Menu

Chip DVD – freeware

Při každém zapnutí počítače vznikají soubory, které po sobě aplikace ani systém neuklízí. Zejména každé surfování, každá aktualizace, každá instalace programu po sobě zanechává datový nepořádek. 

Freeware měsíce

HDCleaner 1.134

Rozsáhlé centrum ladění

Teoreticky Windows nepotřebují jarní aktualizaci. Namísto zařazování kontroverzních nepotřebných novinek by se Microsoft měl raději soustředit na úklid systému, který by jej udržel ve funkčním a svěžím stavu jako po instalaci. Potřebné nástroje už jsou v systému obsaženy, ale nepoužívají se. Takže jsme svědky, že k nabobtnávání a zpomalování systému dochází jen jeho používáním, jako bychom byli v časech Windows 95.

K využití nástrojů Windows je tedy potřeba sáhnout po externím správci. Takovým programem je HDCleaner. Analyzuje celý systém a poté vám pomůže vyčistit a vyladit počítač. Na rozdíl od jiných alternativ nabízí HDCleaner dílčí nástroje pro různé problémy, takže jejich kombinací můžete řešit jakýkoliv úkol. Program je přehledně uspořádán a jednotlivé funkce jsou zřejmé. Praktická je také domovská stránka »Dashboard«. Zobrazuje podrobnosti o systému, takže můžete rychle rozhodnout, co může být opraveno nebo optimalizováno. Pokud chcete komplexní péči, můžete projít jednotlivými kroky v záložkách »Čištění« a »Nástroje«. Ve zbývajících záložkách můžete podrobně procházet a analyzovat stav hardwaru a softwaru nebo nastavit jejich monitorování. Program existuje i v přenosné podobě bez nutnosti instalace.

TIP: V horní části najdete další praktické nástroje - například skartovačku, šifrování a obnovu souborů. Tyto nástroje nevyužívají funkcí systému, ale jsou integrovány přímo do programu HDCleaner.
TIP: Ve výchozím nastavení HDCleaner vyčistí systém a optimalizuje paměť každých 60 minut. Chcete-li tuto funkci vypnout nebo změnit její interval, můžete ji nastavit přímo pod položkou »Možnosti«.
TIP: Výrobce nabízí i specializované nástroje pro čištění registrů a nastavení systému.
Web: kurtzimmermann.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: čeština

ImgDrive 1.7

Virtuální disky

Jediným úkolem programu ImgDrive je zpřístupnit obrazy CD/DVD/BD disků. Jde tedy o bleskurychlou virtuální mechaniku, která pracuje s formáty ISO, CUE, NRG, MDS/MDF, CCD a ISZ. ImgDrive dokonce existuje i v přenosné podobě bez nutnosti instalace. Program zvládne jako virtální disk zprovoznit i soubory DVD/BD zkopírované do adresáře na pevný disk.

TIP: K vytvoření zcela nových obrazů disků můžete použít i funkci »Create«. Pak stačí zadat zdrojovou složku a název finálního souboru. Tuto funkci obsahuje jen program v instalované verzi.
Web: yubsoft.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Light Alloy 4.10

Kompaktní přehrávač

Tento přehrávač multimédií je optimalizován na minimální zátěž systému, najdete v něm však všechny obvyklé funkce, a dokonce i volbu vzhledu. Změnu prostředí najdete pod »Surface / Skins«. K nastavení parametrů přehrávače můžete přistupovat také stisknutím klávesy [F10]. Specialitou je přehrávání poškozených videí a volba měřítka zobrazení. TIP: V nastaveních najdete také pokročilý režim »Expert«. Máte-li problémy s přehráváním filmů, můžete zkusit přepínat mezi integrovanými a externími kodeky.
Web: light-alloy.verona.im Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

Honeyview 5.2

Univerzální prohlížeč

Honeyview je rychlý a všestranný prohlížeč obrázků s řadou funkcí, jako je například slideshow s různými efekty a nastavitelným pořadím střídání. Nástroj zvládne zobrazovat obrázky snad ve všech populárních formátech, a dokonce si poradí i se soubory RAW a Photoshop a speciálními formáty komiksů a manga booků.
TIP: Pomocí Honeyview může také obrázky opravit a převést do jiného formátu. Funkce jsou integrovány do kontextové nabídky systému Windows.

Kliknutím levým tlačítkem na soubor je máte okamžitě k dispozici.
Web: bandisoft.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

***

D Programy z rubriky Freeware měsíce najdete na CHIP-DVD c

Teoreticky Windows nepotřebují jarní aktualizaci. Namísto zařazování kontroverzních nepotřebných novinek by se Microsoft měl raději soustředit na úklid systému, který by jej udržel ve funkčním a svěžím stavu jako po instalaci. Potřebné nástroje už jsou v systému obsaženy, ale nepoužívají se. Takže jsme svědky, že k nabobtnávání a zpomalování systému dochází jen jeho používáním, jako bychom byli v časech Windows 95. K využití nástrojů Windows je tedy potřeba sáhnout po externím správci. Takovým programem je HDCleaner. Analyzuje celý systém a poté vám pomůže vyčistit a vyladit počítač. Na rozdíl od jiných alternativ nabízí HDCleaner dílčí nástroje pro různé problémy, takže jejich kombinací můžete řešit jakýkoliv úkol. Program je přehledně uspořádán a jednotlivé funkce jsou zřejmé. Praktická je také domovská stránka »Dashboard«. Zobrazuje podrobnosti o systému, takže můžete rychle rozhodnout, co může být opraveno nebo optimalizováno. Pokud chcete komplexní péči, můžete projít jednotlivými kroky v záložkách »Čištění« a »Nástroje«. Ve zbývajících záložkách můžete podrobně procházet a analyzovat stav hardwaru a softwaru nebo nastavit jejich monitorování. Program existuje i v přenosné podobě bez nutnosti instalace. TIP: V horní části najdete další praktické nástroje - například skartovačku, šifrování a obnovu souborů. Tyto nástroje nevyužívají funkcí systému, ale jsou integrovány přímo do programu HDCleaner. TIP: Ve výchozím nastavení HDCleaner vyčistí systém a optimalizuje paměť každých 60 minut. Chcete-li tuto funkci vypnout nebo změnit její interval, můžete ji nastavit přímo pod položkou »Možnosti«. TIP: Výrobce nabízí i specializované nástroje pro čištění registrů a nastavení systému. Web: kurtzimmermann.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: čeština 
ImgDrive 1.7 
Virtuální disky 
Jediným úkolem programu ImgDrive je zpřístupnit obrazy CD/DVD/BD disků. Jde tedy o bleskurychlou virtuální mechaniku, která pracuje s formáty ISO, CUE, NRG, MDS/MDF, CCD a ISZ. ImgDrive dokonce existuje i v přenosné podobě bez nutnosti instalace. Program zvládne jako virtální disk zprovoznit i soubory DVD/BD zkopírované do adresáře na pevný disk. TIP: K vytvoření zcela nových obrazů disků můžete použít i funkci »Create«. Pak stačí zadat zdrojovou složku a název finálního souboru. Tuto funkci obsahuje jen program v instalované verzi. Web: yubsoft.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina 
Light Alloy 4.10 
Kompaktní přehrávač 
Tento přehrávač multimédií je optimalizován na minimální zátěž systému, najdete v něm však všechny obvyklé funkce, a dokonce i volbu vzhledu. Změnu prostředí najdete pod »Surface / Skins«. K nastavení parametrů přehrávače můžete přistupovat také stisknutím klávesy [F10]. Specialitou je přehrávání poškozených videí a volba měřítka zobrazení. TIP: V nastaveních najdete také pokročilý režim »Expert«. Máte-li problémy s přehráváním filmů, můžete zkusit přepínat mezi integrovanými a externími kodeky. Web: light-alloy.verona.im Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina 
Honeyview 5.2 
Univerzální prohlížeč 
Honeyview je rychlý a všestranný prohlížeč obrázků s řadou funkcí, jako je například slideshow s různými efekty a nastavitelným pořadím střídání. Nástroj zvládne zobrazovat obrázky snad ve všech populárních formátech, a dokonce si poradí i se soubory RAW a Photoshop a speciálními formáty komiksů a manga booků. TIP: Pomocí Honeyview může také obrázky opravit a převést do jiného formátu. Funkce jsou integrovány do kontextové nabídky systému Windows. Kliknutím levým tlačítkem na soubor je máte okamžitě k dispozici. Web: bandisoft.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina 
***
D Programy z rubriky Freeware měsíce najdete na CHIP-DVD c 
Foto popis| 

 

Příbuzná témata: