Menu

Mailbox

Mailbox

„Děkuji. Připravili jste mi skvělý podnět ke stavbě vlastního PC.“ Hanuš Kresl

CPU urychluje lépe než GPU

Perfektní počítač podle Chipu

CHIP 12/2014, STR. 106Děkuji za článek o různých kombinacích hardwaru. Pro čisté zpracování videa je bezpochyby i5-4460 nejlepší volbou. Přinesla by v tomto případě hi-endová grafická karta další výkonový nárůst, nebo by neměla na lepší zpracování videa žádný vliv? RICHARD FORMÁNEK (E-MAIL)

Ano, je to tak, i5 je pro tyto účely nejlepší volbou. Oproti velmi rychlému Intel Quick Sync nepřináší grafická karta žádný dodatečný výkonový posun. Pro náročný střih videa bychom deaktivovali hardwarově urychlované kódování a peníze ušetřené za GPU bychom investovali do lepšího procesoru, který v tomto případě nemusí výkonově dostačovat. REDAKCE CHIPU

Nečitelné Chip DVD

Chip DVD

Poslední dobou nemohu na svém notebooku (Sony Vaio VGN-NW21MF) s mechanikou Optiarc DVD RW AD-7700S CdRom Device otevřít Chip DVD. Na ostatních počítačích v domácnosti, jak stolních, tak na noteboocích, jde vše bez problémů, Vaio však dévédéčko prostě ignoruje. Přitom jiná média otevře a přečte. Již jsem se jednou obrátil na reklamaci, dostal jsem nové DVD, ale se stejným výsledkem. Nyní v čísle 12/2014 se to opakuje znovu. Nemáte prosím nějaký tip, co s tím? PAVEL ŘEHÁK (E-MAIL)

Tak to je špatná zprava, bohužel typická pro DVD mechaniky, přičemž notebookové mechaniky odcházejí ještě dříve. Čtecí schopnosti optických mechanik se zhoršují postupně. Ve většině případů mechaniky po dvou letech nejprve ztrácí schopnost číst dvouvrstvá DVD, kdy čtecí laser nedokáže zaostřit na druhou (hlubší) vrstvu DVD. V této mechanice lze nadále přečíst běžné CD a DVD, ale ne dvouvrstvé 8GB DVD (Chip DVD je dvouvrstvé DVD). Ve vaší situaci lze vyzkoušet několik postupů:- vyčistit diody v DVD mechanice- hadřík a líh;- softwarovým nástrojem uměle snížit otáčky mechaniky- stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/ostatni/nero-drivespeed;- desktopové mechaniky mívaly vždy malý trimr/potenciometr, kterým se dalo na laseru přidat;- nákup nové mechaniky není zas tak dramatický (500 Kč), pokud ho realizujete sám mimo servis (bud výměna, nebo externí mechanika). Na závěr vám můžeme doporučit přejít na digitální edici Chipu nebo na kombinované předplatné (papír + digitál), zde je přístup k softwaru z Chip DVD řešen stahováním. REDAKCE CHIPU

Závisí to na nástrojích

Udělejte si v počítači pořádek

CHIP 10/2014, STR. 120Datový chaos v počítači nemáme vždy na svědomí jen my koncoví uživatelé. Pokaždé když provádím update ovladačů své grafické karty nVidia, rozbaluje instalační program všechny soubory vždy do nové složky. Protože jako příležitostný hráč chci mít svůj systém vždy aktualizovaný, objeví se mi prakticky každý měsíc nový adresář nVidia se soubory, které nikdo více už nepotřebuje. Buď musím vědět, kde přesně mám smazat nepotřebné soubory a složky, nebo musím jednou za čas použít čisticí nástroje typu CCleaner, aby mi v počítači udělaly pořádek. Přitom jsem si myslel, že tuning a čistění systému nebudou minimálně od Windows 7 už potřeba. Chyba lávky. V. GRUBER (E-MAIL)

Errata

Firma, která přichází z budoucnosti

CHIP 12/2014, STR. 28V článku jsme srovnávali obrat Amazonu v prvním roce jeho fungování (1994) a Alza.cz v roce 2013. Srovnání je bohužel chybné -o celé tři řády. Uvažujeme-li kurz dolaru zhruba 20 Kč, pak byl obrat Amazonu z roku 1994 zhruba 10 milionů Kč, a nikoliv 10 miliard Kč, což je velmi hrubě zaokrouhleno obrat Alza.cz v roce 2013. Čtenářům i zmiňovaným společnostem se omlouváme.


Dokumenty ke stažení