Menu

Směry spotřební elektroniky

I letos, konkrétně v termínu 1.-6. září, se bude v Berlíně konat IFA - největší evropská výstava spotřební elektroniky a IT. Slibuje spoustu novinek a zajímavostí, které by měly ukázat nastupující trendy a také nás inspirovat k předvánočním nákupům. 

Spotřební elektronice vládnou chytré telefony, letos se jich podle předpovědi agentury GfA prodá více než 1,5 miliardy. Proto budou zcela jistě velkým tahákem i na výstavě IFA, nikoliv však jediným. Na co se tedy můžeme letos ještě těšit? Ultratenké televizní obrazovky, které na stěně vypadají jako další z obrazů, hi-fi hudební komponenty s optimálním zvukem, kamery, které filmují 360stupňová videa, ovládání hlasem a plně propojený domov, pokročilé 3D tiskárny a ještě mnohem více.

Bezdrátová hudba a VR

Mezi nové trendy patří reproduktory, které přijímají hudbu přes Wi-Fi nebo Bluetooth. S tím souvisí i nástup bezdrátových sluchátek, mnoho modelů kombinuje digitální bezdrátový příjem s funkcemi pro potlačení okolního zvuku. Jedním z největších taháků budou také zařízení pro virtuální realitu, především VR brýle s menší hmotností a vyšším rozlišením. Virtuální a rozšířená realita nemá být jen pro zábavu, má sloužit i k pracovním účelům, ve výrobních provozech, při nakupování, plánování cest a v neposlední řadě ke vzdělávání.

Chytrý domov

Pojem chytrý domov zahrnuje spoustu zařízení a systémů: domácí kuchyňské spotřebiče, zabezpečení domácnosti, řízení osvětlení, vytápění a větrání, komunikaci. Lidem většinou chybí zkušenost s opravdu funkčními propojenými systémy a rozšíření těchto zařízení zaostává za očekáváním. Proto výrobci chystají na IFA velké expozice s praktickými ukázkami, které by nás měly přesvědčit o výhodách propojené domácnosti.

Nositelná elektronika

Loni se po světě prodalo 117 milionů zařízení nositelné elektroniky, letos se očekává 37% růst. Největším odbytištěm těchto „hraček“ je Čína, kde se uplatní více než každé třetí zařízení, v Evropě je to naopak jen každé sedmé. I proto bude na IFA k vidění celá řada nových trackerů, fitness náramků, chytrých hodinek a dalších nových přístrojů, samozřejmě propojených se smartphony a s internetem.

Umělá inteligence a ovládání hlasem

Všechna zařízení musí být k tomu, aby se prosadila, jednoduše ovladatelná. Velkou šancí je hlasové ovládání, které by zpřístupnilo i složitější systémy širší skupině uživatelů. Proto na konceptech „voice control“ pracují firmy jako Google, Apple, Samsung nebo Microsoft. V souvislosti s cloud computingem a nasazováním konceptů umělé inteligence by rozprava s počítačem, nastavení televize pomocí hlasu nebo zadávání hlasových příkazů domácím spotřebičům nemělo být už jen oblastí sci-fi. V každém případě ale kolem těchto systémů existují také vážné bezpečnostní otázky a automatičtí pomocníci a jejich efektivní zabezpečení bude také jedním z hlavních témat IFA 2017.

Foto popis| Sennheiser vytvořil první binaurální sluchátka, která zároveň mohou sloužit jako nahrávací zařízení. Nahrávají přesně to, co slyšíte. Na IFA bude audio jedním z hlavních trendů.
Foto popis| Samsung na IFA předvede další modely svého konceptu The Frame: televizoru, který i díky zabudovanému senzoru okolního osvětlení vypadá jako obraz.

Foto popis| Na IFA nebudou samozřejmě chybět ani počítače. Porsche Design Book One je designérská špička, která umí fungovat v několika režimech: umožňuje přetočit displej o 360° nebo ho úplně oddělit.

JOSEF MIKA, autor@chip.cz


Příbuzná témata: