Menu

Trendy – novinky 1.2017

Kaleidoskop novinek za událostí za uplynulý měsíc.

Projekce na vlnící se povrch

Inženýři z Tokijské univerzity představili technologii dynamického mapování projekce. Jde o promítání například na nerovný list papíru nebo na vlnící se tričko. Použili přitom vysokorychlostní projektor DynaFlash, který umožňuje promítat obrazy rychlostí až 1 000 snímků za vteřinu. Detektor sleduje infračervený vzor na povrchu a podle něho systém promítá. Dynamické mapování obrazů lze využít například v oblasti módního návrhářství.

13“ notebook s optickou mechanikou

Toshiba představila na našem trhu nový koncept profesionálního notebooku v lehkém magneziovém těle s displejem o úhlopříčce 13“ - Portégé A30-C. Přístroj charakterizuje bytelné a lehké šasi s hmotností od 1,5 kg.

Notebook je vybaven tichou klávesnicí odolnou proti polití. S využitím integrovaného TPM čipu lze data na pevném disku šifrovat.  Odolnost proti útokům zvenčí posiluje vlastní Toshiba BIOS. Na náš trh se dostává prvních pět konfigurací, které nabízejí rozdílné vlastnosti. Všechny spojuje 6. generace procesoru Intel Core i3 nebo i5, grafika Intel HD Graphics 520 a integrovaná DVD mechanika. Součástí je také plná výbava portů, možnost bezdrátového přenosu obrazu do Intel WiDi Pro a dokovací port. Zákazníci mohou volit mezi displejem s rozlišením HD nebo Full HD, 4 nebo 8 GB operační paměti, klasickým pevným diskem s kapacitou 500 GB nebo rychlejším SSD o velikosti 128 či 256 GB. K dispozici jsou také modely s LTE/3G modemem.

Software pro odezírání řeči ze rtů

Tým z odboru informatiky na Oxfordské univerzitě vyvinul nový software s názvem LipNet, který je zaměřený na odezírání řeči z úst. Autoři tvrdí, že jde o dosud nejpřesnější program tohoto druhu. Vývoj softwaru byl částečně podporovaný programem Deep Mind AI společnosti Alphabet (což je mateřská společnost Googlu). Přesnost odezírání byla v případě LipNetu neuvěřitelných 93,4 %, tedy o 13,8 % vyšší, než dosud dosáhl předcházející software, a podstatně vyšší, než v průměru dosahují lidé (52,3 %). LipNet totiž využívá prediktivní algoritmus hloubkového učení, aby lépe porozuměl širšímu kontextu. Software může velmi pomoci lidem, kteří jsou závislí na znakové řeči. Na druhou stranu se dá i zneužít pro odpozorování soukromých rozhovorů lidí pomocí veřejného kamerového systému.

Vine končí

Sociální síť Twitter rozhodně nezažívá šťastné období - finanční ztráta se každé čtvrtletí prohlubuje a v blízké době má firma propustit osm procent zaměstnanců. Dále se v médiích objevila zpráva o ukončení služby Vine, kterou Twitter provozoval od října roku 2012, kdy ji zakoupil za 30 milionů dolarů. Vine je síť zaměřená na velmi krátká videa, jejichž původní délka byla šest sekund. Postupně však Twitter šestisekundový limit uvolnil a z Vine se tak stala běžnou službou. Videa lze nyní sdílet přímo na Twitteru.

Adobe a ČVUT pracují na nástroji Stylit

ČVUT a výzkumná divize společnosti Adobe spolupracují na experimentu s názvem Stylit. Tento nástroj se pokouší převést grafický styl z jednoho 3D objektu na druhý. Představme si, že dostaneme čtvrtku papíru a barevné pastelky; nakreslíme kouli a tu budeme vybarvovat vlastním stínováním. Na monitoru před námi se bude zároveň vybarvovat například komplexní a složitý 3D model dinosaura. Společnost Adobe se touto ukázkou pochlubila na nedávné konferenci MAX.

Počítačové písně

Není vyloučené, že v budoucnu bude populární skladby tvořit algoritmus. Výzkumníci z počítačové laboratoře Sony vyvinuli systém algoritmů, který vytváří skladby podle vkusu uživatele a ve stylu přizpůsobenému existující hudbě. Východiskem je databáze notových záznamů třinácti tisíc skladeb, z nichž si uživatel může vybrat libovolný počet těch, jejichž prvky by chtěl začlenit. Počítač analyzuje rytmus, výšku a posloupnost tónů, harmonie apod. Z takto vzniklých vzorů pak vytvoří fragmenty s podobnými charakteristikami. Systém se jmenuje Flow Machines (flow-machines. com).

Externí odolný SSD disk

Odolný externí disk SD700 společnosti Adata Technology je prvním 3D NAND SSD diskem, který splňuje specifikace IP68 týkající se odolnosti proti prachu a vodě, a navíc i odolnosti proti nárazu na armádní úrovni. Je kompletně prachotěsný, takže do něj nepronikne ani částečka, a může dokonce normálně fungovat až šedesát minut ponořený do vody do hloubky až 1,5 m. Toho dosáhl díky svému pevnému tělu.

SD700 podporuje rozhraní USB 3.1 Gen 1 a podle výrobce dosahuje rychlostí až 440 MB/s pro čtení a 430 MB/s pro zápis. Je také velmi lehký -váží pouze 100 g. SD700 bude dostupný v kapacitách 256 GB, 512 GB a 1 TB, a to v dvoubarevném černo-žlutém provedení nebo kompletně v černé variantě.

První miniaturní pracovní stanice

Malá pracovní stanice HP Z2 Mini přináší výkon serveru při rozměrech pouhých 5,8 x 21,5 centimetru a je tak o 90 % menší než běžné provedení desktopů. Je určena CAD uživatelům a dalším profesionálům. Podle HP je minimálně dvakrát výkonnější než běžné komerční mini PC a navíc má schopnost podpory až šesti displejů přímo ze zařízení. Pracovní stanice je vybavena procesorem nové generace Intel Xeon, profesionální grafikou Nvidia a je dostupná také s HP Z Turbo Drive pro schopnost rychlé práce s ukládáním objemných dat. Ultrakompaktní stanice poskytuje uživatelům více možností umístění: na stole či pod ním, integraci s HP Z displejem nebo umístění na zdi. V Čechách je dostupná od ledna 2017 v ceně začínající na 16 000 Kč.

Štíhlý ZenBook 3

Asus nabízí prémiový notebook ZenBook 3, který je oproti svým předchůdcům ještě lehčí, tenčí a výkonnější. Zaujme jednolitým hliníkovým tělem a výkon tohoto 12,5“ stroje zajišťují procesory Intel Core i7 sedmé generace, až 16 GB operační paměti a také rychlý SSD disk. S tenkým profilem (11,9 mm) a hmotností 910 gramů jde o nejtenčí a nejvýkonnější ZenBook. Vybaven je flexibilním portem USB typu C s podporou výstupu pro displej.

Ovládání VR pomocí očí

Google se snaží prosadit v oblasti rozšířené a virtuální reality -nedávno například představil produkt DayDream VR. Další kroky naznačují, kam se společnost chce vydat - zakoupila start-up Eyefluence, který vyvíjí technologie pro snímání očí. Tato metoda by se mohla stát součástí budoucích chytrých brýlí. Ovládání rukou není příliš ergonomické, stejně tak hlasové ovládání, které je často pomalé. Pomocí očí lze v uživatelském rozhraní naopak velmi rychle dosáhnout potřebné akce.

Moto Z s Mody

Lenovo uvedlo na náš trh svůj nejlepší smartphone Moto Z, o kterém jsme psali již v reportáži z výstavy IFA.

Extrémně tenký a výborně vybavený telefon je zajímavý tím, že je možné jej doplnit o některý z řady doplňků Moto Mods. K dispozici je za 9 000 Kč zajímavý doplněk v podobě přídavného 12Mpx fotoaparátu s logem Hasselblad, který disponuje 10násobným optickým zoomem a pokročilým manuálním režimem s možností fotit do RAW. Dále se k telefonu prodává přídavný reproduktor JBL SoundBoost (3 200Kč), přídavná baterie Incipio (2 300 Kč) a LED projektor Insta Share za 9 000 Kč. Přídavné moduly lze použít i s levnější verzí smartphonu Moto Z Play a budou kompatibilní i s budoucími generacemi Moto Z.

Samostný telefon Moto Z má tloušťku pouhých 5,2 mm a je osazen 5,5“ AMOLED displejem s rozlišením 1 440 x 2 560 bodů, procesorem Snapdragon 820, 4 GB RAM, 32GB úložištěm, 2 600mAh baterií a 13Mpx fotoaparátem s udávanou světelností F/1,8. V prodeji je za doporučených 17 000 Kč. O něco levnější varianta Moto Z Play, která má tloušťku 7 mm a také podporuje rozšíření doplňky Moto Mods, stojí doporučených 13 000 Kč.
Používá rovněž 5,5“ AMOLED displej, ale pouze s Full HD rozlišením, dále má procesor Snapdragon 625, 3 GB RAM, 32GB úložiště a 16Mpx fotoaparát.

Foto popis| Telefony Moto Z lze „modovat“. Můžete k nim připojit třeba fotoaparát.

Nové multifunkce OKI

Společnost OKI nedávno představila nové modely tiskáren a multifunkčních zařízení, jež nyní přicházejí i na náš trh. Pro běžné uživatele je nejzajímavější dvojice tiskárny OKI C332dn a multifunkčního přístroje MC363dn. Obě zařízení umí duplexně tisknout na listy formátu A4 a dokážou při 600 dpi zpracovat 26 stran za minutu barevně a 30 černobíle. Kromě klasických listů umí obě zařízení tisknout i na bannery maximální délky až 132 cm. OKI MC363dn skenuje v rozlišení až 600 x 600 dpi a rychlostí až 26 stran za minutu barevně a 30 stran černobíle. Zařízení je vybaveno automatickým reverzním podavačem dokumentů (RADF) na 50 listů. Kopírování je stejně rychlé jako skenování a tisk. Součástí bezplatné výbavy je také OCR software ABBYY Fine Reader 12 Sprint. Vstupní papírový zásobník pojme standardně 250 listů. Obě zařízení jsou standardně vybavena USB a LAN portem, Wi-Fi je za příplatek. Doporučená cena tiskárny je stanovena na 3 900 Kč a multifunkčního zařízení na 9 800 Kč. Spolu s modely řady 332 OKI představila i vyšší verze tiskárny C532 a multifunkčního zařízení MC573.

Změny ve vedení Seznam.cz

Ivo Lukačovič, majitel a předseda představenstva Seznam.cz, ruší pozici generálního ředitele a znovuobnovuje roli výkonného ředitele. Ten se má starat o každodenní chod firmy. Na tuto pozici byl vybrán Michal Feix. Tím se uvolnilo místo v představenstvu, na které přichází Ondřej Procházka, bývalý šéf vývoje.
Pavel Zima, dosavadní generální ředitel (viz foto), se má soustředit coby místopředseda představenstva na strategické vedení firmy.

Emotikony na klávesnici

Australský start-up Sonder Design jedná s firmou Apple o licenci na svou futuristickou technologii klávesnice, kde jsou běžné klávesy nahrazeny displejem s elektronickým inkoustem. Tlačítka se tak mohou automaticky přizpůsobit a ukazovat i speciální funkční klávesy. Nová klávesnice by udělala ze spodní poloviny MacBooku dynamický displej. Uživatelé by tak mohli nudné symboly nahradit třeba oblíbenými smajlíky nebo zkratkami pro jednotlivé aplikace.

Ze zrcadlovky rovnou na internet

Hlavní novinkou nové digitální zrcadlovky Nikon D5600 se snímačem formátu DX s rozlišením 24,2 milionu pixelů je funkce SnapBridge.

Díky ní mohou uživatelé automaticky synchronizovat snímky s chytrým zařízením během fotografování a ihned po jejich pořízení výsledky sdílet. V kombinaci s fotoaparátem D5600 umožňuje funkce SnapBridge rovněž použití připojeného chytrého zařízení pro dálkově ovládané fotografování s využitím vestavěného připojení Wi-Fi fotoaparátu. Propojení s chytrým telefonem lze využít i pro uložení GPS souřadnic k pořízené fotografii.

Fotoaparát nabízí i další novinky. Při fotografování s využitím hledáčku poskytuje vylepšená funkce Fn dotykem intuitivní alternativu k použití příkazového nebo multifunkčního voliče. Fotografové mohou ovládat funkci Automatická citlivost stejně jako vybírat zaostřovací pole nebo upravovat důležitá nastavení prostřednictvím velkého dotykového displeje. Sloupec pro procházení snímků, převzatý z profesionálních fotoaparátů Nikon D5 a D500, usnadňuje rychlé procházení snímků v režimu přehrávání. Zájemcům o záznam videosekvencí usnadňuje nová funkce Časosběrné snímání transformaci scény s pomalými pohyby do dramatických zrychlených sekvencí.

Foto popis| Zrcadlovka Nikon může být neustále ve spojení se smartphonem.

Lehká bezzrcadlovka

Společnost Fujifilm oznámila uvedení digitálního fotoaparátu X-A10, což je nový přírůstek do řady bezzrcadlovek X Series. Má 16,3 Mpx velikosti APS-C s patentovanou technologií reprodukce barev, díky níž umožňuje produkovat kvalitní portréty. Fotoaparátu nezaclání LCD displej ani při otočení o 180°, takže nabízí 100% viditelnost. Tvar rukojeti je vhodný pro normální fotografování i pro autoportrét. Při otočení LCD displeje o 180° se aktivuje funkce detekce očí AF, která automaticky zaostří na oči objektu. Kompaktní a lehká X-A10 má klasický retro design a je schopna pořídit cca 410 snímků na baterii. Nabízí také celkem šest režimů funkce Simulace filmu. Kromě fotografií dokáže zaznamenat i Full HD video, opět s funkcí Simulace filmu. Fotoaparát lze propojit se smartphonem a na dálku ho ovládat a sdílet snímky.

„Photoshop pro zvuk“

Pomocí nástroje VoCo (Voice Conversion) firmy Adobe je možné upravit slova na nahrávce podobně snadno jako v textovém editoru. Software potřebuje asi dvacet minut nahraných vzorků mluvčího. Zvuk poté rozloží na jednotlivé fonémy, přičemž v aplikaci dojde ještě k hlasovému přepisu. Uživatel může v textovém editoru jednak vylepšit přepis, jednak může měnit slova. Z analyzovaných fonémů pak VoCo sestaví nová.
To vyvolává i mnoho etických otázek.

EIZO s rozhraním USB typu C

27“ monitor FlexScan EV2780 je prvním monitorem značky EIZO vybaveným rozhraním USB typu C.

Po jediném kabelu lze díky nové technologii a kabelu USB Type C přenášet obrazové a zvukové signály, data a napájení připojeného notebooku.

Obrazovka nového monitoru FlexScan EV2780 o úhlopříčce 27 palců a fyzickém rozlišení 2 560 x 1 440 bodů využívá podsvícení LED a technologii IPS. Zorné úhly činí 178°, jas dosahuje typicky 350 cd/m2 a kontrastní poměr je na úrovni 1 000 : 1. Kryt monitoru je prakticky bez rámečku, jehož šířka byla zmenšena na milimetr.

Model FlexScan EV2780 poskytuje zobrazení picture-by-picture a množství funkcí pro lepší ergonomii a energetické úspory. Vestavěný senzor Auto EcoView samočinně upravuje jas obrazovky podle okolního osvětlení a přispívá tak k úsporám energie a nižší únavě očí. Příjemnější čtení nabízí přednastavený režim „Papír“ s nižším zastoupením modré složky světla. Uživatel může pomocí softwaru EIZO Screen InStyle přiřadit aplikacím různé předvolby, nastavit jas pro různé části dne a upravit vlastnosti napájení. Serverová aplikace dovoluje administrátorovi ovládat nastavení všech monitorů centrálně. Přístroj je nabízen v černém nebo bílém provedení s barevně sladěnými kabely.

ARM se pokouší o levnou VR

Nový grafický procesor společnosti ARM má potenciál přinést možnosti VR i na levnější modely zařízení. Grafický procesor Mali-G51 je totiž zaměřený na levné smartphony a zároveň vykazuje dostatečný výkon. Mohl by VR přinést i do zařízení s cenou cca 5 000 Kč, a to již kolem roku 2018. Jistě se nevyrovná technologiím Oculus Rift nebo HTC Vive, které vyžadují extrémně výkonné grafické karty od firem Nvidia či AMD, podle ARM však nebude problém s implementací Mali G-51 především díky malým rozměrům.

Microsoft ukončuje Photosynth

Microsoft pohřbil již celou řadu svých aplikací a v nedávné době se k nim zařadil i Photosynth - nástroj na skládání sférických panoramat či 3D modelů. Produkt končí také na webu, tedy se vším všudy - definitivní konec nastane 6. února 2017. Microsoft upozorňuje, že po tomto datu už nebude schraňovat uživatelské výtvory, tudíž si je uživatel musí v dostatečném předstihu sám stáhnout. Proč produkt končí, Microsoft přímo nesdělil - pravděpodobně nezapadal do jeho strategií.

Špunty bez hluku

Stylová špuntová sluchátka Bose QuietControl 30 nabízí možnost potlačit ruchy okolí. Jejich základem je pásek s vestavěnou baterií. Tato konstrukce umožnila zvýšit výdrž baterie až na úroveň 10 hodin a dosáhnout v bezdrátovém provedení maximálního odlehčení vlastních špuntů. Sluchátka také nabízejí speciální volitelnou funkci, která při telefonování pustí do sluchátek část vlastního hlasu bez nežádoucí ozvěny. Jejich uživatel pak zbytečně nezvyšuje hlas. Speciální provedení zabraňuje vniknutí vody nebo potu k reproduktorům. Bezdrátová sluchátka komunikují s aplikací Bose Connect ve smartphonu, která je dostupná pro systémy Android i iOS. Její pomocí lze uživatelsky ovládat míru potlačení okolí. Aplikace také usnadňuje párování s telefonem, které je možné provést s využitím NFC pouhým přiblížením sluchátek k telefonu.

Chytré auto podle T-Mobilu

Malá krabička připojená k diagnostickému portu auta promění i starší auto na chytré, které bude hlásit provozní informace do smartphonu řidiče.

Od začátku prosince spustil český T-Mobile novou službu Chytré auto a začal prodávat malé krabičky vybavené vestavěnou SIM kartou, určené k připojení do tzv. OBD portu, kterým jsou vybaveny všechny vozy vyrobené od roku 2001. Přes mobilní síť se tato chytrá krabička propojí s aplikací Motion ve smartphonu, dostupnou zdarma pro Android a iOS, a začne do něj odesílat informace o stylu jízdy, pohybu vozu, poruchách hlášených centrální řídicí jednotkou auta i stavu zabezpečení vozu. Majitel takového Chytrého auta má pak v každém okamžiku přehled, kde se jeho vůz nachází (polohu zjistí v Mapách Google se Street View), zda jeho řidič nepřekračuje nastavenou maximální rychlost nebo jestli nemá auto vybitý akumulátor a prázdnou nádrž. Díky senzorům otřesů bude Chytré auto také hlásit, jestli do vozu někdo na parkovišti nenaboural, nepokusil se jej odtáhnout či ukrást. Aplikace Motion zobrazuje detailní statistiku jízd a umí exportovat knihu jízd pro potřeby evidence využívání auta ve firmě nebo při podnikání. Nejen ve firmách se může hodit i nastavení oblasti, ve které se může vůz pohybovat. Jakmile auto vyjete z povolené zóny, bude do aplikace Motion odesláno upozornění.

Řešení Chytré auto přijde na jednorázový poplatek 2 600 Kč za pořízení zařízení pro zapojení do vozu a následně se platí měsíční tarif ve výši 75 Kč za provoz zařízení na území České republiky a ostatních zemí EU. V rámci předvánoční nabídky lze zařízení získat za zvýhodněnou cenu 1 450 Kč a Chytré auto lze pořídit i na splátky.

Foto popis| Krabička připojená k OBD portu vozu posílá do smartphonu s aplikací Motion informace o stavu a provozu auta.


Příbuzná témata: