Menu

To nejlepší z Chip DVD – 4.2017

V únorovém vydání Chipu jsme spustili novou službu »On-line DVD«, díky které si předplatitelé Chipu mohou stáhnout připravený software přímo ze stránek www.chip.cz/dvd.

Podle ohlasů i statistik jste tuto službu nadšeně přivítali a začali aktivně využívat. Redakčním tipem pro duben se stal nástroj AppFalcon, který kromě dokonalých odinstalací programů nabízí i modul na vyhledání a odstranění crapwaru - tedy nepotřebných programů, které výrobci instalují do nových počítačů. Mezi multimediálními programy doporučujeme VSDC Video Editor Pro.
Obsah DVD je nově dostupný i on-line. Více na straně 55. Norton Security 2017

Symantec na stráži

Norton Security je roky prověřený a známý bezpečnostní balík, obsahující antivirus, firewall, správce hesel a optimalizační nástroje. Pomocí jediného přihlášení k odběru ochrání vaše PC, počítače Mac i zařízení se systémy Android a iOS. V programu můžete najít obvyklé nástroje na nastavení hloubky a plánu bezpečnostních kontrol, ale také ochranu identity a vyspělého správce hesel a jiných citlivých údajů.

Záložka »Performance« obsahuje nástroje na optimalizaci disku, čištění dočasných a nevyužitých souborů a správce startu, který zkontroluje bezpečnost a náročnost programů, které se spouští automaticky na pozadí. Zkušební verze pro PC na 90 dnů. Nero MediaHome 2017

Multimediální centrum

V programu Nero MediaHome si velmi snadno vytvoříte knihovnu svých fotografií, videí i hudby, bez ohledu na to, zda se příslušné soubory nacházejí na disku vašeho počítače, externích discích, nebo ve vašem domácím síťovém úložišti. Nero MediaHome soubory nikam nepřesouvá, ale umístí odkazy na ně do knihovny, kde je můžete nejen přehrávat, ale také s nimi dále pracovat, popisovat je a různě třídit. Nejvíce funkcí je připraveno pro správu fotografií, u kterých lze například upravovat expozici, opravovat běžné chyby (červené oči, naklonění horizontu atd.) a aplikovat na ně automatické úpravy, efekty a filtry.

Rovněž můžete na fotkách označit osoby a následně podle nich snímky vyhledávat a třídit. Podobně si můžete popsat i zvukové nahrávky a hudební soubory. Více se dozvíte na S 140.
Licence pro Chip : Plnou verzi MediaHome Standard můžete po instalaci a aktivaci používat bez časového omezení. Funkční výbava prodávané edice Unlimited za 750 Kč má navíc funkce vypalování a streamování v domácí síti. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

AppFalcon

Grandiózní odinstalátor

Program AppFalcon během okamžiku analyzuje veškeré aplikace instalované ve vašem počítači a nabídne vám kompletní přehled, ze kterého bude jasné, které programy primárně používáte, které jsou zcela zbytečné, které je třeba aktualizovat a ke kterým existuje vhodnější alternativa. Díky tomu vám AppFalcon pomůže vyčistit počítač nejen od tzv. crapwaru, tedy zcela zbytečných aplikací, které tak rádi předinstalovávají výrobci počítačů (protože za to dostanou od svých partnerů zaplaceno), ale také od programů, které není možné odinstalovat běžnou cestou, třeba proto, že je ani nenajdete nkc v seznamu instalovaných aplikací v nastavení operačního systému Windows.

AppFalcon rovněž kontroluje dostupnost nových verzí používaných programů a upozorní vás na nutnost aktualizace, abyste vždy používali aplikace s nejnovějšími funkcemi a bezpečnostními opravami. Více se dozvíte na S 128.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 400 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows Vista a vyšší.

Zemana AntiMalware Premium

Nenáročný antivir

Zemana AntiMalware zajišťuje ochranu počítače před viry, rootkity a dalšími typy škodlivin. Pracuje na pozadí operačního systému Windows a v reálném čase kontroluje data stahovaná z internetu i spouštěné programy na výskyt škodlivého kódu. Zemana AntiMalware dokáže detekovat i rootkity skryté hluboko v operačním systému, odstranit otravné doplňky a nežádoucí aplikace i nástrojové panely instalované některými programy do internetových prohlížečů.

Rovněž umí ochránit důležitá data před vyděračským ransomwarem, který zašifruje soubory a za jejich dešifrování požaduje výkupné. Zemana AntiMalware pracuje zcela automaticky a pravidelně si stahuje aktualizace z internetu. Neznámé, potenciálně nebezpečné soubory jsou odesílány k analýze do cloudu. Zemana AntiMalware je absolutně nenáročný na systémové zdroje. V operační paměti zabere jen něco málo přes 10 MB a je vhodný i pro starší počítače s Windows XP. Výrobce programu je známý především díky aplikaci Zemana AntiLogger na ochranu počítače před slídily sledujícími stisky kláves.
Licence pro Chip : Roční plná verze programu v ceně 700 korun včetně aktualizací. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Flashpaste 6.2

Chytré vkládání textu

Program Flashpaste představuje výkonný nástroj pro rychlé kopírování a vkládání různých textů, frází a umožňuje i vytváření a spouštění uživatelských maker. Při psaní e-mailových zpráv nebo vytváření dokumentů uživatelé často používají stejné fráze, oslovení, e-mailové a internetové adresy. Pomocí tohoto nástroje si můžete všechny adresy, slova, fráze i celé odstavce, které často používáte, uložit do rozšířené schránky programu.

Poté stačí jednoduše stisknout klávesovou zkratku pro otevření seznamu uložených frází nebo použít klávesovou zkratku pro okamžité vložení fráze. Program zároveň vytváří i historii standardní schránky Windows - ukládá veškerý obsah, který byl postupně zkopírován do schránky, a tím umožňuje jeho snadné opětovné vkládání. Program nabízí i možnost vytváření a používání maker pro vkládání určitých textových řetězců (např. vložení aktuálního času a data) nebo použití příkazu simulujícího např. stisknutí klávesy Tab nebo klávesy Enter.
Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze programu v ceně 700 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, avšak bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

LiteManager Pro 4.8

Vzdálená správa PC

Pomocí programu LiteManager se můžete po místní síti i přes internet připojit ke vzdálenému počítači a na dálku jej ovládat - třeba z počítače nebo i ze smartphonu. Program se skládá ze dvou částí - serveru a prohlížeče. Zatímco server se instaluje a spouští na stroji, který budete na dálku ovládat, prohlížeč se instaluje do počítače, na kterém budete pracovat. Jako prohlížeč lze použít i mobilní aplikací LiteManager.

Na dálku lze ovládat kurzor myši i klávesnici počítače, spouštět aplikace nebo upravovat nastavení. Zatímco v místní síti lze připojení sestavit na základě IP adresy počítače se serverovou částí aplikace LiteManager, při připojení po internetu se používá číselný identifikátor, abyste nemuseli složitě nastavovat přesměrování. Přenos je chráněn heslem a zabezpečen šifrováním. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze v ceně 750 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

GPS Location Remover

Anonymní fotografie

GPS Location Remover je jednoúčelový program pro odstranění GPS informací ze snímků. Při focení se do souboru fotografie kromě samotných dat snímku ukládají i EXIF informace. Jde o tzv. metainformace o velikosti a rozlišení snímku, typu a nastavení parametrů fotoaparátu nebo mobilu a času pořízení. Součástí dat jsou i GPS informace obsahující přesnou polohu fotoaparátu v okamžiku focení včetně nadmořské výšky. Samotné použití programu je naprosto triviální. Pomocí jediného tlačítka »Clean to GPS location« lze všechny snímky naráz vyčistit. Program si při této akci vyžádá zadání cílového adresáře, protože zdrojové obrázky ponechává beze změn.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze v ceně 700 korun bez možnosti updatu a technické podpory.
Určeno pro Windows XP a vyšší.

ABBYY FineReader 14

Kompletní řešení OCR

FineReader je komplexní softwarová aplikace pro zvyšování produktivity při práci s dokumenty. Nabízí výkonné a zároveň snadno použitelné nástroje pro přístup k informacím v tištěných dokumentech a souborech PDF. Jádrem programu je kvalitní OCR, tedy rozpoznávání znaků v naskenovaných dokumentech nebo v PDF souborech neumožňujících editaci běžnou cestou. V nové verzi bylo doplněno rozpoznávání několika dalších jazyků a dále byla zvýšena jeho přesnost včetně zachování formátování výchozího dokumentu a rozpoznávání jednořádkových matematických vzorců.
Licence pro Chip : Speciální zkušební verze, která funguje 30 dní a se kterou je možné rozpoznat a uložit až 100 dokumentů s rychlostí 3 dokumenty za hodinu. Komerční licence startují na cenovce 5 200 Kč. Vzdělávací instituce, státní správa a studenti mohou uplatnit slevu až 40 %. Určeno pro Windows XP a vyšší.

VSDC Video Editor Pro 5.7

Povedený videoeditor

VSDC Video Editor je velmi kvalitní videoeditor s pokročilými funkcemi pro úpravu záběrů a vytvoření vlastního filmu nebo videoprezentace z fotografií. Program pracuje se všemi běžnými formáty videa, tedy samozřejmě i se záběry pořízenými kamerou smartphonu, fotografiemi a zvukovými soubory, určenými k použití jako hudební podkres nebo třeba namluvený komentář. Kromě toho umí VSDC Video Editor pořizovat videozáznam obsahu obrazovky Windows a samozřejmě i oken jednotlivých aplikací. Pro úpravy videa je připravena dlouhá řada nástrojů na střih a úpravy, doladění obrazu (barvy, filtry, efekty), vkládání animovaných efektů nebo přechodových efektů mezi záběry. Detailně lze upravovat i zvukovou stopu vznikajícího filmu, a ještě jej lze proložit statickými snímky. V nabídce programu VSDC Video Editor nechybí ani pokročilé funkce, jako je klíčování záběrů před barevným pozadím nebo vkládání titulků. Pro hlavní funkce jsou k dispozici průvodci, se kterými bude vaše práce jednodušší.
Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze programu v ceně 600 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, avšak bez možnosti updatu a technické podpory. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Office Password Recovery

Prolomení hesel

Advanced Office Password Recovery slouží k získání zapomenutých hesel k uzamčeným dokumentům, vytvořeným pomocí programů Microsoft Office. Podporuje nejen textové dokumenty z Wordu a sešity z Excelu, ale také databáze vytvořené v aplikaci Access a rovněž i PST soubory, skrývající kompletní obsah Outlooku. Hesla můžete zjišťovat v souborech vytvořených v Office aplikacích od pravěké verze 97 až po aktuální verzi 2016.

Podporovány jsou ale také formáty Open Document a také soubory z aplikací Apple iWork. Advanced Office Password Recovery používá ke zjištění hesla především metodu útoku hrubou silou, kdy program zkouší všechny myslitelné kombinace písmen, číslic a speciálních znaků. U delších hesel je tato metoda časově velmi náročná, proto je možné rozsah testovaných hesel omezit, pokud si vzpomenete alespoň na počet znaků v hesle nebo určíte alespoň jeho nějakou předpokládanou část. Jinak mohou pokusy o zjištění hesla probíhat i několik dní nebo týdnů.
Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze programu v ceně 2 500 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, avšak bez možnosti updatu a technické podpory. Vyšší verze za 6 500 korun využívá zejména výkonu grafických procesorů a poradí si i se soubory Microsoft OneNote, Visio, Publisher a Money. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Obsah Chip DVD v digitální edici

Chip je možné koupit a předplatit také v digitální podobě.

Tato verze nabízí možnost on-line stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům. Stačí do konce května 2017 zadat svůj e-mail do rámečku a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na první straně článku (str. 50). Jsou označeny D.
Čtenáři v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Chip DVD pro předplatitele

Od ledna 2017 jsme spustili novou službu »On-line DVD«, díky které si aktivní předplatitelé časopisu Chip mohou stahovat plné verze programů a zajímavý software ke článkům přímo ze stránek www.chip.cz/dvd. Jde o řešení, které ocení zejména majitelé počítačů bez DVD mechaniky i ti, kterým se z jakéhokoliv důvodu už nechce pracovat s optickým nosičem nebo jsou na cestách a fyzický DVD nemají po ruce. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D. Ve službě je vždy dostupné aktuální vydání a dvě předchozí čísla, počínaje vydáním 01/2017. Distribuce fyzického Chip DVD s papírovým časopisem zůstává beze změn.

Přístup pro tištěné a KOMBI předplatné

Přístup k »On-line DVD« je možný pouze po přihlášení na www.chip.cz. Tento přístup je vždy svázán s e-mailem vedeným v zákaznickém účtu u distributora předplaceného tisku www.send.cz. Pokud se chcete přihlásit k »On-line DVD«, použijte stejný e-mail. Neznáte-li heslo, využijte funkci »Zapomenuté heslo«. Služba není dostupná pro tištěné předplatitele na Slovensku z důvodu omezení poskytování osobních dat od distributora tiskovin.

Přístup pro digitální předplatné

Máte-li předplacený digitální časopis prostřednictvím e-shopu Chipu na adrese www.chip.cz/digi, můžete pro přístup k »On-line DVD« použít stejné přihlašovací údaje.

Nedostupné »On-line DVD«

Před reklamací nedostupnosti »On-line DVD« proveďte nejprve kontrolou vašeho zákaznického účtu na www.send.cz. Vaše přístupové údaje najdete na zaslaném dokladu (faktuře) za předplatné Chipu ve spodní části, případně pokud znáte e-mail, tak si údaje můžete obnovit prostřednictvím funkce »Zapomněli jste heslo?« v přihlašovací obrazovce na www.send.cz. Následně ve svém účtu zkontrolujte, zda máte správně vyplněný »e-mail«. Pokud e-mail doplníte nebo změníte, je vám do druhého dne doručena zpráva o změnách přístupu k »On-line DVD«.
Pokud si nevíte rady, obraťte se telefonicky na reklamační oddělení na číslech 225 985 225 nebo 777 333 370 v pracovní dny v časech 8.00-18.00.

V případě, že jste tištěné nebo KOMBI předplatné koupili jiné osobě, je doplnění nebo změna e-mailu možné pouze telefonicky na výše uvedených číslech. Pokud máte předplacený Chip pro více osob, je nutné přidělení přístupů vyřešit individuálně. Napište nám na chip@chip.cz a sdělte nám žádost a seznam e-mailů, kterým chcete přístup přidělit.

Tato služba není dostupná pro předplatitele digitálního Chipu v App Store (iPhone/iPad), Google Play (Android) a Alza Media.

Antiviry, reklamace, registrace, licence

Chip DVD byl prověřen osmi antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelné DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Informace o on-line registracích, instalacích a aktivacích plných verzí najdete v elektronické podobě přímo u programů a jsou zpravidla zaručeny do konce května 2017.

Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1704avgchip@chip.cz odešlete e-mail s jakýmkoli obsahem. Nejméně potíží při registracích programů z Chipu vykazuje Gmail.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 04/2017
Foto popis| Chtěli byste mít multimediální obsah svého počítače i různých záložních disků k dispozici v jediné společné knihovně? Máme pro vás řešení.
Foto popis| Po otevření fotografie v editoru je kromě automatického vylepšení expozice a barev k dispozici také řada filtrů a efektů nebo možnost manuální korekce jasu, kontrastu a barev. Nero MediaHome do snímků nezasahuje, ale pracuje s kopiemi. Vždy se můžete vrátit k originální podobě fotografií.
Foto popis| Máte v počítači od jeho výrobce předinstalovanou spoustu programů, kterých se vám nedaří zbavit? AppFalcon s nimi zamete.
Foto popis| Kliknutím na volbu »Show CrApps« zobrazíte přehled aplikací, které AppFalcon považuje za tzv. crapware, tedy zcela zbytečný software s omezenou funkcionalitou, často předinstalovaný přímo výrobcem počítače, který vás má donutit pořídit si placenou verzi.
Foto popis| Hledáte-li nenáročný antivir pro počítače s různými verzemi Windows, včetně letitých Windows XP, máme pro vás šikovné řešení spolehlivého zabezpečení.
Foto popis| Používat program Zemana AntiMalware není vůbec složité. Antivirová ochrana funguje v podstatě automaticky na pozadí operačního systému Windows. V hlavním okně programu jste informováni o výsledcích poslední kontroly.
Foto popis| V nabídce »Obecné« zrušte zobrazování reklamních sdělení. Pod nabídkou »Ochrana v reálném čase« aktivujte cloudové testovací prostředí Pandora a v nabídce »Pokročilé« můžete aktivovat detekci podezřelých kořenových certifikátů.
Foto popis| Šikovný nástroj pro každého uživatele, který potřebuje do svých dokumentů nebo do zdrojových kódů opakovaně vkládat různé texty, části kódu nebo třeba aktuální datum.
Foto popis| Průvodce úvodním nastavením programu vás zároveň seznámí se základy jeho ovládání a používání. Ve třetím kroku vám doporučujeme změnit druhou klávesovou zkratku, protože kombinaci [Ctrl] + [O] používá většina programů pro otevření nového dokumentu.
Foto popis| Samotné vkládání připravených textů je opět velmi snadné. Stačí pomocí předdefinované klávesové zkratky nebo kliknutím levým tlačítkem myši na ikonu programu v systémové liště otevřít okno »String Selection Dialog Box«, vybrat potřebný text a stisknout klávesu [Enter].
Foto popis| Potřebujete občas zkontrolovat či nastavit počítač dětem nebo prarodičům? Můžete to udělat i na dálku po internetu, aniž byste museli někam chodit.
Foto popis| Použijte volbu »Full control« pro převzetí ovládání vzdáleného počítače. Tlačítkem »View only« zobrazíte vzdálenou plochu, ale nebudete ji moci ovládat, a prostřednictvím funkce »File transfer« lze mezi počítači přenášet soubory.
Foto popis| Pokud si chcete být jisti, že se nikdo nedozví, kde byla vaše fotografie pořízena, použijte GPS Location Remover pro odstranění GPS dat.
Foto popis| Po natažení obrázků GPS Location Remover zobrazí, které z nich obsahují GPS souřadnice, a zároveň umožňuje rychlý náhled polohy snímku v integrovaném prohlížeči na Google mapách.
Foto popis| Vylepšení technologie OCR umožňují lepší analýzy tabulek, kvalitnější zachování rozvržení a porovnání dokumentu a vynikající přesnost rozpoznávání znaků.
Foto popis| FineReader nově umí přímo upravovat obsah dokumentů ve formátu PDF, včetně editace textu, přemisťování grafických objektů nebo smazání nepotřebného obsahu. Automaticky rozpozná i formátování textu a v rámci možností se pokusí zvolit i odpovídající font.
Foto popis| Nemáte-li mnoho zkušeností s pokročilými videoeditory, mohl by vám vyhovovat program s přehledným ovládáním, ale i velmi bohatou výbavou.
Foto popis| Úvodní obrazovka programu VSDC Video Editor vám pomůže správně založit váš nový videoprojekt. Můžete otevřít prázdnou časovou osu a vložit na ni jednotlivé záběry, ale také začít vytvářet novou videoprezentaci z fotografií nebo třeba pořídit záznam obsahu obrazovky vašeho počítače.
Foto popis| Nejen pro začátečníky může být tvorba vlastního filmu náročná. Proto VSDC nabízí i funkci průvodce, ve kterém stačí jen poskládat jednotlivé záběry a vložit mezi ně přechodové efekty. Najdete ji pod tlačítkem »Run Wizard«.
Foto popis| Zapomenout heslo k důležitému dokumentu je snadné, získat jej zpět už tolik ne. Existují však programy, se kterými se o to můžete alespoň pokusit.
Foto popis| Hledání hesla k otevření souboru můžete urychlit využitím možností nastavení programu. Na záložce »Recovery« máte na výběr z možných způsobů zjištění hesla. Volba »Bruteforce Attack« bude zkoušet všechny myslitelné kombinace znaků.
Foto popis| Při použití metody »Mask Attack« pokračujte volbou »Attack Options«, která otevře nastavení minimální a maximální délky hesla i sady znaků pro použití v kombinacích útoku hrubou silou.
Foto popis| Dostupná jsou vždy tři nejaktuálnější Chip DVD, počínaje vydáním 01/2017.
Foto popis| Po přihlášení může uživatel stahovat vybrané balíčky programů. Z důvodů ochrany je počet stažení omezen na tři downloady.
Foto popis| Po stažení a rozbalení balíčku ZIP získáte složku s instalačními soubory. V případě plných verzí je přidán i návod a podmínky registrace a instalace, které spustíte souborem »start.htm«.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz


Příbuzná témata: