Menu

Chip DVD / Freeware – 1.2018

Freewarové programy, které nás za uplynulý měsíc zaujaly a jsou součástí Chip DVD.

Freeware měsíce

VRMark

Jste připraveni na virtuální realitu?

Rozruch okolo virtuální reality neutichá. Je vyvíjeno stále více her a aplikací a specializovaný hardware se díky tomu stane brzy levnějším. Pro plynulý zážitek virtuální reality potřebujete mít v počítači výkonné komponenty pro připojení monitoru nebo brýlí, jako jsou Oculus Rift nebo HTC Vive. V opačném případě dochází k nežádoucímu zadrhávání, které je přímo před sítnicí velmi rušivé.

S bezplatnou verzí benchmarku VRMark můžete otestovat, zda váš počítač splňuje požadavky Oculus a HTC, ještě před tím, než si drahé příslušenství koupíte. Nejprve stáhněte z webu výrobce soubor ZIP na svůj pevný disk a rozbalte jej (1.9 GB). Ve složce najdete soubor »vrmark-setup.exe«, na který dvakrát klikněte pro spuštění instalace. To může trvat i několik minut. Při prvním spuštění programu uvidíte přehled specifikací vašeho počítače, tj. systémové informace, procesor a grafickou kartu. Poté klikněte na tlačítko »Benchmark« v pravém horním rohu. Jako uživatel bezplatné verze můžete spustit tzv. Orange Room, který je vhodný právě pro testování hardwaru s ohledem na brýle. Na kartě »Results« můžete také zobrazit výsledky kritérií referenčních počítačů.

TIP 1 Měření může trvat určitou dobu v závislosti na výkonu vašeho systému. Může se však také stát, že VRMark zjistí, že vaše grafická karta nemá dostatek VRAM, a tudíž je pro virtuální realitu nevhodná.
TIP 2 Na rozdíl od běžných benchmarků na PC tento test dopadne většinou příznivě. Pokud byste chtěli otestovat svůj systém skutečně natvrdo, musíte však spustit »Blue Room« v placené verzi.
Web: futuremark.com Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

Shotcut 17.10

Videoeditor zdarma

Šikovný videoeditor nemusí stát ani korunu. Program Shotcut můžete použít pro zkrácení videa na požadovanou délku a pak jej podle potřeby převést na vybraný formát. Kromě toho můžete své videonahrávky dále upravovat pomocí různých filtrů a efektů.

TIP Program nabízí i funkce nahrávání videa z webové kamery, a dokonce i možnost streamování videa ve formátech HTTP, HLS, RTMP, RTSP, MMS a UDP.
Web: shotcutapp.com Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

FontViewOK 4.51

Zjistěte písmo

Pomocí bezplatného softwaru FontViewOK můžete ihned vidět, která písma jsou nainstalována ve vašem systému. Stačí pak zadat libovolný text do vyhledávací masky a FontViewOK zobrazí text ve všech nainstalovaných písmech pro přímé porovnání. Program podporuje český jazyk, takže poznáte, který font obsahuje české znaky.
TIP Vzhledem k tomu, že tento freeware nemusí být nainstalován, může být bez problémů spuštěn i přímo z USB flash disku.
Web : softwareok.de Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: čeština

AAX2MP3

Převod audioknih

Pomocí formátu Audible AAX se šíří audioknihy, časopisy a například i záznamy rádií a různých pořadů. S využitím tohoto programu si můžete převést audiosoubory do standardního formátu MP3. Nedílnou součástí je download manažer, který slouží ke správě stahovaných souborů.

TIP Nejprve se přihlaste pomocí Audible účtu a otevřete příslušný soubor. Spusťte AAX2MP3 a znovu vyberte stejný soubor. Klepněte na tlačítko »Convert«, abyste nakonec převedli soubor.
Web: sourceforge.net Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

Rainmeter 4.1 Beta

Přizpůsobení plochy Windows

Chtěli byste přinést na plochu svého počítače něco zvláštního? Nástroj Rainmeter na ploše efektně zobrazuje nejen informace, jako je aktuální využití procesoru a pevného disku, ale také zprávy o počasí, kalendář, e-mail, čas, životnost baterie a nejnovější RSS zprávy z libovolných webových stránek.

TIP Rainmeter také obsahuje modul Skin Packager, který nabízí mnoho připravených efektů na plochu počítače. Pokud máte však počítač spíše s nízkým výkonem, měli byste se programu raději vyhnout.
Web : rainmeter.net Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

WizTree 3.12

Analýza místa na disku

Jestliže se vám na disku SSD nebo na pevném disku vyskytne nedostatek místa, musíte obvykle každou složku zkontrolovat ručně a hledat velké soubory. WizTree to udělá bleskem za vás a navíc zobrazí přehledně všechny adresáře seřazené podle velikosti. Díky tomu získáte kompletní přehled a snadno tak rozhodnete, jak například efektivně místo uvolnit.

TIP Kromě stromové struktury adresářů lze použít i druhou záložku »File View«. V tomto zobrazení uvidíte seznam největších souborů včetně příslušné cesty.
Web : antibody-software.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Čerstvé aktualizace

Podpora Office 2007

V říjnu vypršela oficiální podpora pro sadu Microsoft Office 2007. To znamená, že v budoucnu už nebudou existovat žádné aktualizace softwaru. To je dobrý impuls pro přechod na novější verzi nebo na LibreOffice, který najdete na Chip DVD. microsoft.cz

Pomáhat zrakově postiženým

Pro nevidomé mohou být každodenní úkoly na počítači velkou překážkou. To je důvod, proč vývojáři vymysleli aplikaci AppBeMy Eyes pro mobily. Díky ní může síť dobrovolníků na požádání pomoci nevidomým uživatelům s jakýmkoli problémem. bemyeyes.com

Thunderbird Safe

Mozilla uzavřela řadu bezpečnostních mezer v poštovním klientovi Thunderbird. Proto byste měli nastavit automatické aktualizace, aby došlo k opravám. Nová verze navíc nyní podporuje i zprávy z Twitteru. Na Chip DVD najdete roční licenci skvělého českého pošťáka eM Client, kterého redakce označila jako doporučeného k používání. mozilla.org

Stacer

Údržba Linuxu

Nejen operační systém Windows se zpomaluje v průběhu doby používání a stává se náchylnějším k problémům. Dokonce i linuxové systémy je nutné čistit a udržovat v provozu. Optimalizační a monitorovací nástroj Stacer vám může být nápomocný.

TIP Stacker je rozdělen na několik modulů. Nejen že můžete vyčistit koš a dočasné soubory, ale i zastavit systémové služby, odinstalovat aplikace, sledovat vytížení CPU v reálném čase nebo zprávy o zhroucení systému.
Web : github.com/oguzhaninan Operační systém: Linux Jazyk: angličtina

Universal Media Server 6.7.4

Streamovací nástroj

Universal Media Server je nástroj pro streamování mediálního obsahu z počítače v rámci lokální sítě. Umožňuje sledovat video, hudbu a obrázky na vašem televizoru, smartphonu nebo jiném zařízení podporujícím technologii DLNA (Digital Living Network Alliance) nebo UPnP (Universal Plug & Play). Parametry přenosu se upraví automaticky podle přijímacího zařízení.

TIP Spuštění programu vyžaduje prostředí Java Runtime. Pokud v systému chybí, instalační proces si jej vyžádá.
Web : universalmediaserver.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Stickies 9.0d

Poznámky na PC

Bezpapírová kancelář může být pro mnohé stále obtížně představitelná, ale začít se dá i pozvolna. Ušetřit můžete například na nalepovacích poznámkách. S tímto programem můžete svá upozornění jednoduše umístit na pracovní plochu PC a třeba nastavit alarm na připomenutí úkolu.

TIP Kliknete-li na zvýrazněný panel vlevo, změníte stav, aby poznámka byla vždy navrchu nebo ji ostatní okna překrývala. Další možnosti poznámek získáte pravým tlačítkem myši.
Web : zhornsoftware.co.uk Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

***

Programy z rubriky Freeware měsíce najdete na CHIP-DVD


Příbuzná témata: