Menu
CHIP Speedtest

Průvodce Chipu po CPU a GPU

Plánujete nákup počítače nebo jeho dovybavení? Zde vám poskytneme všechny informace o aktuálních procesorech a grafických čipech.

ANDREAS VOGELSANG

V našem testlabu se objevily další superprocesory – po „extrémním“ CPU Bridge Extreme Core i7–4960X od Intelu z minulého měsíce, který se dostal na první místo našeho žebříčku třiceti nejlepších modelů, je to vlajková loď AMD s označením FX-9590 a další model FX-9370. Tyto dva osmijádrové procesory na nás udělaly velký dojem, ale jen svými technickými specifikacemi – nikoli svým výkonem. Mají ze všech testovaných procesorů zdaleka nejvyšší frekvenci, na které pracují – 4,4 a 4,7 GHz. Bezkonkurenční je i frekvence, na které fungují v režimu Turbo: FX-9370 pracuje na 4,7 GHz, a top model FX-9590 dokonce na 5 GHz. Tyto extrémní hodnoty mají ale svou cenu. V první řadě je to spotřeba energie: 220 wattů, které tyto procesory řady Vishera potřebují pro práci, je téměř dvakrát tolik, kolik požadují top modely Intelu. Vysoká je i pořizovací cena: zatímco model FX-9370 je k dostání za ještě poměrně skrovných cca 7 500 Kč, za současný top model firmy AMD musíte zaplatit cca 19 500 Kč. Ani z poměru cena/výkon tedy nejde o příliš zajímavé modely a zaostávají v tomto směru za konkurenčními procesory Haswell od Intelu. My tedy doporučujeme procesor Core i7–4770K, který oba nové procesory AMD předčí svým výkonem i při mnohem nižší frekvenci. Spotřebuje navíc jen 84 W (TDP), což je oproti procesorům Vishera jen třetina, a stojí méně než polovinu ceny procesoru AMD FX-9590.

Mobilní procesory: Tento měsíc se to obešlo bez změn v pořadí našeho žebříčku mobilních procesorů. Na dominanci Intelu se tedy nic nemění.

Grafické čipy: Ceny grafických karet poklesly. V první desítce je tak herní karta, konkrétně model nVidia GeForce GTX 760, která stojí okolo 6 200 Kč. Ušetřit se podařilo na paměti, která má kapacitu jen 2 GB, ale takt 6 212 MHz. Stejně jako další grafiky s nVidia Kepler nabízí i GTX 760 dynamické přetaktování jádra (GPU Boost). Jen 2 900 Kč stojí náš další nákupní tip v základní kategorii karet – model AMD Radeon HD 7790.

 


Dokumenty ke stažení
Komerční sdělení