Menu

Bezproblémový přechod na Windows 10 Fall Creators Update

Microsoft uvolnil 17. října novou verzi operačního systému Windows 10. Ne vždy ale proběhne aktualizace Fall Creators Update zcela bez problémů. Poradíme vám, jak postupovat.

Stará poučka praví „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ - a to platí i pro svět počítačů. Pionýři by ještě dodali „Vždy připraven“. Ale teď vážně. Naše první rada před instalací jakékoli zásadní aktualizace operačního systému Windows 10 zní: Než začnete, vytvořte si čerstvou zálohu celého obsahu počítače. Můžete k tomu použít vestavěnou funkci Windows pro vytvoření bitové kopie pevného disku nebo specializovaný zálohovací program, jako je třeba Acronis True Image 2018, který najdete mezi plnými verzemi na Chip DVD. Kompletní zálohu obsahu počítače si uložte na externí disk a vytvořte si i startovací DVD nebo USB flash disk, abyste měli jistotu, že pokud se během instalace aktualizace Fall Creators Update cokoli pokazí, snadno vrátíte vše do původního funkčního stavu.

Prověrka Windows - a náprava problémů

Do instalace Fall Creators Update byste se měli pustit jen v tom případě, že nemáte se svojí současnou instalací Windows 10 žádné zásadní problémy. Pokud se vám často objevuje pověstná modrá obrazovka smrti nebo různá chybová hlášení, měli byste tyto problémy nejprve vyřešit. Vyplatí se také provést celkovou kontrolu Windows 10 prostřednictvím speciálního systémového nástroje.

Klávesovou zkratkou [Win] + [R] vyvolejte okno »Spustit« a zde zadejte příkaz »perfmon /report«. O zbytek se již postará operační systém a výsledkem kontroly bude přehled případných problémů Windows 10. Projděte si výstup z diagnostiky operačního systému, a pokud to bude nutné, aktualizujte ovladače hardwaru a rovněž i používaný software. Programy, které již nepoužíváte, byste měli pro jistotu odinstalovat. Po aktualizacích a vyčištění počítače od zbytečností nezapomeňte provést restart.

Uvolnění místa pro aktualizaci

Aktualizace Fall Creators Update si, podle verze, vyžádá stažení 2,5 až 5 GB dat. To ale nejsou všechny nároky na prostor na pevném disku aktualizovaného počítače. Pro úspěšný průběh aktualizace raději počítejte s 20 GB volného místa. S uvolněním potřebného prostoru vám pomůže nástroj Vyčištění disku, který můžete snadno spustit přímo z nabídky Start, když vypíšete počátek jeho názvu. V okně nástroje Vyčištění disku klikněte na tlačítko »Vyčistit systémové soubory«, abyste se mohli zbavit pozůstatků po předchozích aktualizacích Windows 10, které mohou zabírat opravdu významný prostor na pevném disku. Například na jednom z našich testovacích počítačů šlo dokonce o více než 28 GB dat.

Jestliže nepomůže vyčištění disku pomocí stejnojmenného nástroje, bude třeba odinstalovat nepoužívané aplikace nebo archivovat fotografie, videa či hudební soubory na externí či síťový disk. Zkontrolujte si také obsah složky »Stažené soubory«, která může často obsahovat až překvapivě velké množství dat.

Příprava ovladačů

Většina problémů s instalací aktualizace Fall Creators Update i všech dalších větších updatů Windows 10 souvisí s ovladači hardwaru. Výsledkem mohou být drobné potíže, jako třeba neaktivní předvolby v nastavení zvukového výstupu, nebo i zásadnější problémy s funkčností počítače. Aktualizace může mít za následek například i problémy s připojením k internetu nebo výstupem z grafické karty do monitoru. Pro takové případy se vyplatí mít během upgradu Windows 10 k dispozici ještě druhý, plně funkční počítač připojený k internetu, na kterém budete moci diagnostikovat příčinu problémů a třeba i stáhnout potřebné opravy či aktualizované ovladače. Zkuste také předem navštívit webové stránky výrobce vašeho počítače a ověřte si, zda zde nejsou k dispozici nové ovladače či opravy určené k použití před aktualizací na Fall Creators Update.

Instalace Fall Creators Update

K instalaci aktualizace Fall Creators Update vedou celkem tři různé cesty. Tou nejjednodušší je stažení a provedení aktualizace Windows 10 prostřednictvím služby Windows Update. Jelikož ale Microsoft distribuuje Fall Creators Update zhruba do 500 milionů počítačů po celém světě, může se stát, že vám služba Windows Update tuto aktualizaci zatím nenabídne. Microsoft rozesílá Fall Creators Update postupně, aby nedošlo k přetížení jeho serverů, ze kterých se aktualizace stahují. Pokud tedy ve Windows Update Fall Creators Update zatím nenajdete, nejde o chybu, ale záměr Microsoftu.

Spolehlivou cestou k aktualizaci Windows 10 je použití nástroje Pomocník s aktualizací na Windows 10 (microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10). Tento jednoduchý nástroj zkontroluje dostupnost novější verze Windows 10, prověří kompatibilitu počítače a následně provede aktualizaci na Fall Creators Update.
Třetí cestou, poskytující uživatelům Windows 10 více možností volby, je použití nástroje Media Creation Tool (microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10). Také v tomto nástroji je možné provést aktualizaci na Fall Creators Update, ale zároveň si v něm můžete stáhnout instalaci nejnovější verze Windows 10 s Fall Creators Update a vytvořit si instalační USB flash disk nebo DVD. Pak můžete provést čistou instalaci Windows 10 nebo upgrade s Fall Creators Update.

Řešení problémů s aktualizací

Při aktualizacích Windows 10 dělají často problémy především softwarové nástroje od třecích stran - tedy například antivir, aplikace pro čištění a ladění výkonu počítače nebo třeba nástroje na šifrování dat. Pokud se vám nepodaří Fall Creators Update v pořádku instalovat, mohou to být právě tyto aplikace, které stojí úspěšné aktualizaci v cestě. Problémy s konfigurací aktualizace Fall Creators Update mívají také počítače, na kterých je v režimu dual-boot instalován nejen operační systém Windows 10, ale také nějaké distribuce Linuxu. Instalaci aktualizace Fall Creators Update může vadit také přesunutí systémových složek z jejich výchozího umístění na disku »C:« nebo třeba nahrávání instalačních dat z externího pevného disku.

Foto popis| Jednoduchý systémový příkaz 1 spustí analýzu aktuálního stavu počítače s operačním systémem Windows 10, jejímž výsledkem je přehled problémů 2 .
Foto popis| Aby vám systémový nástroj Vyčištění disku 1 pomohl odstranit maximum zbytečných dat, použijte v jeho okně volbu »Vyčistit systémové soubory« 2 .
Foto popis| S vyvoláním instalace aktualizace Fall Creators Update, pokud vám ji nenabídne služba Windows Update, vám pomohou aktualizační nástroje poskytované přímo Microsoftem.

O autorovi| JÖRG GEIGER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata: