Menu

Streamujte VR hry do smartphonu

K tomu, abyste si zahráli VR hry, nepotřebujete nutně drahé brýle HTC Vive nebo Oculus Rift. Můžete si vystačit se smartphonem a hry do něj můžete přenášet pomocí nástrojů, jako je Trinus VR. Stačí si pak dokoupit levný VR headset. 

Chcete se ponořit do světa virtuální reality (VR), ale brýle Oculus Rift nebo HTC Vive jsou pro vás moc drahé? Pokud ano, máme pro vás několik řešení, se kterými dosáhnete dobrých výsledků, a to poměrně rychle a levně. K jejich realizaci budete potřebovat aplikaci Trinus VR, kterou najdete na internetu (trinusvirtualreality.com) a na našem Chip DVD, svůj smartphone a nějaký levný headset pro virtuální realitu, do kterého se váš smartphone vejde (například VR BOX VR-X2, Xiaomi Mi VR Play nebo Samsung Gear VR). Ceny VR headsetů začínají cca na 300 Kč. Vystačit si můžete i s cardboardem, který pořídíte za cenu pod 100 Kč.

Budete samozřejmě potřebovat i počítač, na který nainstalujete aplikaci Trinus VR, díky níž se grafický výstup streamuje na displej chytrého telefonu. Zásluhou gyroskopu v mobilním telefonu se můžete ve virtuální realitě přirozeně rozhlížet otáčením hlavy a nemusíte k tomu používat počítačovou myš. K dalšímu ovládání můžete použít klasické vstupní zařízení, jako je klávesnice nebo joystick. V principu můžete v brýlích zobrazit jakoukoli PC aplikaci, protože Trinus do nich převádí obsah právě aktivního okna.

Nejzábavnější je to samozřejmě s počítačovými hrami typu first person, které používají pohled z očí hrané postavy a vytváří dojem, jako byste byli ve hře. V přípravné fázi snižte rozlišení obrazu. Mělo by být poloviční, než jaké je rozlišení displeje vašeho smartphonu. Formát nastavte na 4:3. Hry, které jsou nastavené jedině na formát 16:9, vám v tomto případě provozovat nedoporučujeme, protože by byl obraz zkreslený.

Základem je ovládání

Trinus VR a vizuálně zdokonalená alternativa VRidge od společnosti Riftcat (riftcat.com) podporuje i hry a obsah ze SteamVR a spol. Nicméně nejsou schopné nahradit rozsáhlé možnosti ovládání VR ovladačů. Je ale možné přenášet obraz a kalibrovat headset. Ovládání speciálního obsahu VR pomocí myši a klávesnice však v tomto případě nefunguje. V takových případech nabízí VRidge podporu ovladačů PlayStation Move Motion nebo Nolo VR.
Další tip: Pokud používáte smartphone Samsung a máte k němu virtuální brýle Gear VR, po vložení telefonu se automaticky spustí režim Gear VR. To znamená, že můžete používat pouze obsah Oculus a streamovaný obraz není vidět. Tomu můžete předejít použitím aplikace Play Carboard app on Gear VR, kterou najdete v obchodě Play a která stojí 55 Kč. Budete pak moct používat i obsah pro Cardboard.

1 Nainstalujte Trinus VR na smartphone a počítač

Nainstalujte si do svého mobilního telefonu z obchodu Play aplikaci Trinus VR Lite, povolte použití Wi-Fi sítě a přijměte podmínky používání. Následně nainstalujte na počítač aplikaci Trinus VR a nastavte server. Software najdete na našem Chip DVD nebo na stránce trinusvirtualreality.com.

Trinus VR Lite je pouze zkušební verze programu, která vám bude fungovat jen 15 minut. Máte několik možností, jak tuto lhůtu prodloužit. Pokud vyberete »trial period«, aktivujete fungování na dalších 60 minut. Počítá se přitom pouze časové období, kdy budete skutečně do svého smartphonu streamovat obsah. Pokud si pustíte reklamní videa, doba se vám prodlouží o dalších deset minut. Jestliže se vám aplikace za tu dobu zalíbí, můžete si ji zakoupit za 9 eur a používat bez omezení. Serverový program pro PC je zdarma.

2 Vytvořte spojení mezi mobilním telefonem a počítačem

Nejlepší spojení získáte, když počítač a chytrý telefon propojíte pomocí USB kabelu. Telefon připojte, spusťte aplikaci a na počítači serverový program. Dále klikněte v aplikaci na prostřední ikonu USB a dostanete se do nastavení. Aktivujte v něm »USB-Tethering« a vraťte se do aplikace. Ikona USB v aplikaci by měla po určité době změnit barvu na fialovou a výraznější. Nakonec klikněte v serverové aplikaci na trojúhelník vpravo dole, čímž spustíte streamování do smartphonu.

Pokud streamování nefunguje, přepněte smartphone do režimu letadlo. Nebude-li ani tak spojení fungovat, vyzkoušejte jiný USB kabel, případně na smartphonu nastavte Wi-Fi hotspot a připojte k němu počítač.

3 Změňte nastavení serveru Trinus VR

Pro první testy můžete zůstat u základního nastavení serveru. Pokud vše poběží v pořádku, můžete vyzkoušet další nastavení pod položkou »Head Mount«, abyste kompenzovali zkreslení čoček v různých modelech VR headsetů. Vyzkoušejte různé kombinace, abyste dosáhli nejlepších výsledků. Čočky lze individuálně přizpůsobit v sekci »Adjust Lens«, kterou najdete na záložce »Video« - je to však poněkud těžkopádné nastavení. Nejlepší kvalitu obrazu získáte tak, že nastavíte »Image Scale« na »Ultra« a posunete jezdec na pravý kraj u »Compression«.

O autorovi| JULIA SCHMIDT, autor@chip.cz