Menu

To nejlepší z Chip DVD – 3.2017

V dubnu dojde k ukončení životního cyklu Windows Vista a jejich uživatelé se ocitnou na stejně nezabezpečené lodi jako majitelé Windows XP.

Před útoky pirátů a potopením je může ochránit plná verze Advanced SystemCare Ultimate, obsahující špičkový antivir Bitdefender, nebo šetrný Xvirus Personall Firewall s antiransomwarovou ochranou. Pozornost si jistě zaslouží i Content Washer pro řízení přístupu k počítači a internetovému obsahu a unikátní MobiSaver, který dokáže obnovit data, kontakty a zprávy přímo z úložiště přístrojů s OS Android.

Advanced SystemCare Ultimate 10

Tuning a antivir

Základem aplikace je zbrusu nový antivir od společnosti Bitdefender, pracující v reálném čase na pozadí operačního systému, doplněný firewallem a ochranou browseru s novým filtrem na blokování reklam. Ochranu soukromí posiluje také nástroj na úpravu nastavení Windows 10, který omezí odesílání dat z počítače na servery Microsoftu. Mezi další vylepšení patří funkce FaceID, která automaticky zachytí vetřelce, jenž se tajně snaží ovládat váš počítač mimo vaši přítomnost. Významnou součástí výbavy programu jsou tradiční vyspělé funkce pro pravidelné čištění operačního systému. Licence plné verze programu v ceně 900 korun pro Win XP a novější bude funkční do konce ledna 2018.

ContentWasher 5

Internetový filtr

S programem ContentWasher lze velmi detailně nastavit omezení přístupu k webu a k instalovaným programům u dětských nebo třeba zaměstnaneckých uživatelských účtů v počítači s Windows. Omezení může být několik typů. Předně lze řídit již samotnou možnost přihlášení k uživatelskému učtu - podle časového harmonogramu nebo dle maximální povolené doby za týden. Uživatelům lze také omezit maximální dobu jednoho přihlášení nebo jim naordinovat pravidelné přestávky. Filtrování obsahu webových stránek probíhá buďto na základě URL konkrétních stránek, nebo na základě seznamu nepovolených klíčových slov. Když se uživatel pokusí připojit k webu se zakázaným obsahem, zobrazí se mu jen stránka s informací o blokování. Velmi detailně lze v aplikaci ContentWasher nastavit také možnost používání instalovaných aplikací i her a korigovat můžete také práci s e-maily. Více se dozvíte na S 132.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 750 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

World of Tanks

Pozvánka do epické tankové bitvy

World of Tanks patří mezi nejoblíbenější hry s tankovou tematikou a kombinuje prvky simulátoru, akce, RPG a strategie. Díky české lokalizaci je hra oblíbena i mezi tuzemskými hráči. Tanky se dají hrát bezplatně s postupným vylepšováním schopností a vybavení nebo si za reálné peníze můžete tyto výhody dokoupit. Díky Chipu a poskytnutému pozvánkovému kódu můžete po startu hry hrát sedm dní v tzv. prémiovém módu, který umožňuje ve hře rychleji postupovat a získávat zkušenosti o 50 % rychleji. Dále získáte 1 000 zlaťáků virtuální měny a přidané místo v garáži.

V prohlížeči otevřete stránku http:// worldoftanks.eu a v pravém horním rohu klikněte na »Založit účet«. Vyplňte všechny položky, klikněte na odkaz »Zadat pozvánkový kód« a vložte kód, který najdete na straně tři v tištěném Chipu nebo v e-mailu pro stažení softwaru u digitálního časopisu. Do zadané e-mailové schránky dorazí ověřovací zpráva, kterou potvrďte. On-line instalátor si po internetu stáhne asi 5 GB dat. Určeno pro Windows XP a vyšší.
Podrobnější instrukce najdete na Chip DVD. Více se o hře dozvíte na S 26.

Reallusion CrazyTalk 7

Animace obličeje

V aplikaci CrazyTalk můžete vytvářet animované mluvící postavy s realistickými grimasami a emocemi, které budou promlouvat třeba vaším hlasem. Animační aplikace CrazyTalk obsahuje předlohy více než desítky animovaných postaviček, mezi nimi přirozené postavy Anny a Jacky, křečka a kočky nebo animované karikatury bláznivého vědce, rappera, zpěváka či robota, které můžete snadno rozpohybovat za použití vlastní hlasové nahrávky, hudební skladby nebo jakéhokoli zvukového souboru.

Tvorba nové animace je v programu CrazyTalk velmi snadná, i díky tomu, že kromě animovaných postaviček máte k dispozici i více než dvě desítky zvukových nahrávek, připravených pro generování vtipných videoanimací. Další zvukové nahrávky můžete buďto importovat v podobě zvukových souborů ve formátech MP3 a AAC, nebo sami pořídit prostřednictvím mikrofonu připojeného k počítači. Animovaná postavička navíc nemusí pohybovat jen ústy, ale také může koulet očima nebo hýbat celou hlavou.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 300 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, avšak bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

oMega Commander 2.3

Vybavený správce souborů

Souborový manažer oMega Commander nabízí pro práci se soubory a složkami dva nezávislé panely a mnoho doplňkových funkcí.

Ani ve Windows 10 jsme se nedočkali zásadního vývoje Průzkumníku souborů. To je jeden z hlavních důvodů, proč jsou stále tolik populární programy, ve kterých lze pracovat s obsahem pevných disků a dalších paměťových médií v prostředí dvou nezávislých panelů a s využitím klávesových zkratek. Patří k nim i oMega Commander, program, který si bere to nejlepší ze světa dvoupanelových souborových manažerů i Průzkumníku. Je totiž vybaven jak dvěma nezávislými panely, tak i pásem karet s nabídkou funkcí.

V prostředí aplikace oMega Commander lze volit mezi několika různými styly zobrazení obsahu disku, provádět základní operace se soubory a složkami, pracovat s komprimovanými archivy nebo třeba rozdělovat velké soubory na více částí pro jejich snadnější přenos po internetu. Aplikace oMega Commander vám ale pomůže také s rychlým přístupem k nejpoužívanějším souborům a programům.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 130 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, avšak bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Xvirus Personal Firewall PRO 4.4

Firewall s antiransomwarem

Komplexní bezpečnostní balíky jsou často náročné na výkon počítače a ne všechny dále podporují operační systém Windows XP, jehož záplatování p už nadobro ukončil i Microsoft. Xvirus Personal Firewall oproti tomu konzumuje jen minimum výkonu procesoru a operační paměti (necelých 20 MB) počítače, a přesto jej spolehlivě ochrání před viry, útoky hackerů nebo vyděračským ransomwarem, který zašifruje uživatelská data a požaduje finanční výkupné za jejich opětovné dešifrování. Kromě pravidelných automatických aktualizací využívá Personal Firewall k včasné ochraně počítače před novými hrozbami také cloud, tedy propojení obrovského množství internetových zdrojů za účelem odhalování nových typů potenciálně škodlivého kódu.
Licence pro Chip: Roční plná verze v ceně 300 korun včetně updatů v rámci této verze. Určeno pro Windows XP a vyšší.

MobiSaver 5

Obnova dat z Androidu

Pokud z důvodu nějakého karambolu, útoku viru nebo vlastní neopatrnosti přijdete v telefonu nebo tabletu o důležitá data, dokumenty nebo fotografie, g, budete potřebovat program, který v přístroji dokáže přistoupit do datového úložiště, analyzovat ho, vypsat seznam smazaných dat a nabídnout je k obnově. Mnoho výrobců telefonů nabízí spoustu předinstalovaných aplikací pro zálohování a obnovu dat, ale žádnou možnost přímé obnovy smazaných dat. Je to dáno tím, že program musí mít přímý přístup k paměťovému úložišti, což je možné pouze tzv. »rootem« telefonu neboli aktivací práv administrátora systému. Upozorňujeme, že root telefonu by měl provádět jen uživatel, který je znalý! Tímto postupem také v naprosté většině případů přicházíte o záruku přístroje!
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze v ceně 1 200 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Corel AfterShot 3

Odborník na RAW

Program AfterShot je primárně určen pro zpracování RAW dat z profesionálních fotoaparátů. Rozsáhlé možnosti úprav fotografií jsou v programu AfterShot rozděleny do několika logických kategorií, ale při zpracování obrazu si pravděpodobně poradíte již se základní nabídkou nástrojů, kde najdete například automatickou korekci expozice nebo opravu různých zkreslení a srovnání horizontu. Při častých úpravách celých sérií snímků pak jistě oceníte možnost vytváření hromadně aplikovatelných profilů nastavení.

Pro budoucí třídění a vyhledávání fotografií jsou připraveny funkce pro hodnocení snímků hvězdičkami a barevnými štítky i možnost přidávat ke snímkům klíčová slova. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze odvozená od verze PRO, bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

DoYourData Recovery Pro 5

Obnova smazaných disků

Program Recovery Professional slouží k záchraně smazaných dat, která není možné běžným způsobem obnovit z koše ve Windows. Příčin ztráty dat může být celá řada: od nechtěného smazání a vysypání koše přes zbrklé přeformátování celého disku až po zhroucení souborového systému pevného disku nebo havárii Windows, po které nelze běžným způsobem spustit počítač a dostat se k datům. Pokud k tomu přidáme ještě vnější ohrožení viry a dalším škodlivým softwarem z internetu, máme zde pěknou řádků důvodů, proč si pořídit program, jako je Recovery Pro, který se specializuje na obnovu ztracených dat. Aplikace Recovery Professional si poradí s pevnými disky s běžnými souborovými systémy, navíc obnoví ztracená data i na USB flash discích, paměťových kartách nebo z úložišť různých mobilních zařízení, a dokonce i ze síťových disků.

Nemusí jít přitom jen o jednoduše smazané soubory, ale také o data zničená formátováním nebo odstraněním diskového oddílu. Více se dozvíte na S 128.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 000 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, avšak bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Icecream PDF Split & Merge

Šikovné PDF nástroje

Snadno ovladatelná aplikace PDF Split & Merge vám pomůže s manipulací a ochranou PDF dokumentů. Smazání nebo vyjmutí stránek z PDF dokumentů je záležitostí několika kliknutí. Funkce »Rozdělit« má čtyři možnosti. Program může vícestránkový soubor PDF rozdělit na jednotlivé listy a automaticky je samostatně uložit do přednastaveného adresáře. Dále může být vícestránkový dokument rozdělen do několikastránkových skupin. Samozřejmostí je možnost odstranit z dokumentu vybranou stránku nebo skupinu po sobě jdoucích stránek. Funkce spojování začne přetažením více PDF dokumentů na plochu programu.

Ve vzniklém seznamu lze pak libovolně měnit jejich pořadí nebo je mazat. Název výstupního souboru je chytře přednastaven, aby nedošlo k přemazání původních souborů. Tlačítkem »Sloučit« spustíte proces spojení dokumentů. Novinkou poslední verze je možnost ochránit PDF soubor heslem. »Pokročilá nastavení« a nabízí tři stupně zabezpečení - zaheslování pro úpravy, pro možnost tisku a pro kopírování obsahu. Zajímavostí je rovněž integrace programu do kontextového menu, takže soubory lze pohodlně zpracovávat přímo v Průzkumníku Windows pomocí pravého tlačítka myši. Výrobce provozuje na internetové adrese www.pdfcandy.com bezplatnou on-line službu pro různé úpravy dokumentů.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 450 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, avšak bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Chip DVD pro digitální edici

Chip je možné koupit a předplatit také v digitální podobě.

Tato verze nabízí možnost on-line stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům. Stačí do konce dubna 2017 zadat svůj e-mail do rámečku a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na první straně článku (str. 50). Jsou označeny D. Čtenáři v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Chip DVD pro předplatitele

Od ledna 2017 jsme spustili novou službu »On-line DVD«, díky které si aktivní předplatitelé časopisu Chip mohou stahovat plné verze programů a zajímavý software ke článkům přímo ze stránek www.chip.cz/dvd. Jde o řešení, které ocení zejména majitelé počítačů bez DVD mechaniky i ti, kterým se z jakéhokoliv důvodu už nechce pracovat s optickým nosičem nebo jsou na cestách a fyzický DVD nemají po ruce. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D. Ve službě je vždy dostupné aktuální vydání a dvě předchozí čísla, počínaje vydáním 01/2017. Distribuce fyzického Chip DVD s papírovým časopisem zůstává beze změn.

Přístup pro tištěné a KOMBI předplatné

Přístup k »On-line DVD« je možný pouze po přihlášení na www.chip.cz. Tento přístup je vždy svázán s e-mailem vedeným v zákaznickém účtu u distributora předplaceného tisku www.send.cz. Pokud se chcete přihlásit k »On-line DVD«, použijte stejný e-mail. Neznáte-li heslo, využijte funkci »Zapomenuté heslo«. Služba není dostupná pro tištěné předplatitele na Slovensku z důvodu omezení poskytování osobních dat od distributora tiskovin.

Přístup pro digitální předplatné

Máte-li předplacený digitální časopis prostřednictvím e-shopu Chipu na adrese www.chip.cz/digi, můžete pro přístup k »On-line DVD« použít stejné přihlašovací údaje.

Nedostupné »On-line DVD«

Před reklamací nedostupnosti »On-line DVD« proveďte nejprve kontrolou vašeho zákaznického účtu na www.send.cz. Vaše přístupové údaje najdete na zaslaném dokladu (faktuře) za předplatné Chipu ve spodní části, případně pokud znáte e-mail, tak si údaje můžete obnovit prostřednictvím funkce »Zapomněli jste heslo?« v přihlašovací obrazovce na www.send.cz. Následně ve svém účtu zkontrolujte, zda máte správně vyplněný »e-mail«. Pokud e-mail doplníte nebo změníte, je vám do druhého dne doručena zpráva o změnách přístupu k »On-line DVD«.
Pokud si nevíte rady, obraťte se telefonicky na reklamační oddělení na číslech 225 985 225 nebo 777 333 370 v pracovní dny v časech 8.00-18.00.

V případě, že jste tištěné nebo KOMBI předplatné koupili jiné osobě, je doplnění nebo změna e-mailu možné pouze telefonicky na výše uvedených číslech. Pokud máte předplacený Chip pro více osob, je nutné přidělení přístupů vyřešit individuálně. Napište nám na chip@chip.cz a sdělte nám žádost a seznam e-mailů, kterým chcete přístup přidělit.

Tato služba není dostupná pro předplatitele digitálního Chipu v App Store (iPhone/iPad), Google Play (Android) a Alza Media.

***

Obsah DVD je nově dostupný i on-line. Více na straně 55.

***

Antiviry, reklamace, registrace, licence

Chip DVD byl prověřen osmi antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelné DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Informace o on-line registracích, instalacích a aktivacích plných verzí programů najdete na DVD a jsou zpravidla zaručeny do konce dubna 2017.

***

Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1703avgisecurity@chip.cz odešlete e-mail s jakýmkoli obsahem. Výměnu licenčního klíče provedete v menu »Možnosti« / »Reaktivovat«.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 03/2017
Foto popis| Nechcete, aby si vaše děti nebo zaměstnanci prohlíželi nevhodný obsah internetu nebo trávili čas hraním her? Nastavte pravidla provozu.
Foto popis| Jako administrátor počítače můžete v aplikaci ContentWasher nastavovat omezení pro ostatní uživatelské účty. Konfigurace je samozřejmě chráněna heslem, aby ji nemohli měnit sami uživatelé. Nastavení lze synchronizovat mezi více počítači v domácí síti.
Foto popis| Zajímáte-li se o vojenskou techniku a líbí se vám tanky, bezplatná hra World of Tanks vás rozhodně nadchne.
Foto popis| V průběhu registrace se musí u každé položky objevit zelené zatržítko. Pokud je některá položka špatně zadaná, stránka vám nabídne nápovědu, jak tento problém vyřešit. Nezapomeňte kliknout na volbu »Zadat pozvánkový kód«.
Foto popis| Chtěli byste vytvořit třeba skutečně originální narozeninové přání nebo efektní animaci na svůj web? Pak zkuste možnosti programu CrazyTalk.
Foto popis| Tvorba každého nového projektu v programu CrazyTalk začíná výběrem animované postavy, kterou následně rozpohybujete za použití zvukového souboru či hlasové nahrávky. Animaci následně upravujete na časové ose.
Foto popis| Efektní animace založená na vlastní fotografii vyžaduje nejen pořízení kvalitního snímku, ale také nastavení okrajů a částí obličeje v průvodci kalibrací fotky a převodu na animovaný model.
Foto popis| Nestačí vám funkce Průzkumníku souborů ve Windows a hledáte pokročilý manažer souborů? Pak je oMega Commander určen přesně pro vás.
Foto popis| V programu lze používat různé styly zobrazení a na pásu karet najdete všechny potřebné funkce pro práci se soubory a složkami. V rámci jednoho panelu lze pracovat s více samostatnými záložkami a třeba si také nejčastěji používané složky označit jako oblíbené.
Foto popis| Kromě nabídky »Quick Settings« se základními nastaveními je v programu k dispozici i nabídka »Settings« s kompletní sadou předvoleb. Najdete zde třeba nastavení interního editoru souborů, funkcí pro operace se soubory a složkami nebo vyhledávače.
Foto popis| Systém Windows je sice vybaven vlastním firewallem, ale samostatný software je zpravidla lepším řešením, především pro starší počítače s Windows XP.
Foto popis| Xvirus Personal Firewall začne chránit váš počítač před útoky škodlivého softwaru a hackerů ihned po instalaci. Pokud bude na pochybách, vyžádá si souhlas s povolením či zákazem internetové komunikace u konkrétní aplikace či služby.
Foto popis| Nemusí jít hned o havárii nebo napadení virem, abyste si dokázali představit situaci, kdy potřebujete obnovit ztracená data nebo kontakty z mobilu.
Foto popis| MobiSaver nabízí možnost obnovy ztracených a smazaných kontaktů, SMS, fotografií, videí, hudby a dokumentů v zařízeních s operačním systémem Android.
Foto popis| Fotíte do formátu RAW a potřebujete snímky upravit a exportovat do běžných formátů? Pak zkuste program, který je současně vhodný i pro snímky v JPG.
Foto popis| Majitelé profesionálních fotoaparátů pořizujících snímky ve formátu RAW mají možnost stáhnout si v nabídce »Get More« profil vlastního fotoaparátu pro optimální konverzi z RAW dat, úpravy snímků a následný export.
Foto popis| Smazali jste si důležité fotografie či dokumenty? Zformátovali jste si pevný disk? Selhal hardware nebo software vašeho PC? Ještě nemusí být vše ztraceno.
Foto popis| Recovery Pro zobrazí přehled typů souborů, které umí program na discích vyhledávat. Abyste šetřili čas, můžete se rozhodnout hledat třeba jen dokumenty, fotografie nebo například videa. Pak stačí kliknout na »Scan«, a program zahájí prohledávání disku.
Foto popis| Po chvilce skenování zobrazí Recovery Pro přehled nalezených souborů k obnově. Pokud na seznamu nenajdete soubory, které potřebujete obnovit, použijte volbu »Advanced Recovery«, která spustí důkladnější, ale také časově náročnější sken.
Foto popis| PDF dokumenty se v kancelářích staly standardem. Pokud hledáte praktický nástroj na úpravu stránek, můžete využít PDF Split & Merge.
Foto popis| Rozsah stran, které chcete odstranit, určíte zadáním první a poslední strany. Před sloučením stránek aplikace vypočítá počet stran výsledného dokumentu a nabídne název výsledného souboru.
Foto popis| Bezpečnostní heslo a předvolby lze uložit a aplikovat je automaticky na všechny zpracovávané PDF dokumenty.
Foto popis| Dostupná jsou vždy tři nejaktuálnější Chip DVD, počínaje vydáním 01/2017.
Foto popis| Po přihlášení může uživatel stahovat vybrané balíčky programů. Z důvodů ochrany je počet stažení omezen na tři downloady.
Foto popis| Po stažení a rozbalení balíčku ZIP získáte složku s instalačními soubory. V případě plných verzí je přidán i návod a podmínky registrace a instalace, které spustíte souborem »start.htm«.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz

Freeware měsíce

MailStore Home 10

Zálohování e-mailů

Některé bezplatně použitelné e-mailové služby mají poměrně striktně omezenou velikost schránky, a pokud tedy nechcete mazat staré zprávy, je třeba si je archivovat do samostatného souboru. K tomuto účelu, stejně jako k pravidelnému zálohování svých e-mailů, můžete použít bezplatnou verzi aplikace MailStore Home. Nezbytným předpokladem je pouze používání některého z běžných e-mailových klientů (Outlook, Windows Mail, Mozilla Thunderbird nebo SeaMonkey) pro práci s elektronickou poštou v počítači.

Program MailStore Home nabízí až neuvěřitelné množství užitečných funkcí. Například umí e-maily nejen archivovat, ale také v archivech vyhledávat, typicky podle předmětu zprávy, odesílatele, obsahu a také přílohy. Snadno a rychle tak můžete v archivu najít třeba i mnoho let staré e-maily. Abyste si uvolnili místo na disku počítače, můžete e-maily zálohovat na jakýkoli externí disk, připojený k USB portu počítače. V možnostech nastavení najdete například funkci na indexování příloh e-mailů, aby bylo možné vyhledávat je i podle obsahu. Velmi užitečná je i funkce exportu e-mailů ze schránek na serveru Gmail, z Exchange Serveru nebo z jakékoli jiné schránky podporující protokol IMAP.

TIP 1 V nabídce »Ochrana heslem« si můžete zvolit heslo pro zabezpečení archívu vaší pošty před neoprávněným přístupem. K obsahu se dostane pouze ten, kdo bude znát příslušné heslo.

TIP 2 Během instalace programu můžete zvolit variantu přenosné instalace na USB flash disk, což je velmi praktické, pokud pracujete na více různých počítačích.
Operační systém: Win Vista/7/8/10 Jazyk: čeština

Textify 1.5

Kopírování textu

Kopírování a vkládání textů pomocí kontextové nabídky nebo klávesových zkratek patří k samozřejmým operacím při práci s počítačem. V některých případech, například v oknech s chybovými hlášeními ale není možné text označit a zkopírovat do schránky. Řešením je použití aplikace Textify, která si i s takovými texty hravě poradí.

TIP Pro ovládání programu Textify si můžete nastavit vlastní klávesové zkratky. V nabídce »Mouse shortcut« označte klávesu [Ctrl], [Alt] nebo [Shift] a k ní i kombinaci se zvoleným tlačítkem myši.
Operační systém: Win Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

OBS Studio 17

Záznam z obrazovky

Program OBS Studio slouží pro záznam dění na ploše Windows či v oknech aplikací i pro streamování pořízeného videa po internetu. Možnosti použití programu jsou neomezené, OBS Studio se může hodit například při řešení problémů s fungováním počítače na dálku po internetu.

TIP Pro běžnou nahrávku videa z pracovní plochy Windows není třeba nějak zvlášť upravovat nastavení programu OBS Studio. Vystačíte si se snímkovou frekvencí 30 sn./s a datovým tokem 3 Mb/s.
Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: čeština

NeuralStyler 2

Úpravy s AI

Už jste možná slyšeli nebo četli o kuriózních efektech, kterými umí Google vylepšovat fotky s využitím umělé inteligence. Nyní si můžete něco podobného vyzkoušet na svých fotkách a videích s open-source aplikací NeuraStyler. I ze zcela běžných snímků a záběrů tak může vzniknout velmi zajímavý výstup.

TIP Styl a intenzitu úprav můžete řídit s pomocí nabídky »Style«, kde najdete různé styly uměleckého zpracování od »candy« po »kandinsky«, a posuvníku. Zpracování snímků ve vysokém rozlišení může trvat i delší dobu.
Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

Reshade 3

Vylepšení fotek

Fotografie pořízené v nízkém rozlišení nejsou vhodné pro tisk ani zobrazovaní na displejích s vysokým rozlišením. Můžete si ale pomoci programem Reshade, který je určen právě ke zvětšování snímků v nízkém rozlišení. Software zvládne většinu práce automaticky, ale samozřejmě nechybí ani možnost manuální úpravy parametrů.

TIP K zaostření fotek slouží posuvník »Texture«, ale neměli byste jej nikdy nastavovat na hodnotu »100«, protože pak budou fotky vypadat nepřirozeně. To samé platí pro posuvníky »Despeckle« nebo »Reduce errors«. Vždy je třeba vyvážené nastavení.
Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina, němčina

Disk Drill 2

Zachránce v nouzi

Ať už ke ztrátě vašich důležitých fotek, videí nebo dokumentů došlo kvůli selhání hardwaru nebo nechtěným smazáním, stále máte možnost vše zachránit. Zkuste aplikaci Disk Drill, která prohledá pevný disk či jakékoli jiné paměťové médium a vypíše přehled souborů, které je možné zachránit. K dispozici je nejen verze pro Windows, ale také pro macOS.

TIP I když je rozhraní aplikace Disk Drill pouze v angličtině, je velmi přehledné a intuitivní a jistě v něm zvládnou pracovat i méně zkušení uživatelé. Po vyhledání dat k obnově stačí jen kliknout na volbu »Recover«.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Čerstvé aktualizace

O&O ShutUp10

Praktický nástroj na zajištění většího soukromí ve Windows 10 získal nedávnou další aktualizaci. Nově můžete například zakázat automatickou instalaci nežádoucích aplikací. Stejně tak je možné zabránit zobrazování upozornění na tyto aplikace. oo-software.com

Clover 3.2.7

Díky této bezplatné aplikaci je možné pracovat v Průzkumníku souborů se samostatnými panely, podobně jako v internetových prohlížečích. Aktualizace přináší zobrazení stavového řádku na spodním okraji okna Průzkumníku a větší stabilitu aplikace. ejie.me

FastCopy 3.27

Nástroj na rychlejší kopírování souborů na pevném disku se své nejnovější verzi podporuje i operační systém Windows Server 2016. Aktualizace také zlepšila správu více současně probíhajících procesů kopírování dat. ipmsg.org

rEFInd 0.10

Multiboot OS

Ne každý si ve svém počítači vystačí jen s jedním operačním systémem. Pokud tedy potřebujete přepínat mezi Windows, macOS a Linuxem, bude se vám hodit open-source aplikace rEFInd, která vám umožní při každém restartu počítače zvolit, do kterého z instalovaných operačních systémů vaše PC nabootuje. TIP Program rEFInd má přehledné grafické rozhraní a automaticky detekuje instalované operační systémy a rovněž v něm lze upravit celou řadu nastavení. Přesto je rEFInd určen především zkušenějším uživatelům.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Snipaste 1.11

Snímky obrazovky

Ve Windows sice najdete poměrně šikovný nástroj nazvaný Výstřižky na pořizování snímků obrazovky a jejich základní úpravy, ale stále jde o aplikaci, která zůstává nejvýše na půl cesty v porovnání se specializovanými programy. Například Snipaste nabízí sadu kreslicích nástrojů a třeba i filtr na rozostření zvolené části obrazu.

TIP Na webu snipaste.com je k dispozici varianta aplikace Snipaste pro 32- a 64bitovou verzi Windows a také verze pro stará Windows XP. Tvůrci slibují i verzi pro macOS a Linux.
Operační systém: Win XP/7/8/10 Jazyk: angličtina, němčina

MyKeyFinder 2017

Vyhledávač licencí

Potřebujete přeinstalovat nějaký placený program, ale ztratili jste dokumenty s jeho licenčním kódem? Pak vyzkoušejte aplikaci MyKeyFinder 2017, která prohledá registr Windows a vypíše všechny zde uložené licenční klíče. Výsledek pak můžete exportovat do PDF souboru, nebo si jej vytisknout.

TIP Základní verze aplikace MyKeyFinder 2017 je k dispozici zdarma, pokud si ale za necelých 300 Kč pořídíte placenou verzi Plus, budete moci skenovat i externí disky a program také zjistí uložená hesla k Wi-Fi.
Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina, němčina


Příbuzná témata: