Menu

Novinky – 3.2017

Přehled zajímavých událostí a trendů, které zaznamenala redakce Chipu v oblasti ICT a digitální techniky.

Energie z pohybu

Výzkumníci z Michiganské univerzity vyvinuli nanogenerátor, který umožňuje nabíjet například mobil pomocí pohybu. Nepotřeboval by tedy vlastní baterii, ale nabíjela by jej chůze. Nanogenerátor je zkonstruován ze silikonového waferu, na nějž jsou následně naneseny tenké vrstvy stříbra a feroelektrika. Pokud je pak zařízení vystaveno pohybu, vytváří elektrickou energii. Nanogenerátor, tenký jako list papíru, se dá využít také k napájení dotykového displeje.

Nová verze FineReaderu

Společnost ABBYY nabízí verzi programu FineReader s označením 14.

Ta spojuje technologie optického rozpoznávání znaků (OCR) s funkcemi pro práci se soubory PDF a porovnávání dokumentů. FineReader 14 je vybaven funkcemi, které jsou nezbytné pro práci s jakýmkoli tištěným dokumentem a souborem PDF - bez ohledu na to, zda je naskenovaný, nebo vznikl digitální cestou.

Papír je stále klíčovou součástí pracovních postupů v organizacích a společnostech. Průzkum IDC v USA potvrdil, že 65 % organizací stále do značné míry závisí na používání papíru, tj. tištěných dokumentů. Program FineReader je schopen převést jejich skeny a dokumenty do elektonické podoby pro další zpracování v programech jako např. Word, Excel, PowerPoint či PDF. Verze 14 zachovává všechny známé původní funkce aplikace FineReader, např. rozšířené funkce OCR a automatické převody. Nabízí i pokročilé nástroje pro úpravy a spolupráci a porovnávání dokumentů v různých formátech - například dokáže porovnat sken s digitálním originálem. Nová verze podporuje rozpoznávání textu ve více než 190 jazycích, včetně některých obtížně digitalizovatelných jazyků, jako je hebrejština, arabština, korejština, čínština a japonština. Je také vybavena podporou jednoduchých matematických vzorců a fonetických přepisů do angličtiny. Obsahuje i uživatelské rozhraní v češtině a podporu rozpoznávání češtiny.

Barevné LEDky

Dvě barevné A4 LED tiskárny nové generace uvádí na trh společnost OKI. Podle výrobce vynikají úsporným provozem, vysokou rychlostí a kvalitou tisku. Varianta OKI C542 k tomu přidává 7“ ovládací displej a otevřenou platformu sXP.
Zařízení OKI C532 formátu A4 je postaveno na LED technologii, produkuje až 30 stran za minutu barevně i černobíle s tiskovou kvalitou 1 200 x 1 200 DPI. První strana je připravena již za 7,5 sekundy. Jedná se o ergonomický kompaktní model s jednoduchým ovládáním, určený pro pracovní skupiny do dvaceti uživatelů. Maximální kapacita zásobníků papíru je 1 410 listů, doporučený pracovní cyklus 6 tisíc stran měsíčně. Profesionální kancelářská barevná A4 LED tiskárna OKI C542 má základní parametry identické s modelem OKI C532 a navíc přináší do této cenové relace technologii dotykového displeje a inteligentní tisk. 7“ barevný displej a inteligentní rozšiřitelná platforma sXP umožňuje přístup k softwaru pro správu dokumentů. Funkce Wireless Direct nabízí současné připojení kabelové i bezdrátové sítě. Přístup k dokumentům chrání nové funkce, jako je Private Print a volitelná funkce Card Release. Doporučená koncová cena u zařízení OKI C532 je 9 130 Kč a u modelu C542 činí 14 370 Kč.

Propojení mobilu s autem

Automobilky Ford a Toyota oznámily založení konsorcia SmartDeviceLink. Tato platforma si klade za cíl propojení mobilních systémů Android či iOS s automobily. Prvními členy konsorcia se staly společnosti Mazda, PSA Group, Fuji Heavy Industries a Suzuki. Automobilky si slibují vznik standardu umožňujícího propojení aplikací s palubní deskou, řízením a hlasovým ovládáním. Platforma má stavět na softwaru AppLink, v současnosti celosvětově integrovaném ve více než pěti milionech automobilů.

Yahoo se mění

Společnost Yahoo po dokončení prodeje základních internetových aktivit ponese nové jméno Altaba. Firma rovněž oznámila, že její generální ředitelka Marissa Mayerová odstupuje z funkce. Nepodařilo se jí totiž obrátit nepříznivý rozvoj v hospodaření společnosti. Šéfka Yahoo zároveň platila za jednu z nejvlivnějších žen světového byznysu. Nad osudem prodeje základních internetových aktivit Yahoo ale nyní visí otazník, protože se objevily zprávy o rozsáhlých únicích údajů o klientech firmy.

Diagnóza od AI

Platforma HealthTap chce pomoci těm uživatelům, kteří při příznacích nemoci začnou vyhledávat na internetu, místo aby vyhledali lékaře. Využívá přitom umělou inteligenci. Na webu nebo v mobilní aplikaci HealthTap mohou uživatelé popsat příznaky, které cítí. Umělá inteligence pak ještě položí pár doplňujících otázek a uvede, jaké onemocnění by dotyčný mohl mít. Vezme přitom v úvahu data z osobního zdravotního záznamu, který už má uživatel vytvořený. Systém pak může spojit pacienta s lékařem pro živou virtuální konzultaci.

Nejtenčí firemní notebook 2v1

Podle Toshiby nejtenčí a nejlehčí notebook pro profesionální využití typu 2v1 na světě se jmenuje Portégé X20W-D.

Tento hybridní přístroj charakterizují světle zlatavé panty, které umožňují otočit displej o 360° a transformovat ho z výkonného notebooku do podoby všestranného tabletu.

Portégé X20W-D obsahuje řadu bezpečnostních prvků a nabízí široké možnosti konektivity a výdrž na baterie až 16 hodin. Po 30 minutách nabíjení získají uživatelé 4 hodiny provozu. Notebook je tenký jen 15,4 mm a váží 1,1 kg. Srdcem tohoto zařízení s antireflexním displejem s ochranným sklem Gorilla Glass 4 a magneziovým šasi je procesor Intel Core sedmé generace.

Zařízení je vybaveno i bezpečnostními technologiemi. SecurePad s čtečkou otisků prstů a IR-kamera pro autentizaci obličeje s podporou Windows Hello a Intel Authenticate chrání důležitá data před zneužitím. Tyto funkce podporuje i vlastní integrovaný BIOS Toshiba, který přidává další vrstvu zabezpečení. Notebook je také vybaven přesným stylusem, podsvícenou klávesnicí a doplnit ho lze o dokovací stanici Thunderbolt 3 Dock.

Souprava myši a klávesnice

Klávesnice a myš z nové sady Logitech MK850 Performance Wireless Keyboard and Mouse Combo vzájemně spolupracují díky nové technologii Logitech DuoLink. Klávesnice má polstrovanou opěrku pro zápěstí, klávesy mají plnou velikost a k dispozici je blok numerických kláves. Díky nastavitelným nožičkám můžete zvolit různé úhly náklonu klávesnice. Myš má design zakřivený tak, aby vám pohodlně padla do dlaně, a díky hyper rychlému rolovacímu kolečku můžete snadno prolétnout i dlouhé dokumenty nebo webové stránky.

Díky softwaru Logitech DuoLink pracují klávesnice a myš v tandemu a mohou tak poskytnout nové funkce. Tlačítka a gesta myši aktivují celou řadu nových akcí, když současně s jejich stiskem podržíte funkční klávesu Fn na klávesnici. Například můžete pohybem myši přepínat mezi různými plochami, úkoly a aplikacemi. Když budete poslouchat hudbu, můžete přehrávání pozastavit a opět spustit kliknutím na prostřední tlačítko nebo náklonem rolovacího kolečka na pravou či levou stranu přecházet na další nebo předchozí skladbu. Pro klávesnici je navíc připraveno adaptivní uživatelské rozhraní pro různé operační systémy, které rozpozná příslušné funkční klávesy a klávesové zkratky v obvyklém uspořádání. Připojit se k nim můžete buď pomocí bezdrátové technologie Logitech Unifying USB, nebo přes rozhraní Bluetooth. Doporučená maloobchodní cena setu je 3 190 Kč.

Dokonalý zvuk ve VR

Firma Valve zabývající se technologiemi kolem virtuální reality zakoupila start-up jménem Impulsonic. Ten pracuje na vývoji nástrojů pro jednoduchou tvorbu realistických prostorových zvuků. To, co nyní slyšíme ve virtuálním prostředí, je totiž jenom primitivní začátek toho, co nás v budoucích hrách čeká. Software Phonon 3D dokáže vytvářet zvuk na základě samotných fyzikálních vlastností daného virtuálního světa. Firma Valve zakoupila společnost za nespecifikovanou částku, přičemž celý tým se přestěhuje do hlavního sídla firmy.

Pouzdro na M.2

Pomocí pouzdra firmy Transcend si můžete z SSD disku typu M.2 udělat elegantní a odolný přenosný disk připojitelný přes USB rozhraní. Hliníková pouzdra jsou označena jako CM42 a CM80. Instalace je jednoduchá a všechny nezbytné díly včetně šroubováku jsou součástí balení. CM42 je pouzdro určené pro disky s délkou 42 mm a CM80 se pro disky s délkou 42 mm až 80 mm. Pouzdra jsou vybavena portem USB-C a lze ho přípojit k zařízení s Windows, macOS i Android. Cena pouzdra CM42 je 1 100 Kč a model CM80 stojí 1 160 Kč.

Přenosný disk v hliníku

StoreJet 25C3N je mobilní disk společnosti Transcend s rozhraním USB 3.0 a minimalistickým designem. Jeho pouzdro bylo vyrobeno z odolného pískovaného hliníku v šedé barvě. Disk má formát 2,5“ a hmotnost 136 g. Dodává se ve 1TB (2 680 Kč) a 2TB verzi (3 230 Kč) a spolupracuje s bezplatnou aplikací Transcend Elite, která nabízí jednoduchou správu záložních kopii, šifrování dat, obnovu dat a synchronizaci s Dropboxem a Diskem Google.

Kancelářské monitory s tenkým rámečkem

Monitory Eizo FlexScan EV2456 a EV2451 o úhlopříčkách 24,1 a 23,8 palce jsou optimalizovány pro komerční použití.

Mezi přednosti monitorů patří zanedbatelná šířka rámečku na všech čtyřech stranách obrazovky a ergonomický stojan se skrytými dotykovými ovládacími prvky a se světelnou nápovědou.

Model FlexScan EV2456 disponuje fyzickým rozlišením 1 920 x 1 200 bodů a u monitoru FlexScan EV2451 činí rozlišení 1 920 x 1 080 bodů. V obou modelech nalezneme panel LCD typu IPS (In-Plane Switching), podsvícený pomocí LED. Displej dosahuje kontrastu 1 000 : 1 s pozorovacími úhly 178°. Monitor FlexScan EV2456 se může pochlubit maximálním jasem až 350 cd/m2, zatímco pro model EV2451 platí hodnota 250 cd/m2.

Rámeček obou modelů je tenký pouze 1 mm po stranách obrazovky a na jejím horním okraji a 4,6 mm ve spodní části. V kombinaci s plochou čelní stranou bez výstupků to umožňuje vytvořit prakticky souvislý obraz na víceobrazovkové sestavě. Eizo využívá kombinaci různých technologií regulace jasu k potlačení blikání (FlickerFree) i technologii EcoView snižující spotřebu energie. Typický příkon je 11 W. Cena monitorů je 9 000 Kč (model EV2451) a 13 000 Kč (EV2456).

Brno spolupracuje s Waze

Brněnští zastupitelé přicházejí s novým nápadem - jihomoravská metropole začne spolupracovat s dopravní aplikací Waze. Díky identifikaci polohy jednotlivých uživatelů tento nástroj získává okamžité údaje o plynulosti dopravy a sami uživatelé mohou snadno hlásit komplikace na silnicích.
Město Brno bude s aplikací Waze sdílet data o uzavírkách, ale také o důležitých dopravních událostech a nehodách.

Otáčecí chromebook

Robustní a všestranný konvertibilní chromebook Acer Chromebook Spin 11 se stylusem Wacom EMR je předurčen především pro použití ve školních třídách. Společnost Acer ho představila na londýnském veletrhu BETT (British Education and Training Technology). Díky stylusu ho mohou studenti používat jako tužku a papír. Dotykový 11“ displej je chráněn sklem Gorilla Glass s antimikrobiálními vlastnostmi. Chromebook nabízí čtyři režimy využití - stan, tablet, displej a notebook.

Acer Chromebook Spin 11 byl navržen tak, aby zvládl drsné zacházení ve třídách. Díky tomu, že splňuje přísné armádní normy, je natolik odolný, že vydrží každodenní nárazy a pády až ze 122 cm. Nechybí ani odvodňovací systém, který ustojí až 330 ml rozlité vody. Zařízení je postaveno na operačním systému Chrome a má 11,6“ HD IPS. V závislosti na modelu je poháněno buď čtyřjádrovým, nebo dvoujádrovým procesorem Intel Celeron, 4/8 GB paměti a 32nebo 64GB vnitřním eMMC flash úložištěm. Je vybaveno dvěma porty USB typ C a čtečkou karet microSD. Chromebook Spin 11 váží 1,4 kg, v provozu vydrží 10 hodin a prodávat se bude za 12 500 Kč.

DeepStack poráží hráče pokeru

Roboti hrající poker nejsou úplnou novinkou, ale tým vědců z kanadské Albertské univerzity, Univerzity Karlovy a ČVUT položil laťku trochu výše.

Výzkumníci tvrdí, že jejich umělá inteligence s názvem DeepStack je „první počítačový program, který dokáže porazit profesionální hráče pokeru“. DeepStack změřil síly s 33 profesionálními hráči a překonal své lidské protivníky s velkým náskokem. Program navazuje na neuronovou síť Alpha Go, která porazila lidské hráče ve hře Go.

Streamování

Streamovací služby a možnost poslouchání hudby za paušální poplatek jsou stále populárnější. Analytici ze stránek Midia zveřejnili aktuální přehled jejich oblíbenosti. Na konci minulého roku bylo dosaženo milníku: celosvětově je používalo přes 100 mil. zákazníků. Nejvíce placených uživatelů si stále drží Spotify (43 milionů), ale Apple Music má už 20,9 milionu. Deezer se může pochlubit 6,9 milionu, Napster 4,5 a Tidal jedním milionem. Do tohoto segmentu také nedávno vstoupil Amazon.

Výkonný kompakt

Společnost Fujifilm představila již čtvrtou generaci fotoaparátu X100F (první model se objevil v roce 2011) s pevným sklem a s hybridním optickým a elektronickým hledáčkem.

Jde o kompaktní fotoaparát, který je založen na 24,3megapixelovém optickém snímači X-Trans bez low-pass velikosti APS-C (rozměry 23,6 x 15,6 mm) a výkonném procesoru X-Processor Pro.

Objektiv zůstal i u tohoto modelu s pevným 23mm ohniskem (po přepočtu 35 mm). Zůstala mu také světelnost F2, ostřit je možné od 10 centimetrů a ostření je hybridní (vedle kontrastního ostření se využívají i fázové detektory na senzoru). Uživatelé mohou tento objektiv doplnit předsádkami (širokoúhlou a tele). Fotoaparát si zachoval osvědčený elegantní design a nabízí snadnou obsluhu. Mezi nové ovládací prvky patří integrovaný volič ISO zabudovaný do voliče doby expozice a páčka ostření, jež umožňuje okamžitě přesouvat oblast zaostření.

Jde o rychlý aparát, který má podle výrobce náběh cca 0,5 s a interval fotografování 0,2 s.
Zpoždění závěrky je 0,01 s. Zajímavý je u něj režim simulace filmu a nový režim Acros, který umožňuje tvorbu monochromatických snímků s hladkou gradací, tmavými plochami a krásnými texturami. Rozsah citlivostí je ISO 200 až ISO 12 800, režim rozšíření přidává také ISO 100, 25 600 a 51 200. Mechanická závěrka pak podporuje časy od 1/4 000 sekundy do 30 sekund.

Elektronický hledáček nabízí 0,48“ úhlopříčku a rozlišení 2,36 milionu bodů. Pomocí páčky lze přepínat mezi optickým a elektronickým režimem. Displej na zadní straně je 3“ a má rozlišení 1,04 milionu bodů. Rozměry fotoaparátu činí 126,5 x 74,8 x 52,4 mm a přístroj váží 419 gramů. Vrchní a spodní kryt těla fotoaparátu je vyroben z lehké, pevné a trvanlivé hořčíkové slitiny. Přístroj podporuje komunikaci přes Wi-Fi.

Konvertibilní TravelMate

Nejnovější konvertibilní notebook Acer TravelMate Spin B1 (B118) je určen především pro vzdělávací sféru. Tento 11,6“ notebook s Windows 10 Pro se snadno přenáší a nabízí čtyři režimy použití. Jde o režimy „displej“ a „stan“ pro skupinové projekty a vzájemné sdílení nápadů, režim „tablet“ pro výuku na cestách, v laboratořích či při exkurzích a režim „notebook“ pro všechno ostatní. Notebook je vybaven Full HD nebo HD dotykovým displejem.

TravelMate Spin B1 byl také navržen s důrazem na vysokou odolnost. Střední gumový rámeček absorbuje nárazy, displej je odolný vůči tlaku a klávesnice je odolná proti polití vodou. Na baterii vydrží notebook v provozu až 13 hodin. Pohání ho procesor Intel Pentium a grafika Intel HD Graphics. Díky stylusu podporujícího Windows Ink mohou studenti intuitivně zapisovat své poznámky, upravovat dokumenty, pracovat v různých aplikacích a kreslit. K notebooku lze připojit periferie přes rozhraní Bluetooth 4.0, dva porty USB 3.0, jeden port USB 2.0 a jeden HDMI. K dispozici je 3,5mm konektor pro sluchátka a čtečka karet SD.

Oprava chyb

Jednou z největších konkurenčních výhod textového editoru Word je kontrola pravopisu. Pokouší se odhalit i chybějící čárky nebo stylistické chyby. Je jen otázkou času, kdy se korektuře textů bude věnovat i umělá inteligence. Jedním ze start-upů, které se o to pokoušejí, je společnost Atomic Reach se svou platformou Atomic AI. Neuronová síť pročetla několik tisíc článků a naučila se, jak vypadají. Snaží se text zatraktivnit, a tak hledá lepší slovní obraty či lepší synonyma, která nabízí ve formě bublinových nápověd. Zatím však funguje jenom pro angličtinu.

Krkonoše ve 3D

Na jaře tomu budou už tři roky, co vyhledávač Seznam uvedl své první trojrozměrné mapy. Dnes jich nabízí již přes čtyřicet. Seznam nyní experimentuje s plastickými turistickými mapami. Za pomoci firmy Melown, společnosti patřící Ivo Lukačovičovi, experti vymodelovali Krkonoše a Beskydy. Oproti klasickým 2D mapám scházejí vrstevnice. Autoři zatím na Facebooku hledají zpětnou vazbu, a pokud by se novinka líbila, mohlo by dojít k jejímu ostrému nasazení.

Off-line hledání

Uživatelé Androidu mohou nově využívat vyhledávání na Googlu i v případě, že jsou mimo datové připojení. To se hodí při projíždění lokalit bez signálu. Vyhledávání probíhá tak, že hledanou frázi stačí zadat do vyhledávacího pole. Místo výsledků se však zobrazí pouze upozornění na to, že budou doručeny až s obnovením připojení. Když potom telefon s Androidem opět získá připojení k internetu, zobrazí se systémové notifikace s výsledky vyhledávání. Funkce by se neměla negativně neprojevit na výdrži nebo spotřebě dat.

Tři nové ThinkPady X1

Lenovo představilo novou generaci zařízení ThinkPad X1. Jde o ultrabook ThinkPad X1 Carbon, konvertibilní zařízení ThinkPad X1 Yoga a tablet ThinkPad X1 Tablet.

Nejnovější model notebooku ThinkPad X1 Carbon na první pohled vypadá stejně jako jeho předchůdci, ve skutečnosti je ale menší. S hmotností 1 140 gramů se pyšní titulem nejlehčí notebook ve své třídě. Na místě, kde byste čekali jen 13“ displej, nabídne X1 Carbon 14“ IPS displej. Jde o zařízení s plnou portovou výbavou (včetně Thunderbolt 3 a USB typu C), infračervenou kamerou pro rozpoznávání tváře a dalším zabezpečením. X1 Carbon je dostupný v černé barvě, typické pro notebooky ThinkPad, a nově také ve stříbrném provedení. Uživatelé nyní mohou podle Lenova počítat s výdrží až 15,5 hodiny na jedno nabití.

Řadě vylepšení se těší také ThinkPad X1 Yoga, jež je nyní k dispozici i ve stříbrné barvě. Uživatelé mohou nově používat pero, se kterým je psaní na displeji přirozenější. Klávesnice se v režimu tabletu skryje do těla notebooku. Uživatelé ocení 14“ OLED displej s jasnou černou a 100 procenty barevného prostoru Adobe RGB. Podobně jako u modelu X1 Carbon disponuje i ThinkPad X1 Yoga lepším zabezpečením, až 15hodinovou výdrží na baterii a kompletní sadou portů včetně Thunderbolt 3. Do roku 2017 vstupuje vylepšený i ThinkPad X1 Tablet. Prošel testy životnosti a odolnosti MIL-SPEC a disponuje moduly, které poskytují dodatečné porty, až pět hodin výdrže baterie navíc či přídavný projektor.

Adobe CS jen za předplatné

Brzy tomu bude již pět let, kdy společnost Adobe vydala sadu kreativních aplikací Creative Suite 6. Spolu s ní přišel na trh i nový model Creative Cloud, který nabídl stejné nástroje za měsíční předplatné a s pravidelnými aktualizacemi. Firma Adobe nyní potvrdila, že samostatný balík za jednorázovou platbu už vydávat nebude. Noví zájemci o Photoshop, Premiere Pro, Illustrator či InDesign tak budou muset platit pravidelně, nebo zvolit konkurenční řešení. Kompletní balík s ročním úvazkem stojí 60,49 euro měsíčně.

Odolný telefon

Nový kompaktní smartphone Evolveo StrongPhone G4 je vodotěsný a odolný. V poměrně tenkém těle se skrývá vnitřní pevný ochranný rám SolidStone, jenž mu dodává mechanickou odolnost, která jej chrání před následky nárazů a pádů. Telefon je také po stranách vybaven kovovými výztuhami.

Splňuje stupeň krytí IP68, takže je vodotěsný v metrové hloubce po dobu 30 minut.
Smartphone běží na čtyřjádrovém 64bitovém procesoru Mediatek s frekvencí 1,4 GHz, který je podpořen 3GB operační pamětí. 32GB vnitřní paměť poskytuje dostatek místa pro data. Na smartphonu pracuje operační systém Android 6.0, který není nijak upraven. Smartphone podporuje vysokorychlostní 4G/LTE sítě, má 4,5“ HD IPS displej s ochranou Gorilla Glass 3 a je vybaven 8megapixelovým fotoaparátem, který využívá obrazový snímač Sony Exmor R. Hmotnost smartphonu je 180 g a cena 8 900 Kč.

Neúspěšné 3D televize

Stereoskopické 3D televizory jsou neúspěšné a zdá se, že pomalu spějí ke konci. Již minulý rok oznámily společnosti Samsung a Philips, že se této technologii dále nebudou věnovat. Letos se přidaly další firmy - konec ohlásily LG, Sony, Panasonic, Sharp. Příčinou ukončení je především to, že filmového obsahu bylo poměrně málo. Na malém televizoru, který diváka tolik neobklopí pohledem jako např. v kině IMAX, nebyl 3D efekt tak ohromující. Kromě toho, nosit 3D brýle není zrovna pohodlné.

Celokovový smartphone Lenovo Moto M

Smartphone Moto M je vybaven osmijádrovým procesorem spolu s 3 GB RAM a operačním systémem Android 6.0 Marshmallow.

Základních 32 GB vestavěné paměti je možné pomocí microSD karty rozšířit o dalších až 128 GB a získat tak dostatek prostoru pro skladby, filmy a fotografie přímo v telefonu.

Svou hardwarovou výbavou se smartphone Moto M sice řadí do střední třídy, ale má celokovový unibody design. Na zadní straně telefonu uživatelé najdou rychlou čtečku otisku prstu pro snadnější přihlašování. Moto M je navíc chráněn proti dešti i náhodnému polití, a to pomocí nanotechnologie na povrchu smartphonu.

Fotografie zajistí zadní 16Mpx fotoaparát s duálním bleskem a PDAF ostřením a přední 8Mpx fotoaparát pro selfie. Úpravy snímků usnadňuje zobrazení na ostrém 5,5palcovém Full HD IPS displeji. Zvuk vylepšuje technologie Dolby Atmos. Smartphone Moto M je na českém trhu dostupný za cenu od 8 500 Kč.

Vodafone prolamuje ledy

Nejoblíbenější tarif od Vodafonu se od 8. února dočkal vylepšení. K tarifu Red+ se čtyřmi SIM kartami a neomezeným voláním je nyní možné si ke stávajícím 2 GB dokoupit za cenu 999 Kč doplňkový datový 40GB balíček. Sdílená data může správce RED+ účtu libovolně rozdělit mezi členy rodiny. Zvětšení datového balíčku bude možné aktivovat ve všech prodejnách, na zákaznické lince nebo na internetu. S rozšířením RED+40 GB se z rodinného tarifu RED+ stává nejzajímavější datový tarif na českém trhu. RED+40 snad bude první vlaštovkou.

Herní monitor

Především pro hráče je určen nový monitor AOC AGON AG352UCG. Poskytuje jim možnost více se do hry ponořit, protože má vysoké rozlišení UltraWide QHD, podporuje technologii G-Sync a je prohnutý. Monitor nabízí i chytré funkce jako AOC Shadow Control (dokáže prosvětlit temné kouty v obraze a ztmavit ty světlé) a různé vychytávky, jako například zabudovaný držák pro odkládání sluchátek a madlo na přenášení. Cena 35“ monitoru je 24 600 Kč.

Nejnovější Shield TV

Nvidia Shiled TV je zařízení založené na Androidu, které po připojení k internetu a televizoru umožňuje streamování videa, hraní her a další multimediální aktivity. Přichází v novém designu, který je o 40 % menší než předchozí model, a přímo v balení se nyní nachází jak dálkový ovladač, tak herní gamepad.

Nový Shiled TV poskytuje také vizuální zážitky s podporou 4K a HDR. Nabízí otevřenou knihovnu medií ve 4K rozlišení s podporou služeb jako Netflix, YouTube a Google Play Movies. Díky rozsáhlé herní knihovně, která čítá tisíce titulů, si vybere každý hráč. Navíc se chystají přírůstky v podobě titulů od Ubisoftu, mezi kterými nechybí The Division, Far Cry Primal, Watch Dogs 2, Assassin’s Creed Syndicate nebo chystaný For Honor (vyjdou ve stejnou chvíli jako PC verze). Nvidia bude pravidelně rozšiřovat svou službu GeForce NOW (možnost hrát vzdáleně náročné hry) a rovněž rozšiřuje portfolio her, které je možné hrát nativně. V nejbližších měsících také dostane Shield TV nové funkce, které rozšíří jeho schopnosti v oblasti umělé inteligence a domácí zábavy. Uživatelé budou totiž moct využívat službu Google Assistant, která zobrazí vizuální odpovědi na otázky. Mikrofon je integrovaný do ovladače. Shiled TV je k dostání za cenu 6 000 Kč, verze Pro s 500GB diskem pak za 9 000 Kč. Recenzi najdete v příštím čísle.

Volání přes LTE

Společnost O2 spustila volání v síti LTE (VoLTE). Hovor se spojí přes LTE síť a volání je dostupné všude tam, kde má O2 LTE signál. Největšími výhodami VoLTE jsou krátká doba spojení hovoru a volání v HD kvalitě a s potlačením okolních ruchů. V průběhu hovoru zároveň nedochází k omezení datových spojení. Vysokorychlostní internet 4G LTE je nyní dostupný pro 99 % populace. Prvním podporovaným zařízením je Samsung GALAXY S7 a S7 edge, které O2 prodává levněji.

Brána do světa rozšířené reality

Phablet Lenovo PHAB 2 Pro je oficiálně dostupný na českém trhu.

Jako první mobilní zařízení s technologií Tango, vyvinutou společností Google, nabízí spojení reálného světa a rozšířené reality.

Zařízení v sobě kombinuje hardwarové a softwarové komponenty, které mu umožňují zjistit, v jakém prostoru se nachází. Pomocí zadního 16Mpx fotoaparátu, senzoru hloubky a pohybu, infračervené kamery, gyroskopu a dalších senzorů dokáže rozpoznat okolní objekty a zpracovat více než 250 000 údajů za sekundu. Technologie Tango dokáže mimo jiné mapovat vnitřní prostory, takže zařízení může sloužit i jako „indoor navigace“, a poradí třeba i při pořizování nové výbavy do bytu. Samostatnou kapitolou jsou pak hry, při kterých mohou herní postavy ožít vedle uživatele.

Lenovo PHAB 2 Pro disponuje 6,4palcovým QHD IPS displejem s ochranným sklem Gorilla Glass a audiosystémem Dolby Atmos. O chod se postará procesor Qualcomm Snapdragon 652 s optimalizací pro technologii Tango, spolu se 4GB operační pamětí. Dostatek prostoru poskytne vnitřní paměť o kapacitě 64 GB s možností rozšíření pomocí paměťové karty. Čtečka otisků prstů na zadní straně zařízení umožňuje snadné odemknutí phabletu, platby ve službě Google Play i jiných službách umožňujících ověřování pomocí skenování otisku prstu (například PayPal). Vysokokapacitní baterie (4 050 mAh) s rychlým nabíjením zajistí celodenní provoz. Lenovo PHAB 2 Pro je na našem trhu dostupný ve zlatém a stříbrném provedení za cenu od 13 000 Kč.

360° záběry

Zajímavý doplněk mobilních telefonů s Androidem nabízí firma AT Computers. Jde o 360° kamerku Insta360 Air, se kterou mohou uživatelé vytvářet a sdílet 360° fotografie v 3K rozlišení (3 008 x 1 540 bodů) a videa při 30 snímcích za sekundu v rozlišení 2 560 x 1 280 bodů. Kamera je dostupná v provedení s microUSB i USB-C konektorem. Zatím je k dispozici v černé barvě. Kamerka má kulatý tvar s průměrem 37 mm, váží jen 27 g a je v prodeji za 4 300 Kč.

Herní počítač Cube

Počítač Lenovo IdeaCentre Y710 Cube přináší vysoký výkon v designovém a snadno přenosném provedení. Kombinuje nejnovější procesory Intel, grafiku Nvidia a dostatek úložného prostoru s volitelným rychlým SSD diskem. Zařízení v provedení Tower přináší uživatelům ostře řezané rysy, doplněné vnějším červeným LED osvícením. Zároveň je však navrženo tak, aby je hráči mohli kdykoliv přenést - je vybaveno vestavěným držákem. Pro ty nejnáročnější hráče je k dispozici široká škála možností a doplňků k vybrané konfiguraci, jako je například bezdrátový ovladač Xbox One, speciální herní klávesnice a herní myš. Rozhraní Killer DoubleShot Pro umožňuje spolupráci ethernetového kabelu spolu s Wi-Fi připojením pro rychlejší a stabilnější síťové připojení. Herní počítač Lenovo IdeaCentre Y710 Cube je dostupný za cenu od 40 000 Kč.

Herní klávesnice

Nová herní klávesnice HyperX Alloy FPS společnosti Kingston Technology, navržená speciálně pro hráče, nabízí minimalistický vzhled, bytelnou kovovou konstrukci, FPS Cherry MX spínače a dynamické efekty podsvícení. Zabírá na stole minimum místa a má vestavěný tzv. Game mode, který vypíná systémové klávesy během hraní, USB nabíjecí port, odpojitelný kabel k připojení do počítače a měkké pouzdro pro transport. Prodává se spolu z náhraními klávesami za doporučenou cenu 3 200 Kč.

ZenFone 3 na maximum

Asus v Česku rozšíří svou nabídku smartphonů řady ZenFone 3 o model ZenFone 3 Max ZC553KL.

Jde o lépe vybavenou verzi stejnojmenného modelu s označením ZC520TL, který je již v prodeji. Novinka nabídne oproti stávajícímu modelu ZC520TL větší displej s vyšším rozlišením, větší operační paměť, výkonnější procesor, rychlejší čtečku otisků a kvalitnější fotoaparáty.

Vylepšená verze má úhlopříčku IPS displeje 5,5“ a rozlišení Full HD. Záda telefonu jsou celokovová, přední část pokrývá 2.5D sklo, které je jemně zahnuté při okrajích, což vytváří zcela hladký povrch bez ostrých hran. O rychlé reakce systému Android 6.0 se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 430 a 3 GB RAM. Zadní fotoaparát disponuje rozlišením 16 Mpx a automatickým fázovým nebo laserovým ostřením. Největším tahákem zůstává u obou modelů velkokapacitní 4 100mAh baterie s velkou výdrží. Telefon ZenFone 3 Max ZC553KL v šedé a zlaté variantě se prodává za 7 000 Kč. Současně zůstává v nabídce i model ZenFone 3 Max ZC520TL.

Vysokorychlostní černobílý tisk

Podle výrobce Canon v sobě nová tiskárna i-SENSYS LBP312x spojuje ostré a na detaily bohaté výstupy, skvělou rychlost, zásobníky s vysokou kapacitou papíru, oboustranný tisk a univerzální mobilní konektivitu. Má kompaktní design a využívá i menší tonerové kazety, a lze ji tedy umístit co nejblíže koncovým uživatelům. Dokáže tisknout na formáty A4/A5 rychlostí až 43/65 stran za minutu. Doporučená cena je 16 600 Kč.

Nákup přes televizor

České Radiokomunikace nově nabízejí v rámci služby HbbTV časovou synchronizaci a připravují i funkci platební brány. Objednat si tedy bude možné rovnou z televizoru.

Časová synchronizace umožňuje přesné časové propojení HbbTV aplikace s televizním vysíláním. Doplňující informace šířené prostřednictvím internetu se díky tomu dají navázat na konkrétní reklamní spot v lineárním vysílání. Přesné načasování může televize využít i mimo reklamní prostor - pro nabídku vlastních pořadů. Díky HbbTV bude možné propojit televizní obrazovku i s dalšími zařízeními, jako je mobil nebo tablet. CRA také připravují možnost platby prostřednictvím HbbTV platební brány.

Aktuálně nabízí funkci „červeného tlačítka“ šest tuzemských televizních stanic. Prvními komerčními televizemi, které využívají HbbTV manager (nástroj pro management a správu HbbTV prostředí) od CRA a nabídly HbbTV aplikace, byly TV Prima a TV Óčko. V rámci nového standardu HbbTV 2.0 bude možná i funkce tzv. multiscreen, tedy propojení TV obrazovky s dalšími zařízeními - s počítačem, ale i mobilem a tabletem. Aplikace v televizoru spustí aplikaci na spárovaném mobilním zařízení a bude tak mnohem jednodušší hlasovat, potvrdit objednávku nebo například autorizovat platbu. Tím se také otevírá další možnost HbbTV, a to nákup přímo z televize. CRA plánují přímo do HbbTV zahrnout funkci platební brány, jejímž prostřednictvím bude možné provést platbu ať už přímo v prostředí televizní obrazovky, nebo na spárovaném zařízení. V současné době je k HbbTV v Česku připojeno přes jeden milion televizí.

Laserová herní myš

Společnost Zalman, výrobce počítačových skříní a chladicích systémů, je aktivní i na poli periferií. Jedním z nových produktů je laserová myš ZM-GM7. Má vysokou rychlost odezvy a nabízí šest hodnot nastavení citlivosti DPI až do úrovně 16 000. Myš je vybavena dalšími prvky, jako jsou laserový senzor či přepínače Omron, a má sedm multifunkčních ovládacích tlačítek a individualizované nastavení RGB barevných efektů a podsvícení.

První eSIM

T-Mobile se připravuje na zavedení tzv. vestavěné SIM karty (eSIM). Ve spolupráci s partnery (například Samsungem) začal testovat kompletní systém založený na GSMA standardu, v jehož rámci se mu podařilo na dálku aktivovat první eSIM. Nástup eSIM jde ruku v ruce s rozvojem tzv. internetu věcí (IoT), jelikož umožní snadnou aktivaci, správu a hromadné ovládání IoT zařízení. Během letošního roku T-Mobile očekává uvedení prvních přístrojů s podporou vestavěné SIM karty na trh.

Kit pro internet věcí

Acer představil startovací vývojový kit CloudProfessor, který má zájemce naučit, jak programovat a vytvářet sítě Internetu věcí (IoT) při použití mobilních zařízení.

Jde o první IoT startovací kit, který kombinuje programovatelný hardware, software a cloud. Pomůže uživatele naučit, co je to cloud a jak přivést na svět své vlastní výtvory. Vedle modulu CloudProfessor obsahuje kit také vývojovou desku Arduino Leonardo, vývojovou desku LED101, Seeed Arduino Shield, dvě LED, dva senzory (světelný a teplotní) a malý motor umožňující pohyb v rámci projektů týkajících se robotiky. Díky předprogramované konektivitě mohou uživatelé sadu zapojit a hrát si se svými zařízeními a výtvory. Sada pro svůj provoz využívá chytrých telefonů a aplikací pro tablet.

Studenti se mohou učit ve výukových programech pro Android, Chrome OS a iOS zařízení, jak pracovat v programovacích jazycích, jako je JavaScript, Blockly a LiveCode, na dokončení jednoduchého scénáře a inspirovat se pro vytvoření vlastních projektů. Zařízení se připojují prostřednictvím bezdrátových sítí 802.11 a/b/g/n a Bluetooth 4.0 + HS. Vnitřním úložištěm je 16 GB vestavěné flash paměti a jednotka pojme i microSD kartu s kapacitou až 128 GB. Celé zařízení pohání SoC Intel Atom x5 Z8300 CherryTrail.

Rychlý disk

Freecom má v nabídce novou řadu externích pevných disků mSSD MAXX. Jde o výkonné a lehké SSD disky s odolným hliníkovým pouzdrem a elegantním designem. Zatím je k dispozici model s kapacitou 512 GB, který podle výrobce zvládá přenášet data rychlostí až 700 MB/s. Paměťové zařízení váží pouze 72 g a měří 91 x 57 x 10 mm. Dodává se se dvěma kabely pro rychlý přenos dat. Disk je dodáván s předinstalovaným zálohovacím softwarem Nero. Doporučená cena je 8 000 Kč.

Volající tablet

Tablet Umax VisionBook 8Q LTE je vybaven hned dvěma sloty pro SIM karty s podporou LTE, takže si s ním můžete zatelefonovat nebo prohlížet weby na cestách. Zařízení je vybaveno 8“ IPS HD displejem, čtyřjádrovým procesorem a 5Mpx fotoaparátem. Operační paměť typu DDR3 má kapacitu 1 GB a základní úložný prostor tvoří 16 GB flash paměti. Nechybí samozřejmě ani Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 4.0 nebo GPS přijímač.

Proč hořely smartphony?

Po několika měsících vyšetřování oznámila společnost Samsung příčinu incidentů s telefony Galaxy Note 7. Zkoumání byl podroben každý aspekt zařízení včetně hardwaru, softwaru a souvisejících procesů. V rámci testování, do kterého se zapojilo přibližně 700 vědců, bylo analyzováno více než 200 000 kompletně smontovaných zařízení a více než 30 000 baterií. Vyšetřování ukázalo, že příčinou incidentů u zařízení Galaxy Note 7 byla baterie. Samsung přijímá zodpovědnost za selhání a podnikne všechny potřebné kroky, aby se situace neopakovala.

Asociální sítě

Online přátelství podporuje podle společnosti Kaspersky Lab žárlivost. Lidé si závidí „lajky“ i dovolenou.

Za zrodem sociálních sítí stála touha po snadném kontaktu s přáteli a vzájemném sdílení hezkých vzpomínek. Závěry průzkumu společnosti Kaspersky Lab ale naznačují, že sociální sítě v současnosti zanechávají v lidech spíše negativní pocity. Hlavním důvodem této změny je honba za „lajky“, kdy je většina lidí zklamaná, když nedostanou za svůj příspěvek tolik palců nahoru, kolik si představovali. 42 % dotázaných dokonce žárlí na své kamarády, kteří jich dostali více. Kromě toho průzkum poukázal na fakt, že si lidé závidí zdánlivě šťastnější životy, které na sociálních sítích prezentují.

Uživatelé navštěvují sociální sítě kvůli pozitivním zážitkům, díky nimž budou mít lepší náladu. Většina lidí (65 %) udržuje skrz sociální média kontakt s přáteli či kolegy a 60 % s oblibou sleduje zábavné příspěvky. Lidé také věnují značnou část času utváření svého osobního digitálního profilu. Slouží jim k tomu pozitivní momenty z jejich života, přičemž se většinou jedná o vtipné zážitky (61 %) nebo krásné prožitky, které se jim přihodily během prázdnin a dovolené (43 %). Není překvapením, že většině lidí (72 %) vadí reklamy, které na sociálních sítích ruší jejich komunikaci.

Ačkoliv uživatelé na sociálních sítích touží po příjemných pocitech, po zhlédnutí šťastných příspěvků svých přátel odcházejí od internetu s pocitem hořkosti. Například 59 % respondentů bylo nešťastných, když viděli fotky z party, na kterou nebyli pozváni. Dalších 45 % uvedlo, že spokojené dovolenkové fotky přátel na ně měly negativní vliv. Nicméně uživatele nedeptají pouze statusy jiných, ale i jejich vlastní z minulosti. 37 % z nich si při pohledu na tyto vzpomínky myslí, že jejich minulost byla daleko šťastnější než současnost.

ČTÚ vyzývá ke snížení cen

Velkoobchodní cena přístupu k síti LTE je podle Českého telekomunikačního úřadu příliš vysoká. Vyzývá proto mobilní operátory, aby cenu snížili. První výzvu z února loňského roku vyslyšel pouze operátor T-Mobile. Společnosti Vodafone a O2 cenu dostatečně nesnížily a za neuposlechnutí výzvy jim byla ve správním řízení udělena pokuta v maximální možné výši 2 mil. Kč. V současné době by se cena měla dostat na úroveň 0,10-0,15 Kč za 1 MB dat u mobilních služeb a cca 0,01 Kč za 1 MB dat u služeb fixního LTE. Operátoři mají ceny vyšší.

Domácí Wi-Fi router

Asus představil dvoupásmový Wi-Fi router RT-AC58U třídy AC1300, poskytující souběžné připojení s celkovou rychlostí až 1 267 Mb/s.

Novinka disponuje čtyřmi externími anténami, díky nimž poskytuje kvalitní pokrytí bezdrátovým signálem. Router také podporuje technologii MU-MIMO (multiuser MIMO), která operuje s kompatibilními MU-MIMO zařízeními tak, aby jejich společným výkonem bylo dosaženo co nejvyšší možné rychlosti připojení.

Čtyřjádrový procesor A7 optimalizuje připojení k internetu, pomáhá překonat slabá místa mezi internetem a domácí sítí a zajišťuje výkon, který je dostatečný i pro tak náročné širokopásmové multimediální úlohy, jako je streamování 4K UHD videa. Disponuje také jedním portem USB 3.0, který umožňuje uživatelům přístup k souborům uloženým na paměťových USB 3.0 zařízení. Pomocí USB portu lze také sdílet tiskárnu nebo úložiště či přes něj připojit 3G/4G modem. Router se prodává za 2 600 Kč.

Tenký vzhled

Dosud nejtenčí design přináší nový 24“ monitor 245C7QJSB řady Philips Moda. Novinka není pouze tím nejtenčím monitorem od Philipsu, ale navíc se pyšní i úzkým rámečkem a skvělým podáním barev. Jeho boční tloušťka je 5,2 mm a ohraničení na třech stranách činí 2,5 mm. Monitor má rozlišení Full HD, široký barevný gamut a podporuje technologie Flicker-Free a další vylepšení obrazu. Připojuje se prostřednictvím portů HDMI a DisplayPortem a v prodeji je za 5 920 Kč.

Herní headset

Herní sluchátková souprava Asus ROG Centurion je vybavena deseti samostatnými neodymovými magnetickými měniči, díky nimž dosahuje realistického 7.1kanálového prostorového zvuku. Hráči mohou zřetelně slyšet každý výstřel i blížící se kroky nepřítele. Vedle kvalitního zvuku nabízí tato souprava uživatelům pohodlné nošení. Součástí sady je i USB audiostanice se zabudovaným sluchátkovým zesilovačem a s ovládacími tlačítky. Cena setu je 6 700 Kč.

Levný kompakt

Kompaktní fotoaparát Canon Ixus 185 má hmotnost 126 g a je vybaven 20Mpx snímačem a objektivem s 8násobným optickým zoomem. Snímky lze pořizovat v rozlišení až 5 152 x 3 864 bodů a pro záznam videa je možné nastavit rozlišení ve výši až 1 280 x 720 bodů. Záznamy se ukládají na paměťovou kartu SD. V zadní části je displej s úhlopříčkou dlouhou 2,7 palce. Baterie vystačí podle výrobce na pořízení cca 210 snímků. Cena fotoaparátu je 2 990 Kč.

Projektor pro domácí kino

Optoma uvedla na trh nástupce svého nejprodávanějšího projektoru pro domácí kina.

Projektor s označením HD140X promítá obraz v rozlišení Full HD s podporou všech 3D formátů. Má vysoký jas 3 000 ANSI lumenů, kontrast 20 000 : 1 a podporuje technologii Amazing Colour, díky které umí reprodukovat obraz s Rec. 709 (HDTV standard) barevnou přesností, díky které můžete sledovat filmy v barvách, v jakých je režisér zamýšlel.

Funkce Dynamic Black poskytuje větší hloubku obrazu pomocí plynulého nastavení výkonu lampy, na základě informací o jasu každého snímku a vytvoří tak vysoký kontrastní poměr. Jasné scény se zobrazí ostře a jasně, zatímco tmavé scény zůstávají detailní s hlubokou černou. Projektor nabízí dva HDMI konektory s podporou MHL a 10W reproduktor. Pomocí projektoru si tedy můžete zobrazit obraz z mobilních zařízení. Prodávat se bude za 16 490 Kč.

Videokamery Canon s Wi-Fi

Canon rozšířil produktovou řadu LEGRIA HF o tři nové Full HD modely -R806, HF R86 a HF R88. Domácí i pokročilí uživatelé se mohou těšit například na flexibilní použití zrychleného a zpomaleného záznamu, na dokonalejší podporu natáčení při špatných světelných podmínkách nebo na novou povrchovou úpravu. Novinkou je i možnost sdílení. Kamery mají Wi-Fi a funkci Dynamic NFC, která nabízí jednodušší spárování s kompatibilními chytrými zařízeními.

Disky pro servery

Divize Personal Storage společnosti Toshiba uvedla na trh novou řadu 3,5“ interních pevných disků, které jsou vhodné pro použití v NAS serverech. Řada disků N300 je optimalizována s ohledem na výkon, spolehlivost, odolnost a škálovatelnost pro potřeby datových úložišť. Disky jsou k dispozici ve variantách s kapacitou 4 TB a 6 TB. Větší množství senzorů detekuje a následně kompenzuje otřesy i vibrace způsobené rotací a funkce kontroly zotavení po chybě urychluje proces práce disku.


Příbuzná témata: