všech souvisejících modulů.

Zajímavou novinkou je funkce 1-click Disc to Device conversion, která slouží pro rychlý převod filmů z DVD či Blu-ray disků (bez ochrany proti kopírování) do formátů vhodných pro přehrávání v mobilech a tabletech. Připraveny jsou přitom profily nastavení konverze pro běžně prodávaná zařízení. Do Nera se také vrátila funkce pro streamování médií přímo do chytrých televizí, nebo třeba do konzole PlayStation. Podle našeho testování se docela zásadně zvýšil výkon Nera při kódování videa. Například u Full HD videa, kódovaného dle profilu nastavení pro PlayStation 3, byl výsledek hotov o 20 % rychleji než v předchozí verzi.

RADEK KUBEŠ

SHRNUTÍ:

Bohatá výbava Nera 2014 není oproti předchozí verzi tak velkou změnou, o to více však potěší vyšší výkon při kódování videa. Některé funkce by zvládl i freeware a občas se budete potýkat s nelogickým ovládáním.

+ Funkční výbava, podpora Ultra HD, rychlost kódování
– Cena, pomalé nahrávání modulů, místy nelogické ovládání

Cena: cca 2 300 Kč

TECHNICKÁ DATA
INFO http://www.nero.com
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista/7/ 8/8.1 (32/64 b)
JAZYK čeština
PROFILY PRO KONVERZI VIDEA iPhone/iPad/Nexus a další
FUNKCE STREAMOVÁNÍ *
ZÁLOHOVÁNÍ * (nutno doinstalovat zvlášť)
IMPORT VIDEA Blu-ray, DVD, internet
AKCELERACE POMOCÍ GPU *
HODNOCENÍ
CELKEM 79,8
NABÍDKA FUNKCÍ (40 %) 87
OVLÁDÁNÍ (30 %) 67
VÝKON (30 %) 83

Chip: dobrý (2,2)

 

ACRONIS TRUE IMAGE 2014

Zálohování

Na samotné funkci zálohování může už Acronis jen těžko něco zlepšovat, a tak nás program True Image 2014 překvapí jinou novinkou. Zatímco dříve bylo možné do cloudového úložiště ukládat jen jednotlivé složky a soubory, nově lze takto zálohovat i kompletní obraz obsahu vašeho počítače. V základu máte k dispozici na jeden rok zdarma 5 GB v úložišti Acronis Cloud, pro uložení kompletního obrazu disku si však budete muset prostor přikoupit. Maximum je 250 GB za 1 299 korun ročně. Zálohovat samozřejmě nemusíte jen do cloudu, zvolit lze i jakékoli lokální čí síťové disky, včetně možnosti vytváření dvou nezávislých záloh, rozdílového zálohování nebo třeba šifrování zálohovaných dat. Orientaci ve velkém množství funkcí True Image 2014 usnadní i velmi přehledné ovládání v češtině.

SHRNUTÍ:

Jeden z nejlepších nástrojů na průběžné i pravidelné zálohování dat zvládnou ovládat i úplní začátečníci.

+ Funkční výbava, ovládání
– Pomalejší upload do cloudu

Cena: cca 1 300 Kč

TECHNICKÁ DATA
INFO http://www.acronis.cz
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista/7/ 8/8.1 (32/64 b)
JAZYK čeština
ZÁLOHOVÁNÍ PRŮBĚŽNĚ/DLE PLÁNU * / *
ŠIFROVÁNÍ/ KOMPRIMOVÁNÍ ZÁLOH * / *
UMÍSTĚNÍ ZÁLOHY lokální disky, USB disky, síťové disky, FTP, cloud, optická média ad.
HODNOCENÍ
CELKEM 97
NABÍDKA FUNKCÍ (40 %) 100
OVLÁDÁNÍ (30 %) 95
VÝKON (30 %) 95

Chip: výborný (1,2)

 

KASPERSKY INTERNET SECURITY – MULTI-DEVICE 2014

Bezpečnostní balík

Útoky malwaru nebo hackerů už nejsou jen doménou PC s Windows, ale také platformy Apple i smartphonů s Androidem. Kaspersky proto nabízí balíček bezpečnostního softwaru pro více systémů. V rámci balíku je k dispozici Kaspersky Internet Security 2014 (PC) a Kaspersky Anti-Virus 2014 (PC), Mac security (MAC) a Kaspersky Internet Security for Android. Nabídka funkcí je velmi rozsáhlá, a tak zmíníme jen lepší zabezpečení při nakupování na internetu (SafeMoney) nebo Automatic Exploit Prevention, chránící před neobjevenými bezpečnostními dírami a zranitelnostmi v běžných programech. Pro Android nabídne například ochranu před zloději nebo ochranu při prohlížení internetu. Výhodou je, že můžete za příznivou cenu ochránit několik různých zařízení.

SHRNUTÍ:

Pokud hledáte dobrou ochranu pro více svých zařízení, lze řešení od firmy Kaspersky rozhodně doporučit.

+ Ochrana pro více zařízení, rozsah funkcí
– Nic významného

Cena: od 750 Kč do 2 540 Kč

TECHNICKÁ DATA
INFO http://www.kaspersky.cz
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista/7/8 (32/64 b), OS X 10.610.8, Android 2.3 a vyšší
JAZYK čeština
KLÍČOVÉ FUNKCE Ochrana v reálném čase, antiblocker, SafeMoney, Automatic Exploit Prevention, filtrování hovorů a zpráv SMS, Anti-Theft, rodičovská ochrana
HODNOCENÍ
CELKEM 94
NABÍDKA FUNKCÍ (25 %) 95
OVLÁDÁNÍ (25 %) 90
ÚROVEŇ OCHRANY (25 %) 95
SYSTÉMOVÉ NÁROKY (25 %) 96

Chip: výborný (1,1)

 

ABBYY PDF TRANSFORMER+

Konverze PDF

I když to název tak docela nenaznačuje, neslouží ABBYY PDF Transformer+ pouze k převodu PDF dokumentů na různé typy editovatelných souborů. Přímo v programu můžete do PDF souborů zasahovat, doplňovat do nich komentáře nebo i upravovat jejich textový a grafický obsah. Výsledek lze následně uložit opět do formátu PDF. Konverze PDF souborů do editovatelné podoby asi nikdy nebude úplně dokonalá, ABBYY PDF Transformer+ se však ideálu alespoň velmi blíží, navíc pracuje poměrně rychle, podporuje desítky jazyků a nestojí ani zdaleka tolik jako nástroje od Adobe. Konverzní funkce se vám mohou hodit nejen při převodu naskenovaných či vyfocených dokumentů do formátu použitelného ve Wordu, ale třeba také při vytváření vlastních elektronických knih.

SHRNUTÍ:

Jasná volba při potřebě konverze naskenovaných předloh či PDF dokumentů do editovatelné podoby.

+ Kvalita konverze, nabídka podporovaných jazyků
– Nic významného

Cena: cca 1 800 Kč

TECHNICKÁ DATA
INFO http://www.abbyy.cz
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP/Vista/7/8/8.1 (32/64 b)
JAZYK čeština
VSTUPNÍ FORMÁTY PDF, DOC(X), XLS(X), PPT(X), RTF, HTML, JPG a další
VÝSTUPNÍ FORMÁTY PDF, DOC(X), XLS(X), PPT(X), RTF, HTML, CSV, TXT, ODT, EPUB, FB2
ROZPOZNÁVANÉ JAZYKY čeština, angličtina, němčina a desítky dalších
HODNOCENÍ
CELKEM 94
NABÍDKA FUNKCÍ (25 %) 95
OVLÁDÁNÍ (25 %) 90
ROZSAH FORMÁTŮ (25 %) 92
PODPORA JAZYKŮ (25 %) 100

Chip: výborný (1,1)

 

ASHAMPOO ANTIVIRUS 2014

Nový antivir

Ashampoo doplňuje svoje portfolio softwaru o klasický antivir, využívající hned dvě různá skenovací jádra. Antivir od Ashampoo se však neomezuje pouze na boj se škodlivým softwarem, připravena je i ochrana před nebezpečnými webovými stránkami nebo zabezpečení důležitých systémových souborů před jejich neoprávněnou změnou. Program také odstraní stopy po surfování na internetu, spolehlivě zlikviduje nepotřebné soubory a pomůže vám zrychlit start vašeho počítače. Otázkou zůstává, jak si celkem dobře vybavená novinka poradí se zavedenou, často navíc bezplatnou konkurencí.

(Cena: cca 1 100 Kč, http://www.ashampoo.com)

Chip: dobrý (2,2)

 

O&O DEFRAG 17

Optimalizace disků

S rychlým rozšiřováním disků typu SSD na úkor klasických magnetických pevných disků se bude postupně snižovat i potřeba používání klasických defragmentačních nástrojů, které uspořádávají data na discích. Například v programu O&O Defrag 17 však najdeme vedle běžných nástrojů na defragmentaci disků i funkce pro optimalizaci obsahu paměťových buněk SSD. Výhodou je, že tyto funkce pracují se všemi SSD, bez ohledu na jejich výrobce a typ. Další zajímavou funkcí je bezpečné přemazání volného místa na disku a vyšší výkon klasické defragmentace.

(Cena: cca 600 Kč, http://www.oo-software.com)

Chip: dobrý (1,9)

 

HUDBA GOOGLE PLAY

Nekonečný jukebox

Počátkem října uvolnil Google v zahraničí již dlouhou dobu dostupnou službu pro poslech hudby z jeho internetové knihovny. I čeští uživatelé tak mají konečně přístup k asi 18 milionům skladeb od různých interpretů a různých žánrů na základě pravidelného měsíčního poplatku ve výši 149 korun za neomezený poslech. Hudbu k poslechu můžete vybírat v okně internetového prohlížeče v počítači, pro smartphony a tablety s Androidem je však připravena i stejnojmenná aplikace, která má řadu výhod.

K aplikaci Hudba Google Play se připojíte stejným účtem, který jste použili pro nákup předplatného hudební služby Googlu. Všechny změny provedené v počítači (jako třeba nákup hudebního alba) se pak automaticky promítnou i do této aplikace. V rámci služby Hudba Google Play máte navíc možnost uložit si na server Googlu až 20 tisíc vlastních nahrávek a také k nim pak budete mít přístup z vašeho smartphonu či tabletu. Nicméně, předplacenou hudbu lze vždy poslouchat jen na jednom zařízení, souběžné využití jednoho předplatného ve více zařízeních tedy možné není.

Hudbu si v rámci měsíčního předplatného pouze pronajímáte, proto není možné dostat se k jednotlivým hudebním souborům. To však neznamená, že byste nemohli poslouchat i na cestách, bez mobilního připojení k internetu. V aplikaci Hudba Google Play předem jednoduše označíte alba a skladby, které budete chtít mít k dispozici i off-line, a aplikace si je přes Wi-Fi předem stáhne do přenosného zařízení. Skladby budou uloženy v databázi, takže je nemůžete kopírovat dál ani přehrávat v jiném zařízení.

Jestliže si nechcete hudbu jen pronajímat, můžete si pořídit jednotlivé skladby či celá alba (v MP3 s datovým tokem 320 kb/s). Pořízená hudba se stáhne do počítače v podobě souborů bez DRM. S těmi pak můžete nakládat, jak uznáte za vhodné.

SHRNUTÍ:

Google se svojí nabídkou není ani první, ani nejlevnější, stojí za ním však obrovská knihovna skladeb (včetně českých) i základna uživatelů jeho dalších služeb.

+ Nabídka hudby, cena, off-line přehrávání
– Bez podpory sociálních sítí, pouze pro Android

Cena: 149 Kč měsíčně

TECHNICKÁ DATA
PLATFORMA Android (2.2 a vyšší)
JAZYK čeština
HUDEBNÍ DATABÁZE přes 18 milionů
PROSTOR NA VLASTNÍ HUDBU 20 000 skladeb (MP3, M4A, WMA, OGG, FLAC a M4P)
PŘÍSTUP Z JINÝCH PLATFOREM webový prohlížeč
FORMÁT ZAKOUPENÉ HUDBY MP3, 320 kb/s, bez DRM
HODNOCENÍ
CELKEM 76
DATABÁZE HUDBY (40 %) 90
FUNKCE (20 %) 75
OVLÁDÁNÍ (20 %) 75
PODPORA PLATFOREM (20 %) 50

Chip: výborný (2,1)

 

DOCTAPE VIEWER

Univerzální prohlížeč

Tablety a smartphony s operačními systémy Android a iOS jsou sice připraveny na prohlížení a přehrávání běžných typů obrázků, videí nebo třeba hudebních souborů, tím však jejich schopnosti zpravidla končí. Aby vás ale nezaskočila příloha e-mailu nebo soubor v cloudovém úložišti v nějakém exotičtějším formátu, pořiďte si aplikaci doctape Viewer. Tento univerzální prohlížeč totiž spolupracuje s dlouhou řadou internetových úložišť a služeb (Dropbox, SkyDrive, Box, Disk Google, Instagram, Flickr, Facebook a další) a dokáže zobrazit obsah souborů ve formátech, které jsou ve světě mobilních zařízení používány jen velmi zřídka. Jde například o grafiku z Photoshopu (PSD) nebo Illustratoru (AI), ale třeba také fotografie ve formátu RAW dat či vektorové obrázky (EPS, PS). Samozřejmostí je otevírání dokumentů z kancelářských aplikací ve formátech PDF, DOC(X), XLS(X), PPT(X) a také ODT, ODS, SXW a STW.

SHRNUTÍ:

Pokud v tabletu prohlížíte i jiné typy souborů než jen fotky, bude pro vás doctape Viewer nepostradatelným pomocníkem.

+ Široká podpora formátů, spolupráce s internetovými službami
– Není optimalizováno pro horizontální otočení displeje

Cena: cca 50 Kč

TECHNICKÁ DATA
PLATFORMA Android (4.0 a vyšší), iOS (6.0 a vyšší)
JAZYK čeština
PODPORA SLUŽEB Dropbox, Facebook, Gmail, Instagram, Disk Google, SkyDrive, Box, Flickr, Picasa ad.
PODPOROVANÉ FORMÁTY PDF, DOC(X), XLS(X), PPT(X), ODT, ODS, SXW, STW, WPD, RTF, CSV, TXT, AI, PSD, RAW, EPS, PS, RAW a mnoho dalších
DALŠÍ FUNKCE ochrana heslem, fulltextové vyhledávání
HODNOCENÍ
CELKEM 85
PODPORA FORMÁTŮ (50 %) 90
FUNKCE (25 %) 75
OVLADATELNOST (25 %) 85

Chip: velmi dobrý (2,1)

 

FILEDROP

Přenos souborů

Jednoduchá aplikace Filedrop vám velmi pomůže při používání vašeho iPhonu či iPadu. Filedrop umí do přenosného zařízení odeslat obsah systémové schránky ve vašem počítači, fotky z vybrané složky i další obsah. Data si navíc nemusíte měnit jen mezi počítačem a smartphonem, ale také mezi více mobilními přístroji. Stačí jen přenos souboru jednoduše potvrdit a pak soubor uložit do zařízení nebo rovnou spustit v příslušné aplikaci. Práce s aplikací Filedrop je velmi snadná a v porovnání s použitím USB kabelů i daleko elegantnější.

(Cena: cca 20 Kč, platforma: iOS)

Chip: velmi dobrý (1,4)

 

HD WIDGETY

Miniaplikace

Za několik desetikorun můžete svůj tablet nebo smartphone s Androidem vylepšit celou sadou miniaplikací (tzv. widgetů). Z nabídky HD Widgetů můžete vybírat různé způsoby a velikosti ztvárnění hodin, předpovědi počasí i ovládacích prvků na domovské obrazovce vašeho přenosného zařízení. Widgety můžete dále nastavovat i volně upravovat, aby plnily přesně takové funkce, jaké od nich očekáváte. Přímo z domovské obrazovky pak můžete ovládat například Wi-Fi, Bluetooth a další funkce vašeho smartphonu či tabletu.

(Cena: cca 40 Kč, platforma: Android)

Chip: výborný (1,9)

 

uTORRENT PRO

Stahování torrentů

Klasická klientská aplikace pro stahování obsahu z P2P sítí byla na zařízení s operačním systémem Android přenesena ze světa počítačů s Windows. Přímo ve svém tabletu nebo smartphonu tak můžete vyhledávat a stahovat obsah prostřednictvím tzv. torrentů a pak jej rovnou používat v dalších instalovaných aplikacích. Klient mí Torrent Pro je zároveň nastaven tak, aby stahoval data pouze během připojení přes Wi-Fi, a nikoli přes mobilní internetové připojení. Výhodou placené verze Pro je odstranění reklamního banneru.

(Cena: cca 60 Kč, platforma: Android)

Chip: velmi dobrý (1,9)

 

SWITCHR – TASK SWITCHER

Ovládání aplikací

V operačním systému Android je sice pro přepínání spuštěných aplikací připraveno speciální tlačítko, Switchr -Task Switcher však přináší ještě další zajímavé způsoby, jak s aplikacemi v Androidu pracovat. Bez zdlouhavého nastavování vám Switchr – Task Switcher umožní přepínat aplikace pomocí gest a listování mezi jejich náhledy či ikonami. Volit můžete přechodové efekty i citlivost odezvy na příslušná gesta. Další nastavení a možnosti šikovné aplikace pak otevře pořízení její placené verze Pro.

(Cena: cca 40 Kč, platforma: Android)

Chip: velmi dobrý (1,5)

 

EASY VOICE RECORDER PRO

Hlasový záznamník

Aplikaci pro záznam zvuku najdete snad v každém tabletu či smartphonu, případně si ji můžete zdarma stáhnout. Jaké tedy mohou být důvody za takový nástroj platit? Easy Voice Recorder Pro vás zkusí přesvědčit například kvalitním stereozáznamem do formátů PCM či AAC, možností připojení Bluetooth mikrofonů, tříděním nahrávek do složek, detekcí a přeskakováním tichých míst nebo softwarovým zvýšením hlasitosti záznamu z mikrofonu. Pokud svůj smartphone používáte jako diktafon často, nebudete investice do programu litovat.

(Cena: 80 Kč, platforma: Android)

Chip: velmi dobrý (1,4)

 

HDR CAMERA+

Fotografování

Aplikace HDR Camera+ pro zařízení s Androidem nabídne hned jedenáct různých režimů focení, včetně možnosti pořizování tzv. HDR snímků. HDR Camera+ má také digitální zoom, softwarovou stabilizaci obrazu a režim pro fotografování pohybujících se objektů bez jejich rozmazání. Uživatelsky lze nastavovat parametry expozice nebo použití blesku a rovněž jas, kontrast a barevné ladění hotových snímků. HDR Camera+ přidává souřadnice pořízení fotografií a ukládá je v plném rozlišení do paměti zařízení.

(Cena: cca 20 Kč, platforma: Android)

Chip: velmi dobrý (2,1)
Dokumenty ke stažení
Komerční sdělení