Menu

Postřehy redakce 5.2017

Postřehy redakce z oblasti trendů a vývoje v uplynulém měsíci.

+/ - Android předehnal Windows: Android se údajně v březnu stal nejpoužívanějším operačním systémem na světě. Překonal tak stará dobrá Windows, která si držela první místo od 80. let minulého století. S tímto tvrzením přišla analytická společnost StatCounter. Zádrhel je v tom, že její metodika neměří, kolik je mezi lidmi koncových zařízení, ale jak moc se na nich surfuje na webu. Proto tohle první vítězství OS od Googlu může být trochu zkreslené. Nicméně trend za posledních pár let je jasný a ukazuje prudké posilování Androidu a ústup Windows.

+ OLED pro iPhony: iPhone 8 se s vysokou pravděpodobností stane prvním telefonem Applu, který bude vybaven OLED displejem. Jediným dodavatelem této důležité součásti smartphonu bude pravděpodobně Samsung. Apple prý od Samsungu kupuje 70 milionů OLED displejů se zaoblenými hranami, které chce využívat v příštím iPhonu. Je vidět, že když jde o výhodný obchod, jde veškerá rivalita stranou.

- Zaostáváme v on-line nákupech : Podle celoevropského průzkumu společnosti DPDgroup tvoří v České republice podíl internetových nákupů pouze 8,4 % z celkových nákupů, což je pod evropským průměrem (9,6 %). V českých e-shopech se nejvíce nakupují produkty z kategorie zdraví/krása, dále móda a vybavení pro volný čas. Častěji nakupují ženy než muži. Pouze 5 % respondentů uvedlo, že se opakovaně vrací do jednoho e-shopu, spíše vyhledávají nejlepší cenu.

- Neaktuální software: Více než polovina nejrozšířenějších počítačových aplikací je v počítačích uživatelů zastaralá. Tvrdí to společnost Avast ve své zprávě o počítačových trendech. Na prvním místě nejvíce zastaralých aplikací je Java, jejíž starou verzi Runtime 6 a 7 využívá více než 24 milionů uživatelů. Následuje aplikace Flash (Active X), kterou by si pro Internet Explorer mělo aktualizovat 99 % uživatelů, dále pak aplikace Foxit Reader, u které se zastaralou verzí pracuje 92 % uživatelů. Naopak mezi nejvíce aktualizované aplikace patří Google Chrome (88 %), Opera (84 %) a Skype (76 %).

+/ - Kdy nás nahradí roboti: 65 % zaměstnanců si myslí, že počítač nikdy nebude schopen dělat celou jejich práci. Vyplynulo to z výzkumu společnosti Monster. 13 % respondentů se domnívá, že počítač bude schopen jejich práci dělat za více než 10 let. A necelých 10 % lidí se nechalo slyšet, že počítač jim vezme práci během 5-10 let. Nejmenší skupina dotázaných (5,6 %) prohlásila, že robot je schopen udělat celou jejich práci už nyní. Že by bylo tak málo realistů?


Příbuzná témata:  Komerční sdělení