Menu

To nejlepší z Chip DVD – 2.2017

Obsah DVD, které je přílohou Chipu 2.2017.

Reagujeme na stále větší absenci optických mechanik v počítačích. Připravili jsme pro naše předplatitele možnost stažení zásadních položek Chip DVD po internetu. Podobný servis využívají čtenáři digitální edice Chipu a tak jsme zvědavi, jak se bude tato nová služba líbit. Co se týká připravených programů pro tento měsíc, tak bychom chtěli upozornit zejména na mobilní verzi antiviru Bitdefender, zálohovací nástroj Todo Backup a povedený videoeditor PowerDirector s automatizovanými funkcemi, které ušetří mnoho času a přitom zajistí skvělý výsledek.
Obsah DVD je nově dostupný i on-line. Více na straně 55.

Zálohování v cloudu

Todo Backup Home 9

Aplikace Todo Backup vám pomůže s pravidelným zálohováním důležitých souborů podle nastaveného časového plánu, včetně inkrementálních či rozdílových záloh, ovšem to samé zvládnou i bezplatně použitelné zálohovací aplikace. Todo Backup nabízí mnohem víc. Předně dokáže vytvořit identickou kopii (klon) celého pevného disku či vybraného diskového oddílu. To se hodí třeba v případě, kdy dojde k havárii pevného disku a vy potřebujete co nejdříve obnovit obsah počítače do provozuschopného stavu. Todo má nyní dokonce i podporou internetových úložišť, takže můžete zálohovat na Google Drive, OneDrive či Dropbox. Více se dozvíte na s130.

Bitdefender Mobile Security

Mobilní antivir pro Android

Bitdefender Mobile Security ochrání smartphony a tablety s Androidem před škodlivým softwarem a nebezpečnými webovými stránkami.

Antivirové programy Bitdefender získávají díky své spolehlivosti v odhalování škodlivého softwaru často nejvyšší hodnocení nezávislých testovacích laboratoří. Stejně je tomu také u aplikace Bitdefender Mobile Security, která před viry a dalšími škodlivinami chrání smartphony a tablety s operačním systémem Android. Kromě antivirové ochrany a blokování potenciálně nebezpečných internetových stránek poskytuje ale Bitdefender také cenné informace týkající se osobních dat uložených v mobilních zařízeních, jelikož analyzuje, jaká oprávnění mají přidělena jednotlivé instalované aplikace. Bitdefender pomáhá i v případě, že svůj smartphone ztratíte nebo vám bude odcizen. Kromě klasické lokalizace zařízení lze například i pořídit fotografii každého, kdo se pokusí zařízení neúspěšně odemknout nebo smartphone na dálku ovládat SMS příkazy. Více se dozvíte na s136.
Licence pro Chip: Plnou verzi programu Bitdefender Mobile Security můžete po registraci a aktivaci používat bez funkčních omezení po dobu jednoho roku, samozřejmě včetně pravidelných aktualizací. Běžná cena ročního předplatného aplikace je 327 korun. Určeno pro Android 3.0 a vyšší.

Stop vyděračům

AntiRansomware 2017

AntiRansomware chrání počítač před vyděračským softwarem, který zašifruje data na disku a žádá výkupné za jejich opětovné zpřístupnění.
Ransomware, tedy škodlivý vyděračský software, je velmi aktuální hrozbou, na kterou se soustředí všichni hlavní výrobci bezpečnostních programů.
Ransomware je totiž velmi nebezpečný, protože útočí na důležitá data na disku počítače, která zašifruje a tím zcela znepřístupní. Nemáte-li data zazálohována na jiném místě, často vám pak nezbude než tvůrci ransomwaru zaplatit „výkupné“, aby vaše data opět dešifroval.

Samozřejmě přitom nemáte žádnou záruku, že se po zaplacení se svými daty opěr setkáte. Existuje ale účinná ochrana. Program AntiRansomware běží na pozadí operačního systému Windows, kontroluje klíčové složky s daty a zamezí podezřelým operacím s vašimi soubory.

Pokud AntiRansomware detekuje škodlivý program při pokusu zašifrovat vaše data, zastaví jej a poradí vám, jak se ransomwaru ve vašem počítači zbavit. Program AntiRansomware pracuje v maximální možné míře automaticky. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 400 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, avšak bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Slovoed Dictionaries ENG<->CZ

Slovníky pro mobily

Anglicko-český slovník v aplikaci Slovoed Dictionaries budete mít off-line neustále k dispozici v paměti svého smartphonu - včetně nahrávek výslovnosti.

Aplikace Slovoed Dictionaries, dostupná pro smartphony a tablety s Androidem a iOS, slouží jako rozcestník ke stažení některého z bezmála tří stovek dostupných slovníků pro desítky světových jazyků. Po jednoduché registraci si můžete stáhnout a aktivovat anglicko-český slovník, který samozřejmě funguje i obráceně, jako česko-anglický, s fulltextovým vyhledáváním a nahrávkami správné anglické výslovnosti. Pro rychlejší přístup si můžete nejčastěji používaná slova označit jako oblíbená a rovněž je možné sestavit si vlastní sadu kartiček se slovy pro trénink slovíček. V aplikaci Slovoed Dictionaries najdete také funkci pro procvičování výslovnosti nebo obdobu známé hry „oběšenec“ pro zábavnou formu zapamatování nových slovíček a slovních spojení. Anglicko-český slovník v aplikaci Slovoed Dictionaries nabídne bezmála 65 tisíc slov a slovních spojení.
Licence pro Chip: Anglicko-český slovník v aplikaci Slovoed Dictionaries můžete používat po dobu šesti měsíců od instalace a aktivace. Běžná cena slovníků je kolem 600 korun. Určeno pro Android 4.0/iOS 7.0 a vyšší.

TweakBit FixMyPC 2016

Oprav moje PC

Program TweakBit FixMyPC slouží k pravidelné automatizované údržbě počítače pro zajištění jeho maximálního výkonu a stability.

FixMyPC rychle zkontroluje aktuální stav počítače s Windows a vypíše problémy, které jej mohou brzdit nebo způsobovat jeho nestabilitu. Ihned po prvním spuštění provede aplikace kontrolu počítače na výskyt nefunkčních zástupců programů, zbytečných souborů, pozůstatků po odinstalovaných programech nebo poškozených a zbytečných záznamů v registru Windows. Všechny tyto problémy můžete následně odstranit kliknutím na jediné tlačítko. FixMyPC dále umí například i defragmentovat obsah registru, odinstalovat nepotřebný software, zrychlit start počítače a především vám také nabídne standardně nedostupné předvolby operačního systému Windows.

Běžné úkony čištění a optimalizace počítače s Windows může FixMyPC provádět zcela automaticky dle nastaveného harmonogramu. Program všechny provedené změny automaticky zálohuje. Více se dozvíte na s126.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 750 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, avšak bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Acronis True Image SE

Klonování disků

True Image je známý a oblíbený nástroj na zálohování kompletního obsahu počítače, který má však kromě své placené verze i bezplatně použitelné varianty, y určené pro práci s pevnými disky od předních světových výrobců. Tyto verze programu Acronis True Image, dostupné pro disky značek WD, Seagate, Intel nebo Kingston, nabízí funkce pro inicializaci nových pevných disků připojených k počítači, tedy především vytvoření a zformátování diskových oddílů, ale také velmi užitečnou funkci pro klonování dat. Ta se vám bude hodit právě při instalaci nového systémového disku, na který můžete přenést instalaci Windows, ovladačů i používaných aplikací, stejně jako všechna uživatelská nastavení a data. Více se dozvíte na s130.
Licence pro Chip: Program lze ve verzi dle konkrétního výrobce pevného disku používat zdarma a bez časového omezení. Licence plné verze programu Acronis True Image 2017 CZ přijde zhruba na 1 200 korun. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Autodesk Pixlr

Instantní fotoeditor

Pořídili jste na zimní dovolené fotografie a rádi byste je trochu zpestřili, ale bojíte se komplikovanosti Photoshopu či dalších profesionálních editorů? Autodesk Pixlr je určen přímo pro vás. Je to snadno ovladatelný editor fotografií, který obsahuje mnoho předpřipravených efektů, jako jsou rámečky, překryv, barevné efekty, texty a zábavné nálepky. Samozřejmě nechybí úprava expozice, ostrosti, rozostření a další p, základní operace. Vaše výtvory lze velmi snadno sdílet s ostatními pomocí přímého propojení s Facebookem, Twitterem nebo odesláním na e-mail.
Licence pro Chip: Časově neomezená freewarová verze programu. Pokud se rozhodnete pro placenou licenci, která stojí 15 dolarů (cca 400 Kč) za rok, přilepšíte si o funkce, jako jsou efekty do maskovaných ploch, vylepšení algoritmu expozice, možnost měnit barevné kanály a maskovací text se speciálními efekty. Určeno pro Windows XP a vyšší.

RegistryCleaner 2017

Pořádek v registrech

Při používání počítače s Windows, instalaci a odinstalovávání různých programů a běžné práci se neustále mění obsah tzv. registru, obsahujícího především konfigurační data operačního systému. Málokterý program po sobě však při své odinstalaci uklidí i všechny pozůstatky. Výsledkem je neustálé zanášení registru, které může vést až k nestabilitě provozu počítače, problémům s některými funkcemi operačního systému nebo zobrazování chybových hlášek. Proto se vyplatí věnovat údržbě registru Windows patřičnou pozornost a pravidelně jej čistit od nepotřebných a poškozených záznamů. Samozřejmě není možné provádět čištění registru ručně, ale je třeba využít speciální nástroje. RegistryCleaner je jedním z nich, snadno se ovládá a je spolehlivě funkční.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze v ceně 250 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

PowerDirector 14

Automatický videostřih

PowerDirector obsahuje funkce pro stříhání a úpravy videa pořízeného digitální kamerou, webkamerou či smartphonem nebo videoklipů stažených p z internetu. PowerDirector vás provede celým procesem od pořízení videoklipů přes jejich úpravy na časové ose až po uložení finálního videa ve zvoleném formátu. Na časovou osu vznikajícího filmu lze vedle videoklipů zařadit i fotografie, zvuky, namluvený komentář nebo titulky. S kreativní tvorbou vám pomohou připravené efekty i nástroje na vylepšení a úpravy obrazu videa. K dispozici jsou také automatické funkce, použitelné pro rychlou tvorbu krátkých filmů nebo efektních prezentací fotografií. Hotový film lze uložit do standardních formátů nebo rovnou nahrát na servery YouTube či Facebook.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze v ceně 450 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Burning Studio 2017

Vylepšená palírna

Pomocí programu Ashampoo Burning Studio 2017 snadno vypálíte svá data na všechny druhy optických médií, pohodlně vytvoříte audio CD, MP3 nebo 3 WMA disk, nebo naopak skladby z hudebního cédéčka jednoduše převedete do oblíbeného formátu MP3 nebo do formátů FLAC a OGG. Program umožňuje i snadnou tvorbu video DVD a video Blu-ray disku ze složky na pevném disku. Též snadno připravíte a vytisknete originální potisky a obaly pro všechny druhy používaných krabiček na vypálená optická média. Program dále nabízí jednoduché kopírování CD/DVD i Blu-ray disků, vypálení/vytvoření obrazu disku, zabezpečené zálohování dat i nástroje pro práci s přepisovatelnými médii.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze v ceně 400 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Ubuntu Studio 16.10

Tvořivý Linux

Ubuntu Studio je linuxová distribuce určená pro uživatele, kteří potřebují vytvářet či upravovat multimediální obsah. Všechny její aplikace jsou bez jakéhokoli omezení, zdarma a připraveny v přehledných kategoriích.
Ubuntu Studio je možné používat i jako přenosný systém, pro tento způsob však doporučujeme rychlé USB, jinak je možné pociťovat občasné zpomalení načítání programů. Pro nejlepší zážitek doporučujeme distribuci nainstalovat na HDD (ideálně SSD), výrazně se tím zrychlí běh systému a všechna data a nastavení zůstanou uložena do příštího startu systému. Spuštění Ubuntu Studia je velmi jednoduché.

Linux se totiž dá spustit přímo z bootovacího USB flash disku, který si můžete vyrobit podle návodu na Chip DVD.
Licence pro Chip: Časově neomezená open-source verze operačního systému Linux Ubuntu s předinstalovanými programy.

Chip DVD pro digitální edici

Chip je možné koupit a předplatit také v digitální podobě. Tato verze nabízí možnost on-line stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům. Stačí do konce března 2017 zadat svůj e-mail do rámečku a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na první straně článku (str. 50). Jsou označeny D. Čtenáři v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Chip DVD pro předplatitele

Spustili jsme novou službu »On-line DVD«, díky které si aktivní předplatitelé časopisu Chip mohou stáhnout plné verze programů a zajímavý software ke článkům z časopisu přímo ze stránek www.chip.cz/dvd. Jde o řešení, které ocení zejména majitelé počítačů bez DVD mechaniky i ti, kterým se z jakéhokoliv důvodu už nechce pracovat s optickým nosičem nebo jsou na cestách a fyzický DVD nemají po ruce. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D. Ve službě bude vždy dostupné aktuální vydání a dvě předchozí čísla, počínaje vydáním 01/2017. Distribuce fyzického Chip DVD s papírovým časopisem zůstává beze změn.

Přístup pro tištěné a KOMBI předplatné

Přístup k »On-line DVD« je možný pouze po přihlášení na www.chip.cz. Tento přístup je vždy svázán s e-mailem vedeným v zákaznickém účtu u distributora předplaceného tisku www.send.cz. Pokud se chcete přihlásit k »On-line DVD«, použijte stejný e-mail. Neznáte-li heslo, využijte funkci »Zapomenuté heslo«. Služba není dostupná pro tištěné předplatitele na Slovensku z důvodu omezení poskytování osobních dat od distributora tiskovin.

Přístup pro digitální předplatné

Máte-li předplacený digitální časopis prostřednictvím e-shopu Chipu na adrese www.chip.cz/digi, můžete pro přístup k »On-line DVD« použít stejné přihlašovací údaje.

Nedostupné »On-line DVD«

Před reklamací nedostupnosti »On-line DVD« proveďte nejprve kontrolou vašeho zákaznického účtu na www.send.cz. Vaše přístupové údaje najdete na zaslaném dokladu (faktuře) za předplatné Chipu ve spodní části, případně pokud znáte e-mail, tak si údaje můžete obnovit prostřednictvím funkce »Zapomněli jste heslo?« v přihlašovací obrazovce na www.send.cz. Následně ve svém účtu zkontrolujte, zda máte správně vyplněný »e-mail«. Pokud e-mail doplníte nebo změníte, je vám do druhého dne doručena zpráva o změnách přístupu k »On-line DVD«.
Pokud si nevíte rady, obraťte se telefonicky na reklamační oddělení na číslech 225 985 225 nebo 777 333 370 v pracovní dny v časech 8.00-18.00.

V případě, že jste tištěné nebo KOMBI předplatné koupili jiné osobě, je doplnění nebo změna e-mailu možné pouze telefonicky na výše uvedených číslech. Pokud máte předplacený Chip pro více osob, je nutné přidělení přístupů vyřešit individuálně. Napište nám na chip@chip.cz a sdělte nám žádost a seznam e-mailů, kterým chcete přístup přidělit.

***

Antiviry, reklamace, registrace, licence

Chip DVD byl prověřen osmi antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelné DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Informace o registracích, instalacích a aktivacích plných verzí programů najdete na DVD a jsou zpravidla zaručeny do konce března 2017.

Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1702avg@chip.cz odešlete e-mail s jakýmkoli obsahem. Výměnu licenčního klíče provedete v menu »Možnosti« / »Reaktivovat«.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 02/2017
Foto popis| Mobilní zařízení jsou ohrožena škodlivinami z internetu podobně jako počítače a obsahují mnoho osobních údajů, které se vyplatí důkladně ochránit.
Foto popis| Aplikace Bitdefender Mobile Security vyžaduje při instalaci i pozdějším používání poměrně rozsáhlá oprávnění, ta jsou ale důležitá pro správnou funkci při zabezpečení před viry a při ochraně soukromí.
Foto popis| Internet přináší stále nové hrozby, kterým běžné antiviry již nezvládají čelit. Proto můžete rozšířit zabezpečení počítače o další úroveň.
Foto popis| Ve výchozím nastavení chrání AntiRansomware standardní složky s dokumenty, fotkami, videi a hudbou ve Windows. Sami můžete zvolit další složky, o jejichž obsah se má program AntiRansomware postarat. Použijte k tomu tlačítko »Add Folder«.
Foto popis| Slovník ve smartphonu či tabletu poslouží nejen k překladům jednotlivých slov, ale také k tréninku výslovnosti a zábavnému učení angličtiny.
Foto popis| Kromě samotné aplikace Slovoed Dictionaries je třeba si do mobilního zařízení stáhnout i slovník a nahrávky výslovnosti, abyste měli celý obsah k dispozici i bez připojení k internetu.
Foto popis| Ve slovníku samozřejmě funguje fulltextové vyhledávání, kromě jednotlivých slovíček v něm najdete i slovní spojení a základní fráze. Slovník automaticky nabídne i synonyma a u složitějších slov i nahrávku výslovnosti.
Foto popis| Také se vám počítač postupem času zpomaluje a ve Windows vyskakují různá chybová hlášení? Pak je čas zkusit nástroj na vyčištění a vyladění PC.
Foto popis| Z přehledu výsledků kontroly obsahu počítače programem TweakBit FixMyPC lze tlačítkem »Fix all issues« opravit všechny nalezené problémy.
Foto popis| Pro úpravu standardně nedostupných nebo dobře skrytých nastavení Windows a souvisejících programů přejděte do nabídky »PC Fix Tools« a použijte volbu »Tweak Manager«.
Foto popis| Výměna pevného disku počítače za nový, větší či rychlejší nemusí nutně znamenat reinstalaci Windows a všech programů nebo ovladačů hardwaru.
Foto popis| Nejdůležitější funkce pro klonování disků a inicializaci nově připojených disků najdete v hlavním uživatelském rozhraní programu.
Foto popis| Uživatelsky přívětivý editor fotografií, jenž ušetří čas s editací pomocí přednastavených efektů, filtrů a rámečků před tím, než jsou poslány na sociální síť.
Foto popis| Pokud se vám konkrétní efekt zalíbí, můžete si ho přidat srdíčkem do oblíbených, přesune se do nově vytvořené kategorie »favorite«.
Foto popis| Registr je klíčovou součástí operačního systému Windows. Aplikace RegistryCleaner 2017 se stará o jeho správu a optimalizaci.
Foto popis| Málokdy se stane, že by kontrola obsahu nenašla žádné poškozené či nepotřebné záznamy. Pravidelné používání aplikace RegistryCleaner však může snížit jejich výskyt na minimum.
Foto popis| Potřebujete upravit video, ale nechcete si kvůli tomu pořizovat drahý a složitý program? Použijte PowerDirector s řadou automatických funkcí.
Foto popis| Pokročilé úpravy obrazu videoklipů najdete pod nabídkou »Upravit«. Video lze pustit pozpátku, je možné oříznout jeho obraz, upravit rychlost přehrávání (zrychlit i zpomalit) nebo třeba otočit obraz.
Foto popis| Šikovný nástroj pro každého uživatele, který ještě stále potřebuje některá data vypálit na optický disk, vytvořit vlastní hudební kompilaci pro CD/DVD nebo Blu-ray přehrávač.
Foto popis| Hlavní okno programu Burning Studio nabízí rychlý přístup ke všem funkcím a nástrojům programu. ze stránek společnosti Ashampoo si navíc můžete stáhnout další skiny a pozadí.
Foto popis| Pokud se vám líbí představa přenosného operačního systému nachystaného pro práci s audiem, videem a grafikou, je Ubuntu Studio právě pro vás.
Foto popis| Ubuntu Studio je Linux zaměřující se na práci s médii. Obsahuje předinstalované programy pro zpracování audia, videa a grafiky a je spustitelný přímo z USB flash disku. Do základní výbavy patří i osvědčený 3D modelář Blender.
Foto popis| Dostupná budou vždy tři nejaktuálnější Chip DVD, počínaje vydáním 01/2017.
Foto popis| Po přihlášení může uživatel stahovat vybrané balíčky programů. Z důvodů ochrany je počet stažení omezen na tři downloady.
Foto popis| Po stažení a rozbalení balíčku ZIP získáte složku s instalačními soubory. V případě plných verzí je přidán i návod a podmínky registrace a instalace, které spustíte souborem »start.htm«.
Foto popis| PPPPP Tato služba není dostupná pro předplatitele digitálního Chipu v App Store (iPhone/iPad), Google Play (Android) a Alza Media.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz

Freeware měsíce

LibreOffice 5.3

Sbližování s Microsoft Office

Když Microsoft v roce 2007 přišel s novou verzí kancelářského balíku Office, zásadně změnil styl ovládání programů z klasických rozbalovacích nabídek na tzv. pás karet. Zdaleka ne všichni uživatelé tuto změnu přijali s nadšením, ale Microsoft vytrval a dnes je pás karet nedílnou součástí uživatelského rozhraní všech programů ze souboru Office i naprosté většiny dalších softwarových produktů Microsoftu. Postupně navíc začali způsob ovládání aplikací pomocí pásu karet přebírat i další tvůrci softwaru. Alternativní, open-source soubor kancelářských aplikací LibreOffice (dříve OpenOffice.org) této zásadní změně uživatelského rozhraní a stylu ovládání velmi dlouhou dobu odolával, ale jak se zdá, s tím bude brzy konec. Aktuální vývojová verze LibreOffice s označením 5.3 totiž umožňuje přepnout uživatelské rozhraní z rozbalovacích nabídek na pás karet, resp. jeho zkušební verzi, která zatím ani není zcela přeložena do češtiny. Jak to se změnou stylu ovládání největšího konkurenta Microsoft Office dopadne ještě není jasné, ale podle našeho názoru je jen dobře, že se ovládání LibreOffice více přiblíží stylu práce v Microsoft Office. Pro uživatele pak bude snazší přejít na tuto bezplatnou, open-source alternativu.
TIP 1 Novou funkci pásu karet je třeba ve vývojové verzi LibreOffice nejprve povolit. Přejděte do nabídky »Nástroje / Možnosti« a v novém okně otevřete »LibreOfficeDev / Pokročilé« a označte předvolbu »Povolit experimentální funkce«. Po restartu aplikace použijte ještě předvolbu »Zobrazit / Toolbar Layout / Notebookbar«.
TIP 2 Vývojová verze LibreOffice určitě není vhodná pro běžnou práci, protože může být nestabilní. Plně funkční verze LibreOffice jsou k dispozici i pro macOS a Linux.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: čeština

BeatStar 2017

Internetová rádia

Jednoduchý přehrávač internetových rádií BeatStar 2017 obsahuje výběr z nabídky radiostanic všech běžných žánrů a také funkci na záznam zvuku, se kterou můžete rozšířit svoji hudební sbírky o skladby nahrané z internetových rádií. Rovněž si můžete označit vybraná rádia jako oblíbená nebo přidávat další stanice pomocí odkazů na jejich webový stream.
TIP Aplikaci BeatStar 2017 lze používat zcela zdarma, ale pokud zaplatíte kolem 270 korun za plnou verzi, zbavíte se reklamního banneru.
Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina, němčina

MP3 Skype Recorder 4.29

Nahrávání hovorů

Používáte-li Skype nejen k textové komunikaci, ale i k telefonování po internetu, může se vám velmi hodit MP3 Skype Recorder pro záznam probíhajících hovorů. Stačí jen spustit MP3 Skype Recorder společně s aplikací Skype a nahrávání začne probíhat zcela automaticky při spojení hovoru.
TIP Chcete-li upravit nastavení kvality záznamu, použijte nabídku »Record Settings«, kde najdete příslušné předvolby. Čím vyšší zvolíte datový tok (»Bit rate«), tím bude záznam hovoru kvalitnější.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

SensArea 1.5

Úprava videa

Vkládání obrázků nebo jiných grafických objektů do videí není úplně triviální úkol, ale pomůže vám s ním bezplatně použitelná aplikace SensArea, vyvinutá speciálně k tomuto účelu.
Do videí lze vkládat různé geometrické tvary nebo třeba obrázky a fotky a pracovat s těmito objekty v samostatné vrstvě nad videem.
TIP Kromě základní sady nástrojů jsou v aplikaci SensArea k dispozici i více než dvě desítky konfigurovatelných efektů, připravených na kartě »Effects«.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

MediBang Paint Pro 10.2

Kreslení v počítači

Speciální kreslicí program MediBang Paint Pro je vhodný především na tvorbu kreseb v komiksovém manga stylu. Nezklame vás ale ani při úpravách fotek nebo běžném kreslení. Kromě dlouhé řady nastavitelných nástrojů na kreslení pracuje MediBang Paint Pro také s vrstvami, což podstatně rozšiřuje kreativní možnosti tohoto bezplatně dostupného programu.
TIP S aplikací MediBang Paint Pro souvisí i cloudová služba Medibang Cloud Service s dalšími nástroji, ukázkami a zdroji, kterou lze rovněž využívat zdarma. Program MediBang Paint Pro je k dispozici i pro macOS.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina, němčina

Copy Handler 1.44

Kontrola kopírování

A aplikaci Copy Handler lze ovládat kopírování jak jednotlivých souborů, tak i celých složek na discích počítače i do externích úložných zařízení. Copy Handler umožňuje určovat prioritu procesu kopírování, pozastavit a znovu spustit kopírování či přesun dat a rovněž i sledovat dobu a aktuální rychlost probíhajícího kopírování souborů.
TIP Program Copy Handler běží na pozadí operačního systému Windows a ovládá se prostřednictvím tlačítka v oznamovací oblasti hlavního panelu. Pro vyvolání nabídky funkcí a nastavení aplikace klikněte na její ikonu pravým tlačítkem myši.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Čerstvé aktualizace

Screenpresso 1.6.5

V aktualizované verzi aplikace na pořizování snímků obrazovky bylo opraveno mnoho různých chyb a rovněž byly drobně upraveny některé funkce. Mimo jiné byla vylepšena funkce na ukládání snímků v podobě HTML stránek a optimalizována byla i funkce na vytváření animací ve formátu GIF. screenpresso.com

SIV 5.14

Známý nástroj na důkladnou analýzu obsahu počítače, s plným názvem System Information Viewer, řeší v nové verzi spíše drobnější opravy a vylepšení. Například byla vyřešena spolupráce programu s aktuální verzí operačního systému Windows 10. rh-software.com

Cryptomator 1.2.3

Aktualizace oblíbené open-source aplikace na bezpečné šifrování souborů ukládaných do cloudu, spolupracující se všemi běžnými on-line úložišti, opravuje různé menší chyby a zvyšuje celkovou stabilitu programu. cryptomator.org

ShareX 11.4.1

Snímky obrazovky

S aplikací ShareX můžete pořizovat snímky obrazovky vašeho počítače -celé pracovní plochy, aktivních oken nebo zvolené oblasti, ale také videozáznamy dění na ploše. Hotové snímky lze různě upravovat, vkládat do nich geometrické tvary nebo do nich kreslit a psát. Aplikaci lze pohodlně ovládat klávesovými zkratkami.
TIP Pořízené snímky obrazovky se automaticky nahrávají na webový server, takže rovnou získáte i odkaz, prostřednictvím kterého můžete snímky sdílet.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Shiela USB Shield 3.4.2

Ochrana před viry

Škodlivý software nečíhá jen na internetu nebo v e-mailech, ale k nákaze počítače často dojde i z infikovaného USB flash disku. Shiela USB Shield pracuje na pozadí Windows a spolehlivě blokuje průnik škodlivého softwaru ze zařízení připojovaných k USB portu počítače.
TIP Shiela USB Shield je třeba spouštět s oprávněním administrátora. Po spuštění programu klikněte na jeho ikonu v oznamovací oblastí pravým tlačítkem myši, zvolte »Settings« a ověřte si, že se Shiela USB Shield spouští společně s Windows.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

WifiHistoryView 1.35

Přehled Wi-Fi sítí

Aplikace WifiHistoryView umí zobrazit přehled historie všech připojení k bezdrátovým sítím, společně s informacemi o použitém síťovém adaptéru. Z podrobností lze zjistit názvy sítí, časy připojení a odpojení i důvod přerušení spojení. WifiHistoryView vám díky tomu může pomoci diagnostikovat závady se síťovým připojením počítače nebo Wi-Fi routeru.
TIP Přehled sítí lze exportovat do souboru, slouží k tomu funkce »File / Save selected items«. Pak si můžete zvolit i formát exportu (TXT, XML, CSV atd.).
Operační systém: Win Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina


Příbuzná témata: