Menu

To nejlepší z Chip DVD – 5.2017

V únorovém vydání Chipu jsme spustili novou službu »On-line DVD«, díky které si předplatitelé Chipu mohou stáhnout připravený software přímo ze stránek www.chip.cz/dvd. Neváhejte se s námi podělit o své zkušenosti, jak vám služba vyhovuje a co byste rádi zlepšili.

Hitem květnového Chipu se jistě stane tuningový velmistr AVG PC TuneUp, ale byli bychom neradi, kdyby v jeho stínu zůstaly i další skvělé aplikace, jako je zálohovací Genie Timeline Home a Total Outlook Converter, či multimediální AudioDirector a MediaTrans.

Antivirový flash disk

Kaspersky Rescue Disk 10

Vytvořte si podle našeho návodu bootovací flash disk se značkovým antivirem od Kaspersky Lab a proklepněte svůj počítač. Výrobce zveřejnil i utility, které mohou významně zlepšit chod a bezpečnost vašeho počítače. Například System Checker provede důkladnou analýzu Windows a diagnostiku problémů v systému a nainstalovaných programech. Software Updater vyhledá a na vyžádání automaticky aktualizuje nainstalované programy v počítači - zejména browsery a nejčastěji problémové komponenty. Chip DVD je vytvořen jako bootovací, takže s ním jde prověřit počítač bez jakékoliv přípravy.

AVG PC TuneUp pro Chip

Ultimátní tuning PC

Skvělý nástroj na optimalizaci počítače staví na úspěchu svého předchůdce, kultovní aplikace TuneUp Utilities. Díky Chipu jej můžete používat bez omezení k vyčištění PC, vyřešení problémů, zvýšení výkonu nebo k prodloužení výdrže chodu notebooku na akumulátor.

Uživatelské rozhraní aplikace je velmi přehledné a přeložené do češtiny. Optimalizaci výkonu i vyčištění počítače lze provádět plně automatizovanými funkcemi, pomocí připravených předvoleb nebo dílčích nástrojů. Při běžném používání počítače je nastavení automaticky optimalizováno pro co nejlepší výkon používaných aplikací. Více se dozvíte na S 128.
Licence pro Chip: Plnou verzi programu AVG PC TuneUp v ceně 949 Kč je možné po aktivaci používat bez funkčního omezení včetně plných updatů. Licenci pro Chip je nutné každý měsíc prodloužit novým produktovým klíčem, který najdete v časopisu. Jde o obdobné licencování jako u zabezpečení AVG Internet Security, kde průběžné prodlužování licence probíhá nepřetržitě již šestnáctým rokem. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Genie Timeline Home

Zálohování bez námahy

Program Genie Timeline Home slouží k automatickému zálohování důležitých dat z vašeho počítače na lokální nebo síťové disky. V úvodním nastavení vám program pomůže navolit, která data budou pravidelně ukládána na záložní disk, a dále už pracuje z podstatné části automaticky na pozadí operačního systému. Záložní data lze komprimovat pro úsporu místa a ochránit šifrováním před neoprávněným přístupem. Genie Timeline může současně uchovávat několik verzí z záložních souborů a nabízí přehledné prostředí pro jejich vyhledávání a procházení. Ze záloh lze obnovovat jednotlivé soubory a pro úsporu místa je možné nepotřebná data ze záložních archivů mazat. Pro obnovu dat po havárii slouží startovací disk vytvořený přímo v prostředí programu Genie Timeline a průběh zálohování lze sledovat v mobilní aplikaci pro iPhony a iPady. Více se dozvíte na S 140.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 000 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce června 2017. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Cyberlink AudioDirector 6

Precizní audioeditor

CyberLink AudioDirector je výkonný zvukový editor, vhodný například pro přípravu zvukových stop pro videa nebo práci s vlastní hudební tvorbou.

Program CyberLink AudioDirector pracuje se zvukovými a hudebními soubory ve všech běžných formátech, stejně jako se zvukovými stopami videosouborů. Na desítky zvukových stop můžete vkládat existující nahrávky, nebo rovnou v programu pořizovat záznamy z mikrofonu či jiného zvukového vstupu připojeného k počítači. V rámci editoru programu CyberLink AudioDirector lze na časové ose hudbu stříhat, vylepšovat dlouhou řadou dostupných efektů a všestranně upravovat. K dispozici je například funkce normalizace hlasitosti, zvýraznění basů, automatických přechodů, vložení ticha či šumu nebo třeba přehrávání pozpátku.

Mezi efekty najdete třeba nastavení dynamického rozsahu zvuku, 10pásmový ekvalizér s dlouhou řadou předvoleb pro různé hudební styly i manuálním nastavením nebo funkci pro automatické odstranění vokální složky hudebních skladeb. Dále je možné transformovat zvuk na mužský, ženský, dětský nebo třeba robotický hlas, aplikovat filtr starého praskajícího rádia nebo třeba zvuku z telefonního sluchátka. Nechybí ani klasický efekt ozvěny, fázový posun či chór s nastavitelným počtem hlasů a jejich velmi detailní konfigurací. Veškeré úpravy lze okamžitě překontrolovat (přehrát) v náhledu, který může být ve stereu nebo pro jednotlivé kanály. Méně kvalitní nahrávky lze přímo v programu CyberLink AudioDirector vylepšit například funkcemi pro odstranění šumu, hučení či syčení, vybavenými automatickou optimalizací i detailním manuálním nastavením.

Poté, co upravíte jednotlivé zvukové soubory, můžete se pustit do jejich mixování ve vícestopém editoru. K dispozici máte až 99 nezávislých zvukových stop, s možností řízení hlasitosti, aplikace efektů a dalších úprav. Na závěr můžete exportovat vytvořenou skladbu nebo třeba zvukovou stopu k filmu v některém z řady podporovaných formátů s možností detailního nastavení kvality. Mimo to lze v programu CyberLink AudioDirector připravit i obsah ve formátu hudebního CD a rovnou jej vypálit na prázdné médium.

Nová verze programu CyberLink AudioDirector 7 má oproti předchozímu vydání celou řadu užitečných vylepšení. Zajímavá je především nativní podpora 64bitového zpracování, která zajišťuje vyšší výkon programu, a rovněž i podpora zvukového formátu DSD (Direct Stream Digital). Pro zpracování zvuku je nově k dispozici možnost sdružit více zvukových stop pro společné nastavování hlasitosti nebo funkce pro zvýraznění stereoefektu a přepracovaný editor prostorového zvuku s možností mixování zvuku ve formátu až 7.1.

Licence pro Chip : Plnou verzi programu CyberLink AudioDirector můžete používat bez časového omezení. Jedná se o odvozenou variantu od komerční verze v ceně kolem 3 500 korun.
Licence neobsahuje updaty a technickou podporu, je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána. Období provedení registrace a instalace je zaručeno do konce června 2017. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Total Outlook Converter Pro

Převody e-mailů do DOC a PDF

Aplikace Total Outlook Converter se umí propojit s Outlookem a zobrazit kompletní seznam složek a e-mailů ze všech vašich poštovních účtů, které máte k Outlooku připojeny. E-maily pak můžete řadit a filtrovat podle různých kritérií (odesílatel, předmět, datum atd.) nebo vyhledávat v jejich obsahu. Následně je možné e-mailové zprávy jednotlivě nebo i hromadně exportovat v dlouhé řadě různých formátů. Zajímavý je především export do dokumentů j ýj ve formátech DOC či PDF, HTML stránek nebo třeba obrázků ve formátech JPEG či TIFF. V některých případech se může hodit i export do tabulek ve formátu XLS. V programu Total Outlook Converter lze přitom exportovat nejen samotný textový obsah e-mailů, ale také jejich hlavičky a případné přílohy.

Licence pro Chip : Roční plná verze v ceně 2 500 korun bez možnosti updatu a technické podpory, kterou můžete používat do konce června 2018. Bez registrace. Určeno pro Windows XP a vyšší.

WinX MediaTrans 3

Multimédia pro iPhony

Pomocí programu MediaTrans můžete mezi počítačem s Windows a iPhony a iPady přenášet videa, fotografie, hudbu, audioknihy, hlasové poznámky, podcasty a ebooky. Soubory lze přenášet oběma směry a navíc je možné odstranit ochranu, kterou Apple chrání zakoupený obsah. Samozřejmostí je možnost přípravy playlistů s oblíbenou hudbou a úpravy doprovodných informací v názvech hudby a interpretů. Hodit se vám může i funkce pro ukládání elektronických knih do mobilního zařízení nebo správu hlasových poznámek a vyzváněcích melodií z vybrané části hudby. Oproti iTunes je aplikace MediaTrans velmi přehledná a snadno ovladatelná.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze v ceně 750 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registraci a instalaci jen nutné provést nejpozději do konce června 2017. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

TNR Utilities

Řízení uživatelů PC

Program TNR Utilities představuje jednoduše použitelný, ale zároveň dostatečně vybavený nástroj na řízení uživatelů počítače. Jeho základní funkcí je zablokování spouštění programů, u kterých si nepřejete, aby je používaly například vaše děti. Dále je možné v TNR Utilities omezit používání počítače pouze na určitý čas, nebo jen ve zvolené dny. Snadno tak zajistíte, že děti nebudou používat počítač pozdě večer a v noci, nebo jim povolíte používání PC pouze o víkendu.

Omezení se nastavují globálně pro všechny uživatele, ale sami můžete určit, na které uživatele se kontrola vztahovat nebude. TNR Utilities potřebuje jen asi 5 MB z kapacity operační paměti a neznatelnou část výkonu procesoru.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze v ceně 500 korun bez možnosti updatu a technické podpory.
Bez registrace. Instalaci jen nutné provést nejpozději do konce června 2017. Určeno pro Windows XP a vyšší.

FlipHTML5 Platinum

Digitální časopisy

FlipHTML5 je platforma pro on-line publikaci knih, katalogů nebo časopisů s interaktivním obsahem, dostupným ze všech běžných zařízení a prohlížečů. p V programu najdete dlouhou řadu šablon digitálních publikací, do kterých stačí vložit texty, fotky, animace nebo třeba videa a následně si nechat vygenerovat interaktivní katalog či časopis, který je pak možné rovnou vystavit na internetu.

Hotová publikace bude dostupná z běžně používaných internetových prohlížečů, p nejen z počítačů, ale i z mobilních zařízení. Interaktivní publikace vytvořená v programu FlipHTML5 bude obsahovat animace otáčení stránek, lze si zvolit její pozadí, vygenerovat obsah a označit záložky.

Licence pro Chip: Plnou verzi programu v edici Platinum můžete po registraci používat bez funkčních omezení po dobu tří měsíců. Běžná cena této licence činí bezmála 1 900 korun. Období registrace a instalace je zaručeno do konce června 2017. Určeno pro Windows XP a vyšší.

BurnAware Pro 10

Osvědčené vypalování

BurnAware je přehledná aplikace pro vypalování CD, DVD a Blu-ray disků. V edici Pro navíc nabídne záchranu dat z nečitelných nebo neuzavřených optických disků. Program také umí vytvářet specializovaná hudební CD, video DVD a Blu-ray, MP3 disky, a dokonce i bootovatelné disky. Pro zvýšení produktivity je také možné duplikovat celé disky a vypalovat data na několik disků současně. Podmínkou je samozřejmě přítomnost více vypalovacích mechanik v počítači. Audiofilové jistě ocení integrovaný nástroj na ripování hudebních CD, který z CD automaticky extrahuje jednotlivé soubory, opatří je hudebními tagy získanými z internetových databází a uloží je v kvalitě určené uživatelem.

Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze v ceně 1 000 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Bez registrace. Instalaci jen nutné provést nejpozději do konce června 2017. Určeno pro Windows XP a vyšší.

BeatStar 2017

Nahráváme internetová rádia

Hudba a nic dalšího. Oproti dalším programům pro snadné použití internetových rádií není BeatStar 2017 přeplněný zbytečnými funkcemi, jeho uživatelské rozhraní tedy umožňuje rychle a přehledně navigovat mořem rádií. Při spuštění programu vás přivítá výběr žánrů, do kterých jsou rádia rozdělena, od poslechu vás tedy dělí už jen pár kliknutí. Nalezená rádia lze dále třídit podle zemí, kterým náleží. Pro opakovaný poslech stačí rádia uložit na seznam oblíbených, který lze nastavit přímo na hlavní obrazovku programu. Program dále nabízí možnost nahrávání skladeb, což není o nic složitější než kliknutí na ikonu mikrofonu vedle jména skladby. BeatStar poté skladbu automaticky stáhne a zkonvertuje buď standardně do MP3, nebo FLAC souboru.

Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze v ceně 250 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registraci a instalaci jen nutné provést nejpozději do konce června 2017. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Digitální edice Chipu a Chip DVD

Chip je možné koupit a předplatit také v digitální podobě.

Tato verze nabízí možnost on-line stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům. Stačí do konce června 2017 zadat svůj e-mail do rámečku a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na první straně článku (str. 50). Jsou označeny D.

Čtenáři v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Chip DVD pro předplatitele

Chip provozuje službu »On-line DVD«, díky které si aktivní předplatitelé tištěného nebo digitálního časopisu Chip mohou stahovat plné verze programů a zajímavý software ke článkům přímo ze stránek www.chip.cz/dvd, namísto použití optické mechaniky a disku Chip DVD. Ve službě je vždy dostupné aktuální vydání a dvě předchozí čísla. Veškeré informace jsou dostupné na uvedené adrese. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Služba není dostupná pro tištěné předplatitele na Slovensku z důvodu omezení poskytování osobních dat od distributora tiskovin. Služba není dostupná pro předplatitele digitálního Chipu v obchodech App Store (iPhone/iPad) a Alza Media.

Simple Shop Ultimate

Ekonomický software

Simple Shop Ultimate je řešení pro fakturaci a vedení pokladny v souladu s požadavky zákona o elektronické evidenci tržeb včetně tisku účtenek.

S postupným zaváděním elektronické evidence tržeb (EET) si stále více podnikatelů musí pořídit pokladní řešení na vystavování účtenek a odesílání dat do systému EET. Zákon nijak nespecifikuje vlastnosti použitého pokladního řešení, pouze je třeba splnit požadavky na odesílání dat a vystavování účtenek či faktur s fiskálními kódy. Můžete tedy použít i čistě softwarové řešení, jako je Simple Shop. Tato aplikace je připravena na vložení autentizačních údajů a certifikátu pro přístup k systému EET a následné účtování v souladu se zákonem. Díky velkým tlačítkům v uživatelském rozhraní je možné aplikaci Simple Shop používat i na zařízeních s dotykovou obrazovkou. Kromě pokladny lze v aplikaci Simple Shop spravovat i sklad nebo databáze zboží a zákazníků. Pokladní řešení lze rovněž propojit s e-shopem nebo čtečkou čárových a RFID kódů a samozřejmě i platební bránou.

Licence pro Chip: Plnou verzi programu v ceně 8 000 Kč můžete po instalaci a aktivaci používat po dobu jednoho roku. Poté bude sice aplikace fungovat dál, ale již bez aktualizací. Období provedení registrace, instalace a aktivace je zaručeno do konce července 2017.
Určeno pro Windows XP a vyšší.

Obsah DVD je nově dostupný i on-line. Více na straně 55. Antiviry, reklamace, registrace, licence

Chip DVD byl prověřen osmi antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelné DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Informace o on-line registracích, instalacích a aktivacích plných verzí najdete v elektronické podobě přímo u programů a jsou zpravidla zaručeny do konce června 2017.

Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1705avgch@chip.cz odešlete e-mail s jakýmkoli obsahem. Výměnu licenčního klíče provedete v menu »Možnosti« / »Reaktivovat«.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 05/2017
Foto popis| Možná si myslíte, že moderní PC s Windows 10 nepotřebují tolik pravidelné péče, ale opak je pravda -už jen kvůli uvolnění cenného místa na disku.
Foto popis| Ihned po startu provede PC TuneUp automaticky kompletní diagnostiku počítače a zobrazí možnosti optimalizace jeho nastavení. Vlevo dole najdete tlačítka pro přepínání různých režimů optimalizace v reálném čase podle aktuálního stylu využití počítače.
Foto popis| Dbáte na pravidelné zálohování svých dokumentů, fotek a dalších souborů? S šikovným zálohovacím programem stačí provést jen úvodní nastavení.
Foto popis| V průvodci konfigurací zálohy můžete použít funkci »Smart Selection«, která automaticky vybere a zálohuje soubory daného typu (dokumenty, fotky, e-maily atd.), nebo na kartě »My Computer« ručně zvolit složky k zálohování.
Foto popis| Jednotlivé hudební soubory či zvuky se upravují v režimu »Edit«, kde jsou k dispozici nástroje na stříhání zvuku v režimu sterea i jednotlivých kanálů. Nabídku efektů a možností úprav s detailním nastavením obsahuje levá část okna aplikace.
Foto popis| Velmi významnou sadu funkcí audioeditoru CyberLink AudioDirector najdete pod nabídkou »Restore«. Jde o nástroje na opravu archivních nahrávek z různých zdrojů, typicky vinylových desek nebo audiokazet, s automatickými funkcemi i detailním ručním nastavením.
Foto popis| Vícestopý editor programu, který najdete pod volbou »Mix«, podporuje až 99 nezávislých stop, na kterých lze hudbu a zvuk dále upravovat pomocí dostupných efektů. Výsledek můžete průběžně sledovat pomocí vestavěného přehrávače s ovládáním na spodní hraně obrazovky.
Foto popis| Potřebujete pracovat s velkým počtem zvukových stop, používat efekty a ve finále si vytvořit a vypálit vlastní hudební CD? Máme pro vás výborné řešení.
Foto popis| Jestliže potřebujete archivovat či jinak zpracovat e-maily mimo aplikaci Outlook, bude se vám hodit nástroj na jejich hromadný export.
Foto popis| V nastavení převodu e-mailů lze volit mezi uložením každé zprávy do samostatného souboru ve zvoleném formátu, nebo spojením všech vybraných zpráv do společného výstupu.
Foto popis| Máte iPhone a při přenosu filmů z počítače s Windows se neustále potýkáte s iTunes? Zkuste šikovný nástroj s mnoha funkcemi.
Foto popis| Ihned po spuštění se aplikace MediaTrans automaticky propojí s iPhonem či iPadem připojeným k počítači a rovnou vám nabídne funkce pro přenos fotek, hudby a videí nebo použití vašeho mobilního zařízení jako přenosného úložiště (funkce »Flash Drive«).
Foto popis| Potřebujete ohlídat děti při používání počítače? S jednoduchým administračním nástrojem lze zakázat libovolné programy a omezit dobu provozu PC.
Foto popis| Aplikaci TNR Utilities může spustit pouze uživatel s oprávněním administrátora, čímž je zajištěno, že uživatel, jehož aktivity na počítači chcete omezit, nebude sám schopen nastavení obejít. V nabídce »Settings / Add Users to Whitelist« lze určit uživatele, na které se omezení nebudou vztahovat.
Foto popis| Chcete efektním způsobem vystavit na internetu články, fotky nebo nabídku produktů? Nespoléhejte na webové stránky a vytvořte si dokonalou publikaci.
Foto popis| V aplikaci FlipHTML5 najdete ukázkovou on-line publikaci, na které si můžete vyzkoušet grafické šablony i funkce pro editaci obsahu. Šablony jsou k dispozici pod nabídkou »Template«, zatímco nabídka »Theme« obsahuje grafická témata pozadí.
Foto popis| Ripování audio CD, obnova ztracených dat, práce s ISO soubory, tvorba bootovatelných disků - není třeba instalovat samostatné nástroje, když to jde pěkně pohromadě.
Foto popis| Kromě obvyklého vypalování souborů umí program tvořit také hudební, bootovatelné, video a MP3 disky.
Foto popis| Bezplatnou alternativou k hudební službě Spotify jsou internetová rádia. V jejich nabídce se díky aplikaci BeatStar neztratíte.
Foto popis| Všechna internetová rádia jsou rozdělena podle žánru. U oblíbené stanice stačí kliknout na ikonu hvězdičky a poté už ji naleznete v samostatném seznamu populárních stanic.
Foto popis| Na serveru jsou dostupná vždy tři nejnovější vydání Chip DVD, u kterých je zaručena platnost registrace plných verzí.
Foto popis| Podnikáte a musíte evidovat tržby v systému EET? Nemusíte si kvůli tomu pořizovat celou pokladnu, ale vystačíte si se softwarovým pokladním řešením.
Foto popis| Úvodní nastavení aplikace Simple Shop představuje především import certifikátu pro EET, úpravu vzoru tištěných faktur a účtenek, konfiguraci platební brány a samozřejmě i databáze produktů či služeb, které daný podnikatel prodává. Následné používání aplikace je již mnohem jednodušší.
Foto popis| Pokladní systém Simple Shop je připraven na používání na zařízeních s dotykovou obrazovkou. Jako pokladna v provozovně tak může sloužit třeba i tablet nebo hybridní zařízení s operačním systémem Windows.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz

Freeware měsíce

gotomaxx PDFMailer 6.0 Standard

Rychlé vytváření PDF dokumentů

Bezplatná verze programu gotomaxx PDFMailer pracuje nejen jako virtuální tiskárna generující PDF dokumenty z obsahu libovolné aplikace s podporou tisku, ale zvládne i mnoho dalších úkolů. Program gotomaxx PDFMailer má především přehledné uživatelské rozhraní, do kterého stačí myší přetáhnout soubory, ze kterých má aplikace vygenerovat PDF dokumenty.

Může jít například o textové dokumenty, tabulky, prezentace, obrázky a další typy souborů. Vytvořené PDF dokumenty pak gotomaxx PDFMailer umí rovnou odeslat e-mailem, nahrát na FTP server nebo třeba do cloudového úložiště Dropbox, odkud je můžete dále sdílet. Přímo z programu gotomaxx PDFMailer je také možné publikovat vytvořené PDF dokumenty na vašem Facebooku či Twitteru. Před vytvořením PDF můžete navíc do zdrojového souboru přidat textové pole, vložit obrázek, QR kód s požadovaným obsahem (například webovou adresou) nebo do něj vložit jiný PDF dokument. Všechny tyto funkce najdete pod volbou »Edit«. Nabídka »Multi Start« pak umožňuje provést s vygenerovaným PDF dokumentem hned několik postupných kroků, například jej odeslat e-mailem, nahrát na Dropbox a vystavit v sociálních sítích.

TIP 1 V nabídce »Settings / General« můžete určit, zda bude ze souborů vložených do programu gotomaxx PDFMailer vytvořen jeden společný PDF dokument, nebo zda bude každý soubor zpracován samostatně.
TIP 2 Jestliže byste si nevystačili s funkcemi bezplatné verze programu, můžete si na webu gotomaxx.com pořídit placenou edici této aplikace za necelých 5 000 korun.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10
Jazyk: angličtina, němčina

FBackup 6.4

Zálohování dat

Zálohování dat z disku počítače je bezpochyby extrémně důležité a po nepříjemných zkušenostech si to uvědomuje stále více uživatelů. Pomoci vám může například aplikace FBackup, což je zjednodušená varianta placené aplikace Backup4all. FBackup umí zálohovat data nejen na lokální disky, ale také do cloudu na Disk Google.

TIP Nastavení zálohovací úlohy vám FBackup usnadní výběrem souborů konkrétního typu - například dokumentů, fotografií nebo třeba obsahu a nastavení poštovní aplikace Outlook.
Operační systém: Win Vista/7/8/10
Jazyk: čeština

Helium 12.3

Správa hudby

V programu Helium lze přehledně spravovat hudební soubory v běžných formátech, jako jsou například MP3, WMA nebo OGG. Nechybí editor tagů, správce playlistů nebo 10pásmový ekvalizér. Přímo v programu lze také převádět běžné formáty hudby nebo ukládat stopy z hudebních CD. Ještě mnohem více funkcí nabízí placená verze Premium. TIP Do češtiny přepnete uživatelské rozhraní aplikace prostřednictvím nabídky »Tools / Options / General«, kde pod volbou »Language« zvolíte »Czech«. Pak je třeba program restartovat.
Operační systém: Win Vista/7/8/10
Jazyk: čeština

ONLYOFFICE Desktop 4.2

Alternativa k Office

Vedle LibreOffice je ONLYOFFICE Desktop další open-source alternativou k placenému MS Office. Aplikace z ONLYOFFICE Desktop 4.2 pracují se stejnými formáty jako Office, mají poměrně strohé uživatelské rozhraní, ale rozsahem svých funkcí pravděpodobně uspokojí nároky běžných uživatelů. TIP V textovém editoru ze souboru ONLYOFFICE Desktop nechybí ani kontrola českého pravopisu, pouze je třeba kliknout na americkou vlaječku na spodním okraji okna aplikace a z nabídky zvolit češtinu.
Operační systém: Win Vista/7/8/10
Jazyk: angličtina, němčina

VidCoder 2.50

Konverze videa

Pro bezplatně použitelný program VidCoder není žádný problém převést video v jakémkoli běžném formátu do rozlišení a formátu vhodného pro libovolné koncové zařízení. K dispozici je široká nabídka připravených profilů nastavení konverze pro dlouhou řadu smartphonů, tabletů i dalších zařízení pro přehrávání videa. Připravené profily lze samozřejmě dle potřeby upravit.

TIP Po výběru videa ke konverzi si můžete zvolit časový rozsah nebo použitou zvukovou stopu a po kliknutí na tlačítko »Nastavení« i profil konverze nebo detailní manuální nastavení převodu.
Operační systém: Win Vista/7/8/10
Jazyk: čeština

Tablacus Explorer 17.3

Správce souborů

Program Tablacus Explorer představuje šikovnější alternativu k Průzkumníku souborů ve Windows, ve které můžete se soubory a složkami pracovat ve více nezávislých panelech. Tablacus Explorer se nijak neinstaluje, stačí jen rozbalit komprimovaný balíček s programem a pak spustit buďto soubor »TE32.exe«, nebo »TE64.exe« -podle vaší verze Windows. 

TIP Při používání aplikace Tablacus Explorer se vůbec nemusíte spokojit s výchozím rozložením panelů. Klasické přepínání vzhledu chybí, ale v nabídce »Tools / Load Layout« najdete připravené šablony, které můžete sami dále upravovat a případně si je i uložit.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10
Jazyk: čeština

Čerstvé aktualizace

Atom 1.14

Nejnovější verze editoru se zvýrazněním syntaxe programovacích jazyků přichází s řadou oprav a vylepšení. Upravena byla například podpora 64bitového zpracování a opravena byla celá řada chyb v jádru programu. Nyní tento šikovný nástroj funguje mnohem stabilněji. atom.io

Browser in the Box 4.4 PE

Zabezpečený virtualizovaný internetový prohlížeč pro bezpečné a soukromé transakce na internetu Browser in the Box (BitBox) má nyní nového výrobce a jeho bezplatná verze je nově určena výhradně pro soukromé použití. V nové verzi byly především opraveny objevené chyby. cybersecurity.rohde-schwarz.com/en

Double Commander 0.7

Souborový manažer v oblíbené konfiguraci se dvěma nezávislými panely je praktickou náhradou Průzkumníku souborů ve Windows. V nově vydané verzi opravili vývojáři především problémy s vyhledáváním a vestavěným FTP klientem. doublecmd.sourceforge.net

Start Menu X Klasický Start

Díky aplikaci Start Menu X se mohou uživatelé Windows 8 a 10 nadobro zbavit nepopulárních dlaždic v nabídce Start a vrátit se k praktičtějším ikonám. Nabídka Start vytvořená programem Start Menu X připomíná hlavní ovládací prvek z Windows 7 a lze ji do značné míry nastavit podle vlastních preferencí.
TIP Za necelých 300 korun lze pořídit program Start Menu X ve verzi PRO, která pracuje se samostatnými panely a umožňuje vytvářet neomezený počet skupin aplikací.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10
Jazyk: čeština

SecretFolder 4.7

Skrývání složek

Program SecretFolder nabízí velmi jednoduchý způsob, jak v počítači skrýt složky s obsahem, ke kterému se nemá nikdo cizí dostat. Stačí si jen zvolit dostatečně silné heslo a pak jednoduše do hlavního okna aplikace myší přetáhnout složky, jejichž obsah chcete ochránit před zvědavci. Nezapomeňte také zadat e-mail pro případný reset zapomenutého hesla.
TIP Skrývání a zobrazování složek s citlivým obsahem se provádí tlačítky »Lock« a »Unlock« v hlavní nabídce programu.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10
Jazyk: angličtina, němčina

RocketDock 1.3.5

Windows jako macOS

Oblíbenou funkcí operačního systému macOS je ovládací panel nazývaný Dock. Aplikace RocketDock tento ovládací prvek přinese i na pracovní plochu Windows. Sami si můžete nastavit obsah interaktivní lišty, její umístění i další vlastnosti. Stačí použít tlačítko »Nastavení doku«.

TIP Pro přidání dalších programů na ovládací lištu stačí na RocketDock přetáhnout příslušnou ikonu z pracovní plochy nebo nabídky Start. Pro odstranění nebo jiné nastavení ikony na ni klikněte pravým tlačítkem myši.
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10
Jazyk: čeština


Příbuzná témata:  Komerční sdělení