Menu

To nejlepší z Chip DVD – 6.2017

Upgrade a zrychlení počítačů, bezpečnost a záchrana dat a mobilní přístroje. To jsou ve zkratce témata, o která se čtenáři Chipu nejvíce zajímají. Co se týká tuningu, už se budeme opakovat, že Chip trvale zařadil do své nabídky legendární AVG PC TuneUp. 

S upgradem počítače zase pomůže O&O DiskImage, který zvládne naklonovat celé nainstalované počítače, což se hodí zejména při přechodu na SSD. Se záchranou dat z iPhonů pomůže Recovery for iPhone a s praktickým propojením počítače a mobilu zase Send2Phone pro Windows a Android.

Send2Phone

Pošli to do Androidu

Plná verze Send2Phone umožňuje snadnou výměnu souborů a textových zpráv mezi počítačem s Windows a mobilním zařízením - smartphonem nebo tabletem s Androidem. Kromě samotného programu v počítači je potřeba ještě do mobilu nainstalovat stejnojmennou aplikaci. Poté stačí pomocí QR kódu zobrazeného v hlavním okně programu propojit aplikaci ve smartphonu s programem v počítači a přenos dat mezi oběma zařízeními je připraven. Komunikace probíhá formou chatování, přenášené obrázky se hned zobrazují, přenášené soubory se automaticky ukládají do předvolené složky. Data mezi zařízeními jsou vždy přenášena prostřednictvím připojení k internetu.

O&O DiskImage 10 Professional

Klonování počítačů

Program O&O DiskImage slouží k vytváření záloh kompletního obsahu pevných disků počítače - tedy nejen všech uživatelských dat, ale rovněž i instalace Windows a používaných programů, ovladačů hardwaru, uživatelských účtů či nastavení. Podobnou funkci, nazývanou klonování, pak můžete použít i pro přenos kompletního obsahu počítače na nový, větší nebo rychlejší pevný disk. Výhodou programu je i přítomnost funkcí pro zálohování jednotlivých souborů a složek. Zálohovací úkoly lze navíc nastavit i na pravidelné spouštění ve zvoleném intervalu. S takovou výbavou předčí O&O DiskImage většinu ostatních zálohovacích nástrojů a také standardní výbavu operačního systému Windows. V programu nechybí ani možnost vytvoření bootovacího DVD nebo USB flash disku pro nouzové spuštění počítače a obnovu dat ze zálohy. Více se dozvíte na S 140.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 300 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce července 2017. Určeno pro Windows Vista a vyšší.

Do Your Data Recovery for iPhone 5.0

Jak na ztracená data

Do Your Data Recovery for iPhone je velmi šikovný program, který prohledá úložiště vašeho iPhonu nebo iPadu a vypíše přehled fotografíí, videí, zvukových poznámek, SMS, iMessage či WhatsApp zpráv, poznámek, kontaktů nebo záznamů z kalendáře, které jste si třeba nedopatřením smazali a nyní je nutně potřebujete vrátit zpět. Zachráněný obsah si můžete zobrazit v náhledu a následně jej obnovit. Obnova se však neprovádí zpět do paměti mobilního zařízení, ale na pevný disk počítače, ke kterému je iPhone či iPad připojen kabelem. Z počítače pak můžete obsah přenést zpět do mobilního zařízení. Recovery for iPhone umí otevřít rovněž i zálohy vytvořené pomocí aplikace iTunes (kterou musíte mít instalovanou v počítači, abyste mohli s programem pracovat) a také stáhnout a otevřít zálohy z iCloudu. Pro lepší přehled je obsah k obnově tříděn dle typu a lze v něm i vyhledávat.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 000 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce července 2017. Určeno pro Windows XP a vyšší.

IObit AMC Security

Android pod kontrolou

Aplikace AMC Security se postará o vyčištění smartphonu či tabletu s Androidem, jeho zabezpečení před virovými a internetovými hrozbami.

Smartphony s Androidem si zaslouží podobně pečlivou údržbu jako počítače s Windows. Jejich paměť po čase zabírá stále větší objem pozůstatků po nepoužívaných aplikacích, dočasných datech a dalších zbytečnostech, které jen plýtvají cenným místem v úložišti mobilního zařízení. Výsledkem je nejen pomalý a zasekávající se přístroj, ale také nedostatek místa pro další aplikace, fotografie nebo hudbu na cesty. AMC Security ale zvládne mnohem víc, než jen vyčistit paměť smartphonu či tabletu.

Aplikace obsahuje i funkce pro ochranu před škodlivým softwarem, falešnými Wi-Fi sítěmi nebo podvrženými internetovými stránkami a další nástroje vám pak pomohou s nalezením ztraceného smartphonu nebo posouzením celkové úrovně zabezpečení vašeho mobilního zařízení. Užitečné jsou i funkce pro prodloužení výdrže mobilního zařízení při provozu na akumulátor nebo možnost hromadného odinstalování aplikací.

Aplikace AMC Security pracuje na pozadí operačního systému Android a o své činnosti vás informuje oznámením na zamykací obrazovce i v panelu oznámení, stahovaným z horní části obrazovky. Přímo z oznámení lze vyvolat funkci rychlého uvolnění kapacity operační paměti mobilního zařízení ukončením aktuálně nepoužívaných aplikací. Stačí klepnout na modré tlačítko s ikonou rakety. Po klepnutí na tlačítko s ozubeným kolem lze ikonu »C« v liště notifikací nahradit za ukazatel aktuálně zbývající kapacity akumulátoru. Když už jsme u akumulátoru: AMC Security nabízí pokročilé řízení spotřeby mobilního zařízení se čtyřmi různými režimy provozu.

Například »Noční mód« extrémně sníží jas displeje, odpojí Wi-Fi a Bluetooth, pozastaví všechny synchronizace a přepne vyzvánění na vibrace. Výhodou je, že si můžete i přednastavené režimy spotřeby upravit přesně podle svých potřeb. Pro svoje funkce potřebuje aplikace AMC Security poměrně rozsáhlá oprávnění. Jedná se ale o důvěryhodný software, takže můžete oprávnění bez obav přidělit.

Aplikaci AMC Security můžete ovládat nejen z jejího hlavního rozhraní, ale také prostřednictvím widgetu a tlačítek na domovské obrazovce mobilního zařízení. Tlačítko »Zrychlení« se postará o uvolnění operační paměti smartphonu či tabletu, zatímco větší widget zobrazuje aktuální využitou kapacitu operační paměti a po klepnutí na ikonu smartphonu i podrobné informace o využití výkonu procesoru a stavu zaplnění interního úložiště i microSD karty smartphonu.
Licence pro Chip: Plná verze aplikace AMC Security bude po aktivaci funkční minimálně do konce dubna 2018, včetně průběžných aktualizací. Běžná cena aplikace je kolem 250 korun. Licence je určena pro jedno nekomerční zařízení s OS Android a nesmí být dále distribuována nebo prodávána. Období provedení registrace, instalace a aktivace je zaručeno do konce července 2017. Určeno pro Android 4.03 a novější

Po instalaci aplikace AMC Security z obchodu Google Play otevřete tlačítkem vlevo nahoře hlavní nabídku, klepněte na modrý popisek »Použít kód« a do nově otevřeného okna zadejte získaný licenční kód. Pak pokračujte tlačítkem »Ok«. Poté si ještě zaregistrujte uživatelský účet u výrobce, například s použitím účtu Google nebo facebookového účtu.

FileZilla 3

Univerzální FTP klient

Potřebujete přenést soubory na váš vlastní server, internetový blog nebo WWW stránku? FilleZilla vám nabídne zabezpečené a spolehlivé připojení bez výpadků. Ke vzdálenému serveru se lze připojit rychle jednorázově z hlavní obrazovky nebo zadáním kompletních údajů serveru včetně zabezpečení. Data mezi dvoupanelovým uspořádáním lze kopírovat pouhým přetažením myší, popřípadě je přidat do fronty. FileZilla nabízí ohromné y množství nastavení. Například i volby časových limitů, kdy se odhlásit od serveru, počet opakování navázání spojení, použití proxy a šifrování pomocí klíče. Nastavit lze také rychlosti, filtrování neplatných znaků souborů a jak se chovat k již existujícím souborům.
Licence: Freeware bez funkčního omezení. Určeno pro Windows XP a vyšší. Program si můžete přepnout do češtiny.

Filmy na cesty

Video Downloader

Leawo Video Downloader zajišťuje rychlé a snadné stahování filmů z různých internetových zdrojů. Stačí jednoduše přejít na internetové stránky obsahující požadované video a na boční liště se automaticky objeví výběr možností s různými poměry kvality a velikosti. Program umožňuje stahovat z různých videoserverů, kromě YouTube podporuje také Facebook, Dailymotion, AOL, iFilm, Myspace a další zdroje flashových videí. Zabudovaný prohlížeč dále disponuje přehrávačem, takže videa lze zároveň stahovat a sledovat. V případě stahování většího počtu videí lze využít videomanažeru, který pomůže stažené soubory zorganizovat a roztřídit podle zadaných parametrů včetně jména, velikosti, délky videa a data vytvoření.
Licence pro Chip: Plná verze v ceně 700 korun, která funguje jeden rok od instalace bez možnosti updatu a technické podpory. Registraci a instalaci je nutné provést nejpozději do konce července 2017. Určeno pro Windows XP a vyšší.

AVG PC TuneUp pro Chip

Ultimátní tuning PC

Skvělý nástroj na optimalizaci počítače staví na úspěchu svého předchůdce, kultovní aplikace TuneUp Utilities. Díky Chipu jej můžete používat bez omezení k vyčištění PC, vyřešení problémů, zvýšení výkonu nebo k prodloužení výdrže chodu notebooku na akumulátor. Druhé pokračování návodu na používání programu najdete tentokrát na S 138.
Licence pro Chip: Plnou verzi programu AVG PC TuneUp v ceně 949 Kč je možné po aktivaci používat bez funkčního omezení včetně plných updatů. Licenci pro Chip je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním číslem z automaticky rozesílaného e-mailu, jehož adresu najdete pravidelně na straně 51 dole. Jde o obdobné licencování jako u antiviru AVG Internet Security, kde průběžné licencování probíhá nepřetržitě již šestnáctým rokem. Produktový klíč pro Chip 06/2017 má nastavenou expiraci na 15. července 2017. Ovšem již 30. června vychází další Chip 07/2017, kde najdete nový klíč pro další období. Určeno pro Windows XP a vyšší. Malware Hunter

Zabezpečení počítače

Malware Hunter je novinkou z dílny firmy Glarysoft, která byla doposud známa především díky svým optimalizačním nástrojům pro počítače p s Windows. Hunter nabízí spolehlivou ochranu počítače před viry, červy a dalšími typy škodlivého softwaru, s rychlou detekcí, využívající cloudové technologie. Program pracuje automaticky na pozadí Windows, kontroluje stahované i spouštěné soubory a při zjištění nákazy je automaticky umístí do karantény, y j odkud nemohou váš počítač poškodit. Další skupina funkcí se věnuje zrychlení startu počítače, optimalizaci rychlosti připojení k internetu, odstranění zbytečných dat z pevného disku a vyčištění registru Windows.
Licence pro Chip: Plná verze v ceně 600 korun, která funguje jeden rok od instalace a je shodná s aktuální prodávanou licencí včetně možnosti updatu. Registraci a instalaci jen nutné provést nejpozději do konce července 2017. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Disk Defrag Pro 4.8

Zrychlete pevné disky

Plná verze programu Auslogics Disk Defrag Profesional nabízí vše potřebné pro skutečně efektivní defragmentaci a zrychlení běhu pevných disků, a to včetně optimalizace chodu rychlých disků SSD. Nástroj je vhodný jak pro běžné uživatele, kteří se nechtějí zabývat složitým nastavováním programu, tak i pro uživatele zkušené. Těm umožňuje podrobné nastavení programu podle jejich požadavků a plnou kontrolu procesu optimalizace uložení dat na disku. Kromě standardní defragmentace nabízí program i defragmentaci vybraného souboru nebo složky, nástroj na opravu nalezených chyb disku, podrobné reporty o provedených úlohách a možnost nastavení pravidelných automatických defragmentací prováděných v zadaném čase.
Licence pro Chip : Plná verze v ceně 650 korun bude funkční do konce května 2017 včetně updatu v rámci verze. Registraci a instalaci je nutné provést nejpozději do konce června 2017. Určeno pro Windows XP a vyšší.

MailStore Home 10

Archiv e-mailů

Jestliže vaše e-mailová schránka čítá tisíce zpráv, možná je ten správný čas ty nejstarší archivovat. MailStore Home vám k tomu pomůže několika velmi jednoduchými kroky. Na hlavní záložce »Start Page« klikněte na »Archive E-mail« a zvolte zdroj. Tím mohou být e-mailoví klienti, mezi nejznámější patří Microsoft Outlook a Mozilla Thunderbird, popřípadě jakákoli internetová adresa poštovního serveru (Seznam, Centrum, Gmail), včetně Microsoft Exchange firemních účtů. Zprávami pak můžete listovat v záložce »My Archive«, popřípadě vyhledávat přes »Search E-mail«. Jako filtr můžete použít různé specifikace: předmět zprávy, obsah, příjemce/odesílatel, čas, priority, záloha nebo třeba interval starší než… Licence: Freewarová verze s automatickým updatem. Licence je určena pro nekomerční použití na libovolný počet počítačů. MailStore je dostupný také ve verzi »Server«, která je doporučená pro firemní nasazení. Určeno pro Windows XP a vyšší. Digitální edice Chipu a Chip DVD

Chip je možné koupit a předplatit také v digitální podobě.

Tato verze nabízí možnost on-line stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům. Stačí do konce července 2017 zadat svůj e-mail do rámečku a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na první straně článku (str. 50). Jsou označeny D.

Čtenáři v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Chip DVD pro předplatitele

Chip provozuje službu »On-line DVD«, díky které si aktivní předplatitelé tištěného nebo digitálního časopisu Chip mohou stahovat plné verze programů a zajímavý software ke článkům přímo ze stránek www.chip.cz/dvd, namísto použití optické mechaniky a disku Chip DVD. Ve službě je vždy dostupné aktuální vydání a dvě předchozí čísla. Veškeré informace jsou dostupné na uvedené adrese. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Služba není dostupná pro tištěné předplatitele na Slovensku z důvodu omezení poskytování osobních dat od distributora tiskovin. Služba není dostupná pro nákupy a předplatné digitálního Chipu v obchodech App Store, Google Play a Alza Media.

VivPDF 3

Snadná editace PDF

VivPDF je odborníkem na veškerou práci s PDF soubory, ať už jde o jejich čtení, tvorbu či editaci. Pro úpravu obsahu nabízí všechny potřebné nástroje, od textového editoru s detailními možnostmi fontu přes opatřování stránek vodotiskem a Batesovými čísly až po přidávání odkazů na navigaci dokumentem či na otevírání souborů a webových stránek. Jednotlivé stránky jsou také libovolně manipulovatelné, tedy není problém slévat několik dokumentů dohromady nebo extraktovat individuální úseky. Osobní postřehy a důležité pasáže je možné zaznamenat pomocí několika zvýrazňovačů a vkládání komentářů a pro zvýšení autenticity dokumentů je VivPDF vybaven nástroji na práci s digitálními podpisy a certifikáty. Z hlediska zabezpečení je k dispozici možnost šifrování pomocí hesla, kde je nastavitelný i enkrypční algoritmus. Program nabízí i konverzi do dalších formátů - Wordu, Excelu, PowerPointu, HTML a obrázků.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 700 korun, která je shodná s aktuální standardní licencí, avšak bez možnosti updatu a technické podpory. Vyšší licence Pro, která obsahuje modul OCR pro rozpoznávání textu z naskenovaných dokumentů, vyjde přibližně na 1 000 korun. Registrovaní čtenáři Chipu mohou využít nabídku na nákup Pro licence za 300 korun. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Obsah DVD je nově dostupný i on-line. Více na straně 55. Antiviry, reklamace DVD, registrace plných verzí, licence AVG

Chip DVD byl prověřen osmi antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelné DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Informace o on-line registracích, instalacích a aktivacích plných verzí najdete v elektronické podobě přímo u programů a jsou zpravidla zaručeny do konce července 2017.

Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1706chipavg@chip.cz odešlete jakýkoliv e-mail. Podobně postupujte u AVG PC TuneUp, kde pro zaslání licence použijte chip1706chiptuneup@chip.cz.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 06/2017
Foto popis| Obnova dat z kompletního obrazu disku vám ušetří spoustu času nejen v případě havárie pevného disku, ale také při výměně starého HDD za nový SSD.
Foto popis| Na kartě »Start« jsou k dispozici hlavní funkce programu O&O DiskImage. Přehled všech funkcí podle jejich účelu najdete pod tlačítkem »Application menu« vlevo nahoře. Použití zálohovacích i klonovacích funkcí je velmi snadné, vždy stačí jen zvolit zdrojový disk nebo diskový oddíl a cíl pro umístění zálohy.
Foto popis| Obsah paměti svého zařízení s iOS sice můžete obnovit ze zálohy v iTunes nebo iCloudu, ale nemůžete si přitom zvolit konkrétní položky k obnově.
Foto popis| Po kliknutí na tlačítko »Scan« proběhne kompletní kontrola obsahu paměti připojených zařízení a Recovery for iPhone zobrazí přehled fotografií, videí, hlasových poznámek, kontaktů či zpráv, které je možné obnovit. Pokud se zde nenachází hledaný obsah, můžete pokračovat v pátrání s dalšími funkcemi programu.
Foto popis| Aplikace AMC Security má sadu bezpečnostních funkcí, včetně antiviru nebo filtru potenciálně nebezpečných či podvržených internetových stránek. Nástroj »Bezpečnost plateb« hlídá nakupovací aplikace, ve kterých byste mohli například zadávat číslo své platební karty.
Foto popis| Funkce »Spořič baterie« vám umožní konfiguraci vlastního profilu pro snížení spotřeby energie, »Blokování volání/ SMS« vás ochrání před obtěžováním a »Hlídač soukromí« je funkce pro zašifrování fotografií, dokumentů či jiných dat.
Foto popis| AMC Security je částečně přeložena do češtiny. Na hlavní obrazovce najdete nejen tlačítko »Sken«, které spustí vyhledávání zbytečných dat v paměti mobilního zařízení, ale také »Hluboký Sken« pro detailnější analýzu obsahu smartphonu či tabletu.
Foto popis| Zpomalil se vám váš dříve svižný smartphone a stále častěji se zasekává? Můžete jej zkusit vyčistit od zbytečných aplikací a dat.
Foto popis| FileZilla je jeden z nejznámějších a nejpoužívanějších FTP a SFTP souborových klientů pro Windows, Linux a macOS.
Foto popis| V základním nastavení FileZilla naleznete zadání hostitele, protokolu, portu a zabezpečení. V pokročilém nastavení se skrývá posun časové zóny serveru, výchozí místní/vzdálená složka po připojení, synchronizované procházení, režim přenosu a omezení souběžných připojení.
Foto popis| Na internetová videa se dívá každý, ať už na YouTube, nebo dalších videoserverech. Co když ale plánujete vyrazit na cesty bez připojení k internetu?
Foto popis| Veškerá interakce s programem Video Downloader probíhá v rozhraní integrovaného internetového prohlížeče. Díky tomu je práce s programem svižná.
Foto popis| Geniální nástroj na optimalizaci počítače AVG PC TuneUp můžete nyní bez omezení používat k vyčištění PC, vyřešení problémů i zvýšení výkonu.
Foto popis| Ihned po startu provede AVG PC TuneUp automaticky kompletní diagnostiku počítače a zobrazí možnosti optimalizace jeho nastavení.
Foto popis| Nenáročný antivir, který podporuje i starší verze operačního systému Windows, pracuje automaticky a nevyžaduje zvláštní znalosti uživatelů.
Foto popis| Po instalaci a aktivaci začne Malware Hunter pracovat na pozadí operačního systému a automaticky kontrolovat stahované a spouštěné soubory. Samozřejmě můžete také spouštět kontroly na vyžádání.
Foto popis| Praktický nástroj pro každého uživatele, který chce snadno a bez složitých nastavení optimalizovat uložení dat v počítači a zrychlit tak jeho běh.
Foto popis| Na počítači se zaplněným velkým diskem může defragmentace zabrat i poměrně dlouhou dobu. Program proto umožňuje vybrat akci (např. vypnout počítač), která bude provedena po dokončení úlohy.
Foto popis| MailStore Home je pro všechny uživatele, kteří chtějí bleskurychle vyhledávat ve svých e-mailech a zálohovat je na přenosný disk.
Foto popis| Úvodní stránka, na které mimo jiné naleznete i možnost nastavení hesla a velmi jednoduchý backup na USB flash disk. Najít tu můžete i přehled celkového počtu archivovaných e-mailů a velikost archivu.
Foto popis| Na serveru jsou dostupná vždy tři nejnovější vydání Chip DVD, u kterých je zaručena platnost registrace plných verzí.
Foto popis| Mnohým uživatelům stačí PDF soubory pouze prohlížet. Pro jejich úpravu však obyčejný freeware nestačí a je potřeba sáhnout po specializovaném nástroji.
Foto popis| VivPDF pracuje zejména jako editor PDF souborů a nabízí k tomu širokou výbavu nástrojů. Ať už se jedná o přizpůsobení fontu písma a pozadí, nastavení odsazení, odebírání a přidávání jednotlivých stránek či vodoznaku.
Foto popis| VivPDF existuje i ve vyšší Pro verzi, která obsahuje OCR modul umožňující rozpoznávání textu z naskenovaných dokumentů nebo screenshotů obrazovky. Modul podporuje i český jazyk a výsledky rozpoznávání textu jsou velmi dobré.

Martin Kučera, martin.kucera@chip.cz


Příbuzná témata: