Menu

Novinky 6.2017

Zajímavosti a události v oblasti ICT a digitální techniky za uplynulý měsíc.

Asistent Bixby

Digitální asistenti od firem Apple, Microsoft nebo Amazon dostávají novou konkurenci. Korejská společnost Samsung představila Bixbyho, hlasového asistenta, který bude dostupný na chystaném smartphonu Galaxy S8. Asistent bude postaven na technologii společnosti Viv, jejíž tvůrci stojí také za původním návrhem Siri od Applu. Samsung tvrdí, že Bixby se bude od těchto asistentů výrazně lišit. Musí pochopit z kontextu, co se po něm chce, v úvahu vezme i prostředí uživatele a také předchozí příkazy či dotazy.

3D tiskárny do nepřetržitého provozu

Společnost 3Dwiser zařadila do své nabídky nové 3D tiskárny 3ntr formátu A2 a A4. Kromě toho, že je na nich možné tisknout i větší objekty, si poradí s nejnáročnějšími materiály a také s nepřetržitým provozem.

Tiskárny 3ntr jsou určeny především pro průmyslové firmy. Nabízejí možnost 3D tisku z termoplastů, a to s vysokou spolehlivostí, precizní mechanikou, snadnou obsluhou i otevřeností pro software a materiály třetích stran.
Podle výrobce překonávají tiskárny schopnosti běžných stolních 3D tiskáren. Vysokou kvalitu a opakovatelnost výtisků dvěma až třemi tryskami souběžně umožňuje přesná mechanika umístěná v pevných, uzavřených a vyhřívaných komorách s filtrací nebezpečných látek. Maximální velikost modelu přitom u větší z dvojice tiskáren dosahuje rozměrů až 600 x 325 x 500 milimetrů. Trysky dosahující teplot 350 °C (volitelně dokonce až 450 °C) umožňují tisknout z prakticky jakéhokoli polymeru, včetně těch nejnáročnějších, které se následně hodí pro odolné funkční díly a věrné prototypy.

Skutečná AR

Až doposud je technologie rozšířené reality (augmented reality, AR) do značné míry spíše marketingový trik - namísto skutečné změny reality se v AR často zobrazuje jenom pixelovaná grafika, která je různě rozmístěná v prostoru. Výzkumníci z Institutu Maxe Plancka v německém Saarbrückenu však nyní vyvinuli fotorealistické AR efekty. Jejich přístup spočívá v tom, že jednoduše nepřimíchali AR objekt do záběru, ale celý obraz vytvářejí zcela nově. Tým kolem výzkumníka Christiana Theobalta demonstroval, jak ve videu proměnit červené tričko na postavě ženy v modré. Pro každý pixel vědci vypočítali osvětlení a úhel odrazu světla, a pokud jeden z obou faktorů změní, realistický dojem zůstává zachovaný - i když se motiv různě otáčí a mění. Výzkumníci vidí potenciální aplikace v počítačových hrách nebo při virtuálních zkouškách oblečení.

Snímky davu

Strojové rozpoznávání tváří má zatím slabiny, je-li na snímku větší počet tváří. Nová metoda, za níž stojí výzkumný tým z Univerzity v Pittsburghu, přináší zlepšení oproti dosavadním - chybovost rozpoznání tváří v davových snímcích u ní klesla na polovinu. Při hledání tváře, která na snímku zabírá jenom několik málo pixelů, se nejprve pátrá po větších objektech - po těle nebo skupině lidí. Nová metoda pomůže například pro přesnější odhady účasti na akcích, demonstracích či volebních shromážděních.

Ověřená fakta

Po několikaměsíčním testování spustil Google označování ověřených faktů. Zadá-li uživatel do vyhledávače dotaz na kontroverzní téma, které již prošlo ověřováním informací (tzv. fact-checkingem), Google sdělí, zda se jedná o pravdu, či lež a dodá odkaz na analýzu. Ověřování neprovádí Google sám, ale spolupracuje s dalšími organizacemi, které se na tento typ žurnalistiky zaměřují. Mezi zapojenými projekty najdeme celkem 115 organizací, z českých společností se zúčastnil web Demagog.cz.

Styl z jedné fotografie na druhou

Společnosti Google, Facebook či Adobe se pokoušejí využít techniky strojového učení a přenosu grafického stylu ze zdroje na cíl. Firma Adobe se nyní pochlubila zajímavými výsledky - publikovala studii s názvem Deep Photo Style Transfer a sadu ukázek. Neuronová síť se nejprve naučila barevný styl zdrojové fotografie, vytvořila si pro něj model a ten pak aplikovala na bitmapová vstupní data. Nejvhodnější styl se pak může aplikovat na nepříliš ideální fotografie.

Tablet Yoga A12 s Halo klávesnicí

Po zařízení Yoga Book představilo Lenovo další konvertibilní zařízení se speciální klávesnicí, kterou označuje jako Halo.

Jde o speciální dotykovou klávesnici, kterou lze využít i pro psaní a kreslení elektronickým perem. Nový tablet YOGA A12 má tenký design - v nejtenčím místě má profil pouhých 5,4 mm a celé zařízení zároveň váží méně než 1 kilogram. Je vybaven 12,2palcovým dotykovým HD displejem, který je pro dosažení matného efektu vybaven antireflexní vrstvou, takže se uživatelé nemusí bát odlesků na displeji ani při používání venku. Zážitek ze sledování multimédií umocní dva reproduktory s technologií Dolby Atmos. Díky pantu s rozsahem 360° můžete zařízení používat ve čtyřech různých režimech. Baterie by měla vydržet až 13 hodin na jedno nabití. Tablet je poháněn procesorem Intel Atom x5 v kombinaci s 2GB operační pamětí a vnitřním úložištěm s kapacitou 32 GB. Cena začíná na 9 699 Kč.

Elon Musk zakládá Neuralink

Vizionář Elon Musk stojí za nově založeným podnikem Neuralink. Ten má pracovat na rozhraní mozku a počítače. Teorie o sledovaném záměru sahají od snahy zabránit nebezpečí spojenému s umělou inteligencí až po příspěvek k léčbě neurologických onemocnění. Takovýto typ rozhraní však zatím patří spíše do říše science fiction. Výzkumníci z oboru neurověd uvádějí, že zatím máme jenom velmi skromné znalosti o tom, jak komunikují neurony v mozku. Myšlenka, že by si lidé nechali dobrovolně implantovat elektroniku do hlavy, je dosti odvážná. Neuralink však chce v této oblasti dosáhnout průlomu, který by jinak trval celé roky.

O2 TV na Xboxu

Pro sledování televize O2 TV můžete nově použít herní konzoli Xbox od Microsoftu. Umožňuje to speciálně vyvinutá aplikace. Pokud tedy mají zákazníci O2 doma Xbox One nebo Xbox One S, nemusí si pořizovat set-top-box, aby mohli sledovat O2 TV. Stačí jim herní konzole a stažená aplikace O2 TV z obchodu s aplikacemi Windows Store. O2 TV už tak lze sledovat na další platformě. Doposud to bylo možné prostřednictvím set-top-boxu, na mobilu, tabletu, na počítači a prostřednictvím HbbTV aplikace.

Nové mapy

Provozovatelé on-line map se pyšní detailními leteckými snímky a propracovaným vyhledáváním. Všechna místa však musí někdo označit a popsat. Americký start-up jménem Descartes Labs pracuje na technologii, která bude neoznačené snímky prohledávat pomocí umělé inteligence. Místo konkrétní adresy či podniku například zobrazí solární farmy, fotbalové stadiony, letiště nebo vizuálně podobná místa či objekty - podle těch, která uživatel označí. Demoverze služby je dostupná na adrese search.descarteslabs.com.

Lepší překlady

Loni na podzim společnost Google oznámila největší změnu ve svém překladači za posledních deset let. Do překladu totiž zapojila také neuronovou síť, která se učí chápat smysl napsaného textu. Zpočátku použil neuronové sítě jen při překladu do hlavních světových jazyků, nyní však přidává i češtinu a slovenštinu. Přirozenější věty budou nyní dostupné jen mezi češtinou a angličtinou, např. mezi češtinou a němčinou se použije původní frázový model.

Zrcadlovka střední třídy

Pro nadšené amatérské fotografy připravil Nikon novou zrcadlovku D7500.

Stejně jako u přístroje D500 nabízí obrazový snímač formátu DX s 20,9 milionu pixelů a rozsah citlivostí ISO sahající až do působivé hodnoty ekvivalentní ISO 1 640 000. Fotoaparát je vybaven systémem zpracování obrazu Nikon EXPEED 5, který umožňuje rychlejší zpracování snímků, a výrazně se zvýšil počet pixelů RGB snímače 180K (180 000 pixelů) pro přesnější měření expozice. Fotoaparát zvládne až 8 sn./s při kompletním automatickém zaostřování a měření expozice.

Vyznavači videa mohou zaznamenávat videosekvence 4K/UHD. Ergonomická vylepšení zahrnují nový výklopný 3,2“ displej s možností dotykového ovládání a hlubší grip pro stabilní držení. Fotoaparát je vybaven Wi-Fi, takže vyfotografované snímky je možné hned sdílet a přidávat k nim informaci o poloze. Prodává se v setu nebo samostatně za cenu od 39 000 Kč.

Voděodolný Sony walkman na uši

Odolný bezdrátový přehrávač Sony WS620 typu „vše v jednom“ je nyní vybaven bezdrátovou technologií Bluetooth, takže funguje i jako bezdrátová sluchátka. Přehrávač zvládne teploty od -5 do 45 °C a zároveň je prachuvzdorný a vodotěsný - můžete se s ním tedy ponořit až do hloubky dvou metrů po dobu 30 minut. Poprvé také tento přehrávač firma Sony vybavila technologií nazvanou Ambient Sound, která umožňuje poslouchat kvůli bezpečnosti i okolní zvuky. Rychlé nabíjení Quick Charge umožňuje nabít walkman za 3 minuty tak, že bude připraven na šedesátiminutový trénink. Při úplném nabití pak vydrží až 12 hodin. Do přehrávače můžete hudbu uložit prostřednictvím počítače nebo ho můžete připojit k chytrému telefonu přes Bluetooth a NFC a streamovat přímo z telefonu. K dispozici je 4GB a 16GB varianta.

Televize KUKI na Nvidia Shield TV

Na multimediálním streamovacím zařízení Nvidia Shield TV, které je založeno na Android TV, si nově můžete pustit i plnohodnotné televizní vysílání. Stačí k tomu internetové připojení a aplikace Kuki. Televizi Kuki v současné chvíli sleduje 80 tisíc zákazníků a nad rámec standardní nabídky televizních kanálů v HD kvalitě disponuje i obsáhlou knihovnou seriálů, mezi nimiž nechybí například Teorie velkého třesku nebo česká Bohéma.

Fitness hodinky od Aceru

Do oblasti nositelné elektroniky se pustila i společnost Acer. Její chytré hodinky jsou určeny pro uživatele smartphonů s operačním systémem Android i iOS.

Elegantní chytré hodinky Acer Leap Ware sledují fitness hodnoty pomocí celé řady senzorů a spolupracují s aplikací Liquid Life. Ta uživatele motivuje k cvičení a ke zdravému a aktivnímu životnímu stylu. Hodinky mají leštěný nerezový kruhový rám a jsou vybaveny čipsetem MediaTek MT2523 a bio senzorovým čipem MT2511.
Hodinky mohou sledovat tepovou frekvenci, vytrvalost, stres/únavu a vystavení ultrafialovým paprskům. Na baterie vydrží tři až pět dní. Jejich 1,6“ displej chrání sklo Corning Gorilla Glass SR+ a jsou odolné proti vniknutí vody IPX7, přežijí tedy třeba nečekanou průtrž mračen. Nechybí ani vestavěné LED světlo, které se rozsvítí stisknutím tlačítka. Tím se otevírá spousta možností využití, jako je odemknutí vchodových dveří pozdě v noci nebo využití tohoto osvětlení jako bezpečnostního prvku při běhu po západu slunce. Chytré hodinky lze spárovat se smartphonem s operačním systémem Android či iOS. Uživatelé na hodinkách uvidí i to, kdo jim volá či píše.

Chytré zrcadlo

Nové zařízení s názvem Duo je 68 cm velké zrcadlo vybavené umělou inteligencí, vícedotykovou technologií, vlastními aplikacemi a možností připojení k jiným chytrým zařízením. Disponuje i schopností rozpoznání tváře s podporou více uživatelů. Tým, který stojí za zrcadlem Duo, vidí aplikace zařízení v zobrazování zpráv či v hudebních aplikacích. To vše běží na operačním systému HomeOS Duo, který bude zahrnovat také ovládání osvětlení a regulaci teploty domova.

CorelDRAW s prvky umělé inteligence

Corel inovoval svůj grafický balík CorelDRAW Graphics Suite. Verze označená rokem 2017 nabízí mnoho novinek a k nejzajímavějším patří nový nástroj LiveSketch, který využívá výkon neuronových sítí k inteligentní interpretaci ručních tahů umělce. LiveSketch tak dokáže inteligentně interpretovat tahy při kreslení od ruky, upravovat je a kombinovat se stávajícími vektorovými křivkami.

Usnadňuje tak skicování a kreslení přímo na zařízení s perem. Kromě toho grafický balík nabízí nová vylepšení pracovních postupů, podporuje nejnovější technologie, včetně pokročilých zařízení s perem a zařízení s podporou dotykového ovládání, a také monitory s rozlišením Ultra HD 5K. Kromě vektorového nástroje CorelDRAW balík obsahuje i bitmapový editor PHOTO-PAINT, správce písem Font Manager, nástroj pro převod rastrové grafiky na vektorovou PowerTRACE a aplikaci pro návrh webových stránek Website Creator. Zahrnuje také na deset tisíc klipartů a digitálních obrázků, 2 000 digitálních fotografií ve vysokém rozlišení, více než 1 000 písem, šablon a další grafiky.

Hologramy rychleji 

Čipy amerického start-upu jménem Daqri byly původně určeny pro displeje rozšířené reality. Dokážou však také urychlit trojrozměrný tisk. Jsou sestaveny ze sítě ovladatelných krystalů, díky nimž je možné řídit velikost a fázový posun světelných vln. Tak vzniká trojrozměrné světelné pole - hologram. V prvním testu stačilo přibližně pět vteřin pro tisk kancelářské sponky - přičemž běžné tiskárny pro to potřebují několik minut. Navíc nejsou nutné podpůrné struktury.

Predator s technologií Quantum Dot

Především pro hráče jsou připraveny dva nové 27“ monitory Predator firmy Acer. Podle výrobce přinášejí živé barvy a plynulý pohyb.

Model Predator X27 podporuje technologii Nvidia G-SYNC HDR při rozlišení 4K a rychlé obnovovací frekvenci 144 Hz, zatímco Predator Z271UV se může pochlubit zakřiveným 1800R panelem a technologií sledování pohybu očí pro intuitivnější hraní.

Oba monitory využívají technologii Quantum Dot a nabízejí tak větší rozsah, vyšší jas, větší sytost i lepší přesnost barev a živější vizuální efekty. Predator X27 podporuje 99% pokrytí barevného prostoru Adobe RGB a Predator Z271UV pokrývá 130 % barevného prostoru sRGB.

Monitor Predator Z271UV od Aceru má rozlišení WQHD (2 560 x 1 440 px) na zakřiveném 1800R panelu, který dosahuje stejné vzdálenosti každého rohu obrazovky od očí hráče. Je rychlý, pouze 1ms (nativně 3ms) odezva téměř eliminuje rozmazání pohybu, a nechybí ani podpora přetaktování obnovovací frekvence až na 165 Hz. Mezi možnosti připojení patří rozhraní DisplayPort, HDMI, audio výstup a čtyři porty USB 3.0. Dvojice 7W reproduktorů poskytuje díky technologii Acer TrueHarmony kvalitní zvuk. Integrovaná technologie Tobii pro sledování pohybu očí je doplňkem k tradičnímu ovládání prostřednictvím klávesnice a myši.

Války botů

Jak zjistili výzkumníci z Univerzity v Oxfordu, také umělí boti se mohou odlišovat v názorech. Vědci zkoumali vzájemné interakce botů na Wikipedii. Mnoho jejich autorů využívá boty, aby si ušetřili malé obtěžující práce - například linkování jednotlivých článků. Každý bot na anglické Wikipedii tak během devíti let pozorování opravil v průměru 105 změn jiných botů. Může se přitom stát, že se boti dostanou do nekonečné smyčky a navzájem se neustále opravují - což může trvat i celé roky.

Herní počítač velikosti konzole

Herní počítač nemusí být velký. Dokazuje to ROG GR8 II společnosti Asus. Novinka s pouhými 4 litry objemu a 4 kg hmotnosti obsahuje na míru upravenou grafickou kartu Nvidia GeForce GTX 1060, procesor Intel Core i5/i7 sedmé generace, až 16 GB operační paměti a 256GB SSD úložiště. Podle výrobce zvládne i nejmodernější graficky náročné hry, stejně jako 4K (Ultra HD) videa nebo virtuální realitu. Počítač je také kompatibilní s VR sadou Oculus Rift. Cena začíná na 27 200 Kč.

Fotoaparát, který tiskne

Většina dnešních fotografií se nikdy nedostane na papír. Pro příznivce papírových fotografií je určen nový hybridní fotoaparát Instax SQUARE SQ10 společnosti Fujifilm, který má čtvercový formát a fotografie je schopen ihned vytisknout. Nabízí vyšší kvalitu tisku než předchozí model a možnosti úprav ještě před vlastním tiskem.
Uživatelé mají k dispozici deset filtrů s různými efekty a autor může dodat snímkům na dramatičnosti i nastavením vinětace s různou intenzitou světla nebo úpravou jasu. Zvolit si dále může, zda série úprav bude aplikována před fotografováním, nebo až později. Úpravy a ovládání usnadňuje LCD displej. Zachycené fotografie lze uložit do vnitřní paměti (až 50 záběrů) nebo na kartu microSD. Vytištěná fotografie má rozměr 62 x 62 mm. Koncová cena fotoaparátu je 8 000 Kč.

Odolný XCover

Smartphone Samsung XCover 4 odolá pádům i vodě. Oproti předchozí generaci je přitom méně robustní, tenčí a nabízí větší displej se zmenšeným rámečkem. Novinka disponuje navíc větší 2GB pamětí a kapacita úložiště je 16 GB. Životnost výměnné baterie je delší a smartphone je vybaven fotoaparátem s vyšším rozlišením (13 Mpx u zadního a 5 Mpx u předního). Čtvrtá řada je také vybavena bezpečností platformou Samsung Knox 2.7 a Androidem 7.0. Doporučená cena odolného smartphonu je 7 000 Kč.

Velký stylový počítač AIO

Poznávacím znamením počítače Zen AiO ZN270 společnosti Asus je širokoúhlý 27palcový IPS displej s rozlišením Full HD.

V nabídce je jak dotyková, tak nedotyková varianta tohoto počítače typu vše v jednom. U dotykové verze mohou uživatelé PC intuitivně ovládat také gesty. Počítač je určen jak pro náročné pracovní úkoly, tak pro domácí zábavu v podobě hraní her nebo sledování filmů a videí. Displej zabírá 74 % přední plochy obrazovky, která je kompletně překryta sklem. Všechny varianty all-in-one PC Zen AiO ZN270 pohánějí procesory Intel Core sedmé generace a jsou vybaveny až 16 GB operační paměti typu DDR4, kombinovaným 1TB diskem a 128GB SSD úložištěm. Samostatná grafická karta Nvidia GeForce 940MX dodává podle výrobce dostatek výkonu pro multimediální využití a hraní her. Silnou stránkou počítače je i zvuk o který starají čtyři 3W reproduktory a k dispozici je rovněž bohatá konektorová výbava včetně videovstupu HDMI. Cena začíná na 39 000 Kč.

Hlídací náramek

Náramek CheckMe Pulsebit O2 hlídá základní životní funkce a pomáhá předcházet riziku. Průběžně měří a vyhodnocuje nasycenost krve kyslíkem a podle výrobce s vhodným nastavením může sloužit i jako zbraň proti chrápání. Měří také pulz a v případě problémů aktivuje náramek nastavitelné vibrace a probudí majitele. Zařízení je vybaveno displejem, na kterém se zobrazují oba monitorované údaje, tedy pulz a nasycenost krve kyslíkem.

Výkonný NAS

Novinku, kterou je NAS server Synology DiskStation DS1517+ společně s rozšiřovací jednotkou DX517, ocení techničtí nadšenci a malé a střední podniky. Jde o první zařízení NAS této společnosti, které je vybaveno dvoukanálovou pamětí a slotem PCIe. Díky tomu podporuje instalaci duální karty adaptéru M.2 SSD, zařízení M2D17 nebo 10Gb síťové karty, což umožňuje ultrarychlý přenos dat. Do NAS disku lze vložit až pět disků velikosti 3,5 nebo 2,5 palce.

All-in-one počítač s Ultra HD displejem

Displej s rozlišením Ultra HD (3 840 x 2 160 bodů) už se dostává i do počítačů typu vše jednom.

Jedním z nich je 27“ AIO počítač XPS 27 AIO společnosti Dell. Chlubí se i nejlepším zvukem v kategorii počítačů all-in-one. Obsahuje totiž integrovaný zvukový panel s deseti samostatnými reproduktory, řízenými digitálními dynamickými zesilovači s výkonem 50 W na kanál. Zároveň se jedná o první počítač s dvojicí nezávislých širokopásmových reproduktorů směřujících dolů, jež doplňují efekt reproduktorů otočených dopředu. V elegantním štíhlém kovovém těle nabízí XPS 27 plnohodnotný výpočetní a grafický výkon. Volitelně může být vybaven grafickou kartou AMD R9 z řady M400 a až 32 GB paměti. Pevný disk může mít kapacitu až 2 TB, případně může jít o 1TB SSD úložiště.

Designové monitory AOC

Dva nové monitory firmy AOC byly vytvořeny ve spolupráci s designérským studiem F. A. Porsche. Mají velikost 24 (model PDS241) a 27 palců (PDS271) a je pro ně charakteristické třístranné bezrámečkové provedení s AH-IPS panelem s rozlišením Full HD. Monitory mají nohu ve tvaru písmene U a konec stojánku je vybaven konektorem, kterým se propojuje kabelem s adaptérem, jehož součástí je pak i jeden HDMI vstup.

Kompakt s 30x zoomem

Nový přírůstek v cestovní ultrazoomové řadě TZ fotoaparátů Panasonic se jmenuje Lumix DC-TZ90. Jeho objektiv nabízí 30násobný optický zoom a fotoaparát je schopen nahrávat video v rozlišení až 4K. Rozlišení snímače narostlo z 18,1 megapixelu (u předchozího modelu TZ80) na 20,3 Mpx. Nový výklopný displej na zadní straně je přizpůsoben pro fotografování selfies, ale například také selfie videí a panoramat. K dispozici je funkce 4K PHOTO, umožňující uložit jednotlivá okénka pořízená rychlosti 30 obr./s jako samostatné snímky v rozlišení 8 megapixelů.

Díky funkci Post Focus mohou uživatelé vybrat oblast pro zaostření až u hotového snímku při prohlížení na displeji. Funkce Focus Stacking zase umožňuje zvětšit hloubku ostrosti skládáním několika snímků zaostřených do různých rovin. Pokud nechcete využít k tvorbě kompozice dotykový displej, je tu i elektronický hledáček. Ovládání zrychluje a usnadňuje prstenec na objektivu. Díky Wi-Fi lze fotoaparát připojit k chytrému telefonu nebo k tabletu.

Interaktivní kryt

Alcatel A5 LED je prvním smartphonem s interaktivním LED krytem. Díky jeho LED diodám můžete dostávat světelná upozornění a vytvářet vlastní barevné efekty. Příchozí hovory a SMS zprávy nebo budík a upozornění ze sociálních sítí tak mohou vyvolat různobarevnou světelnou show. Smartphone dále disponuje osmijádrovým procesorem a 5,2“ IPS displejem s HD rozlišením. Telefon se prodává za 5 300 Kč.


Příbuzná témata: