Menu

33C3: Hackerská konference v Hamburku

V prosinci pozval klub Chaos Computer Club hackery, odborníky na bezpečnost a geeky na svou konferenci s mottem „Works for me“. Důraz zde byl kladen na digitální bezpečnost. 

V prosinci se hackeři a bezpečnostní experti setkali na výroční konferenci Choas Computer klubu. Formou prezentací a workshopů zde výzkumníci demonstrovali některé do očí bijící chyby a mezery, například v produktech tzv. chytré domácnosti. Dobrým příkladem byl třeba systém centrálního zamykání založený na technologii Bluetooth. Jde o pohodlnou funkci, protože místo klíče můžete snadno zamknout nebo odemknout prostřednictvím chytrého telefonu.

Novodobý „bytař“ Ray však na konferenci vybral tři různé typy Bluetooth zámků a ukázal jejich zásadní bezpečnostní nedostatky. A to se přitom obešel bez nějakého high-tech bezpečnostního vybavení. U modelu Dog & Bone mu k otevření stačil tenký plíšek, a u zámku Master Lock si dokonce vystačil jen s magnetem. U zámku značky Lock už musel použít digitální zařízení. Během dvou dnů se ale Rayovi podařilo zmapovat potřebnou komunikaci mezi zámkem a na něj navázanou cloudovou službou a zjistil i to, jak se zámkem manipulovat. Podařilo se mu tak zámek přeprogramovat a pak otevřít. To ale pro Raye není nic výjimečného. Na hackerské konferenci Defcon, která proběhla v srpnu loňského roku, se mu podařilo otevřít hned dvanáct typů Bluetooth zámků.

Neméně zajímavé byly prezentace věnované digitální kultuře. Jedné se prostřednictvím videokonference zúčastnil i Edward Snowden, který vynesl informace z Národní bezpečnostní agentury (NSA). Tvrdě odsoudil sledovaní občanů vládními úřady a myslí si, že nikdy nebyly určeny pro boj s terorismem. Šlo spíše o uplatnění a upevnění moci. Prezentace právníka Roberta Tibba byla více emocionální. Zavedl termín „Snowguardians“ pro lidi, kteří pomohli Snowdenovi uprchnout do Hongkongu. Byli mezi nimi často i uprchlíci, kteří následně přišli o své dávky. Podle něj by teď měla vzniknout pro Snowdena sbírka.

Foto popis| Účastnící konference 33C3 diskutovali během tří dnů o aktuálních tématech ohledně digitálního života a internetové bezpečnosti.


Příbuzná témata: