Menu

To nejlepší z Chip DVD – 1.2017

Pevně doufáme, že si o vánočních svátcích uděláte na Chip více času. Připravili jsme rozšířenou nabídku, takže bude z čeho vybírat. 

Zajistili jsme exkluzivní plnou verzi Backup & Recovery 16, což je vavříny oceněný nástroj na zálohování. V tuningu pomůže UnInstaller 2017, Windows Sysinternals a SystemCare 10 Pro. Naposledy jmenovaný program kombinuje nástroje na vyladění výkonu Windows se spolehlivým antivirem Bitdefender. Se záchranou dat a partition se můžete spolehnout na Power Recovery Boot, s klávesovými zkratkami na Hotkey a s bezpečným surfováním na Online Shield VPN. Kreativci zajásají nad povedeným editorem obrázků ARTiPiC. Vylepšený HD Video Converter Deluxe vám usnadní převody videa a WebSite X5 Start 13 tvorbu internetových stránek.
martin.kucera@chip.cz 

Vánoční fotosprávce

Photo Commander XMAS

Pomocí programu Photo Commander snadno roztřídíte i rozsáhlou sbírku fotografií. Snímky můžete stáhnout přímo z fotoaparátu a díky integrovanému editoru je můžete podle potřeby i upravit. Program toho však zvládne ještě mnohem víc - nabízí nástroje na tvorbu panoramatických snímků, kalendářů, koláží, rámečků, prezentací a internetových fotoalb. Prezentaci z fotografií můžete uložit také jako videosoubor, exportovat do PDF nebo tisknout pomocí připravených šablon. Oproti standardní verzi je XMAS edice „laděna“ do vánočního designu a nabízí navíc několik šablon pro snadnou tvorbu originálních vánočních a novoročních pohlednic a přání.

Seznam programů v Chipu 01/2017

TESTY A PRAXE

PLNÉ VERZE

D Backup & Recovery 16 s132 D WebSite X5 Start 13 D MediaTrans 3.2 s140 D SystemCare 10 Pro D Power Recovery Boot D ARTiPiC 2017 D Hotkey 1.14 D Online Shield VPN D Video Converter Deluxe D UnInstaller 2017 D Win10 PrivacyFix 2017 D CheckDrive 2017 D Photo Commander XMAS D AVG Internet Security D Privacy Suite 17 Codify 3 MyKeyFinder Kaspersky IS 2017 Home Designer Pro 3 PowerDirector 13 D Windows Sysinternals D Freeware s58 AdwCleaner 6.030 FastCopy 3.25 NTLite 1.2 Audacious 3.8 FileZilla 3.22 Ultimate Boot CD 5.3.6 StaxRip 1.3.7.0 Vivaldi 1.4 jGnash 2.27 Core Temp 1.4.1 D WLAN s98 Acrylic WiFi Free 3.1 Ekahau HeatMapper 1.1.4 NetStress NetWorx 5.5.5 Krátké testy s92 Steganos Privacy Suite 18 AntiRansomware 2017 O&O Defrag 20 D Tipy a triky s124 Uninstall Cortana for Win 10 WinRAR 5.31

SOFTWARE

Automatizace

56k Shutdown Scheduler Coolbarz 1.1 Remote Mouse 2.8

Odinstalace

AdwCleaner 6.0 Geek Uninstaller 1.3 Chrome Cleanup Tool 14,8

Přenosné verze

Cameyo 3.1 Enigma Virtual Box 7.7 LiberKey 5.8

Sítě

Hide My IP 6.0 OpenVPN 2.3 TeamViewer 11.0 Tunngle 5.8.7

Slunečnice.cz

OSMC Pocket RDS 1.3 JamApp 1.0.2 VidStudio 1.85 Win Product Key Viewer 1.0 Phorg 1.11 Calm eyes reader 1.0 myTuner 1.0 WifiHistoryView 1.25 Položky označené D jsou také součástí digitální edice Chipu a jsou do konce února 2017 ke stažení on-line, více informací najdete na s55.

Exkluzivní zálohování

Paragon Backup & Recovery 16

Program Paragon Backup & Recovery se specializuje na zálohování kompletního obsahu pevného disku počítače, tedy nejen uživatelských souborů, ale i instalace operačního systému, všech používaných programů, ovladačů hardwaru a vašich vlastních uživatelských nastavení. Pomocí takové zálohy a záchranného DVD či USB flash disku pak velmi snadno obnovíte chod počítače po jakékoli havarijní události. Mimo to však program zvládne také zálohovat jednotlivé soubory a složky dle vaší volby a rovněž automaticky chránit zálohováním obsah výchozích složek pro dokumenty, hudbu a video ve Windows. Zálohovaná data lze komprimovat a záložní archivy dělit na části o zvolené velikosti nebo je chránit silným 256bitovým AES šifrováním. Bez znalosti příslušného hesla se pak k záložním datům nikdo nedostane. Více se dozvíte na s132.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 000 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| Chcete chránit své fotografie, dokumenty či videa a také se vyhnout kompletní reinstalaci počítače při havárii disku? Použijte chytrý zálohovací program.
Foto popis| V průvodci nastavením zálohování si můžete zvolit, zda bude Paragon Backup & Recovery zálohovat kompletní obsah disku, zvolený diskový oddíl, obsah složek s dokumenty, hudbou a fotografiemi nebo jakékoli soubory či celé složky podle vašeho výběru.

Media pro iPhony

MediaTrans 3.2

Program MediaTrans sice ke svojí činnosti potřebuje instalaci iTunes v počítači, ale tento program od Applu už dále nebudete potřebovat, snad jen k zálohování kompletního obsahu vašeho mobilního zařízení s iOS. MediaTrans se totiž postará o synchronizaci fotografií, hudby i videí mezi mobilním zařízením a diskem vašeho počítače, a navíc, na rozdíl od iTunes, umí převést filmy a hudbu do formátů, jejichž přehrávání operační systém iOS nativně podporuje. Další z funkcí programu WinX MediaTrans vám navíc umožní používat paměť iPhonu jako přenosný disk, což běžně, kvůli systému zabezpečení dat v iOS, není možné. Hodit se vám může i funkce pro ukládání elektronických knih do mobilního zařízení nebo správu hlasových poznámek a vyzváněcích melodií. Více se dozvíte na s140.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 750 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| Máte iPhone, iPad či iPod a hledáte náhradu za velmi neohrabanou aplikaci iTunes? Zkuste šikovný nástroj s mnoha funkcemi a snadným ovládáním.
Foto popis| Ihned po spuštění se aplikace WinX MediaTrans automaticky propojí s iPhonem či iPadem připojeným k počítači a rovnou vám nabídne funkce pro přenos fotografií, hudby a videí nebo použití vašeho mobilního zařízení jako přenosného úložiště. Přenos souborů pak probíhá jednoduše přetažením myší z Průzkumníku Windows.

Antiviry, reklamace, registrace, licence

Chip DVD byl prověřen osmi antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelné DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Informace o registracích a instalacích plných verzí programů najdete na DVD a jsou zpravidla zaručeny do konce února 2017.
Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1701avgtochip@chip.cz odešlete e-mail s jakýmkoli obsahem. Výměnu licenčního klíče provedete v menu »Možnosti« - »Reaktivovat«.

Domácí „Photoshop“

ARTiPiC 2017

Artipic je grafický editor pro úpravy fotografií a obrázků s nástroji na kreslení a retušování, řadou efektů a filtrů i dávkovým zpracováním sérií fotografií.

Sice je dnes moderní upravovat fotografie pořízené smartphonem pomocí mobilních aplikací a pak snímky rovnou nahrávat na sociální sítě a sdílet je s přáteli, ale náročnější uživatelé si s funkcemi dostupnými v mobilních aplikacích nevystačí. Obrazovka smartphonu či tabletu a ovládání prsty se navíc na detailní retuše snímků příliš nehodí, pokud tedy nevlastníte například iPad Pro a k němu stylus Apple Pencil. Proto je lepší svěřit editaci fotografií specializovaným programům pro počítače. Nemusíte si ale hned kupovat Photoshop nebo jiné programy s licencemi za mnoho tisíc. Zkuste nejprve plnou verzi programu Artipic, která by mohla vašim nárokům zcela vyhovovat. Artipic pracuje s fotografiemi ve všech běžných formátech, včetně RAW dat ve formátech používaných předními výrobci profesionálních fotoaparátů. Základní úpravy snímků lze provádět pomocí nástrojů na korekci expozice, barev, vyvážení bílé barvy nebo použitím některého z dostupných grafických filtrů. Úpravy lze provádět manuálně nebo pomocí připravených předvoleb a několika desítek obrazových stylů.

Pro kreativní tvorbu a detailní retuše fotografií je v programu Artipic připravena sada štětců a per, funkce pro maskování a výběr částí obrazu, klonovací razítko, kapátko, výplně a další, detailně nastavitelné nástroje. Zapomenout nesmíme ani na bohatou nabídku filtrů na zjemnění či doostření obrazu, aplikaci efektu vinětace atd. Obrovskou výhodou programu Artipic je také práce s vrstvami, která dále rozšiřuje možnosti úprav fotografií. Pro úpravy celých sad fotografií je připravena funkce pro dávkové zpracování, ve které lze nastavit změnu velikosti, oříznutí, otočení, aplikaci efektu i přejmenování libovolného množství snímků. Upravené fotografie lze ukládat například ve formátech JPG, a PNG nebo rovnou z programu Artipic nahrát na Facebook, Twitter či Flickr.

Možnosti programu Artipic jsou opravdu rozsáhlé, takže se vyplatí prostudovat si i uživatelskou příručku, která nahrazuje klasickou nápovědu.
Pod nabídkou »Help - Help« se skrývá

Nestačí vám funkce mobilních aplikací pro úpravy snímků ve smartphonu, ale nechcete utrácet za drahý fotoeditor? Máme pro vás kvalitní řešení.

bezmála stostránkový dokument, popisující funkce programu Artipic a způsob jejich použití. Uživatelské rozhraní a panely s nástroji a funkcemi vychází z rozložení používaného oblíbenými fotoeditory, takže se jistě snadno zorientujete. V nabídce »Settings - Preferences - Appearance« lze přepínat mezi tmavým a světlým motivem uživatelského rozhraní (»Theme«).
Licence pro Chip: V instalačním průvodci programu Artipic stačí jen potvrdit souhlas s licenčními podmínkami, není třeba cokoli nastavovat či upravovat.

Aplikace se neregistruje, ale její použití na počítači se automaticky aktivuje po internetu. Po instalaci se v prohlížeči otevře okno, ve kterém se můžete přihlásit k odběru novinek a speciálních nabídek od výrobce. Vyplnění údajů není povinné. Plnou verzi programu Artipic můžete používat zdarma bez funkčních omezení do 31. 12. 2017, avšak bez nároku na aktualizace a technickou podporu. Po uplynutí funkční doby bude možné si pořídit Artipic za zvýhodněnou cenu. Běžná cena je kolem 800 korun. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač s Windows XP a vyššími a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Foto popis| Podobně jako v mobilních aplikacích ani v programu Artipic nechybí desítky různých efektů a filtrů pro více či méně kreativní úpravy fotografií.
Foto popis| Základní úpravy snímků se v programu Artipic provádějí pomocí funkcí v nabídkách »Adjust« a »Filter«. Pokud se pustíte do detailních retuší a jiných úprav fotografií, využijte nástroje z panelu »Tools«, které lze dále detailně nastavovat. Důležitá je samozřejmě i nabídka »Layer« a panel »Layers«, kde se ovládá práce s vrstvami.
Foto popis| V nabídce »Module« najdete funkci »Batch processing«, která slouží k dávkovému zpracování celých sérií fotografií. Na straně »Input« je třeba vložit snímky k úpravám, ve sloupci »Processing« lze aplikovat efekty a předvolby v nabídce »Output« slouží k nastavení změny velikosti, ořezu, otočení, automatického přejmenování atd.

Power Recovery Boot

Výkonný záchranný disk

I po smazání a vysypání souborů z koše se jejich data na pevném disku stále nacházejí a pravděpodobně je můžete zachránit.

Power Recovery Boot se specializuje na obnovu dat smazaných z pevného disku počítače, která již nelze dohledat v koši (například proto, že jste při mazání souborů přidrželi klávesu [Shift]). Nejedná se však o běžný program, ale o samostatný systém, spouštěný z CD/ DVD nebo USB flash disku, který data obnovuje bez přítomnosti Windows.
Tím se zvyšuje pravděpodobnost úspěšné záchrany ztracených dat.

Navíc dokáže Power Recovery Boot zachránit data i z poškrábaných CD či DVD. Samostatnou kategorií je obnova dat z poškozených či ztracených oddílů pevných disků, se kterou si program rovněž bravurně poradí.
Chip DVD je vytvořen jako bootovací s tímto speciálním záchranným systémem. Stačí jej tedy bez jakékoliv přípravy vložit do DVD mechaniky, pomocí tohoto systému spustit počítač a obnovit ztracená data.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 800 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, avšak bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| Ze záchranného disku nabootujete počítač po stisknutí příslušné funkční klávesy nebo úpravě nastavení BIOS/UEFI (liší se dle konkrétního modelu počítače). Pak se můžete rovnou pustit do záchrany smazaných dat s funkcí »Undelete Recovery«.
Foto popis| Abyste při hledání konkrétního smazaného souboru nemuseli procházet desítky či stovky složek, můžete použít filtrování (»Filter«) podle typu, velikosti nebo data vytvoření či poslední změny.
Foto popis| Nechtěně smazaná data už vás nerozhodí - ani když jde o soubory, kvůli kterým nechtějí nastartovat Windows. Pomůže vám záchranný bootovací disk.

Dočista čistý PC

UnInstaller 2017

UnInstaller je vyspělý nástroj, který na rozdíl od nástrojů ve Windows zajistí kompletní odinstalaci programů bez zanechání stop.

UnInstaller se postará o kompletní odinstalaci programů včetně všech vnořených složek a nezanechá v počítači žádné zůstatkové soubory. Stejně tak dokáže napravit chyby po experimentování s různými programy nebo počítač očistí od bloatwaru, který uživatelé často nevědomky do svého systému zavedou společně s legitimními aplikacemi. Síla programu tkví zejména ve vyspělé analýze a v tvorbě záznamů při každé instalaci, díky kterým dokáže zaznamenat systémové změny. V případě potřeby lze tedy systém zcela vrátit do původního stavu.

Program nabízí í další nástroje na optimalizaci a prevenci zpomalování počítače. Mezi ně patří například optimalizace registru, čištění pevného disku, mazání historie, defragmentace disku, optimalizace spuštění, správa služeb anebo tvorba bodů obnovení systému.
Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze programu v ceně 250 korun, která je odvozená od komerční verze, bez dostupnosti updatů a technické podpory. Registrace on-line. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| Specializací programu UnInstaller 2017 je kompletní odinstalace programů. K zajištění perfektních výsledků je ale třeba aplikaci nainstalovat před samotnými programy, aby monitorovala zásahy v systému.
Foto popis| Všechny nainstalované programy, ať už monitorované, nebo ne, lze třídit podle několika parametrů. Jedním z nich jsou i uživatelské recenze, které vám napovědí, zda je vybraný program bezproblémový, nebo je potřeba si na něj detailně posvítit.
Foto popis| Začíná se prostor disku nekontrolovaně zaplňovat a počítač pomalu tuhnout? Stačí získat kontrolu nad svými aplikacemi a zbavit se všemožných zbytečností, které systém zpomalují.

Web v pěti krocích

WebSite X5 Start 13

Díky programu WebSite X5 Start 13 nemusíte k vytvoření vlastních internetových stránek znát HTML ani další webové technologie.

Program WebSite X5 Start 13 obsahuje několik desítek připravených šablon, které mohou posloužit jako základ vašich budoucích webových stránek. Také následující kroky tvorby webu jsou velmi snadné - ať už jde o úpravu záhlaví a zápatí webu, vytvoření struktury stránek a samozřejmě i jejich naplnění obsahem. WebSite X5 za tímto účelem používá systém stavebních bloků (texty, obrázky, videa, animace), které můžete volně rozmístit do obsahu stránek. Podobu vytvářeného webu můžete průběžně kontrolovat v náhledu. Pomocí stylů si můžete nadefinovat i velikosti a okraje stránek, barvy i fonty popisků tlačítek nebo způsob otevírání menu při ukázání myší. Podobné předvolby jsou k dispozici i pro rozbalovací nabídky, včetně například i vizuálních efektů.

Na konci stačí jen vygenerovat soubory pro uložení na webový server a pomocí vestavěného FTP klienta je rovnou nahrát na internet. Přímo v programu WebSite X5 nelze editovat zdrojový kód stránek, ale můžete si celý projekt exportovat na disk. Pak bude možné pracovat i s kódem stránek - například v bezplatně použitelném programu PSPad Editor, který zvýrazňuje syntaxi HTML kódu, či v jiném HTML editoru. Webový projekt se ukládá také ve vlastním formátu aplikace WebSite X5, aby bylo možné kdykoli provádět úpravy, doplňovat nové stránky a vše rovnou aktualizovat i na webovém serveru.

Při používání WebSite X5 ve verzi Start však pamatujte na to, že můžete vytvořit pouze jednu další úroveň pod domovskou stránkou a celkový počet stránek nemůže přesáhnout 25. I přes tato omezení je s plnou verzí aplikace WebSite X5 z Chip DVD možné vytvořit perfektní internetové stránky.

Pro pokročilejší uživatele a rozsáhlejší webové projekty nabízí výrobce i dvě další edice programu WebSite X5, označené jako Evolution a Professional. Kromě několika stovek dalších grafických šablon přinášejí tyto verze například i funkce pro podporu vytváření internetových obchodů nebo SEO optimalizaci stránek. Rovněž je možné vytvářet responzivní weby (které se automaticky přizpůsobují typu použitého zařízení) a nejvyšší varianta WebSite X5 Professional 13 má i vlastní mobilní aplikaci pro správu webových stránek.

Licence pro Chip : Pro instalaci plné verze programu WebSite X5 v ceně 550 Kč budete potřebovat licenční kód. Získáte jej registrací na webových stránkách výrobce. Celý postup najdete v návodu u programu na DVD nebo v instalačním balíčku, který si stahují majitelé digitální verze Chipu.

WebSite X5 můžete po instalaci a aktivaci používat bez funkčních a časových omezení, avšak bez nároku na technickou podporu a budoucí aktualizace aplikace. Registraci a aktivaci programu je třeba provést do 10. února 2017. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač s Windows XP a vyššími a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Foto popis| Základem vytvoření vlastních internetových stránek v programu WebSite X5 je založení nového projektu s obecnými charakteristikami. Pak hned následuje výběr vzhledu stránek a jejich barevné varianty. K dispozici jsou desítky různých šablon.
Foto popis| Počet a rozložení jednotlivých bloků lze snadno měnit pomocí tlačítek nad schématem stránky. Každý objekt se upravuje v samostatném editoru, kde nechybí ani nástroje na úpravu textů či vkládání obrázků a nastavení potřebných parametrů. Obrázky, animace či videa můžete čerpat jak ze zdrojů uložených ve svém počítači, tak přímo z internetu.
Foto popis| Kaskádové styly textů globálně řídí podobu textů na vytvářených stránkách. Nastavení najdete pod nabídkou »Styly a modely«. Pro jednotlivé typy textového obsahu zde můžete volit barvy, fonty, zarovnání, velikost i ohraničení. Na záložce »Tooltip« pak můžete nastavit i styl bublinové nápovědy, zobrazované například při najetí na odkazy v obsahu stránek.
Foto popis| Chcete si vytvořit vlastní webové stránky, ale nemáte čas vymýšlet design a ladit zdrojový kód? Použijte šikovný program pro tvorbu webů pomocí šablon.

4K videopřevodník

HD Video Converter Deluxe

Plná verze programu HD Video Converter Deluxe je připravena na vzájemnou konverzi desítek (300+) běžně používaných formátů videa včetně nejnovějšího 4K Ultra HD videa. Stačí přitom jen vybrat soubory s videem k převodu a zvolit výstupní formát. Připravené profily obsahují běžná nastavení, včetně předvoleb pro konverzi filmů do smartphonů, tabletů, PDA, iPodů, Playstation Portable a dalších zařízení (více než 400 profilů). Parametry výstupních souborů můžete samozřejmě upravit i podle vlastních preferencí.

Vedle rozlišení obrazu a poměru stran lze nastavovat např. datový tok obrazové a zvukové složky, použitý kodek a další parametry kvality výstupu. Program si poradí se základní editací videa, jako je ořez, rozdělování, spojování a práce s titulky. Užitečná je také možnost uložení samostatné zvukové stopy a snímků z videa. Program si umí zdrojová videa stáhnout i přímo z videoserverů YouTube, Facebook, Vimeo, Yahoo, Break, SoundCloud, MTV a dalších. Vše v plné kvalitě 4K/1 080p.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 600 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, avšak bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| Pokud nechcete řešit nejrůznější multimediální formáty nebo dělat kompromisy v kvalitě videa, je pro vás převodník HD Video Converter Deluxe ten správný tip.
Foto popis| Pro konverzi různých formátů videa není nutné mít přehled o parametrech a není třeba řešit, jak správně nastavit převod videa do formátu pro přehrávání v mobilu, herní konzoli, iPodu a dalších zařízeních. HD Video Converter Deluxe nabízí předpřipravené profily.
Foto popis| Zvolený film či video není třeba převádět celé - pomocí posuvníků pod náhledem je možné omezit konverzi na zvolenou část. Provedené úpravy můžete aplikovat jak na jediný soubor s videem, tak na více označených videosouborů.

Skvělý tuner a antivir

Advanced SystemCare 10 Pro

Advanced SystemCare kombinuje vlastní nástroje na vyčištění počítače od zbytečností a vyladění jeho výkonu se spolehlivým antivirem od společnosti Bitdefender.

Základem aplikace Advanced SystemCare je antivir pracující v reálném čase na pozadí operačního systému, doplněný firewallem a rovněž i nástrojem na ochranu počítače během surfování po internetu. Bezpečnost a ochranu soukromí posiluje také nástroj na úpravu nastavení Windows 10, který omezí odesílání dat z počítače na servery Microsoftu. Významnou součástí výbavy programu jsou i funkce pro pravidelné čištění a defragmentaci registru operačního systému nebo opravu nefunkčních zástupců aplikací. Ochranu soukromí dále vylepšují funkce pro odstranění historie surfování po internetu i spolehlivou likvidaci nepotřebných souborů. Z dalších funkcí je užitečná ještě možnost optimalizace internetového připojení, zrychlení startu počítače zastavením zbytečně spouštěných programů a služeb nebo automatická optimalizace systémových nastavení.
Licence pro Chip: Plná verze programu v ceně 500 korun, která bude fungovat do konce listopadu 2017. Je shodná s aktuální prodávanou licencí včetně updatů, avšak bez možnosti technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| Máte rádi řešení typu vše v jednom? Pak se vám bude líbit program, který ochrání počítač před viry a bude jej také spravovat.
Foto popis| Po aktivaci programu Advanced SystemCare se zobrazí nabídka automatických funkcí pro ochranu, čištění a optimalizaci výkonu počítače. Nic nebrání tomu, abyste aktivovali všechny předvolby a nechali program samostatně spravovat váš počítač.
Foto popis| Antivir vestavěný v programu Advanced SystemCare automaticky chrání počítač před viry a další havětí. Nová funkce »FaceID« zaznamená, kdo se pokoušel neoprávněně přihlásit k vašemu počítači.

Klávesové zkratky

Hotkey 1.14

Wise Hotkey umožňuje spouštět aplikace a otevírat složky se soubory či webové stránky s použitím vlastních klávesových zkratek, které si lze snadno nadefinovat.

Aplikace Wise Hotkey nabízí možnost vytvořit si dvě sady klávesových zkratek - devět v kombinaci s funkční klávesou [Alt] a dalších devět s klávesou [Ctrl]. Nastavení klávesových zkratek probíhá v přehledném ovládacím panelu, kde vždy vidíte ikonu spouštěné aplikace a související klávesovou zkratku. Kromě aplikací instalovaných v počítači ale může Wise Hotkey otevírat i složky s daty na pevném disku v Průzkumníku Windows nebo webové stránky ve výchozím internetovém prohlížeči - konkrétní kombinace vždy záleží jen na individuálním nastavení uživatele.

Konfigurace i pozdější změna klávesových zkratek je naprosto snadná, takže jistě nebude vadit, že aplikace Wise Hotkey není k dispozici v češtině. V nastavení si ale můžete zvolit například slověnštinu. Aplikace Wise Hotkey musí běžet na pozadí operačního systému, ale zabírá jen necelých 5 MB operační paměti.
Licence pro Chip: Plnou verzi programu Wise Hotkey můžete používat bez funkčních omezení po dobu půl roku, přesně do 31. 7. 2017 včetně nároku na aktualizace. Běžná cena licence programu je kolem 400 korun. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| Chcete s počítačem pracovat rychle a efektivně a máte dobrou paměť? Pak jistě uvítáte možnost nastavit si řadu nových klávesových zkratek.
Foto popis| V aplikaci Wise Hotkey si můžete nastavit devět klávesových zkratek s klávesou [Alt] a dalších devět s klávesou [Ctrl]. Přednastavené klávesové zkratky lze změnit kliknutím na tlačítko se zkratkou a vložením nové kombinace kláves (vždy s [Alt] nebo [Ctrl]). Křížkem v pravém horním rohu se klávesová zkratka smaže a pozice se uvolní pro novou.
Foto popis| Přidání nové klávesové zkratky je naprosto snadné - stačí jen kliknout na volnou pozici s tlačítkem »+« a z otevřené nabídky zvolit instalovanou aplikaci, složku nebo webovou stránku, kterou klávesová zkratka otevře. Dokonce je k dispozici i vyhledávač aplikací dle názvu (»Input Keywords«).

Bezpečné surfování

Online Shield VPN

Jste často na Wi-Fi na letišti nebo v kavárně? Hackeři ve stejné síti mohou zaznamenávat vaše aktivity. Použijte anonymizační šifrovací službu a buďte v bezpečí.

Vždy když otevřete jakoukoli internetovou stránku, poskytujete nedobrovolně jistou část svých osobních údajů jejímu provozovateli. Steganos Online Shield VPN proto zajistí, že se k webu nepřipojujete přímo, ale prostřednictvím anonymních proxy serverů. Služba vaši internetovou komunikaci navíc ochrání 256bitovým AES šifrováním. Díky tomu vám pomůže například i s ochranou při surfování na internetu přes veřejné Wi-Fi sítě. Online Shield VPN blokuje i reklamu a sledovací skripty, prostřednictvím kterých Google či Facebook čerpají osobní data milionů uživatelů. Rovněž cookies jsou ukládány pouze dočasně a následně automaticky zlikvidovány.

Servery Steganos pracují velmi rychle, takže nezaznamenáte snížení rychlosti svého internetového připojení.
Licence pro Chip: Roční verze aplikace nabídne stejné funkce jako komerční edice tohoto užitečného programu s omezeným objemem přenesených dat ve výši 2 GB měsíčně. Komerční verze Premium s neomezeným datovým provozem vyjde na 1 350 korun za rok. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| Nástroj na anonymizaci internetového připojení vám pomůže nejen s bezpečnějším surfováním po internetu, ale i dostat se k jinak nedostupným webovým službám.
Foto popis| Pro přístup k regionálně omezeným internetovým službám je třeba přesměrovat vaše připojení přes vhodný proxy server. Díky programu Online Shield VPN se tak dostanete například i k nedostupným videoserverům.
Foto popis| V programu Steganos Online Shield VPN si můžete zvolit jakoukoli kombinaci přepínačů funkcí zabezpečení nebo jedním kliknutím aktivovat nastavení dle profilů v levé části okna aplikace.

Kladivo na špehy

Win10 PrivacyFix 2017

Win10 PrivacyFix je rychlým řešením na zmírnění špehovacích aktivit stále zvědavějších Windows 10. Ihned po spuštění program nabídne možnost optimalizace sledovacích činností pomocí tří předpřipravených profilů. Buď můžete vše nechat ve výchozí variantě, která je přednastavena ve vašich Windows, nebo použít doporučená nastavení vytvořená výrobcem programu či využít takzvaného »paranoidního« módu, který ve Windows zablokuje úplné maximum. Tyto zjednodušené optimalizace lze ale přeskočit a vrátit se do hlavního menu programu. Zde lze manuálně přistupovat ke všem nastavením, která program zpřístupňuje.

Jsou rozdělena do čtyř hlavních kategorií. Po aplikaci změn vám program v procentech vyčíslí podíl ochrany před špehováním. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze v ceně 250 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| Pomocí nastavení lze jednoduše deaktivovat části služeb upovídaných Windows. U každého nastavení vás program seznámí s následky dílčího zásahu.
Foto popis| Program je určen pro všechny, kteří jsou znepokojeni novými způsoby získávání jejich osobních údajů a chtějí nad nimi zpět získat kontrolu.

Tuning pro profíky

Windows Sysinternals

Bohatá kolekce utilit poskytovaných Microsoftem pro zjištění informací o vašem systému, pro správu účtů, sledování výkonu, využití sítě a disků a mnoho dalšího.

Mezi nejpoužívanější utility z kolekce Sysinternal Tools patří Process Explorer. Jde o náhradu za Task Manager ve Windows. Tento program ukazuje detaily o tom, která aplikace otevřela jakou aplikaci, podrobné informace o využití paměti, náročnosti na procesor, možnost proces pozastavit, vyvolat si info tabulku, která vám o procesu řekne vše, na co jen vzpomenete.

Windows jsou sice schopna ukázat, které aplikace automaticky spouští po startu systému, ale nezobrazují ty systémové a neposkytuje moc možností, co s nimi dělat. Utilita Autoruns tyto mezery s přehledem doplňuje.
Zobrazí jak systémové aplikace, tak i načítané knihovny a kde se v registrech tyto spouštěče nacházejí. Zejména u nových počítačů s předinstalovanými programy se můžete doslova vyřádit.
Sysinternal Suite jsou freeware pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| Oblíbená aplikace Autoruns poskytuje detailní výpis všech aplikací, knihoven a procesů, které se spouští při startu počítače. Je vítaným pomocníkem pro omezení nejrůznějších nepotřebných služeb a bloatwaru.
Foto popis| Pokud jste pokročilý uživatel, který se nespokojí se službami Windows, a preferujete podrobnou kontrolu, jsou pro vás Sysinternals vhodným nástrojem.

Plné verze on-line

Určené pouze pro čtenáře digitálního Chipu 01/2017

Chip je možné číst i v digitální podobě na smartphonech a počítačích. Tato verze nabízí možnost on-line stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům.

Seznam balíčků dat ke stažení najdete na s50 (jsou označeny D).
Do registračního rámečku vpravo zadejte svůj e-mail a po internetu jej odešlete.
Obratem vám dorazí zpráva s informacemi a odkazy ke stažení dat (případně zprávu hledejte ve složkách Hromadné, Spam, Promo akce apod.).
Funkčnost této nabídky je zaručena do konce února 2017. Technické dotazy ohledně zařazených programů zasílejte na martin.kucera@chip.cz.
Čtenáři v systému Alza Media nemají možnost vkládat svou adresu do rámečku níže. Zpráva s balíčky softwaru je jim automaticky zaslána po nákupu Chipu na jejich registrační e-mail v systému Alza. Nedostupnost zprávy je nutné řešit pouze u technické podpory Alza na tel.: 225 340 111 nebo www.alza.cz.

Freeware měsíce

Linux Mint 18 „Sarah“ - Cinnamon

Linux pro začátečníky

Máte-li doma starší notebook nebo méně výkonný počítač, který už nestačí na moderní aplikace a hry, ale zároveň se nechcete stále ještě funkčního stroje zbavit, můžete jej dále používat třeba pro surfování na internetu, práci s e-maily a další běžné úkoly. Namísto Windows je lepší takový počítač vybavit některou z linuxových distribucí, například operačním systémem Linux Mint.

Vývojáři této linuxové distribuce dbají především na to, aby měl Linux Mint co možná nejnižší systémové požadavky. Mimo to lze ale tuto linuxovou distribuci také velmi snadno instalovat a používat - zvládne to i skutečný začátečník, který zatím pracoval jen ve Windows. Samozřejmostí je rovněž dostupnost ovladačů běžných typů hardwaru, aby ihned po instalaci fungovalo připojení přes Wi-Fi, grafický a zvukový výstup atd. Uživatelé se navíc nemusejí starat o softwarovou výbavu operačního systému, jelikož má Linux Mint předinstalovanou základní sadu aplikací, kterou lze dále rozšiřovat s využitím obrovského množství bezplatně dostupných instalačních balíčků.

Po dokončení instalace operačního systému je třeba si vytvořit uživatelský účet, a hned můžete začít pracovat. Linux Mint se ovládá podobně jako Windows, nechybí hlavní panel a obdoba nabídky Start, ale také například alternativa k Ovládacím panelům a samozřejmě příkazová řádka.

Jakmile trochu zapátráte, zjistíte, že Linux Mint obsahuje aplikace, jako jsou multimediální přehrávač VLC, komunikátor Skype nebo sada kancelářských aplikací LibreOffice.
TIP 1 ISO obraz operačního systému Linux Mint funguje jako Live verze, takže si můžete tuto linuxovou distribuci před instalací do počítače nejprve vyzkoušet. Pro testování ale můžete použít i virtuální počítač, vytvořený třeba v open-source programu VirtualBox. TIP 2 Jestliže má váš počítač méně než 4 GB operační paměti, použijte raději 32bitovou verzi distribuce Linux Mint.

NTLite 1.2

Instalace Windows

V programu NTLite lze upravovat instalační DVD Windows. Především můžete odstranit nepotřebné součásti operačního systému, jako nepoužívané aplikace nebo třeba zbytečné jazykové verze. Dále je možné předem připravit různá nastavení, která byste museli provést v instalačním průvodci. TIP Bezplatná verze programu NTLite je určena pro domácí použití a má poměrně omezenou funkcionalitu. Porovnání s placenými verzemi najdete na ntlite.com/shop.
Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina, němčina

FastCopy 3.25

Efektivní kopírování

Jistě znáte nekonečné čekání na zkopírování souborů v Průzkumníku Windows.
Již jej nemusíte zažít, stačí použít open-source program FastCopy, který kopíruje data po větších blocích, a pracuje tedy ve výsledku mnohem rychleji. Mimo to potřebuje FastCopy jen naprosté minimum systémových zdrojů a velmi snadno se ovládá.
TIP Program FastCopy není nutné instalovat, takže jej můžete nosit s sebou i na USB flash disku. Stačí, když si na USB klíčenku zkopírujete soubory »CastCopy. exe« a »FastCopy.chm«

Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

AdwCleaner 6.030

Likvidace adwaru

Adware (tedy software zobrazující reklamu) je, typicky v podobě různých zbytečných nástrojových lišt pro internetové prohlížeče, stále častěji součástí jinak seriózních a užitečných programů. AdwCleaner váš počítač od těchto nežádoucích doplňků vyčistí. Stačí jen program spustit a použít tlačítko »Skenování«.
TIP Program AdwCleaner se nijak neinstaluje, stačí jej pouze spustit. Pokud by se vám jeho spuštění nepodařilo, zkuste to znovu, ale s oprávněním administrátora.

Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: čeština FileZilla 3.22

Přenosy přes FTP

Pro přenos velkých souborů po internetu lze sice využít třeba některé z cloudových úložišť, lépe vám ale poslouží přenosy přes FTP, které jsou často rychlejší a lze je například i pozastavit a opět navázat. K bezplatnému vytvoření vlastního FTP serveru a také jako klientská aplikace pro přístup k datům přes FTP slouží aplikace FileZilla s obrovskými možnostmi nastavení.
TIP Klient i server FileZilla lze používat zdarma, pouze se vyhněte instalaci doplňku Web Companion PRO a přesměrování domovské stránky internetového prohlížeče v instalačním průvodci.

Operační systém: Win Vista/7/8/10 Jazyk: čeština

Ultimate Boot CD 5.3.6

Poslední záchrana

Nechce-li váš počítač nastartovat, máte v podobě záchranného bootovacího disku Ultimate Boot CD k dispozici sadu nástrojů na diagnostiku a řešení obvyklých problémů s nefunkčním hardwarem a softwarem. Po spuštění počítače ze záchranného CD tak můžete otestovat například procesor nebo operační paměť a odhalit, co brání korektnímu startu Windows.
TIP Speciální sadu nástrojů má Ultimate Boot CD pro záchranu dat ze smazaného nebo poškozeného pevného disku.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Audacious 3.8

Hudební přehrávač

Open-source aplikace Audacious je minimalistickým hudebním přehrávačem, který si poradí se všemi běžnými typy zvukových formátů, jako jsou MP3, WMA, AAC nebo třeba FLAC.
Audacious konzumuje naprosté minimum systémových zdrojů, proto se dobře hodí například pro starý notebook, proměněný v domácí jukebox. Přehrávat lze i streamy z internetu.
TIP Audacious může zvuk, například právě z internetového streamu, i nahrávat.
Aktivaci příslušné funkce najdete pod nabídkou »Výstup - Nastavení zvuku - Zvuk«, kde je třeba označit předvolbu »Nahrávám zvukový proud pomocí Přídavný modul FileWriter«.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: čeština

StaxRip 1.3.7

Konverze videa

V programu StaxRip můžete velmi snadno konvertovat různé typy souborů s videem a hudbou nebo ukládat skladby a filmy z CD a DVD do počítače ve zvoleném formátu. Uživatelské rozhraní programu je přehledné a snadno v něm zvolíte zdrojový soubor, cílovou složku a parametry konverze. Videosoubory lze před konverzí také stříhat, nebo naopak spojovat.
TIP Společně s programem StaxRip je třeba instalovat také nezbytné komponenty pro zpracování videa. Provedete to pomocí nabídky »Apps - Manage«.

Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: čeština

Čerstvé aktualizace

jGnash 2.27

Bezplatně použitelný program jGnash, určený pro detailní sledování osobních financí, získal novou verzi, která především opravuje odhalené chyby. Nevýhodou je nutnost současné instalace platformy Java, která může představovat bezpečnostní riziko.

sourceforge.net/projects/jgnash

Ubuntu Studio 16.10

Současně s aktualizací linuxové distribuce Ubuntu na verzi 16.10 byla uvolněna i nová verze multimediální varianty tohoto operačního systému, nazývané Ubuntu Studio. Zároveň s operačním systémem byly aktualizovány i předinstalované softwarové balíčky.

ubuntustudio.org

Core Temp 1.4.1

Aplikace Core Temp je ideálním nástrojem na průběžné měření teploty procesoru vašeho počítače. V nové verzi programu byla vylepšena především kompatibilita s operačním systémem Windows 10 a přibyla podpora nových modelů procesorů.

alcpu.com/CoreTemp

Vivaldi 1.4

Moderní prohlížeč

Prohlížeč Vivaldi vzniká pod taktovkou bývalého šéfa Opery a nabízí nejen rychlé vykreslování webových stránek, ale také bohaté možnosti přizpůsobení nastavení. Hned při prvním spuštění si tak můžete zvolit téma vzhledu prohlížeče, umístění záložek panelů nebo pozadí úvodní stránky. V nabídce »Nástroje - Nastavení - Klávesnice« si můžete upravit klávesové zkratky.
TIP Prohlížeč Vivaldi sdílí jádro s Chromem, takže si do něj můžete instalovat celou řadu rozšíření. Použijte nabídku »Nástroje - Rozšíření«.

Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: čeština


Příbuzná témata: